Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava

10 mája

Svetový deň spravodlivého obchodu

- ustanovila ho Medzinárodná asociácia spravodlivého obchodu (IFTA) a pripomína sa od roku 2002 vždy druhú májovú sobotu.


Meniny má Viktória

Viac

Ženské meno Viktória má latinský pôvod a v preklade znamená "víťaz", "víťazstvo". Nositeľky tohto v súčasnosti na Slovensku populárneho mena oslovujeme Viktorka, Vikina, Vikinka, Viki. Meniny oslavujú 10. mája.
Viktórie sú realistky, ktoré stoja obidvoma nohami na pevnej zemi a neoddávajú sa snívaniu. Sú objektívne a dokážu sa podeliť s inými. V detstve si vyžadujú veľkú opateru, ale nemali by nadobudnúť dojem, že na nich rodičia stále striehnu. Ich výkonnosť a pozornosť sú nadpriemerné.
Viktórie majú živočíšny totem ropuchu, ktorej pohľad a nehybnosť pôsobia fascinujúco. Sú priemerne životaschopné. Ráno im niekedy dlhšie trvá, kým sa "naštartujú". Môžu mať predispozície na lymfatické choroby.
Ich obľúbené farby sú modrá, zelená a biela. Ochranné rastliny Viktórie sú valeriána a čakanka, ochranné kamene citrín a zafír.


Pranostika na dnes

Keď v máji neprší, jún sucho dovŕši.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 10. mája
1859

Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú ako deň narodenia aj 11. máj) v Liptovskom Mikuláši svetoznámy fyzik, technik, konštruktér, vynálezca, zakladateľ teórie parných a plynových turbín AUREL STODOLA. Zomrel 25.12.1942 v Zürichu (Švajčiarsko).

1934

Narodil sa v Dolných Plachtinciach divadelný a filmový herec, bývalý člen Činohry SND v Bratislave a bývalý poslanec Národnej rady (NR) SR ŠTEFAN KVIETIK. Svoje herecké nadanie predstavil v mnohých filmoch ako napríklad Boxer a smrť, Medená veža, Tisícročná včela, Sedím na konári a je mi dobre alebo Tábor padlých žien.

1989

Zomrel v Bratislave spisovateľ, prekladateľ a publicista DOMINIK TATARKA, signatár Charty'77. Bol výraznou spisovateľskou a neskôr aj disidentskou osobnosťou na Slovensku, respektíve v Československu. Pod vplyvom parížskeho študijného pobytu, kde sa zoznámil so surrealizmom a existencializmom vznikla jeho významná novela Panna zázračnica, ktorá bola aj úspešne sfilmovaná. Parížskeho pobytu sa týka aj existenciálne ladená próza Prútené kreslá. Po 2. svetovej vojne vstúpil do KSČ a svoj príklon k socialistickému realizmu vyjadril v románe Farská republika. Už v roku 1956 si uvedomil obludnosť komunistického režimu, čo vyjadril v diele Démon súhlasu. Po okupácii Československa (1968) vystúpil z KSČ a po roku 1971 bol vylúčený z verejného života. Publikoval len samizdatovo napríklad: Sám proti noci, Písačky, Listy do večnosti alebo Navrávačky. Narodil sa 14.3.1913.

1990

Zomrel herec ANTON GÝMERSKÝ. Narodil sa 4.2.1918.

1992

Zomrel v Žiline básnik ŠTEFAN ATILA BREZÁNY. Narodil sa 11.1.1909.

Slovenské udalosti 10. mája
1529

Turecký sultán Süleyman II. sa na čele 100-tisícovej armády vydal na výpravu do Uhorska s cieľom pomôcť Jánovi Zápoľskému v jeho zápase o uhorskú korunu s Ferdinandom Habsburským.

1904

V USA boli patentované vynálezy (prístroj na bezdrôtové telegrafovanie, prístroj na bezdrôtový prenos telegramu) slovenského vynálezcu Jozefa Murgaša.

1927

V Bratislave sa začala pravidelná premávka autobusov na trase od Národného divadla po niekdajšiu železničnú stanicu Bratislava - Nivy.

1970

Začiatok vysielania druhého programu Československej televízie.

Svetové osobnosti 10. mája
1838

Narodil sa americký herec JOHN WILKE BOOTH, známejší však ako vrah amerického prezidenta Abraháma Lincolna (atentát spáchal 14.4.1865). Zomrel 26.4.1865.

1864

Narodil sa francúzsky vynálezca, producent a priekopník francúzskej kinematografie LÉON GAUMONT. Zomrel 1.8.1946.

1899

Narodil sa rakúskym emigrantom svetoznámy americký spevák, tanečník a herec FRED ASTAIRE, vlastným menom Frederick Austerlitz jr., ktorý s Ginger Rogersovou hral v mnohých filmoch, prevažne muzikáloch, populárnych v 30. rokoch 20. storočia. Potom ako Ginger dala prednosť sólovej kariére, začal tancovať a účinkovať vo filmoch s Ritou Hayworthovou (Nikdy nezbohatneš alebo Krajšia ako sen), Judy Garlandovou (Veľkonočná paráda) či Audrey Hepburnovou (Funny Face). Svoj všestranný herecký talent predviedol aj v netanečných alebo muzikálových filmoch. Medzi také napríklad patrí film Sklenené peklo, v ktorom si zahral so Stevom McQueenom či Paulom Newmanom. Zomrel 22.6.1987.

