Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

13 apríla

Deň nespravodlivo stíhaných

Pamätný deň SR - pripomína udalosti, ktoré sa odohrali počas tzv. barbarskej noci v roku 1950. V noci sa v celej ČSR uskutočnila tzv. akcia K, pri ktorej Ľudové milície a Štátna bezpečnosť prepadli a následne zlikvidovali mužské a ženské kláštory a uväznili mnohých kňazov. Perzekúcie sa najviac dotkli biskupov Jána Vojtaššáka, Michala Buzalku a Pavla Gojdiča, ktorých súd v roku 1950 odsúdil za zradu vlasti a republiky na doživotné odňatie slobody a občianskych práv.


Meniny má Aleš

Viac

Mužské meno Aleš je českou podobou ruského mena Alexej, ktoré je gréckeho pôvodu a znamená "obranca". Nositeľov tohto na Slovensku menej častého mena oslovujeme Alino, Ali. Meniny majú 13. apríla.
Alešovia sú veľmi aktívni a pozorní muži. Ak treba, vedia vyvinúť úsilie, ale vedia sa tiež tváriť ako mŕtvi, tak ako orgován, ich rastlinný totem, ktorý očakáva jar.
Títo muži niekedy vyžadujú nemožné. Majú spoľahlivú a najmä intenzívnu pamäť. Sú aj spoločenskí a chvíľami až nebezpečne zvedaví. V náročných situáciách vedia šikovne kľučkovať.
Sú životaschopní, ale predsa sa stáva, že prejavujú isté obavy o svoje zdravie. Mali by sa vystríhať duševnej prepracovanosti a vyhýbať sa najmä konzumácii cukru a mastného mäsa.
Ovplyvňuje ich planéta Mars. Šťastná farba Alešov je červená ako víno. Ochranné rastliny cesnak, chmeľ, horčica, ochranné kamene chalcedón a karneol.
Jeden z najúspešnejších podnikateľov v Českej republike, vplyv ktorého siaha aj za jej hranice ALEŠ BUKSA, ďalej významný slovenský scénograf v 90. rokoch 20. storočia ALEŠ VOTAVA, barytonista ALEŠ JANIS, český spevák a textár ALEŠ BRICHTA - to je len niekoľko mužov s menom pripadajúcim v slovenskom kalendári na 13. apríla.


Pranostika na dnes

Keď v apríli vrana kváka, bude v roku veľká psota.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 13. apríla
1888

Narodil sa v Očovej literárny historik, editor a redaktor ĽUDOVÍT ŠENŠEL. Zomrel 22.7.1956.

1899

Narodil sa v Ružomberku novinár, spisovateľ, prekladateľ a humorista EMO BOHÚŇ, priekopník humoristickej tlače na Slovensku. V roku 1920 založil humoristicko-literárny časopis na Slovensku Dereš. Pracoval aj ako redaktor v Roháči a v Kultúrnom živote. Vydal aj dve knihy humoristických poviedok Zaprášené histórie a Dejiny veselé a neveselé. Zomrel 15.7.1959 (niektoré zdroje uvádzajú 16. júl, na pamätnej tabuli v Žiline, ktorá visí na dome, v ktorom istý čas žil a pracoval, je ako deň úmrtia uvedený 21. júl).

1914

Narodil sa v Lučenci publicista, technik a aktivista Svetového kongresu Slovákov IGOR BAZOVSKÝ. Významne prispel k bezpečnosti lietadiel. Zomrel 13.9.2000.

1931

Narodil sa v Rožňave filmový a divadelný režisér, pedagóg IGOR CIEL. Vytvoril mnoho televíznych inscenácií a filmov či seriálov ako napríklad Ruy Blas, Parížski mohykáni, Vivat, Beňovský!, Louis Pasteur či Predohra v mol. Zomrel v noci z 3. na 4.7.2010.

1940

Narodil sa v Spišských Hanušovciach fotograf, nakladateľ, dizajnér, iniciátor humanitárnych projektov a cestovateľ KAROL BENICKÝ. Je autorom mnohých fotografických publikácií a výstav doma i v zahraničí. Z publikácií sú známe Krajina Detvou volaná, Rodná zem, Vrchársky chlieb, Praha – Paríž, Veličenstvo kôň, Číňania na prelome tisícročí či Zlatá Praha.

1963

Narodil sa v Zlatých Moravciach úspešný zápasník - reprezentant JOZEF LOHYŇA.

1994

Zomrela v Bratislave poetka a prekladateľka MARGITA DOBROVIČOVÁ. Narodila sa 26.6.1953.

Slovenské udalosti 13. apríla
1913

Na parížskej Sorbonne bola promovaná prvá Slovenka za doktorku, keď svoju doktorskú prácu o Ľudovítovi Štúrovi obhájila Helena Turcerová - Devečková.

1950

V noci sa v celej ČSR uskutočnila tzv. akcia K, pri ktorej Ľudové milície a Štátna bezpečnosť prepadli a následne zlikvidovali mužské a ženské kláštory a uväznili mnohých kňazov. Perzekúcie sa najviac dotkli biskupov Jána Vojtaššáka, Michala Buzalku a Pavla Gojdiča, ktorých súd v roku 1950 odsúdil za zradu vlasti a republiky na doživotné odňatie slobody a občianskych práv. Od roku 1993 je tento deň pamätným dňom SR - Deň nespravodlivo stíhaných.

