Quantcast
< sekcia Futbal

Futbalové osobnosti zhodnotili kolaps Brazílie

Tréner domácej Brazílie Luiz Felipe Scolari sa rozpráva so svojimi zverencami po semifinálovom zápase futbalových MS v brazílskom meste Belo Horizonte Foto: TASR/AP

Reakcie osobností sú rôznorodé.

Belo Horizonte 9. júla (TASR) - Je to neuveriteľné, ale po tucte tesných zápasov vyraďovacej fázy futbalových MS prišiel jeden ozaj netuctový výsledok 1:7. A just v dueli dvoch tímov, ktoré reprezentujú favorizované veľmoci. Brazília doma inkasovala v prvom semifinále šampionátu debakel od Nemecka po tom, ako sa všetky štyri štvrťfinálové zápasy skončili najtesnejším rozdielom. Predtým takto dopadlo 6 z 8 osemfinálových stretnutí, pričom zostávajúce dva mali víťazi po výsledku 2:0.

O Brazílii sa vedelo, že tím nehrá úplne vo svojej koži. Aj to, že jej ofenzíva leží príliš silno na bedrách Neymara a že kritikmi chválená defenzíva na Thiagovi Silvovi. Po ich absencii boli hlavnými otáznikmi, ako Brazília skóruje a ako sa bude organizovať obranná činnosť. Prvý otáznik bol po štvrtine zápasu už irelevantný, lebo chýbala akákoľvek organizácia hry, tobôž defenzívy. A tak mužstvo, ktoré malo z 5 zápasov gólové skóre z hry 10:4, ho má po šiestich dueloch 11:11...

Reakcie osobností sú rôznorodé. Bývalí reprezentanti krajiny sú voči svojim nástupcom zhovievaví, takisto hlava štátu. Menej už populárny komentátor:

Juninho, bývalý brazílsky reprezentant: "Bude náročné sa spamätať z takéhoto výsledku. Nie je správne teraz kritizovať hráčov. Nemci nám ukázali, ako treba hrať futbal a my sme sa z toho poučili. Je dôležité si teraz sadnúť a zamyslieť sa, v čom má brazílsky futbal medzery. Určite bude musieť nastať viacero zmien."

Oliver Kahn, bývalý brankár nemeckej reprezentácie, vicemajster sveta 2002: "Ťažko hovoriť o bremene, ktoré niesli títo chlapci z Brazílie na svojich pleciach. Tím však nemal dostatok skúseností, aby sa vyrovnal s tlakom na takom veľkom turnaji v domácom prostredí. Dnes sa úplne emocionálne rozpadli."

Rivaldo, bývalý brazílsky futbalista a majster sveta z roku 2002: "Je ťažké nájsť vysvetlenie pre to, čo sa stalo. Určite je to veľké sklamanie pre všetkých Brazílčanov a ťažko akceptovateľný výsledok."

Jürgen Klinsmann, bývalý tréner nemeckej reprezentácie a súčasný kouč USA: "Nemecko dnes prepísalo históriu MS! Niečo neuveriteľné, som na nich hrdý."

Galvao Bueno, populárny brazílsky televízny komentátor: "Toto je najväčšia hanba v 84-ročnej histórii MS. Videli sme totálny 10-minútový výpadok. Niečo také si v semifinále svetového šampionátu nemôžete dovoliť."

Karim Benzema, francúzsky futbalista: "Neuveriteľný zápas Nemecka!"

Joseph Blatter, prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA): "Gratulujem Nemecku k postupu do rekordného ôsmeho finále majstrovstiev sveta."

Dilma Rousseffová, prezidentka Brazílie: "Tak ako všetci Brazílčania, aj ja som veľmi smutná. Je mi to ľúto, kvôli fanúšikom aj hráčom. Ale nenecháme sa zlomiť. Brazília strasie zo seba prach a znovu sa postaví na nohy!"

Ruud Gullit, bývalý reprezentant Holandska: "Niečo neuveriteľné zo strany Nemcov. Gratulujem."

Fabio Cannavaro, bývalý taliansky reprezentant a majster sveta z roku 2006: "Mamma Mia! Neuveriteľné!"

Dirk Nowitzki, nemecký basketbalista: "Fináááále!"

