Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 25. február 2024Meniny má Frederik a Frederika
< sekcia Ekonomika

Skráti sa vaša cesta? ZSSK informuje o novom grafikone

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Anna Staníková

Cesta vlakom IC 44 z Košíc do Viedne sa skráti o 32 minút, cesta tak po novom potrvá päť hodín a 50 minút.

Bratislava 29. novembra (TASR) - Rýchlejšie vlakové spojenie medzi Košicami a Viedňou, zdvojnásobenie počtu vlakov na Kysuciach i lepšie prípoje má priniesť aktualizovaný grafikon vlakovej dopravy. Nový vlakový grafikon začne platiť od 10. decembra. Informoval o tom Dominik Drevický z odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK).

"V novom cestovnom poriadku sme vyšli napríklad v ústrety študentom na východe Slovenska, ktorí po novom nebudú musieť prestupovať na ceste zo školy domov. Ak sa nájdu prostriedky na spustenie všetkých pripravených liniek, vypravíme v budúcom roku opäť historicky najviac vlakov," uviedol generálny riaditeľ ZSSK Roman Koreň s tým, že v novom cestovnom poriadku zohľadnili pripomienky samospráv i požiadavky cestujúcich.

Nový grafikon prinesie zrýchlenie komerčnej linky z Viedne do Košíc a späť. Cesta vlakom IC 44 z Košíc do Viedne sa skráti o 32 minút, cesta tak po novom potrvá päť hodín a 50 minút. V opačnom smere, vlakom IC 45, sa cesta skráti o 46 minút. Z Viedne do Košíc sa tak cestujúci dostanú za päť hodín a 45 minút. Tieto vlaky už podľa ZSSK nebudú zastavovať v hlavnej stanici Bratislava, stáť budú v staniciach Bratislava-Petržalka, Bratislava-Nové Mesto a Bratislava predmestie.

ZSSK sľubuje tiež zlepšenie cestovania pre obyvateľov z Humenného. Po novom budú mať v Košiciach prípoje do Bratislavy, a to nielen na expresné vlaky, ale aj IC. Prípoje budú podľa ZSSK aj v opačnom smere. Z regionálnych expresov na IC vlaky budú mať cestujúci na prestup približne pol hodinu.

IC vlaky budú podľa nového grafikonu zastavovať v Kysaku, Spišskej Novej Vsi, Poprade-Tatrách, Liptovskom Mikuláši, Žiline, Trnave a v novej zastávke Bratislava Vinohrady, okrem IC 44 a IC 45.

Po novom bude posilnená aj linka Bratislava - Rajka o 12 vlakov. Od decembra ich tam podľa ZSSK bude denne jazdiť až 22 s tým, že v špičke v pracovné dni budú vlaky medzi bratislavskou Petržalkou a Rajkou jazdiť každú hodinu.

Po ukončení výluky na trati Trnovec nad Váhom - Nové Zámky sa v novom grafikone skráti o deväť minút jazda regionálnych expresov medzi Bratislavou a Novými Zámkami.

Cestujúci na Kysuciach sa v novom cestovnom poriadku dočkajú väčšieho počtu vlakov. ZSSK vráti priame osobné vlaky na trati Skalité - Žilina a zároveň sa predĺži ich trasa až do Liptovského Mikuláša. V dopravnej špičke budú vlaky jazdiť každých 30 minút, mimo špičky každú hodinu.

ZSSK: Nový grafikon zavádza skrátený čas jazdy medzi Zvolenom a Levicami


Skrátený čas jazdy medzi Zvolenom a Levicami zavádza nový železničný grafikon v Banskobystrickom kraji, platný od 10. decembra. Zmenou budú i úpravy časových polôh vlakov do desať minút takmer na všetkých traťových úsekoch. TASR o tom v stredu informoval hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Dominik Drevický.

Ilustračná snímka.
Foto: Teraz.sk/Adriána Pagáčová


Pre dlhodobú výluku, ktorá bude v budúcom roku medzi Novou Baňou a Hronským Beňadikom, upravili čas odchodov a príchodov diaľkových vlakov z Bratislavy do Banskej Bystrice a späť. "Skráti sa tak čas jazdy osobnými vlakmi medzi Zvolenom a Levicami od päť do 15 minút," objasnil s tým, že po novom pôjdu tieto vlaky hodinu a 43 minút. Dodal, že posuny odchodov a príchodov regionálnych vlakov vyvolali zmeny vo vedení diaľkovej dopravy. "Regionálne vlaky budú zastavovať vo všetkých železničných staniciach a zastávkach," spresnil. Vybrané vlaky totiž doteraz nezastavovali v Rudne nad Hronom a v Dolných Hámroch.

Na trati medzi Zvolenom a Lučencom bude zmena základnej taktovej hodiny. Vlaky napríklad išli zo Zvolena po deviatej a po jedenástej, teraz pôjdu po desiatej a dvanástej. ZSSK uvádza, že je to pre lepšie previazanie s úsekom Lučenec a Jesenské. Pripomína, že ranný osobný vlak z Poltára posunú o 60 minút. "Z Poltára vyštartuje o 7.08 h a do Lučenca príde o 7.38 h. Aby sa v Lučenci vytvorili prípoje na smery Zvolen a Košice," vysvetlil Drevický. Podľa jeho slov osobný vlak bude z Fiľakova odchádzať o 22.24 h. "Bude to pre odvoz zamestnancov po 22.00 h a vytvorenia prípojov v Lučenci na smer do Zvolena a Poltára," ukončil.

ZSSK v Banskobystrickom samosprávnom kraji zastavuje v 143 zastávkach a prevádzkuje dopravu na viac ako 580 kilometrov železničných tratí.