< sekcia Fortunaliga

Myjava zdolala doma prvýkrát Trenčín, tréner Látal odchádza z Košíc

Radosť Myjavčanov z víťazstva nad Trenčínom 2:1 v zápase 19. kola futbalovej Fortuna ligy Spartak Myjava - AS Trenčín, 29. novembra 2014 v Myjave. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Vion porazil Podbrezovú tesne 1:0.

Myjava - Aktéri ponúkli od úvodu svižný futbal a už v 5. minúte bol vo výhodnej pozícii Guba, ktorého strelu zablokoval Černáček. Na druhej strane prenikol po 50 metrovom šprinte do pokutového územia Oršula, po súboji sa ocitol na zemi, no nepískalo sa. Domáceho gólmana Solničku potom zahriali dve strely zo strednej vzdialenosti v podaní Rundića a Gubu, s oboma si poradil. Skóre zápasu otvoril v 22. minúte z priameho kopu Hajradinovič, keď umiestnil loptu k žrdi – 0:1. Potom prišli chvíle domácich. V 24. minúte zachytil zlú rozohrávku Šemrinca Daniel, no nezakončil presne a rovnako dopadol aj zaujímavý lob v podaní Dugu o tri minúty neskôr. V 43. minúte videli diváci najskôr ako si Oršula poradil s dvojicou obrancov, no tretia kľučka už bola navyše. To začalo kontru Trenčína a na jej konci pálil Simon tesne vedľa žrde.

Myjavčan Štefan Pekár (vľavo) sa teší po premenenej penalte v zápase 19. kola futbalovej Fortuna ligy Spartak Myjava - AS Trenčín, 29. novembra 2014 v Myjave.

V 56. minúte otočil Guba na nabehnutého Simona, ktorý z jednej v blízkosti brány zakončil vedľa nej. O minútu bolo vyrovnané, Daniel našiel dlhým pasom Oršulu, ktorý sa prebratím lopty zbavil svojho strážcu a zoči-voči Šemrincovi sa nemýlil – 1:1. Zápas pokračoval naďalej vo vysokom tempe. V 77. minúte prenikal vo vnútri trenčianskej 16-tky Daniel, ktorého nedovolene atakoval Čögley a kopala sa penalta. Pekár poslal Šemrinca do opačnej strany a bezpečne premenil – 2:1. V 85. minúte vyslal prudký projektil Holúbek na domácu bránu, Solnička si s pomocou obrany poradil. V 90. minúte ešte nepríjemne vystrelil Mondek, recept na Solničku však nenašiel a kopaničiari tak vôbec po prvý raz zdolali Trenčín na domácej pôde.

Spartak Myjava – AS Trenčín 2:1 (0:1)

Góly: 57. Oršula, 77. Pekár (z 11 m) - 22. Hajradinovič. Rozhodoval: Marhefka, ŽK: Kleščík – Čögley, 1841 divákov

Zostavy a striedania:

Myjava: Solnička – Ciprys (87. Švec), Jánošík, Černáček, Beňo – Oršula (69. Jastráb), Marček, Duga (80. Častulín), Pekár, Daniel – Kuzma

Trenčín: Šemrinec – Čögley (80. Bero), Rundič, Kleščík, Holúbek - Lobotka – Guba (67. Mondek), Mišák (67. Rabiu), Hajradinović, Simon – Jairo

Peter Gergely, tréner Myjavy: "Ja som spokojný s výsledkom a v druhom polčase aj s výkonom. Mužstvo ukázalo charakter, dokázalo zápas otočiť. S kvalitným súperom sa pobilo o výsledok. Dali sme dva góly a myslím si, že sme zápas zaslúžene vyhrali, v druhom polčase sme boli lepším mužstvom. Mužstvo ide od zápasu k zápasu výkonnostne hore, napreduje a škoda, že je koniec jesene, pretože momentálne si trúfame na každého v lige."

Ivan Vrabec, tréner Trenčína: "Odohrali sme dva rozdielne polčasy. V prvom polčase sme mali celkom slušný vstup do zápasu, dobre sme kontrolovali celý priebeh, domácich sme prakticky do ničoho nepustili. Dali sme gól, vyhrávali sme 1:0, boli sme na koni. Hráčov sme cez polčas nabádali, aby sme sa snažili ešte dostať do šancí, aby sme strelil gól na 2:0. Bohužiaľ sa nám to nepodarilo. I keď sme mali veľkú šancu Simonom. Prakticky hneď z protiútoku sme dostali gól. Takisto druhý gól, ktorý sme dostali, bol z pozície vo vlastnej šestnástke. O priaznivý výsledok sme prišli chvíľkovou nedôslednosťou, ktorá možno v niektorých zápasoch išla s nami aj do druhých zápasov. Sme z toho trochu rozčarovaní."

XXX

Košice otočili proti Ružomberku

Tlačová konferencia MFK Košice pred prvým zápasom 2. predkola Európskej ligy vo futbale MFK Košice - FC Slovan Liberec v Košiciach 16. júla 2014. Na snímke tréner MFK Košice Radoslav Látal
V prvých desiatich minútach sa hralo prevažne na polovici hostí, no Košičania brankára Putnockého neohrozili. Ružomberčania sa na dostrel Putnockého svätyne prvýkrát dostali v 13. minúte a bol z toho prvý gól zápasu. Protiútok hostí ideálne zakončil Vavrík - 0:1. Domáci nepoľavovali v ofenzívnych snahách a pokus Korijkova v 20. minúte vytlačil Putnocký s námahou na rohový kop. Domáci sa vyrovnania dočkali v 23. minúte. Hostia nedokázali včas odkopnúť odrazenú loptu vo vlastnej šestnástke a Diaby zblízka prestrelil Putnockého. O tom, že do kabín pôjdu spokojnejší domáci rozhodla 34. minúta. Obrana Ružomberčanov zabudla na Haskiča, ktorý si zblízka vychutnal brankára hostí - 2:1.

