1 júna

Medzinárodný deň detí

Podnet na vyhlásenie vyšiel od Medzinárodnej federácie žien, Medzinárodného odborového združenia učiteľov a Svetovej federácie demokratickej mládeže. Oslavuje sa od roku 1950.


Meniny má Žaneta

Viac

Ženské meno Žaneta má hebrejský pôvod a znamená "Boh je milostivý". Nositeľky tohto na Slovensku menej rozšíreného mena oslovujeme aj Žanetka, Žanet.
Žanetky, ktoré oslavujú meniny 1. júna, sú ťažko usmerniteľné a rodičom dajú od útleho detstva poriadne zabrať. Keď podrastú, potrebujú viesť iných. Žanetky sa nevzdávajú, po neúspechu neváhajú a začínajú znova. Charakterizuje ich výrazná aktivita.
Aby sme pochopili ich mentalitu, mali by sme porozumieť analógii, ktorá ich spája s ich totemovým zvieraťom termitom. Nikto nezabráni týmto šarmantným a búrlivým "termitkám" v budovaní ich obydlia, rodiny či kariéry.
Opatrné by mali byť na chrbticu a srdce. Prospeje im, ak obmedzia sladké jedlá.
Obľúbené farby Žanety sú hnedá a oranžová. Ochranné rastliny ľubovník, nechtík, ochranné kamene topás a ónyx.
Česká detská herečka, v súčasnosti asistentka réžie a pomocná režisérka ŽANETA FUCHSOVÁ je tiež nositeľkou tohto mena.
ŽANETOU, avšak so zahraničným pravopisom mena, je aj bývalá slovenská tenistka JANETTE HUSÁROVÁ. Podľa Hudobného kalendára zo 16. mája tohto roku tiež americká speváčka JANET JACKSON - rodená JANET DAMIT JO JACKSON - najmladšia z deviatich detí rodiny Jacksonovcov vystúpila s bratmi prvýkrát ako sedemročná. Ako 11-ročná hrala v televíznom komediálnom seriáli, v septembri 1982 jej vyšiel debutový album JANET JACKSON.


Pranostika na dnes

Netreba v júni o dážď prosiť, príde, keď /až/ začneme kosiť.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 1. júna
1729

Narodil sa v Bratislave teológ, filozof a polyglot, ktorý ovládal deväť jazykov vrátane arabčiny a hebrejčiny JURAJ STREČKO, rektor evanjelického lýcea v Bratislave. Zomrel 2.11.1795.

1822

Narodil sa v Hnúšti štúrovský spisovateľ, zberateľ slovenských ľudových rozprávok a povestí, redaktor novín Pešťbudínske vedomosti, prekladateľ, doživotný čestný podpredseda Matice slovenskej a národný buditeľ, JÁN FRANCISCI RIMAVSKÝ, popredná osobnosť národného hnutia v druhej polovici 19. storočia. Zomrel 7.3.1905.

1907

Narodil sa v Bolerázi staviteľ, vodohospodár, spoluautor projektu Sústavy vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros (SVDGN) na Dunaji, PETER DANIŠOVIČ. Zomrel 9.7.2011.

1921

Narodil sa v Nitre maliar, grafik a ilustrátor LADISLAV GUDERNA, ktorého tvorba má blízko ku kubizmu a surrealizmu. Bol zakladateľom skupiny 29. augusta. V roku 1968 emigroval do Kanady, kde sa stal členom surrealistickej skupiny Melmoth. Zomrel 7.10.1999.

1948

Narodila sa v Košiciach športová gymnastka a trénerka, účastníčka troch olympiád MARIANNA KRAJČÍROVÁ-NÉMETHOVÁ.

1956

Narodil sa v Považskej Bystrici divadelný a filmový herec JÁN KRONER.

1979

Zomrel v Los Angeles (USA) svetoznámy slovenský filmový režisér a scenárista JÁN KADÁR, režisér Oscarom oceneného filmu Obchod na korze. Od roku 1968 žil v emigrácii v USA. Narodil sa 1.4.1918.

2006

Zomrel husľový interpret, sólista a koncertný majster Slovenského ľudového umeleckého kolektívu (SĽUK) RINALDO OLÁH. Narodil sa 13.1.1929 vo Zvolenskej Slatine.

Slovenské udalosti 1. júna
1904

Na trati Poprad - Veľká - Veľký Slavkov - Starý Smokovec začal premávať trolejbus. Po roku bol však odstavený. Do prevádzky ho uviedol podnikateľ Daniel Krieger.

1953

V Československu sa uskutočnila menová reforma.

1868

V Martine založili prvý slovenský úverový ústav Turčiansko-svätomartinskú sporiteľňu.

