Ekonomika

K ochrane osobných údajov môže prispieť každý

Podľa spoločnosti je dobré nastaviť si domáci router. Je to zariadenie, cez ktoré pretekajú všetky údaje zo zariadení, ktoré sa doma používajú.

Pokles švajčiarskeho exportu sa v závere roka 2019 výrazne zrýchlil

Vývoz v decembri klesol medzimesačne o 3,4 % po 0,4-percentnom poklese v predchádzajúcom mesiaci. Dovoz sa však po 0,1-percentnom poklese v novembri o 0,2 % zvýšil.

Cena zlata môže rásť pre geopolitické konflikty aj vírus z Číny

V závere minulého roka sa akciovým trhom darilo nadpriemerne, rizikový apetít investorov rástol a trh dosahoval neustále nové maximá hlavne na americkom trhu.

Švédsky výrobca ocele SSAB AB sa vo 4. štvrťroku prepadol do straty

Konkrétne spoločnosť vykázala za tri mesiace do konca decembra 2019 čistú stratu 1,24 miliardy švédskych korún (117,21 milióna eur) po zisku 695 miliónov SEK v predchádzajúcom roku.

Zisk Philipsu vo 4. kvartáli klesol

Koncern Philips uviedol, že začne proces vytvárania samostatnej právnej štruktúry svojej divízie domácich spotrebičov v rámci spoločnosti. Táto divízia dosiahla tržby vo výške 2,3 miliardy eur.

Mobilný operátor 02 eviduje takmer 2,15 milióna zákazníkov

Podľa informácii spoločnosti opäť rástol počet zákazníkov platiacich na základe faktúry, ktorí z celkovej zákazníckej bázy tvorili už takmer 65 %.

Banky majú zlepšiť svoje obchodné modely a posilniť internú kontrolu

Celkové požiadavky a odporúčania týkajúce sa vlastného kapitálu Tier 1 (Common Equity Tier 1 - CET1) zostávajú v roku 2019 oproti roku 2018 nezmenené na úrovni 10,6 %.

Apple plánuje zvýšiť produkciu iPhonov o 10 %, problémom je vírus

Cena akcií Apple vzrástla vlani zhruba o 86 % a vysoko prekonala 29-percentný rast v rámci širšieho indexu newyorskej burzy S&P 500.

Ošetrovné na dieťa počas chrípky môže poberať len jeden rodič

Rovnako treba príslušnej pobočke odovzdať aj potvrdenie o skončení osobného a celodenného ošetrovania – ide o 2. diel tlačiva Žiadosť o ošetrovné, potvrdeného lekárom.

Ankety 2020 na www.hospodarskyklub.sk

Združenie Neformálne ekonomické fórum Hospodársky klub od svojho vzniku v roku 1993 organizuje ankety pre svojich členov a širokú verejnosť.

Japonsko sa obáva dôsledkov nového koronavírusu na svoju ekonomiku

Najväčšie obavy majú Japonci z možného negatívneho vplyvu vírusu na letné olympijské hry, ktoré sa budú konať tento rok v Tokiu.

Od začiatku platnosti GDPR v EÚ registrovali vyše 160.000 únikov dát

Neželané prvenstvo získala spoločnosť Google, ktorú francúzsky regulátor pokutoval sumou 50 miliónov eur za nedostatočnú transparentnosť a chýbajúce platné súhlasy používateľov.

Americká spoločnosť Whirlpool zvýšila kvartálny zisk takmer o 70 %

Spoločnosť očakáva, že v roku 2020 dosiahne zisk na akciu v rozmedzí od 16 do 17 USD.

Lemikon opäť žaluje Tipos o 33 miliónov eur

Kauzu opäť pripomenulo video v závere minulého roka. Počiatek v ňom žiadal vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku o podporu pre jeho kroky týkajúce sa Tiposu.

Ceny ropy opäť klesli, pokles sa však spomalil

Pokles ceny WTI bol ešte miernejší. Dosiahla 53,10 USD/barel, čo v porovnaní s predchádzajúcou uzávierkou znamená pokles o štyri centy.

UNAS od utorka zablokuje hraničné priechody, k dohode nedošlo

Únia autodopravcov Slovenska zdôraznila, že neobmedzí osobnú dopravu a dopravcovia v prípade potreby okamžite vytvoria zákonnú záchranársku uličku.

NBS ohlásila prepúšťanie, zmeniť sa má aj organizácia zamestnancov

Podľa správy by sa mala uskutočniť aj zmena v personálnom obsadení na všetkých úrovniach, mali by byť vymenení referenti určitých oddelení, pričom NBS plánuje najať nových ľudí z externého prostredia.

Američania žiadajú EÚ prehodnotiť potravinové a poľnohospodárske normy

Predchádzajúce snahy o dosiahnutie obchodnej dohody medzi EÚ a USA sa nevydarili čiastočne aj pre odmietanie Európanov otvoriť svoj poľnohospodársky sektor dovozom z USA. ,aktualizované 

Ceny ropy zostanú v najbližších mesiacoch nízke, odhadujú analytici

Ceny čierneho zlata v pondelok padli na niekoľkomesačné minimá.

Barnier varuje pred prerušením obchodu s Britániou po 1. januári 2021

Barnier v tejto súvislosti zdôraznil, že obe strany majú veľmi málo času na dosiahnutie dohody počas prechodného obdobia od začiatku februára do konca roku 2020.