Streda 1. máj 2024

Strelecký koncert Ronalda. V kvalifikácii nasúkal štyri góly

Cristiano Ronaldo Foto: TASR/AP

Úradujúci majstri Európy zvíťazili nad futbalovým trpaslíkom z Andorry 6:0 a dosiahli premiérové víťazstvo v prebiehajúcich eliminačných bojoch.

Aveiro 8. októbra (TASR) - Piatkový súboj B-skupiny európskej kvalifikácie MS 2018 medzi Portugalskom a Andorrou (6:0) sa zmenil na galapredstavenie jedného muža. Cristiano Ronaldo nasúkal futbalovému trpaslíkovi štyri góly a pomohol tak úradujúcemu majstrovi Európy k premiérovému víťazstvu v prebiehajúcich eliminačných bojoch.

Portugalci si zápas v Aveire uľahčili vďaka expresným gólom Cristiana Ronalda z 2. a 4. minúty. Kanonier Realu Madrid dvakrát gólovo zaúradoval aj po zmene strán, strelecky sa k nemu pridali Joao Cancelo a Andre Silva a v sieti Andorry sa tak zatrepotal poltucet. Od vyššej prehry zachránil hostí brankár Josep Gomes, ktorý predviedol niekoľko skveých zákrokov. Andorra dohrávala zápas bez dvoch vylúčených hráčov.

"Vedeli sme, že bude dôležité streliť čím skôr prvý gól, pretože súper postavil 11 hráčov za loptu. Vydaril sa nám úvod a od toho sme sa odpichli," komentoval Ronaldo svoj prvý štvorgólový duel a štvrtý hetrik v národnom tíme. Celkovo zaznamenal v reprezentačnom drese už 65 presných zásahov, čím sa v medzinárodných historických tabuľkách dostal o.i. pred švédskeho bombardéra Zlatana Ibrahimoviča (62) i Didiera Drogbu z Pobrežia Slonoviny (63). "Viem, že som pre mužstvo dôležitý, to však platí aj pre ďalších hráčov. Vždy som dal národnému tímu všetko, cítim sa byť užitočný a som šťastný, že som späť v reprezentácii po zranení z finále EURO 2016," povedal Ronaldo po svojom streleckom koncerte.

Portugalsko si tak napravilo chuť po prehre 0:2 v úvodnom kvalifikačnom súboji so Švajčiarskom, v ktorom Ronaldo ešte nenastúpil pre zranenie kolena. Ďalší zápas odohrajú európski šampióni v pondelok, keď sa predstavia na Faerských ostrovoch. "Už sa pomaly koncentrujeme na ďalšieho súpera. Potrebujeme na Faerských ostrovoch vyhrať," vyslovil sa tréner Portugalska Fernando Santos. "Do konca kvalifikácie zostáva ešte osem zápasov a my chceme vo všetkých zvíťaziť, aby sme sa priamo kvalifikovali na majstrovstvá sveta," vyhlásil Ronaldo.

Francúzi otočili proti Bulharom

Francúzski futbalisti zvíťazili v piatkovom súboji A-skupiny kvalifikácie MS 2018 nad Bulharskom presvedčivo 4:1. "Les Bleus" sa podarilo odčiniť zaváhanie zo septembrovej ouvertúry, keď prekvapujúco iba remizovali 0:0 na pôde Bieloruska. Na konte majú štyri body, rovnako ako Holandsko a Švédsko, ktorí tiež potvrdili rolu favoritov - Švédi triumfom 1:0 v Luxembursku a "oranjes" víťazstvom 4:1 nad Bieloruskom.

Francúzi sa nenechali vykoľajiť situáciou zo 6. minúty, keď Bacaryho Sagnu vyobracal vo vlastnej šestnástke Georgi Milanov a francúzsky obranca ho zastavil len za cenu faulu. Nariadenú jedenástku aj s prispením žrde premenil Mihail Aleksandrov - 0:1. Potom sa však hralo výlučne v réžii domáceho favorita, ktorý zlepenými zásahmi Kevina Gameira a Dimitriho Payeta ešte v úvodnej polhodine otočil skóre a ďalší člen ofenzívneho trojzáprahu Antoine Griezmann zvýšil v 38. minúte na 3:1. Gameiro po hodine hry štvrtým gólom definitívne zlomil odpor balkánskeho mužstva.

Futbalisti Francúzska oslavujú gól v kvalifikačnom zápase proti Bulharsku

Švajčiari opäť s výhrou

Portugalsko si napravilo chuť po prehre 0:2 so Švajčiarskom na trpaslíkovi z Andorry, ktorý v Aveire inkasoval šesťgólovú nádielku a dohrával bez dvoch vylúčených hráčov. Úradujúci majstri Európy si zápas uľahčili vďaka expresným gólom Cristiana Ronalda z 2. a 4. minúty. Kanonier Realu Madrid dvakrát gólovo zaúradoval aj po zmene strán a celkovo zaznamenal v reprezentačnom drese už 65 presných zásahov, čím sa v medzinárodných historických tabuľkách dostal o.i. pred švédskeho bombardéra Zlatana Ibrahimoviča (62) i Didiera Drogbu z Pobrežia Slonoviny (63). V ďalšom zápase B-skupiny zvíťazilo Švajčiarsko v Maďarsku 3:2, o zisku ďalších troch bodov pre Helvétov rozhodol v 90. minúte Valentin Stocker.

V zápase Grécko - Cyprus (2:0) sa ako asistent českého hlavného rozhodcu Pavla Královca predstavil Slovák Roman Slyško. Gréci sa dostali na koňa po góle Konstantinosa Mitrogloua z 12. minúty a krátko pred koncom polčasu spečatil ich triumf Petros Mantalos. "Hellas" sú so šiestimi bodmi lídrami H-skupiny spoločne s Belgickom, ktoré doma rozdrvilo Bosnu a Hercegovinu 4:0. Prekvapenie sa zrodilo v Rige, kde domáci Lotyši v súboji B-skupiny podľahli Faerským ostrovom 0:2. Hostia tak majú na konte prekvapujúco štyri body z dvoch duelov.

Slováci dnes proti Slovinsku

Druhé kolo eliminačných bojov o šampionát v Rusku pokračuje deviatimi sobotňajšími zápasmi. Slovenskí futbalisti sa od 20.45 SELČ predstavia na pôde Slovinska v Ľubľane. Následne v utorok 11. októbra v Trnave privítajú Škótsko.

Na snímke vpravo tréner slovenských futbalistov Ján Kozák a vľavo kapitán Marek Hamšík počas tlačovej konferencie pred sobotňajším kvalifikačným zápasom základnej F-skupiny o postup na MS2018 proti domácemu Slovinsku, 7. októbra 2016 v Ľubľane.