Viac
Ženské krstné meno Malvína má germánsky pôvod a v preklade znamená "priateľka práva", "spravodlivá". Malvíny, ktoré oslovujeme Malvínka, Malka, majú meniny 11. januára. Na Slovensku toto meno nie je časté.
Vystupovanie Malvíniek je odmalička sebaisté. Sú veľmi citlivé, niekedy až impulzívne. Ťažko nachádzajú rovnováhu a veľakrát veci nadsadzujú, len aby zapôsobili na okolie. Priťahuje ich dramatické umenie.
Malvíny sú spoločensky zamerané ženy a dokonalé hostiteľky. Majú výnimočnú schopnosť prispôsobiť sa, cítia sa dobre takmer všade. Zdravie týchto žien je uspokojivé, ale ak majú nevyváženú životosprávu, riskujú, že priberú. Malvíny by si mali dopriať dostatok spánku.
Ich obľúbená farba je modrá, ochranná rastlina levanduľa, ochranné kamene topás a granát.
- Keď duje v januári severák, žito bude dobre sypať.
Narodil sa v Zemnom fyzik a vynálezca JÁN ANIÁN JEDLÍK, ktorý v roku 1829 ako prvý na svete objavil možnosť premeny elektrickej energie na mechanický otáčavý pohyb a vynašiel elektromotor, ktorý pracoval na elektromagnetickom princípe a vykonával jednosmerný rotačný pohyb. Podľa jeho patentu stroja na výrobu sódovej vody zriadili v Bratislave prvú výrobňu sódy v Uhorsku. Zomrel 12.12.1895.
Zomrel v Dolnom Kubíne štúrovský básnik a autor textu hymny Nad Tatrou sa blýska JANKO VLASTIMIL MATÚŠKA. Narodil sa 10.1.1821.
Narodil sa v Turanoch maliar a grafik MILOŠ ALEXANDER BAZOVSKÝ, zakladateľ slovenského avantgardného umenia po prvej svetovej vojne a najvýznamnejšia maliarska osobnosť z generácie dvadsiatich rokov 20. storočia. Zomrel 15.12.1968.
Narodila sa v Budapešti operná speváčka HELENA BARTOŠOVÁ-SCHÜTZOVÁ, zakladateľská osobnosť slovenského profesionálneho spevu a prvá sólistka Opery SND v Bratislave. Zomrela 8.2.1981.
Narodil sa v Kláštore pod Znievom básnik a publicista ŠTEFAN ATILA BREZÁNY. Zomrel 10.5.1992.
Narodil sa vo Zvolene ERNEST ŠTRIC, slovenský filmový teoretik, pedagóg a dramatik, v období rokov 1980-1990 docent VŠMU a dekan divadelnej fakulty. Zomrel 7.5.1993.
Zomrel v Bratislave hudobný a divadelný kritik BOHUMIL HALUZICKÝ. Narodil sa 8.3.1879.
Zomrel (podľa dostupných informácií bol zastrelený viacerými ranami do oblasti hlavy) v Bratislave bývalý minister hospodárstva, exposlanec Národnej rady SR a bývalý riaditeľ Slovenského plynárenského priemyslu JÁN DUCKÝ. Narodil sa 30.1.1944.
Zomrel v Bratislave básnik a prekladateľ MILAN RÚFUS, ktorý svojou tvorbou výrazne posunul slovenskú poéziu. Všímal si hlavne osud obyčajného človeka a jeho utrpenie, ale aj radosti či vzdor. Jeho básne v sebe nesú nezanedbateľný duchovný a morálno-etický odkaz, zbavený prázdneho moralizovania či pátosu. Debutoval zbierkou Až dozrieme. Medzi jeho ďalšie zbierky patria Chlapec, Zvony, Stôl chudobných, Kolíska, Chlapec maľuje dúhu, Jednoduchá až po korienky vlasov, Čakanka, Básnik a čas alebo Vernosť. Narodil sa 10.12.1928.
Zomrel v Bratislave bývalý úspešný volejbalista, vysokoškolský pedagóg a tréner BOHUMIL GOLIAN, ktorý počas aktívnej kariéry získal dvakrát titul majstra sveta, v rokoch 1956 a 1966, v roku 1958 aj titul majstra Európy. Z olympijských hier v Tokiu sa vrátil so striebrom, v Mexiku 1968 získal bronz. Československo reprezentoval v rokoch 1955-1968. Narodil sa 25.3.1931.
Zomrel v Trenčíne najstarší slovenský generál JÁN STRCULA. Narodil sa 4.5.1912.
