< sekcia Fortunaliga

FL: Šošoni sa pripravujú doma, Staňo očakáva väčší tlak na výsledky

Na snímke tréner MŠK Žilina Pavol Staňo počas tlačovej konferencie k štartu letnej prípravy na novú sezónu Fortuna ligy na štadióne MŠK Žilina dňa 20. júla 2020. Foto: TASR - Erika Ďurčová

Mladý káder úradujúceho vicemajstra prejde väčšou skúškou, než v nadstavbe uplynulého ročníka.

Žilina 20. júla (TASR) - Futbalisti MŠK Žilina po pár dňoch voľna odštartovali v pondelok predpoludním skrátenú letnú prípravu na nový ročník Fortuna ligy 2020/2021. V priebehu necelých troch týždňov sa tím Pavla Staňa bude pripravovať v domácich podmienkach a čakajú ho aj tri prípravné zápasy.Mladý káder úradujúceho vicemajstra prejde väčšou skúškou, než v nadstavbe uplynulého ročníka. Vtedy mu solídny náskok rozviazal ruky pri získavaní skúseností, teraz sa však začína od nuly. "Bude to niečo iné. Doteraz sme neboli pod tlakom, teraz sa s ním budeme musieť vyrovnať. Musíme aj získavať body, nielen pekne hrať," pripomína Staňo, ktorý povedie mužstvo aj do ďalšej sezóny. Odchody viacerých opôr tímu preniesli väčšiu zodpovednosť na plecia hráčov, ktorí doteraz nemali toľko skúseností. "Bude to iné, budeme musieť byť od začiatku sústredení. Bude dôležité, aby sme začali zbierať body už od úvodu sezóny," prezradil Ján Bernát, najlepší strelec MŠK v uplynulej sezóne. V porovnaní s kádrom z úvodu minulého ročníka vidí niekoľko rozdielov: "Nemáme také skúsenosti, ako predchádzajúce mužstvo, ale sme mladí, draví a talentovaní a dokážeme sa s tým popasovať."Veľkou previerkou bude pre Žilinčanov Európska liga. "Šošoni" začínajú v prvom predkole, hrá sa na jeden zápas. "Ťažko povedať, čo dokážeme uhrať. Všetci potenciálni súperi sú veľká neznáma, ale určite majú svoju kvalitu. Až zápas ukáže, či im dokážeme konkurovať," prezradil tréner Staňo. Hráči, ktorí dostali priestor v nadstavbe minulej sezóny, budú musieť preukázať, či získané skúsenosti vedia zúročiť v medzinárodnej konfrontácii. Ich nízky vek môže byť podľa Staňa aj výhodou: "Mladých hráčov psychika až tak nezväzuje, na rozdiel od skúsenejších, ktorí vedia o čo hrajú, čo môžu stratiť či získať. Mladí hráči hrajú viac srdcom, v ich psychike problém nevidím."V rámci posilnenia kádra sa v Žiline už tradične výrazné prestupy neočakávajú. "Čo sa týka posíl na novú sezónu, skautovali sme si niektorých hráčov. Nie je to však jednoduché, musíme sa rozhodnúť podľa finančných možností klubu, podľa konkurenčného prostredia v mužstve a podľa ďalších faktorov, ktoré rozhodujú o tom, či sem hráči prídu, alebo nie. Dvere sú však otvorené, ak sa naskytne možnosť angažovať kvalitného hráča, nebránime sa tomu," poznamenal Staňo. "Šošoni" však jeden prestup už stihli, do tímu pod Dubňom pribudol mládežnícky reprezentant, 19-ročný Kristián Bari. "Hrávam na ľavom krídle, prípadne vľavo v obrane. Radšej však hrávam na krídle, lebo chcem dávať góly," prezradil rodák z Fiľakova. Do tímu zo severu Slovenska prichádza z Dunajskej Stredy, kde však podľa svojich slov nevidel veľkú šancu dostať priestor v prvom tíme. Bari očakáva náročnú sezónu, ktorá ho môže posunúť vpred. "Bude to veľká výzva, ale ja mám výzvy rád. Takže som pripravený," prezradila nová akvizícia MŠK.

V sobotu sa Žilinčania stretnú v prípravnom zápase o 10.30 h doma s Trenčínom a ešte v ten večer majú naplánovaný zápas aj v maďarskom Györi, kde ich čaká tím Honvéd Budapešť. V generálke na ligu sa 1. augusta stretnú doma s Púchovom. Do nového ročníka FL vstúpia v druhý augustový víkend zápasom v Senici.