2010

Zomrela americká herečka LENA HORNEOVÁ, ktorá ako hollywoodska hviezda prelomila rasistické predsudky vo filme a preslávila sa úlohou v muzikáli Stormy Weathe. V 40. rokoch 20. storočia sa stala jednou z prvých černošských speváčok, ktorú si najala významná belošská hudobná skupina. V roku 1943 získala úlohu v černošskom filmovom muzikáli Stormy Weather. Titulná pieseň filmu v jej podaní sa stala v Amerike veľkým hitom. Za úlohu v sólo predstavení na Broadwayi s názvom Lena Horne: The Lady and Her Musis získala v roku 1981 prestížnu divadelnú cenu Tony Award. Narodila s 30.6.1917.

2012

Zomrel nemecký vojnový fotograf dvojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny HORST FAAS. Narodil sa 28.4.1933.

- Zomrel americký automobilový konštruktér a pretekár CARROLL SHELBY, ktorý dal meno slávnym športovým vozidlám Shelby Cobra. Narodil sa 11.1.1923.

- Zomrela americká pilotka EVELYN BRYAN JOHNSONOVÁ, bola držiteľkou Guinnessovho rekordu za najvyšší počet hodín nalietaných ženou. Narodil sa 4.11.1909.

Svetové udalosti 10. mája
1503

Taliansky moreplavec v portugalských službách Krištof Kolumbus objavil Kajmanské ostrovy vo Veľkých Antilách.

1534

Francúzsky moreplavec Jacques Cartier objavil Newfoundland.

1869

V USA bola dokončená prvá transkontinentálna železničná trať spájajúca východ a západ Spojených štátov amerických.

1906

Ruský cár Mikuláš II. otvoril v Petrohrade zasadnutie prvého voleného parlamentu v Rusku - Štátnej dumy.

1933

Nacisti spálili na Opernom námestí v Berlíne 20.000 kníh od autorov ako Karl Marx, Sigmund Freud, Bertolt Brecht a mnohých iných.

1940

Nemecko začalo prvú fázu západného ťaženia, keď bez vyhlásenia vojny vtrhlo do neutrálnych krajín Holandska, Belgicka a Luxemburska.

1941

Hitlerov zástupca v straníckom vedení a vedúci kancelárie NSDAP Rudolf Hess tajne odletel do Veľkej Británie, kde chcel dohodnúť s britskou vládou prímerie ešte pred začatím nemeckej ofenzívy na Východe. Hess zoskočil padákom v Škótsku neďaleko Glasgowa, kde ho britská tajná služba zajala a internovala do konca vojny. Po 24-hodinách Nemecko označilo Hessa za duševne chorého a jeho miesto vo vedení NSDAP prevzal Martin Borman.

2005

Po dvojročnej výstavbe otvorili v nemeckom Berlíne Pamätník holokaustu. Na slávnostnom podujatí bolo okrem autora, amerického architekta Petra Eisenmana, prítomných asi tisíc hostí vrátane nemeckého prezidenta Horsta Köhlera, kancelára Gerharda Schrödera a tých, ktorí holokaust prežili. Pamätník tvorí 2711 betónových kvádrov rôznych výšok a hrúbok postavených na zvlnenom podklade od 0,5 do dvoch stupňov. Súčasťou memoriálu neďaleko Brandenburskej brány sú podzemné priestory, v ktorých sídli múzeum a informačné stredisko.

2006

Britský úrad pre reprodukčnú medicínu (Human Fertilisation and Embryology Authority - HFEA) vydal rozhodnutie, ktorým dovolil, aby sa pri umelom oplodnení vykonávali dodatočné genetické testy na zistenie niektorých onkologických ochorení. Pri vajíčkach oplodnených v skúmavke sa ešte pred vsadením do matkinho organizmu preskúma, či zárodky neobsahujú gény, ktoré spôsobujú rakovinu prsníkov, hrubého čreva alebo vaječníkov.

2012

V Damasku (Sýria) došlo k dvojitému bombovému útoku, pri ktorom zahynulo 55 ľudí a 370 sa zranilo.

Hudobný kalendár

Narodenia 10. mája
1941

Danny Rapp (rodený Daniel Joseph Rapp), Philadelphia, Pennsylvania, USA, spevák a frontman skupiny Danny & The Juniors.

1946

Donovan (rodený Donovan Phillips Leitch), Glasgow, Škótsko, folk-rockový spevák, gitarista a skladateľ.

1957

Sid Vicious (rodený Simon John Ritchie), Londýn, basový gitarista a vokalista známej punk-rockovej skupiny Sex Pistols.

1960

Bono Vox (vlastným menom Paul David Hewson), Glasnevin, Dublin, Írsko, spevák a skladateľ skupiny U2.