13 mája

Nemecké a talianské vojska kapitulovali v Tunisku

V roku 1943 nemecké a talianske vojská kapitulovali v Tunisku, pričom 130.000 nemeckých a 100.000 talianskych vojakov padlo do zajatia.


Meniny má Servác

Viac

Mužské meno Servác má latinský pôvod a v preklade znamená "záchranca". S nositeľmi tohto mena sa na Slovensku stretávame málokedy. Meniny majú 13. mája.

Servácovia, v ktorých sa skrýva úžasná inteligencia, sa dobre hodia k svojmu totemovému zvieraťu diviakovi. Majú vyvážené reakcie a disponujú nesmiernou odvahou. Sú aktívni, výnimočne životaschopní a verní, pokiaľ ich niekto neoklame.

V strave by Servácovia mali uprednostniť špargľu, figy a kuracie mäso. Servácov ovplyvňuje planéta Saturn.

Ich šťastné farby sú hnedá, čierna a tmavomodrá. Ochranné rastliny kostihoj a štiav, ochranné kamene zafír, opál a granát.

Český prozaik, novinár, politik a redaktor SERVÁC BONIFÁC HELLER je zástupcom mena pripadajúceho v slovenskom kalendári na 13. mája.


Pranostika na dnes

Pred Servácom niet leta, po Serváci niet mrazu.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 13. mája
1943

Narodil sa v Bratislave sochár a maliar VLADIMÍR HAVRILA.

1945

Narodil sa v Užhorode (po pripojení Podkarpatskej Rusi k Zväzu sovietskych socialistických republík - ZSSR sa jeho rodina usadila v Michalovciach) maliar, kaligraf a pedagóg NIKOLAJ FEĎKOVIČ.

1948

Narodil sa v Jaslovských Bohuniciach publicista a autor literatúry faktu VILIAM JABLONICKÝ.

1966

Zomrel v Bratislave úradník a básnik MARIÁN TRIZNA, predstaviteľ medzivojnovej básnickej generácie. Autor básnických zbierok: Na peruti dúm, Skyva, Ruže a tŕnie, Krížne cesty. Narodil sa 12.9.1897.

1985

Narodil sa v Bratislave hokejista - brankár, reprezentant JAROSLAV HALÁK, hráč St. Louis Blues (NHL).

1717

Narodila sa vo Viedni rímsko-nemecká cisárovná a rakúsko-uhorská panovníčka MÁRIA TERÉZIA, jedna z najvýznamnejších osobností z dynastie Habsburgovcov, manželka rímskonemeckého cisára Františka Štefana Lotrinského. Mala 16 detí, z ktorých 13 sa dožilo dospelého veku. Na Slovensku trávila dosť veľa času, lebo jej manžel odkúpil slovenské panstvá Holíč a Šaštín, kde si zriadili rodinné sídlo. Zomrela 29.11.1780.

1795

Narodil sa v Kobeliarove spisovateľ, historik, tvorca vedeckých základov slavistiky PAVOL JOZEF ŠAFÁRIK, tvorca prvého celistvého pohľadu na slovesnosť, jazyk a históriu Slovanov. Jeho najvýznamnejšími dielami sú Slovanské starožitnosti a Slovanský národopis. Zomrel 26.6.1861.

1882

Narodil sa v Rajci katolícky kňaz, sídelný biskup banskobystrickej diecézy a predseda Matice slovenskej ANDREJ ŠKRÁBIK. Zomrel 8.1.1950.

1908

Narodil sa vo Veľkých Krsteňanoch katolícky kňaz a významný básnik katolíckej moderny PAVOL GAŠPAROVIČ HLBINA, ktorý sa venoval aj prekladom z francúzštiny. Zomrel 21.10.1977.

1935

Narodil sa v Seredi básnik, spisovateľ a autor rozhlasových rozprávkových hier JÁN NAVRÁTIL.

1937

Narodil sa v Prahe historik, prozaik, scenárista, publicista, autor literatúry faktu a vydavateľ PAVEL DVOŘÁK, významný popularizátor slovenských dejín.