Zomrel francúzsky režisér ÉRIC ROHMER, vlastným menom Jean-Marie Maurice Schérer, známy predstaviteľ povojnovej novej vlny francúzskej kinematografie. Za polstoročie na režisérskej stoličke sa podpísal pod približne 50 celovečerných filmov. Medzinárodné uznanie prvýkrát získal filmom Ma nuit chez Maud (Moja noc s Maud), ktorý bol v roku 1969 nominovaný na Oscara za scenár. Narodil sa (ako dátum narodenia uvádzajú niektoré zdroje aj 20.3.1920) 4.4.1920.
Zomrela záchrankyňa denníka Anny Frankovej, Holanďanka MIEP GIESOVÁ. Spolu s niekoľkými ďalšími zamestnancami otca Anny Frankovej pomáhala ukryť pred nacistami židovskú rodinu a po zatknutí Frankovcov v roku 1944 zachránila denník Anny. Narodila sa 15.2.1909.
Rozhodnutím vlády ČSR sa na Slovensku utvorila Hospodárska rada.
Výkonný výbor Slovenskej národnej strany sa vyslovil za spoločný postup s Hlinkovu slovenskou ľudovou stranou na báze autonomistického programu.
Bezpečnostná rada (BR) OSN rozhodla, že Slovensko bude počas roku 2007 predsedať Výboru BR OSN.
Kamionisti malých a stredných autodopravcov začali postupne odchádzať z Rožňavskej ulice v Bratislave, kde protestovali (protest sa začal 8.1.) proti podmienkam fungovania elektronického mýta. Jaroslav Polaček z Únie autodopravcov Slovenska pred kamionistami a médiami uviedol, že ich požiadavky boli len čiastočne splnené. Vtedajší premiér Robert Fico (Smer-SD) označil ich požiadavky za nezákonné.
Narodil sa kanadský politik a prvý ministerský predseda Kanady JOHN ALEXANDER MACDONALD, ktorý sa zaslúžil o to, že britská vláda udelila Kanade štatút domínia. Zomrel 6.6.1891.
Zomrel popredný francúzsky maliar FRANCOIS PASCAL SIMON GÉRARD. Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú ako dátum narodenia aj 12.3.1770) 4.5.1770.
Narodil sa americký podnikateľ a vynálezca tzv. Hammond organu LAURENS HAMMOND. Zomrel 3.7.1973.
Zomrel britský kritický realista, prozaik a básnik THOMAS HARDY. Narodil sa 2.6.1840.
Narodil sa český spevák country MICHAL TUČNÝ. Zomrel 10.3.1995.
Zomrel švajčiarsky avantgardný sochár ALBERTO GIACOMETTI, ktorý sa nestotožnil so žiadnym hnutím ani manifestom. V Paríži zaskočil verejnosť originálnou kolekciou krehkých sôch so zvláštnymi proporciami, ktoré mu získali celosvetové uznanie. Narodil sa 10.10.1901.
Zomrel americký fyzik a nositeľ Nobelovej ceny za fyziku (1936) CARL DAVID ANDERSON. Narodil sa 3.9.1905.
Zomrel novozélandský horolezec a polárnik EDMUND PERCIVAL HILLARY, spolu so šerpom Tenzingom Norkejom vystúpili 29. mája 1953 na najvyšší vrch sveta Mount Everest. Narodil sa 20.7.1919.
Zomrel vatikánsky diplomat a kardinál PIUS LAGHI, bývalý vatikánsky vyslanec v USA sa v roku 2003 pokúšal odradiť amerického prezidenta Georgea W. Busha od invázie v Iraku. Narodil sa 21.5.1922.
Uskutočnilo sa prvé žrebovanie anglickej lotérie.
William Herschel objavil mesiace Titania a Oberon planéty Urán.
Britská loď "London" stroskotala počas plavby do Austrálie. Zahynulo približne 231 ľudí.
Léonard Thomson (14) bol prvým diabetickým pacientom, ktorému v General Hospital v kanadskom Toronte podali inzulín.
Americká pilotka Amelia Earhartová ako prvá žena uskutočnila samostatný transatlantický prelet.
Albánske Ústavodarné národné zhromaždenie zrušilo monarchiu a vyhlásilo Albánsku ľudovú republiku.
V peruánskych Andách zasypala lavína šesť dedín spolu s ich 3000 obyvateľmi.
Sue Rosenkowitzovej sa v Kapskom Meste v Južnej Afrike narodili prvé šestorčatá, ktoré všetky prežili.
Francúzsko prepustilo Abu Daouda, Palestínčana podozrivého z teroristického útoku na izraelských športovcov na OH 1972 v Mníchove.
Vláda Írska oznámila, že odvolá zákaz vysielania vzťahujúci sa na predstaviteľov IRA, Sinn Fein a ďalších polovojenských skupín na oboch stranách írskej hranice.
Uskutočnil sa štart misie STS-72 raketoplánu Endeavour.
Na americkú základňu Guantanámo dorazili prví zajatci hnutia Taliban a al-Káidy.
Vietnam sa stal 150. členom Svetovej obchodnej organizácie (WTO).