1 apríla

Medzinárodný deň vtáctva

Enviromentalisti si pripomínajú Svetový deň vtáctva. Korene tejto udalosti siahajú do čias rakúsko-uhorskej monarchie. Založil ju slovenský prírodovedec Oto Hermann, ktorý sa narodil, žil a pôsobil v Brezne. Tento sviatok sa traduje od roku 1900 a prvotne bol spájaný aj s oslavou stromov.
Meniny má Hugo

Viac

Mužské meno Hugo má nemecký pôvod a znamená "duchaplný". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame iba výnimočne.
Hugovia, ktorí majú meniny 1. apríla, sú temperamentní, vytrvalí a opatrní. Potrebujú pod nohami cítiť zem, aby naozaj žili, a musia mať zázemie, aby sa úplne rozvinuli. Sú to chlapci, ktorí radi študujú. Podľa nich je to príležitosť predstihnúť iných, skrátka byť úspešní. Orientujú sa na povolanie, ktoré im umožní žiť veľkoryso, mať pohodlný domov a vyvíjať verejné aktivity.
Hugovia sú mimoriadne spoločenskí a ľahko sa s nimi nadväzuje priateľstvo. Sú pozoruhodne životaschopní. Problémy môžu mať s chrbticou.
Ich šťastné farby sú čierna a tmavomodrá. Ochranné rastliny kostihoj a kokorík, ochranné kamene zafír, opál a granát.


Pranostika na dnes

Ak prší 1. apríla, býva mokrý máj.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 1. apríla
1738

Narodil sa v Kuklove osvietenský historik a katolícky kňaz JURAJ PAPÁNEK, autor prvej historickej práce v národnom duchu Historia Gentis Slavae (1780). Zomrel 11.4.1802.

1887

Zomrela v Banskej Bystrici majiteľka tlačiarne, vydavateľka a podnikateľka ALOJZIA MACHOLDOVÁ. Narodila sa 18.6.1817.

1906

Narodil sa v Červenom Kostelci (Česko) karikaturista, ilustrátor, knižný grafik VILIAM WEISSKOPF, ktorý kresby uverejňoval napríklad v známom Roháči. Zomrel 7.12.1964 v Bratislave.

1907

Narodil sa v Zavare hudobný skladateľ, priekopník slovenskej populárnej hudby GEJZA DUSÍK, bol autorom asi 250 tanečných piesní (napr. Rodný môj kraj, Dve oči neverné či Tak nekonečne krásna) a viacerých hudobných komédií a operiet. K najznámejším operetám patria: Hrnčiarsky bál, Modrá ruža, Turecký tabak alebo Zlatá rybka. Zomrel 5.5.1988.

1918

Narodil sa v Budapešti filmový scenárista a režisér JÁN KADÁR, režisér Oscarom oceneného filmu Obchod na korze. Od roku 1968 žil v emigrácii v USA. Zomrel 1.6.1979.

1961

Narodil sa v Bratislave filmový režisér MATEJ MINÁČ, ktorého film Nicholas G. Winton: Sila ľudskosti získal v roku 2002 International Emmy Award za najlepší dokumentárny film.

1975

Zomrel v Bratislave literárny historik, kritik a esejista ALEXANDER MATUŠKA, zakladateľská osobnosť modernej slovenskej literatúry. Celým svojím dielom poukazoval na častý provinčný aspekt v slovenskej kultúre, ale zároveň sa snažil vyzdvihnúť také umelecké (výtvarné či literárne) diela, ktoré svojím odkazom prekračovali horizont Slovenska. Napísal niekoľko diel, medzi najvýznamnejšie patria: Od včerajška k dnešku a monografie Rudolf Jašík a Jozef Cíger-Hronský. Narodil sa 26.2.1910.

1976

Zomrel v Bratislave geológ ruského pôvodu DIMITRIJ ANDRUSOV, vnuk objaviteľa Tróje Heinricha Schliemanna a spoluzakladateľ modernej slovenskej geológie. Narodil sa 7.11.1897.

Slovenské udalosti 1. apríla
1961

V Bratislave vznikol Divadelný ústav.

1963

V Bratislave bol založený Slovenský filmový ústav.

1969

V jednom z najstarších astrofyzikálnych observatórií v Európe, vo hvezdárni v Hurbanove (založili ju roku 1871) vznikla Slovenská ústredná hvezdáreň.

1992

Prezidenti ČSFR a Ruska Václav Havel a Boris Jeľcin podpísali zmluvu o priateľských vzťahoch a spolupráci medzi ČSFR a Ruskom a dohodu o vyrovnaní majetkových a finančných otázok spojených s odsunom sovietskych vojsk z územia ČSFR.

1997

Začala sa štvordňová návšteva sudcov Medzinárodného súdneho dvora (MSD) v Haagu zaoberajúcich sa kauzou Sústavy vodných diel Gabčíkovo Nagymaros (SVDGN) v SR a Maďarsku. Po prvý raz v 51-ročnej histórii MSD si jeho sudcovia prezreli miesto, na ktoré sa viazal spor.

2001

Vládny kabinet odsúhlasil model územnosprávneho členenia Slovenska s 12 vyššími územnosprávnymi celkami.

2007

Slovenskí karatisti si na Italian Open vybojovali štyri medaily. Zlaté získali Eva Medvecká v kumite do 60 kg a Monika Višňovská do 63 kg.

2008

Zápasník David Musuľbes získal pre Slovensko zlato v kráľovskej hmotnostnej kategórii do 120 kg na ME vo fínskom Tampere (po spätnej dopingovej diskvalifikácii jeho víťazného finálového súpera).

