< sekcia Futbal

Podľa Alvesa je rasizmus v Španielsku veľmi rozšírený

Dani alves počas rasistického incidentu Foto:

Jeden z najlepších ofenzívnych bekov na svete priznal, že ho prekvapila i potešila podpora, ktorú dostal za svoju reakciu na rasistický počin fanúšika Villarrealu.

Barcelona 29. apríla (TASR) - Futbalista FC Barcelona Dani Alves v súvislosti s "banánovým" incidentom označil myslenie Španielov ohľadne rasizmu za zaostalé. Počas víkendového zápasu Kataláncov na ihrisku Villarrealu niekto z domácich fanúšikov hodil smerom na Alvesa banán. Reakcia brazílskeho obrancu bola viac ako duchaprítomná, keď Alves ovocie zodvihol, ošúpal a odhryzol si z neho.

Celú situáciu zachytili pozorné objektívy fotoreportérov a správanie Alvesa sa stretlo s pozitívnou odozvou po celom svete. Vedenie Villarrealu krátko po incidente vyhlásilo, že daný fanúšik dostal doživotný vstup na ich štadión El Madrigal. Alves sa následne posťažoval na úroveň rasizmu na Pyrenejskom polostrove.

"Ak by to bolo na mne, fotku toho muža, ktorý po mne hodil banán, by som umiestnil na internet. Myslím, že verejné zahanbenie by mu náležalo. Je to smutné, ale rasizmus proti cudzincom je v Španielsku veľmi rozšírený. Celá krajina sa prezentuje ako veľmi rozvinutá, ale určité veci najmä čo sa týka myslenia ľudí sú veľmi zaostalé," uviedol Alves pre brazílske Radio Globo.

Jeden z najlepších ofenzívnych bekov na svete priznal, že ho prekvapila i potešila podpora, ktorú dostal za svoju reakciu na rasistický počin fanúšika Villarrealu. "Netušil som, že moje správanie vzbudí až toľko pozornosti. Ale to je dobre, aspoň sa verejnosť viac bude zaoberať globálnym problémom rasizmu," dodal Alves.