< sekcia Fortunaliga

Na snímke radosť hráčov Trenčína s divákmi po zápase 31. kole futbalovej Fortuna ligy ŠK Slovan Bratislava - AS Trenčín. Bratislava, 8. mája 2016. Foto: TASR/Michal Svítok

Trenčanom pribudne do klubovej vitríny druhá trofej pre majstra SR s názvom Esencia hry.

Bratislava 8. mája (TASR) - Futbalisti AS Trenčín obhájili majstrovský titul vo Fortuna lige a úspešnú sezónu zakončili ziskom double. V nedeľňajšom šlágri 31. kola najvyššej domácej súťaže triumfovali zverenci trénera Martina Ševelu na pôde konkurenčného ŠK Slovan Bratislava hladko 4:0 a odskočili svojmu rivalovi na nedostižných osem bodov.

Dva góly AS zaznamenal Gino Van Kessel, po jednom pridali Mitchell Schet a Christopher Udeh. Domáci prišli o reprezentačného kanoniera Róberta Vitteka, ktorý pre zranenie kolena musel už v priebehu prvého polčasu striedať.

Trenčanom pribudne do klubovej vitríny druhá trofej pre majstra SR s názvom Esencia hry. Jej slávnostné odovzdávanie sa uskutoční až v piatok 20. mája po poslednom ligovom zápase Trenčína so Skalicou. Po finálovom triumfe 3:1 nad "belasými" získal tím spod Čákovho hradu prednedávnom aj Slovenský pohár - Slovnaft Cup a napodobnil úspech z minulej sezóny, v ktorej tiež zaknihoval double. V lete bude reprezentovať slovenský futbal v 2. predkole Ligy majstrov 2016/2017, Slovan bude rovnako ako vlani štartovať v predkole Európskej ligy UEFA.

Miestenku v predkole EL si v sobotu po výhre 3:0 nad Dunajskou Stredou vybojoval aj Spartak Myjava, tretím do "partie" bude jeden z dvojice Spartak Trnava - MŠK Žilina.
Sumár - 31. kolo Fortuna ligy:
ŠK Slovan Bratislava - AS Trenčín 0:4 (0:2)

20. a 83. Van Kessel, 21. Schet, 90. Udeh, ŽK: Pliatsikas - Madu, Kleščík, Schet. Rozhodoval: Sedlák, 2847 divákov.

Zostavy a striedania:
Slovan:
Mucha - Pliatsikas (69. Dielna), Saláta, Sekulič, Podaný - Scott (46. Crnkič), De Kamps - Kubík, Savičevič, Zreľák - Vittek (37. Milinkovič)

Trenčín: Šemrinec - Šulek, Kleščík, Skovajsa, Madu - Lawrence - Schet, Koolwijk (85. Udeh), Bero (68. Holúbek), Kalu (60. Maierhofer) - Van Kessel

O prvý vzruch sa postaral v 8. minúte Zreľák, ale hodil si dlhú loptu a Madu zahasil črtajúce sa nebezpečenstvo. Dve najlepšie slovenské mužstvá nastolili bojovný trend, nepridali však futbalovú krásu a tak sa hra odvíjala prevažne medzi šestnástkami. V 20. minúte však De Kamps trestuhodne stratil v strede poľa loptu a ponúkol brejk Trenčanom, ktorí ho zásluhou Bera s Van Kesselom dotiahli do gólového konca - 0:1. Slovan sa nestačil spamätať a už o minútu prehrával 0:2, keď Schet na ľavom krídle prenikol až do šestnástky a "falšom" oklamal vybiehajúceho Muchu.

Trenčania v rýchlom slede využili dve súperom darované šance a nabrali majstrovský kurz. V 28. minúte mohol vrátiť Slovan do hry Saláta, jeho hlavička však mierila do brvna a krížna strela Kubíka išla tesne vedľa žrde. V 34. minúte Vittek po súboji s Kleščíkom zostal ležať na trávniku, pravdepodobne ho zradilo problematické koleno, a za aplauzu tribún tréner Papavasiliou musel svojho kapitána vystriedať.

Slovan vstúpil do druhého polčasu aktívne, ale Zreľák v dvoch šanciach neuspel. Trenčín mohol definitívne otupiť snahu súpera v 53. minúte, Lawrencea na zadnej žrdi však reflexívne vychytal Mucha. "Belasí" sa snažili s nepriaznivým skóre niečo urobiť, v 67. minúte sa ocitol v tutovke Zreľák, Šemrinec však vytiahol bravúrny zákrok a ním zblokovaná lopta skončila len na hornej sieťke brány. Čas hral v prospech hostí, ktorí v 83. minúte po góle Van Kessela definitívne spečatili triumf. V 90. minúte ešte striedajúci Udeh prekvapil ďalekonosnou strelou Muchu a stanovil na konečných 0:4.

