Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 23. február 2024Meniny má Roman a Romana
< sekcia Futbal

Šéf DFB si chce preštudovať kandidatúru Saudov na MS 2034

Na archívnej snímke z 27. októbra 2023 v Sinsheime prezident Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Bernd Neuendorf. Foto: TASR - AP

Zaujíma ho prevažne dodržiavanie ľudských práv a to, či sa bude Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) držať svojich stanov.

Berlín 29. novembra (TASR) - Prezident Nemeckého futbalového zväzu (DFB) Bernd Neuendorf si chce preštudovať kandidatúru Saudskej Arábie na usporiadanie majstrovstiev sveta v roku 2034. Zaujíma ho prevažne dodržiavanie ľudských práv a to, či sa bude Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) držať svojich stanov.

Saudská Arábia je po odstúpení Austrálie jediný kandidát na usporiadanie MS v roku 2034 a s najväčšou pravdepodobnosťou ich bude hostiť. Definitívne potvrdenie by malo prísť koncom tohto roka. "Budeme diskutovať o situácii v Saudskej Arábii v rôznych oblastiach. Vopred si preveríme predložené dokumenty s ohľadom na ľudské práva a iné veci. FIFA sa vo svojich stanovách zaviazala, že bude rešpektovať a chrániť ľudské práva, a že to bude patriť medzi kritériá hostiacej krajiny od roku 2026, nie ako to bolo v prípade Kataru," citovala Neuendorfa agentúra DPA.

Katar sa vlani stal prvou arabskou krajinou, ktorá usporiadala MS. Šampionát však sprevádzali kontroverzie v oblasti ľudských práv a zaobchádzania s migrujúcimi pracovníkmi, ktorí stavali štadióny a infraštruktúru. FIFA tiež pred štartom turnaja zakázala nosiť dúhové pásky. Hráči chceli prostredníctvom nich vyjadriť podporu LGBTI+ komunite, ktorá je v Katare diskriminovaná. Podobne ako Katar, aj Saudskú Arábiu často kritizujú v oblasti ľudských práv.