Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 21. marec 2023Meniny má Blahoslav
< sekcia Ekonomika

VIDEO: ZSSK a České dráhy predstavili zmodernizované Pendolino

Na snímke zmodernizová jednotka SC 241 Pendolino Košičan počas jazdy na železničnej stanici v Žiline dňa 25. septembra 2017. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Trať z Prahy do Košíc rýchlovlak Pendolino prekoná za 7 hodín a 16 minút.

Žilina 25. septembra (TASR) – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), a.s., a České dráhy (ČD) dnes predstavili zmodernizovaný vlak Pendolino, ktorý zabezpečuje najmodernejšie spojenie na trase Praha – Košice. TASR o tom informoval hovorca ZSSK Tomáš Kováč.

Český národný dopravca začal podľa neho v júni s revitalizáciou prvého zo siedmich rýchlovlakov Pendolino. "Rozhodli sme sa urobiť komplexnú obnovu interiérov pre cestujúcich, toaliet, vybavenia bistro oddielov, sedadiel, elektrických zásuviek a osvetlenia," uviedol člen predstavenstva ČD zodpovedný za techniku, servis a majetok Miroslav Kupec.

"Vymenili sme celkom 327 sedačiek, natiahli sme vyše dva a pol kilometra nových káblov, vymenili kompletne klasické osvetlenie za led diódové svetlá. Doplnili sme tiež moderné prvky, ktoré pred 12 rokmi neboli vo výbave vlakov obvyklé. Do každej jednotky sme inštalovali 28 LCD monitorov nového vizuálneho informačného systému. Vo vlaku tak vzniklo i malé detské kino, dizajnovo sme viac odlíšili prvú a druhú triedu," uvádza Kupec.Trať z Prahy do Košíc rýchlovlak Pendolino prekoná za 7 hodín a 16 minút. "Sme veľmi radi, že spoločnosť ZSSK môže ponúknuť cestujúcim kvalitné, rýchle a cenovo dostupné spojenie medzi Košicami a Prahou. Moderná vlaková súprava Pendolino poskytuje komfortné cestovanie a spĺňa vysoké požiadavky cestujúcich," povedal predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

"Za rok 2015 bolo prepravených viac ako 81.000 cestujúcich, v roku 2016 to už bolo viac ako 96.000 osôb, čo predstavuje medziročný nárast o 19 %. Do konca augusta tohto roka sa už Pendolinom odviezlo viac ako 80.000 ľudí. Preto veríme, že tento pozitívny trend bude pokračovať aj naďalej," dodal člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK Karol Martinček."Národný dopravca do budúcich letných prázdnin uskutoční rekonštrukciu interiéru u zvyšných súprav, aby sme mali pre našich zákazníkov upravenú celú flotilu všetkých siedmich súprav," dodal člen predstavenstva ČD zodpovedný za osobnú dopravu Michal Štěpán.