Povedali po zápase /zdroj: RTVS/:
Martin Ševela, tréner AS Trenčín:
"Sme šťastní. Je vždy veľmi ťažké obhájiť titul a nám sa to podarilo. Chlapci dnes do bodky splnili to, čo sme si povedali. Išli sme si na Slovan pre víťazstvo, s odhodlaním a mentalitou šampióna. Od začiatku zápasu sme mali jeden cieľ a počkali sme si na šance, ktoré sme premenili. Sme najlepší aj v dlhodobej súťaži a to je super pocit."

Peter Kleščík, kapitán AS Trenčín: "Sme šťastní, to sa ani nedá opísať. Sú to fantastické pocity. Sme šťastní, že sme to mohli zažiť už dnes. Možno bolo dobre, že sme v pondelok prehrali. Boli sme ostražitejší, kompaktnejší, tímovejší a zomklo nás to. Povedali sme ci čosi pred zápasom a splnili sme to do bodky."

Igor Šemrinec, brankár AS Trenčín: "Čakajú nás oslavy, aj titulu aj pohára. Bude dlhá noc a myslím, že nielen jedna. Slovan sme do ničoho nepustili a zarezali sme ich tretím gólom. Celkovo bolo dôležité, že sme prvých päť zápasov vonku nedostali gól a zistili sme, že si opäť môžeme dôverovať. Vždy sme sa aj v ťažších momentoch dokázali vrátiť na víťaznú vlnu. Obhajoba double je pre Trenčín historický moment a pre mňa osobne to boli dva najkrajšie roky v živote."

Boris Sekulič, obranca Slovana Bratislava: "Dostali sme dva zlepené góly, ktoré rozhodli. Nehrali sme dobre, sme sklamaní, ťažko sa hľadajú slová. Chceli sme hrať pressing a útočiť, dať rýchly gól, čo sa nám nepodarilo. Po prestávke sme sa chceli vrátiť do zápasu, ale dnes nám to nešlo. Postrácali sme v priebehu sezóny body s Myjavou, Zlatými Moravcami, tam sa to zlomilo v náš neprospech."

Matúš Bero, stredopoliar AS Trenčín: "Užívame si to. Obhájili sme double, o čom sme celý čas snívali. Celý tím je vynikajúci a som šťastný, že môžem byť súčasťou tejto skvelej partie. Tieto emócie sú neskutočné, je to to najkrajšie, čo sa dá vo futbale zažiť. Oslavy budú dlhé a veľkolepé, po pohárovom triumfe sme na ne čas nemali, teraz si ho radi nájdeme. Oba tituly majstra sú výnimočné. Vlani to za nás rozhodol Slovan a tento rok my."

Vizitka víťaza Fortuna ligy 2015/2016 - AS Trenčín:

rok založenia: 1992

predošlé názvy: TTS Trenčín (predchodca), TJ Ozeta Dukla Trenčín, FK Ozeta Dukla Trenčín, Laugaricio Trenčín

klubové farby: biela, červená (náhradná žltá, čierna)

štadión: Na Sihoti (kapacita 3300 miest) - momentálne prechádza rekonštrukciou

majiteľ: Tschen La Ling

prezident: Róbert Rybníček

tréner: Martin Ševela

súčasný káder:

brankári: Adrián Chovan, Igor Šemrinec, Samuel Vavrúš

obrancovia: Daniel Bednárik, Peter Kleščík, James Lawrence, Kingsley Madu, Milan Rundič, Lukáš Skovajsa, Tomáš Šalata, Martin Šulek, Christopher Udeh

stredopoliari: Matúš Bero, Chuang Cchung, Jakub Holúbek, Denis Jančo, Cchung-Jao Jin, Patrik Kochan, Ryan Koolwijk, Matúš Opatovský, Ibrahim Rabiu, Mitchell Schet

útočníci: Aliko Bala, Dávid Guba, Samuel Kalu, Stefan Maierhofer, Gino van Kessel

najväčšie úspechy: 2x majster SR (2014/2015, 2015/2016), 1x vicemajster SR (2013/2014), 2x víťaz Slovenského pohára (2014/2015, 2015/2016), 1x víťaz druhej ligy (2010/2011)