Svetové osobnosti 1. júna
1804

Narodil sa ruský hudobný skladateľ MICHAIL IVANOVIČ GLINKA, predstaviteľ ruskej národnej hudby v období romantizmu. Skomponoval prvú ruskú národnú operu Ivan Susanin. Jeho ďalšia známa a pre ruskú hudbu významná opera je Ruslan a Ľudmila. Je autorom aj slávnej orchestrálnej skladby Kamarinskaja, ktorá sa považuje za základné dielo ruskej orchestrálnej skladby. Zomrel 15.2.1857.

1926

Narodila sa svetoznáma americká filmová herečka a sexsymbol 50. rokov 20. storočia MARILYN MONROE (vlastným menom Norma Jean Bakerová). Zomrela 5.8.1962.

1937

Narodil sa americký oscarový herec MORGAN FREEMAN, známy z filmov ako napríklad Šofér slečny Daisy, Vykúpenie z väznice Shawshank, Sedem či Smrtiaca epidémia.

1945

Narodil sa český spevák, textár, humorista a moderátor KAREL ŠÍP.

1961

Zomrel francúzsky spisovateľ LOUIS FERDINAND CÉLINE. Už jeho prvý román Cesta do hlbín noci zaznamenal pre svoj originálny (novátorský) štýl a jazyk úspech. Druhý román Smrť na úver sa vyznačoval ešte väčšou otvorenosťou, opísal kruté zážitky z detstva. Ďalšími románmi sú napríklad Od zámku k zámku, alebo Sever. Známym sa stal aj svojimi kontroverznými názormi, ktoré boli plné tvrdého antisemitizmu. Narodil sa 27.5.1894.

1968

Narodil sa austrálsky herec a spevák JASON DONOVAN, známy svojim veľkým hitom Especially for you, ktorý naspieval s austrálskou svetoznámou speváčkou Kylie Minogue.

1968

Narodil sa český muzikálový spevák a herec DANIEL HŮLKA.

1974

Narodila sa kanadská speváčka a autorka väčšiny svojich piesní ALANIS MORISSETTEOVÁ.

2008

Zomrel francúzsky módny návrhár YVES SAINT LAURENT (občianskym menom Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent), ktorý začínal ako návrhár u slávneho Christiana Diora. Preslávil sa svojou vášňou pre kostýmy, najmä ako autor nohavicových kostýmov a dámskych smokingov. Kostýmy zbavil vypchávok a výstuh v páse, na hrudi a pleciach, zachoval však bohatosť typickú pre značku Dior. Narodil sa 1.8.1936.

Svetové udalosti 1. júna
1494

Po prvýkrát v histórii sa objavila písomná zmienka o výrobe Scotch Whisky destilátora Johna Cora. (Niektoré zdroje uvádzajú aj rok 1495).

1973

Grécky prezident Georgios Papadopulos v rozhlasovom prejave vyhlásil monarchiu v Grécku za zrušenú a ohlásil vznik Gréckej republiky.

1980

Začala vysielať americká spravodajská televízna stanica CNN.

2001

Nepálsky kráľ Biréndra, jeho manželka kráľovná Aišvarija a šesť ďalších členov kráľovskej rodiny zahynulo pri rodinnej masakre rukou kráľovského syna, korunného princa Dipéndru.

2007

Vo Fínsku v súlade s celoeurópskym trendom zakázali fajčenie vo väčšine reštaurácií a barov.

2009

Lietadlo francúzskej spoločnosti Air France na ceste z Ria de Janeiro (Brazília) do Paríža (Francúzsko) sa zrútilo do vôd Atlantického oceánu, zahynulo všetkých 228 ľudí na palube, vrátane troch občanov SR.

2010

Poľské ministerstvo vnútra zverejnilo prostredníctvom internetu stenografický prepis rozhovorov v kokpite havarovaného prezidentského špeciálu, ako ich zaznamenali čierne skrinky stroja TU-154M. V jeho troskách zahynulo 10. apríla 2010 pri západoruskom Smolensku 96 ľudí, vrátane poľského prezidentského páru. Zo 40 stránkového dokumentu vyplýva, že posádka do posledných chvíľ netušila tragický koniec letu a neodvratnosť katastrofy si piloti uvedomili iba po kolízii s korunou stromu, šesť sekúnd pred dopadom stroja.

2013

Zomrela srbská tenistka a hádzanárka JELENA GENČIČOVÁ, ktorá Bola zároveň prvou trénerkou Novaka Djokoviča, ktorého talent objavila v 90. rokoch minulého storočia počas tenisového kempu v Srbsku. Narodila sa 9.10.1936.