Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 21. júl 2024Meniny má Daniel
< sekcia Ekonomika

Podľa zväzu chýbajú stavebným podnikateľom kvalifikovaní zamestnanci

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Prezident ZSPS tvrdí, že zaostáva predovšetkým nová výstavba, najmä v prípade infraštruktúrnych stavieb. Na Slovensku sú to hlavne cesty a železnice.

Bratislava 22. marca (TASR) – Pokles stavebnej produkcie, trhová neistota či nezáujem mladých o stavebné profesie v súčasnosti trápia slovenských stavebníkov. Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) preto spúšťa odbornú platformu Fórum stavebných investícií, kde sa bude diskutovať o problémoch tohto sektora.

Prezident ZSPS Pavol Kováčik poukázal na to, že napriek kontinuálnemu rastu slovenskej ekonomiky stavebná produkcia medziročne klesá. V januári tohto roka sa oproti vlaňajšku znížila o 18,2 %. „Je to pomerne významné číslo a my to na stavebnom trhu veľmi pociťujeme,“ uviedol na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.

Zaostáva podľa neho predovšetkým nová výstavba, najmä v prípade infraštruktúrnych stavieb. Na Slovensku sú to hlavne cesty a železnice. „Pre nás je to predovšetkým otázka určitej nestability a nejasnej stratégie, ktorá sa mení s každou novou vládou. Pravidelne po parlamentných voľbách zaznamenávame prehodnocovanie priorít, ktoré so sebou nesie pokles stavebnej produkcie,“ vysvetlil Kováčik.

Fórum stavebných investícií sa bude aktuálne okrem príčin poklesu stavebnej produkcie zaoberať aj chýbajúcim plánom pre dopravnú infraštruktúru, prípravou stavebnej legislatívy alebo problematikou živností.

Prezident zväzu upozornil na nové výzvy stojace pred stavebníctvom týkajúce sa znižovania spotreby energií budov. S tým sú spojené nové technológie a nové požiadavky na kvalifikáciu zamestnancov.

„Systém odborného vzdelávania v stavebníctve prierezovo, či už základného, alebo aj stredoškolského a vysokoškolského, zaostáva za požiadavkami a je nedostatočný. Pre stavebníctvo je typický vysoký podiel živnostníkov, ktorí vykonávajú takmer tretinu stavebnej produkcie na Slovensku. Máme veľký počet stavebných firiem do 20 zamestnancov,“ zhodnotil Kováčik.

Od živnostníkov a malých firiem podľa neho nemožno očakávať systematickú prípravu novej generácie. Vyše polovica zamestnancov v robotníckych profesiách má pritom viac ako 45 rokov. „Je zúfalo malý počet študentov v stavbárskych učebných odboroch. Sú to desiatky ľudí ročne, čo je absolútne nedostatočný počet,“ zdôraznil šéf ZSPS.

Chýbajúce, zväčša nízkokvalifikované profesie nahrádzajú stavebné firmy dovozom pracovníkov zo zahraničia. Prichádzajú najmä z Bulharska, Rumunska, Ukrajiny a Bieloruska.

Zväz stavebných podnikateľov tiež spolupracuje s ministerstvom dopravy a výstavby na príprave nového stavebného zákona. Dnes totiž stále platí niekoľkokrát novelizovaná právna norma z roku 1976. Zástupcovia ZSPS vítajú, že do nového zákona sa zapracujú nové podmienky zohľadňujúce zmeny na trhu. Očakávajú, že na pripomienkovanie sa dostane na budúci rok.