< sekcia

Potrebujeme vrátiť dôveru ľudí v súdnictvo, tvrdí prezident Kiska

Prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR/Martin Baumann

Najväčší problém súdnictva je nedôvera ľudí. Myslí si to prezident Andrej Kiska. Zároveň však podľa neho v tomto smere dochádza k zmenám a vidí svetlo na konci tunela.

Bratislava 19. novembra (TASR) – Najväčší problém súdnictva je nedôvera ľudí. Myslí si to prezident Andrej Kiska. Zároveň však podľa neho v tomto smere dochádza k zmenám a "vidí svetlo na konci tunela". Najvyšší predstaviteľ SR to uviedol dnes na konferencii Spoločne za efektívne a dôveryhodnejšie súdnictvo.

"Čo považujem za dôležité pripomenúť, je, že to, že na čele súdnictva už nestojí Harabin (Štefan – pozn.), neznamená, že by sa nemalo pokračovať ďalej. Súdnictvo čaká ešte nesmierne dlhá cesta," povedal Kiska s tým, že súdnictvo zostáva jeho prioritou. Hlava štátu vo svojom príhovore spomenula nízke finančné ohodnotenie pracovníkov súdov, ale aj veľa poctivých sudcov, ktorým na justícii záleží a zaslúžia si uznanie. Zároveň vyslovil želanie, pred voľbou 18. člena Súdnej rady SR, ktorého budú sudcovia voliť 25. novembra: "Želám sudkyniam a sudcom, aby ste v týchto voľbách dobre obstáli pred sebou, ale aj pred verejnosťou."

Jednou z tém konferencie sú aj prieťahy v súdnych konaniach. Podľa Transparency International Slovensko trvajú občianske a obchodné spory v Maďarsku v priemere 97 dní, v Česku 174 dní a v Poľsku 195 dní, na Slovensku 426 dní. Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) vidí problém v procesných pravidlách alebo v nerovnomernom zaťažení sudcov. Borec v tejto súvislosti pripomenul, že jeho rezort finišuje s prípravou nových procesných pravidiel na súdoch, ktoré majú súdne konania zrýchliť. Pomôcť v tejto oblasti by mala aj elektronizácia justície.

Konferenciu Spoločne za efektívne a dôveryhodnejšie súdnictvo zorganizovalo holandské veľvyslanectvo na Slovensku, združenie sudcov Za otvorenú justíciu, mimovládne organizácie Via Iuris a Nadácia otvorenej spoločnosti.