Slovenské udalosti 13. mája
2012

Na ME slalomárov na divokej vode v nemeckom Augsburgu boli deblisti Pavol a Peter Hochschornerovci v individuálnych pretekoch strieborní. Slovenskú medailovú zbierku zavŕšilo bronzovými kovmi družstvo kajakárok v zložení Elena Kaliská, Jana Dukátová a Dana Mannová.

1840

V Bratislave sa skončilo zasadanie uhorského snemu, na ktorom boli prijaté viaceré reformné zákony. Poddaným bolo umožnené vykúpiť sa z poddanstva, mohli sa slobodne zakladať továrne, Židia sa mohli usadiť kdekoľvek okrem stredoslovenských banských miest. Zároveň však boli prijaté zákony posilňujúce postavenie maďarského jazyka v mnohonárodnom Uhorsku.

2009

Na prvú oficiálnu návštevu Slovenska od svojho vymenovania do funkcie ministra zahraničných vecí Maďarskej republiky pricestoval Péter Balázs. So svojím slovenským partnerom Miroslavom Lajčákom zhodnotil stav vzájomných vzťahov.

2011

Na Slovensku sa začalo sčítanie obyvateľstva, domov a bytov, ktoré trvalo do 6. júna toho roku.

Svetové osobnosti 13. mája
1961

Zomrel americký filmový herec GARY COOPER. Bol dvojnásobným nositeľom Oscara za filmy Sergeant York a High Noon. Narodil sa 7.5.1901.

1986

Narodil sa anglický herec ROBERT PATTINSON, známy z filmov, Súmrak, Nov, Zatmenie.

1792

Narodil sa pápež PIUS IX. (vlastným menom Giovanni Maria Mastai-Ferretti), ktorý zvolal prvý vatikánsky koncil. Zomrel 7.2.1878.

1832

Zomrel francúzsky prírodovedec a zoológ GEORGES LÉOPOLD CHRÉTIEN FRÉDÉRIC DAGOBERT CUVIER, zakladateľ porovnávacej anatómie, modernej paleontológie stavovcov a najväčších prírodopisných zbierok v Európe. Narodil sa 23.8.1769.

1882

Narodil sa francúzsky maliar, grafik a sochár GEORGES BRAQUE, jeden zo zakladateľov kubizmu, ktorý spolu s Pablom Picassom vypracoval zásady kubistického obrazového priestoru. Autor známych obrazov Zátišie s husľami a džbánom, Zátišie s klarinetom a husľami, Muž s gitarou, Žena s gitarou či Hudobné formy. Zomrel 31.8.1963.

1912

Narodil sa významný maďarský divadelný a filmový herec a režisér či veľký mecenáš dramatických talentov ZOLTÁN VÁRKONYI, ktorý bol od roku 1949 pedagógom na Filmovej akadémii a od roku 1972 až do svojej smrti jej rektorom. Vychoval celý rad vynikajúcich hercov ako Pécsi Sándor, Somogyvári Rudolf alebo Zoltán Latinovits. Režíroval 28 filmov, napísal 7 scenárov a sám účinkoval v 56 domácich a koprodukčných filmoch. Zomrel 10.4.1979.

1944

Narodil sa český klavirista a hudobný skladateľ PETR HAPKA, ktorý spolu z textárom Michalom Horáčkom nahrali úspešné albumy (napr. Penzión svět, Citová investice, alebo Strážce plamene), na ktorých ich pesničky naspievali umelci ako Michael Kocáb, Hana Hegerová, Richard Müller, alebo Jana Kirschnerová.

1950

Narodil sa americký hudobný skladateľ, textár a spevák STEVIE WONDER - vlastným menom Steveland Judkins Morris. Od narodenia je slepý. Svoj prvý hit Fingertips zložil ako 13 ročný.

Svetové udalosti 13. mája
2012

Futbalisti Manchestru City získali tretí anglický titul v histórii a prvý po dlhých 44 rokoch.

1846

USA vyhlásili vojnu Mexiku, ktorej predohrou bola americká anexia Texasu. Vojna sa skončila 2.2.1848 víťazstvom a územnými ziskami USA.

