< sekcia Fortunaliga

Na snímke hráč Žiliny Jakub Paur a jeho radosť z prvého gólu počas zápasu 16. kola futbalovej Fortuna ligy MŠK Žilina - MFK Ružomberok 7. novembra 2015 v Žiline. Foto: TASR/Erika Ďurčová

Belasí prišli o zraneného Róberta Vitteka.

Žilina 7. novembra (TASR) - Domáci tréner musel v krajskom derby pre zranenia i tresty urobiť hneď tri zmeny v základe, hostí viedol pre disciplinárny trest pre trénera Ladislava Pecka jeho asistent Ján Bíreš. Do prvej vážnejšej akcie sa dostali Liptáci, ale hlavička Lačného v pokutovom území si v 6. minúte cestu medzi tri žrde nenašla. Žilinčania potom hru vyrovnali, mali aj náznaky šancí, ale vo finálnej fáze zlyhali Haskič aj jeho spoluhráči. O čosi bližšie ku gólu mala hlavička Paura v 22. minúte, o minútu neskôr ho strelou tesne vedľa brány napodobnil debutant v základnej zostave MŠK Lukáš Jánošík a o ďalšiu minútu zlyhal v koncovke hlavou opäť kapitán Paur. V 37. minúte zahral po centri do šestnástky hostí jeden z hráčov Ružomberka rukou a rozhodca Straka ukázal na biely bood. Loptu si naň postavil Paur, ale penaltu kopol ideálne pre gólmana a Tofiloski najväčšiu šancu MŠK zlikvidoval. Hostia mohli odpovedať takmer okamžite, ale ďalekonosná strela Petra Masla iba tesne minula Volešákovu bránu. V 43. minúte mal šancu otvoriť skóre William, ale hlavičkou v dobrej pozícii netrafil do brány, a polčas sa tak skončil bez gólov.

Na snímke ružomberskí hráči Ján Maslo (vľavo) a Lukáš Ondrek (vpravo) a žilinský hráč William počas zápasu 16. kola futbalovej Fortuna ligy MŠK Žilina - MFK Ružomberok 7. novembra 2015 v Žiline.

Druhý polčas priniesol v úvodnej štvrťhodine dobrý výkon oboch tímov, ale vo finálnej fáze zlyhávali domáci aj hostia. Prišla však 62. minúte a center Jánošíka z pravej strany premenil na prvý gól zápasu domáci kapitán Paur. Žilinčania bol pri chuti, o pár minút neskôr mal gól na kopačke Jánošík, ale tvrdou strelou trafil iba brvno ružomberskej brány. Šošoni získali územnú prevahu, hostia sa prakticky nedostávali do hry a ich občasné výpady spoľahlivo riešila obrana žlto-zelených. V 82. minúte pridali domáci aj druhý gól, Špalek poslal z pravej strany center na zadnú tyč, Letič hlavou priťukol loptu pred bránu a nabiehajúci William ju poslal do siete. Domáci v závere kontrolovali hru, Liptákov už do ničoho vážnejšieho nepustili a zaslúžene zvíťazili.

MŠK Žilina – MFK Ružomberok 2:0 (0:0)

Góly: 62. Paur, 82. William. Rozhodoval: Straka, ŽK: William – Kružliak, J. Maslo, Masaryk, 1297 divákov

Zostavy a striedania:

Žilina: Volešák – Mabouka, Králik, Hučko, Letič – Bénes – Jánošík (74. Mihalík), Paur, Haskič, Hlohovský (63. Špalek) – William (88. Michlík)

Ružomberok: Tofiloski – P. Maslo, J. Maslo, Kružliak, Rosa – Ondrek – Zošák, Ďubek, Lovás (56. Gerát) – Lačný (67. Cheptine), Jakubko (66. Masaryk)

Adrián Guľa, tréner Žiliny: "Podali sme výborný tímový výkon so solídnym nasadením, potvrdili sme v druhom polčase hernú kvalitu. V prvom sme sa pomalšie rozbiehali, ale je to pochopiteľné, pretože v tejto zostave sme ešte nikdy nehrali. Keď si však tím sadol, nepribrzdila ho ani nepremenená penalta a zaslúžene sme vyhrali. Aj chlapci, ktorí pravidelne naskakujú v druhej lige, sú 'vyhratí' a ukázali silné a zaujímavé momenty hry, čo oceňujem."