V úvode druhého dejstva zaujali strelecké pokusy domácich Haskiča a Bukatu, no Putnocký s nimi veľa práce nemal. V 62. minút mohol vyrovnať Nagy, ktorý predviedol pohľadnú individuálnu akciu, no presne zakončiť nedokázal. Hostia sa v druhom polčase snažili o vyrovnanie, ale do výhodných streleckých pozícií sa nedostávali. Domáci v závere zápasu hrozili najmä z protiútokov, no skóre sa už nezmenilo.

MFK Košice - MFK Ružomberok 2:1 (2:1)

Góly: 23. Diaby, 34. Haskič - 13. Vavrík. ŽK: Viazanko, 785 divákov.

zostavy a striedania:

MFK Košice: Tofiloski - Kavka (76. Ostojič), Korijkov, Huk, Sekulič - Šinglár - Bašista, Bukata, Viazanko, Haskič (90. Dimun) – Diaby (82. Škutka)

MFK Ružomberok: Putnocký - Lupták, Práznovský, Kružliak, Lovás - Nagy - Turčák (46. Gerát), Vavrík (79. Habánek), Janič, Almaský - Zreľák

Radoslav Látal, tréner MFK Košice: "Som rád, že sme tento ťažký zápas zvládli. Chceli sme sa rozlúčiť víťazstvom, čo sa nám podarilo. Do zápasu sme vstúpili zle, súper nám dal z brejku gól. O to viac si to víťazstvo vážim. Skóre sme mohli ešte zvýšiť, mali sme viacero pekných akcií."

Ivan Galád, tréner MFK Ružomberok: "Pripravovali sme sa na to, ako by sme mohli domácich prekvapiť. Po rýchlom protiútoku sa nám podarilo streliť im prvý gól. V priebehu celého zápasu boli domáci lepší. Strelili dva pekné góly a zaslúžene zvíťazili."

XXX

Hrdina Pavelka

Úvod sobotňajšieho zápasu veľa futbalovej krásy nepriniesol. V chladnom podvečere sa hral typický medzišestnástkový futbal s množstvom osobných súbojov na oboch stranách. Do vedenia mohli ísť hostia v 10. minúte, keď po rohovom kope sa v čistej šanci ocitol Vaščák, ale ani z troch krokov nedokázal prekonať Kováča. Po štvrťhodine hry skúšakl šťastie zo štandardnej situácie Podio, jeho strela z 20 metrov len tesne minula ľavú žrď. V 35. minúte postupoval Gál-Andrezly sám na Kováča, ale vo finálnej fáze zlyhal. V závere prvého dejstva nebezpečný Vaščákov center odvrátil Charizopulos na rohový kop.

Do druhého polčasu vstúpili aktívnejšie hostia. V 50. minúte Andrič potiahol akciu po pravej strane, jeho prudký center v poslednej chvíli zrazil Pintér. V 52. minúte si Kochan šikovne narazil s Vaščákom, ale pozorného Kováča nedokázal ani na dvakrát prekonať. V 57. minúte poslal Sabo prihrávku za obranu, nabiehajúci Mikinič z hranice 16-tky prestrelil. Vôbec prvá strela medzi žrde zo strany domácich prišla po hodine hry. Orávik pozorného Hanáka neprekvapil. Jediný gólový moment stretnutia priniesla 72. minúta, keď po zmätkoch v zadných radoch hostí sa dostal k lopte Pavelka a v páde umiestnil loptu do pravého rohu Hanákovej bránky. V záverečnej štvrťhodine "železiari" vsadili všetko na ofenzívnu kartu. Domáca obrana však stála na pevných nohách. V 87. minúte sa v dobrej streleckej pozícii ocitol Charizopulos jeho strele z uhla však chývala presnosť. Keď v záverečnej minúte Kováč stiahol nepríjemný center M. Pančíka, mohli sa vionisti radovať z vydreného víťazstva.

ViOn Zlaté Moravce - ŽP Šport Podbrezová 1:0 (0:0)

Gól: 72. Pavelka. Rozhodoval: Chmura, ŽK: Sabo - Michal Pančík, 860 divákov

Zlaté Moravce: Kováč – Pavlenda, Nikolič, Pintér, Chren – Orávik, Sabo (88. Szöke), Charizopulos, Mikinič - Ďurica (60. Djuričič) - Pavelka (80. Mujkoš)

Podbrezová: Hanák – Andrič, Kupčík, Greško, Nosko – Kochan - Gál-Andrezly (75. Nworah), Karaš (66. J. Pančík), Podio (46. Harvilko), M. Pančík - Vaščák

Branislav Mráz, tréner ViOn-u: "Po krutej prehre so Žilinou sme dnes vybojovali veľmi dôležité víťazstvo. Nebolo to vôbec jednoduché, hráči bojovali, boli trpezliví a prišla šanca, ktorú sme využili. Dnešné víťazstvo si veľmi ceníme. Máme pred sebou ešte dohrávku na Slovane, kde pôjdeme skromne, ale s cieľom bodovať."

Jaroslav Kentoš, tréner Podbrezovej: "Mali sme veľmi dobré vstupy do oboch polčasov. Hlavne Vaščákova šanca v úvode bola stopercentná, škoda, že sme z nej nedali gól. Výkon mužstva nebol zlý, súper však z jednej strely na bránku strelil gól. Dnešná prehra je pre nás naozaj krutá."