Nico Hülkenberg, pilot formuly 1: "Wau! Nemám slov!"

Dietmar Hamann, bývalý nemecký reprezentant: "Majstrovská trieda Nemecka. Chladnokrvné, organizované, usilovné a skromné. Sme hrdí na tento tím."

Reagovali aj slovenské osobnostiNajpotupnejšiu prehru vo svojej bohatej histórii si utorok večer museli vytrpieť brazílski futbalisti. Tí v semifinále svetového šampionátu na domácej pôde totálne prepadli a od vysoko efektívne hrajúcich Nemcov dostali debakel 1:7.

"Kanárici" nie sú tímom, ktorý často ťahá za kratší koniec. Pri jednej z ojedinelých prehier Brazílie bol aj Jozef Adamec. Bývalý elitný útočník bol autorom všetkých troch gólov v zápase, v ktorom Československo 23. júna 1968 senzačne zdolalo favorizovaného súpera 3:2. Adamcovi sa v utorok páčila najmä nemecká produktivita a taktická pripravenosť. "Bol to jeden efektívny zápas, ktorý som nevidel snáď celý život. Efektivita Nemcom bola úžasná, od 20. minúty takmer každý útok znamenal gól. Hostia hrali veľmi takticky, vedeli zaútočiť ôsmimi hráčmi, na druhej strane potom deviatimi až desiatimi bránili. Hrali veľmi disciplinovane," hodnotil duel pre TASR Adamec.

Jozef Adamec, archívne foto
Foto: TASR/Pavel Neubauer
Brazília nastúpila proti Nemcom bez svojho gólového talizmana Neymara i vykartovaného kapitána a stopéra Thiaga Silvu. "Toto sú majstrovstvá sveta, ja si myslím, že mužstvu ako Brazília nemôžu výrazne chýbať jeden-dvaja hráči. Aj keď takí kvalitní ako Neymar či Silva. Krajina má takú bohatú zásobáreň, že by ich mali byť schopní nahradiť. V utorok bol dôležitý systém hry, domáci boli úplne neschopní, asi čakali, že Nemci sa porazia sami. Bolo úplne nemysliteľné, že ste videli dvoch Brazílčanov, ako nikoho nebránia a pritom v šestnástke bol úplne voľný nemecký hráč. Domácim chýbala disciplína. Podľa mňa absolútne nepripadá do úvahy, že by im Neymar so Silvom včera výraznejšie pomohli," dodal Adamec.

Chaos v obrane

Futbalový odborník Marián Zeman spolukomentoval duel pre RTVS. S odstupom niekoľkých hodín stále nevedel pochopiť dezorganizáciu brazílskeho tímu. "Domáci akokeby neboli pripravení na možnosť, že môžu v tom zápase vôbec prehrávať a potom to absolútne nezvládli. Myslím, že je hanbou nie je výsledok, ale to, akým chaosom a nezodpovednosťou sa prezentovali. Na druhej strane buďme aj pozitívni. Hostia potrebovali ten prvý gól, a ak potom niekto otvorí hru proti Nemcom tak ako Brazília, potom na to doplatí. Nemecký prechod do útoku je asi najlepší zo všetkých mužstiev na šampionáte. Trochu sa im v tomto vyrovnajú Holanďania, ale oni to robia iným spôsobom. Aktívnym bránením si vytvárajú šance na rýchle protiútoky," povedal Zeman pre TASR.

Bývalý slovenský reprezentant dodal, že Brazílčanom chýbal viac ako Neymar dirigent ich obrany Thiago Silva. "Neymar by viazal na seba viac hráčov, ale keďže nehral, Nemci nemuseli mať obavy z jeho ofenzívnych výpadov. Väčší problém bola absencia Thiaga Silvu, ktorý v predchádzajúcich zápasoch stmelil obranu. Zápas absolútne nezvládol jeho náhradník vo funkcii kapitána David Luiz. Ten predviedol takú malú defenzívnu sabotáž. Veľmi chcel, tá psychika ho dokonale ovládla. Jose Mourinho raz povedal, že základom futbalu je ovládanie emócií, či už pozitívnych alebo negatívnych. A práve toto Luiz ako kapitán a vlastne aj celé brazílske mužstvo vôbec nezvládlo," uzavrel sumár semifinálového stretnutia M. Zeman.