< sekcia Fortunaliga

Líder II.ligy už trénuje s cieľom postúpiť do Fortuna ligy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

MFK Dukla Banská Bystrica má dočasný stánok v mestskej časti Kremnička. Na tréningy využíva tamojší areál, v ktorom si pred dvoma rokmi vybojovala postup do druhej ligy.

Banská Bystrica 19. mája (TASR) - Futbalisti Banskej Bystrice ohlasujú návrat medzi elitu. Začali už s tréningami a veria, že od 3. júna sa druhá najvyššia slovenská súťaž opätovne rozbehne a dokončí sa jarná časť sezóny 2019/2020. V súčasnosti vedú tabuľku s trojbodovým náskokom pred druhou Dubnicou.

MFK Dukla Banská Bystrica má dočasný stánok v mestskej časti Kremnička. Na tréningy využíva tamojší areál, v ktorom si pred dvoma rokmi vybojovala postup do druhej ligy. "Tréningy máme každý deň a čakáme na rozhodnutie, kedy sa rozbehne súťaž. Tieto tréningy mi však až tak nevoňajú, sú také voľnejšie. Snažíme sa trénovať tak, ako je to momentálne umožnené, teda bez nejakého súboja či kontaktu," uviedol pre TASR tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga. Ten má k dispozícii kompletný káder až na legionára Miladina Vujoševiča, vlaňajšieho najlepšieho strelca druhej ligy, ktorého získal tím spod Urpína v zimnom prestupovom termíne od konkurenta z Dubnice. "Žiaľ, Vujoševič musel ísť v čase začínajúcej sa pandémie koronavírusu domov, aby si vybavil víza na pracovné povolenie. Vtedy musel zostať doma. Vieme, aké sú podmienky, takže musíme čakať, kedy sa trošku viac uvoľnia opatrenia na hraniciach, aby sa mohol vrátiť naspäť k nám," priblížil Varga.

Banskobystričania môžu v súčasnosti počítať aj s uzdravenými skúsenými futbalistami Patrikom Vajdom a Ľubošom Kupčíkom. Do prípravy sa zapojili i dorastenci, ktorí hrajú najvyššiu dorasteneckú súťaž na Slovensku. Celkovo trénuje 21 hráčov a traja brankári s odhodlaním pobiť sa o postup do Fortuna ligy. "Cieľ je jasný, vyhrať súťaž. Mužstvo pripravujeme tak, aby sme druhú ligu dohrali nielen so cťou, ale ju aj vyhrali. Veríme, že súťaž bude chcieť dohrať každý jeden tím," vyslovil odhodlanie generálny manažér klubu Milan Smädo a k návratu kanoniera Vujoševiča z Čiernej Hory dodal: "Dúfame, že k nám do začiatku pokračovania jarnej časti nedokončenej sezóny príde, bude dostatočne pripravený a v zápasoch bude strieľať góly. Ak sa to nepodarí, budeme hrať aj bez neho. Pracujeme na tom, aby sa čo najskôr vrátil na Slovensko. Je naším hráčom a chceme, aby absolvoval s nami celú jarnú časť."

Futbalisti Banskej Bystrice sa môžu oprieť aj o skúseného 36-ročného kapitána Sašu Saviča. Rodák zo Srbska už dlhodobo býva na Slovensku, tlak z odvážneho cieľa postúpiť do Fortuna ligy si nepripúšťa: "V každom zápase ste pod tlakom, či už hráte o špicu alebo o záchranu. Minulú sezónu sme boli v jednej chvíli v pozícii, že sme sa zachraňovali, takže sme si ten tlak odskúšali. Nemyslím si, že by tomu malo byť teraz inak. Chceme zbierať body, máme celkom dobre poskladané mužstvo, darilo sa nám doposiaľ. Dúfame, že tomu tak bude i naďalej. Uvedomujeme si, že žiadny zápas nebude ľahký. Sme však dobre pripravení po fyzickej stránke. Máme špičkového kondičného trénera, ktorý prešiel školou Romana Švantnera, navyše aj naši futbaloví tréneri Stano Varga a Štefan Rusnák si už prešli veľa zápasmi, vedia čo a ako funguje. Výkonnostné testy nevykazovali žiadny problém u nikoho, takže sa všetci tešíme na reštart druhej ligy."