Quantcast
< sekcia

Elektronické trhovisko zabraňuje špekulantom vo verejnom obstarávaní

Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica, podpredsedu vlády a ministra vnútra SR Roberta Kaliňáka a poradkyne ministra vnútra pre verejné obstarávanie Tatiany Behrovej (vľavo) k prvým výsledkom testovacej prevádzky štátneho e-bay systému (elektronického kontraktačného systému). Foto: TASR/Michal Svítok

Cez Elektronické trhovisko, ako prvej súčasti EKS, musia povinne nakupovať bežné tovary a služby, ako aj stavebné práce do určitého limitu všetky štátne inštitúcie a samosprávy.

Bratislava 3. novembra (TASR) - Elektronický kontraktačný systém (EKS), ktorý už niekoľko týždňov funguje v skúšobnej prevádzke, je ďalším zo súboru opatrení vlády v boji proti korupcii. Zdôraznil to dnes premiér Robert Fico (Smer-SD).

"V tejto chvíli sa stávame nepriateľmi všetkých špekulantov v rámci verejného obstarávania," konštatoval na spoločnej tlačovej konferencii s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom (Smer-SD).

Cez Elektronické trhovisko, ako prvej súčasti EKS, musia povinne nakupovať bežné tovary a služby, ako aj stavebné práce do určitého limitu všetky štátne inštitúcie a samosprávy. "Tento nástroj odstraňuje akékoľvek možnosti ovplyvňovať výsledok verejnej súťaže. Elektronické trhovisko nie je len nástrojom na zefektívnenie verejného obstarávania, ale je to na Slovensku historicky najtransparentnejší spôsob nakupovania z verejných zdrojov, ktorý šetrí peniaze," podčiarkol Fico.Systém zaradil šéf exekutívy do rovnakého balíka opatrení ako zásadnú novelu zákona o verejnom obstarávaní, úpravu volebných zákonov a pravidiel financovania politických strán či nedávno prijatý zákon o ochrane oznamovateľov protispoločenského konania. Hlavnými znakmi elektronického trhoviska sú podľa Kaliňáka transparentnosť, anonymnosť a efektívnosť.

Fotogaléria z tlačovej konferencie
Na Elektronickom trhovisku, ktoré je súčasťou EKS, má povinne nakupovať štát, obec, vyšší územný celok, ako aj organizácie, ktoré sú nimi zriadené či majetkovo prepojené, ak hodnota tovaru, služieb či stavebných prác presahuje 1000 eur a dosahuje 134.000 eur v prípade štátu, respektíve 207.000 eur v prípade ostatných obstarávateľov. Pri stavebných prácach predstavuje horný finančný limit 5.186.000 eur.

Elektronické trhovisko je prvý nástroj projektu EKS, ktorý spustilo Ministerstvo vnútra (MV) SR. Okrem neho budú nasledovať ďalšie dva nástroje. Ide o Dynamický nákupný systém, ktorý má zabezpečiť, aby sa do verejných súťaží mohlo zapojiť čo najviac dodávateľov. Tretím je Elektronická podpora procesov, teda poskytovanie informácií, vysvetľovanie či publikovanie dobrej praxe. Dodávateľom EKS pre ministerstvo vnútra je konzorcium Anasoft, Slovak Telekom (ST) a Tlačová agentúra Slovenskej republiky (TASR).Úspora štátu


Za prvé štyri týždne skúšobnej prevádzky štátneho Elektronického trhoviska sa tu uskutočnilo 34 obchodov v celkovom objeme 160.837 eur. "Tento antikorupčný nástroj dosiahol za prvé týždne fungovania úsporu pre verejné financie 20.954 eur, čo je 11 % z pôvodnej ceny," priblížil na dnešnej tlačovej konferencii minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD).

Databázy Elektronického kontraktačného systému (EKS), ktorého je trhovisko súčasťou, sa začali napĺňať 1. júla tohto roka. Za tento čas sa tu zatiaľ zaregistrovalo 1482 dodávateľov a 1008 odberateľov. "Máme za sebou prvé testovacie obchody a môžeme konštatovať, že sa oplatilo ísť do tejto iniciatívy, ukazuje sa, že bude pre SR prelomová," vyzdvihol Kaliňák. Stránka EKS podľa neho zaznamenáva okolo 700 návštev denne, priemerne strávený čas na trhovisku je sedem minút.

Ako minister ďalej priblížil, vôbec prvým obstarávateľom cez Elektronické trhovisko bola Univerzita Komenského (UK). Nenakupovala pritom len nejaké kancelárske potreby, ako by sa mohlo očakávať, ale merače alfa žiarenia, pričom sa im podarilo usporiť 15 %. Prvé služby, odborné orezy stromov, zase cez systém nakúpila obec Hontianske Moravce v Banskobystrickom kraji. Tá istá obec takto obstarala aj stavebné práce, a to opravu miestnej komunikácie a opravu výtlkov. "Z oboch obstarávaní predstavovali úspory 5,9 % a 4,7 %," priblížil Kaliňák.Prvé testovacie obchody už realizovalo aj samotné Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré má EKS na starosti. Išlo o nákup vlajok a zástav Slovenskej republiky a Európskej únie (EÚ) pred blížiacim sa slovenským predsedníctvo v únii. "Úspora v tomto prípade bola viac ako 50 %," doplnil šéf rezortu.