Ján Bíreš, asistent trénera Ružomberka: "Domáci vyhrali úplne zaslúžene, boli jediným mužstvom, ktoré dnes bavilo ľudí. Pokiaľ nie ste nebezpeční v ofenzíve, nemáte šancu."

XXX

ŽP Šport Podbrezová - ViOn Zl. Moravce 2:2 (1:0)

Železiari po predchádzajúcom presvedčivom víťazstvo doma proti Skalici túžili v Zelpo aréne opäť naplno zabodovať a výraznejšie sa oddeliť od spodku tabuľky. Nemali to však jednoduché, v predchádzajúcich vzájomných zápasoch nikdy nezvíťazili, a tak ich súboj s tabuľkovo príbuznými Moravcami sprevádzala aj značná dávka napätia. Domáci začali s väčšou porciou ofenzívy, so zjavnou snahou otvoriť rýchlo skóre. A aj sa im to podarilo, už v 4. min si na kolmú nahrávku krásne nabehol najproduktívnejší v tíme Gál Andrezly a prekonal brankára Raniloviča. Vydarený úvod domácich povzbudil, hostia boli v v útoku neškodní a viac sa, aj z prinútenia, sústredili na bránenie. Strelecké šťastie skúsili nepresne z domácich Kochan i Podio a v 14. min mohol zblízka Gál Andrezly skóre tiež navýšiť, keby lopta trafila bránku. Hostia po strele Orávika ohrozili Kuciaka v domácej bránke až v 16. min, onedlho ukázal svoju rýchlosť aj Tawamba, no bezvýsledne. V 31. min Kochan po spolupráci s Rendlom prekonal aj brankára, len škoda, že s nedôrazným pokusom. Brankár Kuciak vydarene zareagoval v 39. min na hlavičku Tawambu, viac si však na druhej strane zaslúžili gól železiari po uletenej strele Vaščáka nad bránku.

Na archívnej snímke hráči Podbrezovej

Po zmene strán Vajda v 48. min aj vsietil, gólu však zabránil predchádzajúci faul na brankára. Neustále sa čakalo na útočné vzplanutie hostí, nepresnosť, nerozhodnosť im spočiatku pristrihla krídla, no aj oni sa napokon v 54. min dočkali. Presnou hlavičkou vyrovnal De Souza napriek tomu, že Kuciak loptu pohladil, a domácich dokonale schladil. Dostávali sa častejšie do problémov a v 62. min mali aj obrovské šťastie, keď im okrem brvna pomohol ofsajd. V 74. min uplatnil Tawamba svoju dravosť, nezastavili ho ani traja obrancovia, ani Kuciak a loptu dopravil do siete. Šancu vyrovnať spálil v 87. min Vaščák, jeho hlavičku Ranilovič zlikvidoval, no o dve minúty neskôr už kapituloval po hlavičke Vajdu a skóre sa zastavilo na zaslúženej deľbe bodov.

Góly: 4. Gál Andrezly, 89. Vajda - 54. De Souza, 74. Tawamba. Rozhodca Pavlík, ŽK: Podio - Kupec, Tawamba, Ranilovič, 1003 divákov

ŽP Šport Podbrezová: Kuciak - Migaľa, Kupčík, Vajda, Andrič - Szöke - Vaščák, Kochan, Podio, Gál Andrezly - Rendla (72. J. Pančík)

ViOn Zlaté Moravce: Ranilovič - Majkič, Burič, De Souza, Tipurič - Krznarič - Orávik, Školník (79. Cebara), Kupec, Glavaš (90. Mance) - Tawamba

Marek Fabuľa, tréner Podbrezovej: "Vedeli sme, že na nás čaká ťažký zápas, pretože súper má kvalitný káder a individuality. Prvý polčas mal vysokú úroveň z našej strany, škoda len, že sme nepremenili tutovky a nezískali väčší pokoj. V druhom polčase sme nezvládli niektoré mikrosituácie, dvakrát sme inkasovali a dosť to s nami otriaslo. Som rád, že sme v zápase, ktorému nechýbalo tempo a náboj, aspoň remizovali, no chceli sme viac."