2009

Telo Žofie Bosniakovej, ktoré bolo 400 rokov uložené v kaplnke kostola v Tepličke nad Váhom, polial neznámou horľavou látkou a zapálil 31 ročný muž zo Žiliny.

Svetové osobnosti 1. apríla
1809

Narodil sa ruský spisovateľ a dramatik NIKOLAJ VASILJEVIČ GOGOĽ, autor súboru tragikomických príbehov Petrohradské poviedky, románu Mŕtve duše alebo divadelných hier Ženba či Hráči. Zomrel 4.3.1852.

1873

Narodil sa ruský hudobný skladateľ, dirigent a klavirista SERGEJ VASILIEVIČ RACHMANINOV, autor známych klavírnych koncertov (najmä 2. klavírny koncert). Zomrel 28.3.1943.

1875

Narodil sa britský spisovateľ, spoluscenárista prvého filmového King Konga EDGAR WALLACE. Zomrel 10.2.1932.

1922

Zomrel vo Funchale (Madeira, Portugalsko) posledný rakúsko-uhorský cisár a kráľ KAROL IV. HABSBURSKÝ. Narodil sa 17.8.1887.

1929

Narodil sa český spisovateľ, dramatik, prekladateľ a esejista MILAN KUNDERA, ktorý od roku 1975 žije vo Francúzku a od konca roku 1980 píše svoje diela po francúzsky. Je autorom poviedkovej knihy Směšné lásky, známych románov ako napríklad Žert, Nesnesitelná lehkost bytí alebo Nesmrtelnost a divadelných hier Ptákovina a Jakub a jeho pán: pocta Denisu Diderotovi. Významné sú aj jeho esejistické knihy ako napríklad Kastrujíci stín svatého Garty či Nechovejte se tu jako doma, příteli. Jeho romány ako napríklad Pomalosť, Totožnosť alebo Nevedomosť boli vydané len vo francúzštine. V roku 2008 prebehla domácimi i svetovými médiami informácia, že v 50-tych rokoch 20. storočia údajne aktívne spolupracoval s komunistickou štátnou bezpečnosťou (ŠtB) a následná polemika o dôveryhodnosti dokumentu o tejto spolupráci. Spisovateľ obvinenie odmietol.

1984

Zomrel (zastrelil ho vlastný otec) americký soulový spevák a hudobník MARVIN GAYE, dvojnásobný držiteľ ceny Grammy. Narodil sa 2.4.1939.

2010

Zomrel americký herec JOHN FORSYTHE, známy ako magnát Blake Carrington z televízneho seriálu Dynasty. Narodil sa 29.1.1918.

Svetové udalosti 1. apríla
1918

Vzniklo Britské kráľovské letectvo (Royal Air Force, RAF) zlúčením Kráľovských leteckých jednotiek (Royal Flying Corps, RFC) s Kráľovským námorným letectvom (Royal Naval Air Force, RNAF).

1924

V procese s účastníkmi mníchovského puču Adolfom Hitlerom, generálom Erichom von Ludendorffom a ďalšími ôsmimi obžalovanými boli vynesené rozsudky. Ludendorffa súd oslobodil a Hitlerovi súd vymeral trest odňatia slobody na päť rokov.

1945

Americké vojská začali útok na japonský ostrov Okinava. Dobyli ho 2. júla toho roku. Počas operácie zahynulo viac ako 12.000 Američanov a okolo 110.000 Japoncov.

1948

Sovietska vojenská správa v Nemecku začala sprísňovať kontrolu na trasách spájajúcich západné zóny s Berlínom, pričom sa kontrolovali všetky železničné trate, cesty a kanály. Sovietsky zväz sa týmto pokúsil obmedziť západné transporty, čím sa začala berlínska blokáda.

1960

V USA vypustili prvú meteorologickú družicu Zeme Tiros 1.
Francúzsko uskutočnilo na Sahare druhý pokus s atómovou bombou.

1976

V Kalifornii (USA) bola založená americká technologická spoločnosť Apple Computer.

2001

Polícia zatkla v Belehrade (Srbsko) bývalého juhoslovanského a srbského prezidenta Slobodana Miloševiča. Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu ho 27.5.1999 obvinil z genocídy, vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Súdiť ho už nebudú, Miloševiča našli 11.3.2006 ráno mŕtveho v jeho väzenskej cele v Haagu.

2002

Holandsko sa stalo prvou krajinou na svete, ktorá legálne umožnila eutanáziu.

2009

Albánsko a Chorvátsko sa stali členmi Severoatlantickej organizácie (NATO).

Hudobný kalendár

Narodenia 1. apríla
1946

Ronnie Lane (rodený Ronald Frederick Lane), Londýn, basový gitarista, spevák a skladateľ skupiny Small Faces.

1948

Jimmy Cliff (rodený James Chambers), Somerton, St.James, Jamajka, spevák a gitarista vlny reggae.

1961

Mark White (rodený Mark Andrew White), Sheffield, UK, gitarista pop-funkovej skupiny ABC.

1907

Gejza Dusík, Zavar, okres Trnava, známy piesňový a operetný skladateľ.

Úmrtia 1. apríla
1917

zomrel Scott Joplin, New York City (*24.novembra 1868, Bowie City, Texas), americký hudobný skladateľ štýlu ragtime, často označovaný aj ako kráľ ragtime.

1984

zomrel Marvin Gaye (*2.apríla 1939, Washington), známy soulový spevák, skladateľ a multiinštrumentalista.