Quantcast
< sekcia Futbal

Nemci sa pred finále necítia pod tlakom, chcú zlato

Na snímke nemecký stredopoliar Bastian Schweinsteiger. FOTO TASR/AP

Podľa 29-ročnej opory Nationalelf stredopoliara Bastiana Schweinsteigera musí hrať vo finále Nemecko najmä trpezlivo.

Rio de Janeiro 12. júla (TASR) - Nemecko nebude vo finále 20. futbalových MS v Brazílii proti Argentíne pod tlakom. Tvrdí to stredopoliar Bastian Schweinsteiger, podľa ktorého musí hrať trojnásobný svetový šampión trpezlivo a eliminovať najväčšie hrozby súpera, potom sa môže tešiť zo zisku zlata.

"Máme ohromnú radosť, že sme vo finále. Nemyslím si, že budeme cítiť veľký tlak. Máme veľa hráčov, ktorí už hrali veľa veľkých finále na najvyššej úrovni. Vieme ako sa máme s tlakom vyrovnať. Hoci vo finále MS hral od nás iba jeden hráč," povedal nemecký reprezentant na predzápasovej tlačovej konferencii.

"Myslíme iba na jedno, aby sme úspešne dokončili našu veľkú robotu. Sme v dobrej kondícii aj nálade. Vieme, že to bude iný zápas ako proti Brazílii, ktorá bola bez Neymara a Thiaga Silvu. Ale vieme aj to, že vieme hrať od začiatku do konca výborný futbal," dodal.

Pelé odmietol tipnúť finále, ale tvrdí: "Nemci sú oveľa lepší"
Legenda svetového futbalu Pelé odmietol povedať svoj názor na výsledok nedeľňajšieho finále 20. MS v Brazílii medzi Nemeckom a Argentínou. Podľa agentúry DPA iba podotkol, že "Nemecko je oveľa lepšie ako Argentína."

Pelé priletel v sobotu do Ria de Janeiro, kde si osobne na Maracane pozrie posledný 64. duel turnaja. Pre lokálne médiá tiež okomentoval historickú potupu "kanárikov" v semifinále s Nemeckom 1:7. "Iba Boh vie, čo sa tam stalo. Ja som hral na štyroch MS, vyhral som tri tituly a vďaka Bohu som také prekvapenie nezažil. Finále zviedlo dve výborné mužstvá. Nemecko je ale oveľa lepšie. Stať sa však môže hocičo. A to bol aj príklad Brazílie, ktorý nik nedokáže vysvetliť," povedal kráľ svetového futbalu.
Podľa 29-ročnej opory Nationalelf musí hrať vo finále Nemecko najmä trpezlivo. "Musíme byť trpezliví. Argentína má podľa mňa veľmi, veľmi dobrý tím, ktorý si zaslúžil hrať vo finále MS. Messi, Di Maria a Agüero sú hráči svetovej extratriedy. Ich lídrom je Mascherano, ako to ukázal v súbojoch s Arjenom Robbenom. Nebude to pre nás ľahké, no ak ukážeme na ihrisku našu skutočnú kvalitu, môžeme Argentínu zdolať."

Tréner Nemecka Joachim Löw uviedol, že ho nezaujíma, na akom kontinente sa hrá, keď Európania ešte nikdy nezískali zlato v Amerike, Severnej, Strednej či Južnej. Hralo sa tam sedemkrát a Európania tam nikdy nedokázali vystúpiť až na vrchol. Až Španieli sa pred 4 rokmi v JAR stali prvými Európanmi, ktorí získali zlato mimo Európy. "Nezáleží na tom, kde sa hrá, našim jediným cieľom je vyhrať a odviezť pohár domov. Vieme však, že môžeme prepísať dejiny. Juhoameričania tu vždy dominovali. Bola by to ďalšia radosť, ak by sme to zmenili," povedal lodivod Nemcov.

Löw tiež naznačil, ako na súpera s lídrom Lionelom Messim. "Ak si niekto myslí, že ten tím je iba o Messim, veľmi sa mýli. Majú aj ďalšie útočné hviezdy. Nie je to iba o ňom. Majú oveľa lepšiu organizáciu hry ako v roku 2010," vyjadril sa Löw.

"Albiceleste" majú celkovú vzájomnú bilanciu s "Nationalelf" priaznivú - 9 výhier, 5 remíz, 6 prehier, ale na finálovom turnaji MS vyhrali v šiestich súbojoch len raz - vo finále 1986. Nemci eliminovali Argentínu vo štvrťfinále na oboch predchádzajúcich šampionátoch - v 2006 doma na penalty 4:2, pred štyrmi rokmi v JAR zverencov Diega Maradonu prevalcovali 4:0.