Libor Fašiang, tréner Zl. Moraviec: "Do zápasu sme dobre nevstúpili, rýchlo sme inkasovali a trvalo chvíľu, aby sme sa normálne rozbehli. V prestávke som aj zvýšil hlas, nastal obrat k lepšiemu a zamrzelo hádam už len to, že sme v závere prišli o tri body."

.

XXX

ŠK Slovan Bratislava - FK Senica 2:1 (0:1)

Futbalisti Slovana Bratislava zdolali v sobotňajšom zápase 16. kola Fortuna ligy 2015/2016 na domácej pôde mužstvo FK Senica 2:1. O víťazný gól sa postaral v 69. minúte Tamás Priskin. Tieň na triumf "belasých" vrhá zranenie kapitána Róberta Vitteka, ktorého v 18. minúte vystriedal Karol Mészáros. Slovan zostáva na druhej priečke so ziskom 34 bodov, Senica je s 21 bodmi siedma.

Róbert Vittek (Slovan) v 10. kole futbalovej Corgoň ligy medzi ŠK Slovan Bratislava - FC Nitra 18. septembra 2013 v Bratislave.

Aktívnejšie začali hostia. Už v tretej minúte sa mohol dostať do úniku Mráz, jeho aktivitu však zabrzdila píšťalka rozhodcu. K šanciam sa začali postupne dostávať aj domáci. V 12. minúte sa snažil Peltier usmerniť centrovanú loptu, pozorný Šulla však jeho pokus zachytil. V 29. minúte sa dostal domáci Čikoš do blízkosti senickej bránky, pri nebezpečnej prihrávke však zaúradoval kapitán hostí Pavlík a loptu odkopol na roh. O tri minúty neskôr sa ocitol v šanci Priskin, jeho prudkú strelu z uhla však Šulla vyrazil. Gólový účet stretnutia napokon otvoril "Seničan" Mráz, ktorý strelou z hranice šestnástky prekonal Muchu. V 36. minúte mohol vyrovnať Mészáros, jeho hlavička však nenašla priestor troch žrdí. V nadstavení vypálil tvrdo Priskin, lopta ale mierila nad bránu.

Do druhého polčasu vstúpili lepšie hráči Slovana. V 51. minúte sa zorientoval v šestnástke Saláta a vyrovnal. Hostia si vzápätí vytvorili dve sľubné šance, v oboch prípadoch však pálil Kalabiška mimo. "Belasí" napokon otočili stav stretnutia v 69. minúte, keď prihrávku Peltiera zužitkoval Priskin. V 80. minúte mal šancu Kalabiška, ktorý trafil pravú žrď a jeho následnú dorážku upratala obrana Slovana na roh. Slovan si na konci zápasu mohol poistiť vedenie, pri strele Mészárosa však pohotovo zasiahol Šulla ľavou nohou.

51. Saláta, 69. Priskin - 34. Mráz ŽK: Savičevič, Kubík - Komara, Čunta, Klec, Varga Vengřinek.

Rozhodoval: Vnuk, 583 divákov.

zostavy a striedania:

Slovan: Mucha – Čikoš, Saláta, Hudák, Sekulič – Savičevič, Kubík (86. Simovič), Zreľák – Peltier (77. Oršula), Vittek (18. Mészáros), Priskin

Senica: Šulla – Hladík, Pavlík, Pillár – Vengřinek, Komara (86. Kontár), Hromada, Klec (79. Varga), Čunta – Mráz (61. Kosorin), Kalabiška

Nikki Papavasiliou, tréner Slovana: "Pripravovali sme sa na náročný zápas. Mali sme niekoľkých zranených hráčov a počas stretnutia sa zranil aj Vittek, na čo nebolo jednoduché reagovať. Súper nám strelil gól z jeho jedinej akcie a počas prestávky som hráčom povedal, že sa musia ukľudniť. Chlapci to pochopili veľmi dobre a dali sme krásne góly z pekných akcií. Je to zároveň pekný príklad, ako sa dá prístupom zmeniť zápas. Chcem zablahoželať svojím hráčom, ale aj nášmu dnešnému súperovi."