2008

Slovenský reprezentant Mário Filipovič vyhral na SP v Pekingu v športovej streľbe súťaž v trape výkonom 142 bodov.

Svetové osobnosti 13. apríla
1695

Zomrel známy francúzsky bájkar a spisovateľ JEAN de la FONTAINE. Narodil sa 8.7.1621.

1906

Narodil sa írsky spisovateľ a dramatik SAMUEL BECKETT, ktorý písal aj po francúzsky. Je jedným z najznámejších predstaviteľov absurdnej drámy, autor známej divadelnej hry Čakanie na Godota a laureát Nobelovej ceny za literatúru (1969). Zomrel 22.12.1989.

1939

Narodil sa írsky básnik SEAMUS JUSTIN HEANEY, laureát Nobelovej ceny za literatúru (1995).

1963

Narodil sa ruský šachový veľmajster GARRI KASPAROV, známy aj ako odporca politiky bývalého a aj budúceho ruského prezidenta a dnešného premiéra Vladimíra Putina.

1981

Tragicky zahynul v bratislavských vodách Dunaja český rockový spevák JIŘÍ SCHELINGER, populárny hardrockový spevák 70. rokov 20. storočia. Narodil sa 6.3.1951.

1994

Zomrel český herec a režisér, bývalý poslanec Federálneho zhromaždenia ČSFR RUDOLF HRUŠINSKÝ. Svoj výnimočný herecký talent predviedol v divácky úspešných, ale aj umelecky hodnotných filmoch ako napríklad Dobrý voják Švejk, Rozmarné léto, Spalovač mrtvol, Adéla ještě nevečeřela, Lásky mezi kapkama deště, Postřižiny, Pozor, vizita!, Vesničko má středisková, Obecná škola a v mnohých ďalších. Narodil sa 17.10.1920.

2010

Zomrela česká farmakologička, nestorka českej a slovenskej farmakológie HELENA RAŠKOVÁ, zakladateľka Ústavu experimentálnej farmakológie Slovenskej akadémie vied (SAV). Založila Ústav experimentálnej farmakológie SAV ako samostatnú jednotku v rámci SAV a ČSAV, čím umožnila celej generácii vedcov preniknúť do vyspelého sveta. Narodila sa 2.1.1913.

Svetové udalosti 13. apríla
1741

Vo Woolwichi pri Londýne (Veľká Británia) založili prvú vojenskú akadémiu na svete - Kráľovskú vojenskú akadémiu (Royal Military Academy).

1994

ZSSR a Japonsko podpísali pakt o vzájomnej neutralite.

1943

Príslušníci nemeckého Wehrmachtu objavili masové hroby poľských dôstojníkov, kňazov a intelektuálov pri ruskom meste Katyň, v ktorých sa našlo cca 14.000 tiel. Vyšetrovanie tejto tragédie bolo ukončené s tým, že masaker nemožno kvalifikovať ako genocídu, ale ako vojnový zločin, ktorý je v súčasnosti už premlčaný. Za masové popravy boli zodpovedné jednotky sovietskej NKVD, ktoré na Stalinov príkaz začali poľských dôstojníkov likvidovať už v prvej polovici mája 1940. Poľský parlament v roku 2007 schválil 13. apríl ako Pamätný deň obetí katynskej masakry.

1945

Sovietske vojenské jednotky oslobodili Viedeň (Rakúsko).

1964

Ako prvý černošský herec získal Sidney Poitier najvyššie filmové ocenenie Oscara za úlohu vo filme Poľné kvety (Lilies of the Field, 1963).

1986

Pápež Ján Pavol II. navštívil ako prvý najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi židovský chrám - Hlavnú synagógu v Ríme, v ktorej sa modlil spolu s rabínom Eliom Toafom a vo svojom príhovore vysvetlil úsilie katolíckej cirkvi prekonať predsudky voči Židom.

1999

Vojenské jednotky NATO omylom zaútočili na konvoj civilistov (kosovských Albáncov). Konvoj sa v čase bombardovania nachádzal na ceste medzi mestami Prizren a Djakovica, pričom zahynulo 75 osôb a 26 bolo zranených.

2010

Najmenej 2000 ľudí zahynulo a ďalších vyše 10.000 utrpelo zranenia pri zemetrasení v čínskej provincii Čching-chaj.

Hudobný kalendár

Narodenia 13. apríla
1944

Jack Casady (rodený John William Casady), Washington D.C., gitarista skupiny Jefferson Airplane.

1954

Noller Olsen (rodený Niels Olsen), mladší z dvojice bratov pop-rockového dua The Olsen Brothers.

1962

Hillel Slovak, Haifa, Izrael, exgitarista skupiny Red Hot Chilli Peppers. Keď mal štyri roky, rodina sa presťahovala do Spojených štátov.

1975

Lou Bega (rodený David Lubega, matka Talianka, otec z Ugandy), Mníchov, Nemecko, latino spevák a skladateľ.