Sobota 27. apríl 2024Meniny má Jaroslav

Dánsko uzavrelo zoznam európskych účastníkov MS v Rusku

Dánsky hráč Pione Sisto (vľavo) v súboji s Írom Harrym Arterom počas futbalového zápasu európskej baráže MS 2018 Írsko - Dánsko v Dubline 14. novembra 2017. Foto: TASR/AP

Dánsko dosiahlo štvrtý triumf na ihriskách súperov za sebou. Stalo sa posledným trinástym európskym mužstvom, ktoré sa prebojovalo na svetový šampionát.

Dublin 15. novembra (TASR) - Futbalisti Dánska sa stali posledným európskym mužstvom, ktoré sa prebojovalo na budúcoročný svetový šampionát v Rusku. Domáce Írsko síce v utorkovej barážovej odvete viedlo, ale napokon prehralo so severanmi vysoko 1:5 a tretíkrát neuspelo v dvojzápase o záverečný turnaj MS. Podľahlo Belgicku (1998) i Francúzsku (2010), podarilo sa mu postúpiť iba cez Irán na MS 2002.

Po bezgólovej remíze v prvom barážovom zápase v Dánsku začali v odvete lepšie domáci Íri, keď ich už v 6. minúte poslal do vedenia Duffy. V elektrizujúcej atmosfére pred zaplneným dublinským publikom sa ale Dánsko dokázalo ešte do prestávky otriasť a skóre zápasu otočiť vo svoj prospech na polčasových 2:1. V druhom dejstve nenechali severania nič na náhodu a ďalšími tromi gólmi potvrdili svoj postup.

Dánsko dosiahlo štvrtý triumf na ihriskách súperov za sebou. Na víťazstve mal veľký podiel Christian Eriksen, k ôsmim gólom v skupinovej časti kvalifikácie pridal hetrik v barážovej odvete. "Tri góly v jednom zápase nedávam často. Keď nimi pošlete svoju krajinu na majstrovstvá sveta, je to niečo neskutočné. Dlho sme pre toto bojovali a veľmi sa teším na šampionát," citovala agentúra DPA šťastného trojgólového strelca.

"Teším sa za mojich hráčov, pretože v Írsku sa hrá veľmi ťažko. Nevidíte často, že mužstvá dajú Írsku päť gólov, hlavne keď domáci vyhrávali. Bol to dobrý výkon," povedal po zápase tréner víťazov Age Hareide. Jeho kolega na írskej lavičke Martin O’Neill uznal súperove kvality. "Prehrali sme, to je jasné. Zaplatili sme za zlú defenzívu, dostali sme dva lacné góly. Keď sme sa chceli strelecky dotiahnuť na súpera, zase sme inkasovali. Sme veľmi sklamaní, ale zdolalo nás mužstvo, ktoré má hráčov svetovej úrovne. Eriksen je vynikajúci a v utorok to ukázal," povedal O’Neill pre telegraph.co.uk.

Dánske národné mužstvo sa predstaví na záverečnom turnaji MS piatykrát v histórii.

Kvalifikácia MS 2018 - európska baráž

odveta:
Dublin
Írsko - Dánsko 1:5 (1:2)
Góly: 6. Duffy - 32., 63. a 74. Eriksen, 29. Christensen, 90. Bendtner (z 11 m).
Rozhodoval: Marciniak (Poľ.), bez kariet

zostavy a striedania:

Írsko: Randolph - Christie, Duffy, Clark (71. Long), Ward - Hendrick, Arter (46. McGeady), Meyler (46. Hoolahan), Brady, McClean - Murphy

Dánsko: Schmeichel - Kjaer, Christensen, Bjelland - Poulsen (70. Cornelius), Delaney, Kvist, Larsen (54. Ankersen) - Eriksen - Jörgensen (84. Bendtner), Sisto

/prvý zápas 0:0, Dánsko postúpilo na MS 2018/