Dušan Vrťo, tréner Senice: "Myslím, že sme videli obojstranne dobrý zápas. Z našej strany sme mali lepší prvý polčas. Do druhého polčasu sme vstúpili s tým, aby sme udržali vedenie 1:0, čo sa nám nepodarilo. Našich hráčov ale musím za dnešný výkon pochváliť a myslím, že by tomuto zápasu viac svedčala remíza."

XXX

MFK Zemplín Michalovce - Spartak Myjava 1:2 (1:0)

Domáci mali ideálny vstup do zápasu, keď už v 3. minúte využili chybu v obrane Myjavčanov a Mensah otvoril skóre - 1:0. V 11. minúte hlavný rozhodca Smolák prerušil zápas pre výpadok osvetlenia a v hre sa v chladnom počasí pokračovalo až po takmer hodine. Z prvého útoku hostí pohrozil Sládek, jeho strele spoza šestnástky však chýbala presnosť. V 29. minúte bol v dobrej pozícii Škutka, no v pokutovom území nestrieľal s dostatočnou razanciou a Kelemen tak jeho pokus zmaril. Na opačnej strane zaujal v 37. minúte pokus Vernona De Marca spoza šestnástky, ktorý natiahol brankára Hrušku, no minul myjavskú bránku.

Mensah mohol gólom začať aj druhý polčas, no krátko po zmene strán trafil zblízka len do brankára Hrušku. V 66. minúte spravili Myjavčania hrubú chybu v rozohrávke, k lopte sa dostal Bayon, no svoj pokus z veľkej diaľky nenamieril presne. Hostia sa snažili o vyrovnanie, no obrana Michaloviec ich do blízkosti Kelemenovej bránky nepúšťala. V 82. minúte skúsil šťastie tvrdou strelou z diaľky Slančík, no brankár domácich zmaril aj jeho pokus. Potom však prišli veľké chvíle hostí. Najskôr v 85. minúte centrovanú loptu ideálne usmernil Sládek a o dve minúty neskôr sa strelou z ostrého uhla presadil aj Daniel - 1:2. Hostia si tak po výbornom závere zápasu odviezli z Michaloviec všetky body.

Góly: 3. Mensah - 85. Sládek, 87. Daniel. Rozhodca: Smolák, ŽK: Khubutia - Chovanec, Kolár, Sládek, Škutka, 1821 divákov.

MFK Zemplín Michalovce: Kelemen - Perez, Chubutija, De Marco, Šimčák - Sedlák, Danko - Kostelník, Bayon (69. Grič), Garcia (46. Kunca) - Mensah (80. Nworah)

Spartak Myjava: Hruška - Kolár, Jánošík, Karlík, Chovanec (74. Marček) - Kóňa - Daniel, Bilovský (90. Duga), Pekár (77. Slančík), Sládek - Škutka

František Šturma, tréner MFK Zemplín Michalovce: "Vstup do zápasu sme mali veľmi dobrý. Prišiel však výpadok osvetlenia a hodinu sa nehralo. Potom bol lepší súper a čakali sme na prestávku, v ktorej sme mali mužstvu čo dohovárať. Keď po celý zápas vediete a na konci dostanete gól, s mužstvom to zamáva. Zápasu by možno viac svedčala remíza. Súperovi k víťazstvu gratulujem."

Norbert Hrnčár, tréner Spartaka Myjava: "Už počas týždňa som v našom tíme cítil obrovskú túžbu po víťazstve. Bolo to cítiť aj na ihrisku. Pre víťazstvo sme chceli spraviť maximum a preto sa z neho tešíme. Obdiv si zaslúžia všetci hráči i naši fanúšikovia, ktorí merali cestu cez celú republiku. Dvadsaťtri bodov na našom konte sa nám už nepáčilo, dvadsaťšesť vyzerá lepšie."