1911

Český priekopník letectva, prvý český pilot Jan Kašpar (1883-1927) podnikol pamätný diaľkový let z Pardubíc do Prahy v lietadle vlastnej výroby, ktoré skonštruoval podľa vzorového francúzskeho Blériota.

1927

Datuje sa tzv. čierny piatok - kolaps nemeckých búrz.

1943

Nemecké a talianske vojská kapitulovali v Tunisku, pričom 130.000 nemeckých a 100.000 talianskych vojakov padlo do zajatia.

1981

Príslušník pravicovej extrémnej organizácie Siví vlci Turek Mehmet Ali Agca spáchal atentát na pápeža Jána Pavla II., ktorého ťažko zranil tromi výstrelmi z pištole na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne. Pápež mu počas návštevy v jeho väzenskej cele v roku 1983 odpustil a spolu s ním sa pomodlil.

2005

Pápež Benedikt XVI. nariadil okamžitý začiatok procesu blahorečenia svojho predchodcu Jána Pavla II. Toto rozhodnutie oznámil v latinčine na stretnutí katolíckeho kléru.

2010

Pápež Benedikt XVI. celebroval doposiaľ najväčšiu omšu na pútnickom mieste zasvätenom Panne Márii v portugalskej Fatime. Organizátori odhadli počet účastníkov na pol milióna ľudí.

2011

Egyptské úrady uvalili 15-dňovú vyšetrovaciu väzbu na Suzanne Mubarakovú, manželku zvrhnutého prezidenta Husního Mubaraka. Rozhodnutie prišlo deň po tom, čo vláda oznámila, že Mubaraka a manželku v letovisku Šarm aš-Šajch vypočúvali pre podozrenia z nezákonného obohacovania sa. Manželka prezidenta dostala krátko po svojom uväznení v Káhire infarkt, hospitalizovali ju na jednotke intenzívnej starostlivosti.

Hudobný kalendár

Narodenia 13. mája
1941

Ritchie Valens (rodený Richard Steven Valenzuela), Pacoima, California, USA, spevák, skladateľ a gitarista. Narodil sa v mexicko-indiánskej rodine, vyrastal pod vplyvom mexickej hudby. Prvú gitaru si vyrobil sám. V novembri 1957 sa pripojil k skupine Silhouettes, ktorá hrala takzvaný chicano-folk. V máji 1958 nahral prvú skladbu Come On, Let's Go. V októbri 1958 nahral skladbu Donna, ktorá sa dostala na 2.miesto hitparády. Na druhej strane singlu bola skladba La Bamba, ktorá bola rovnako úspešná. V januári 1959 bol členom zostavy koncertného turné, ktoré organizoval Buddy Holly. Pri leteckom presune 3. februára 1959 na ďalší koncert lietadlo havarovalo. V jeho troskách zomrel Ritchie Valens, ktorý ešte nemal osemnásť aj úspešný rocker Buddy Holly.

1943

Mary Wells (rodená Mary Esther Wells), Detroit, Michigan, USA, rhythm & bluesová a pop-soulová speváčka. So spevom začínala v stredoškolskom speváckom zbore. Spievala aj v miestnom klube, kde ju v roku 1959 objavil Robert Bateman z firmy Tamla Records. V roku 1960 nahrala prvý singel so skladbou Bye Bye Baby. Pod týmto názvom vydala v roku 1961 aj prvú LP platňu. Úspešné boli pre ňu 60. roky, keď patrila k hviezdam nahrávacej a produkčnej spoločnosti Tamla Motown. V singlovej hitparáde mala dvanásť skladieb. Najväčším hitom bola pieseň My Guy, ktorá sa v máji 1964 dostala až na prvé miesto. Nahrala dvanásť albumov, k tomu boli vydané aj tri hitové kompilácie. Mary Wells zomrela 26. júla 1992 vo veku 49 rokov v Los Angeles.

1945

Magic Dick (vlastným menom Richard Salwitz), New London, Connectitut, USA, hráč na dychových nástrojoch skupiny J. Geils Band. Táto formácia vznikla v Bostone v roku 1967, ich hudobný štýl bol založený na prvkoch rhythm & blues a rock'n'rollu. V novembri 1970 vydali prvý album s názvom J. Geils Band. V januári 1972 mali v singlovej hitparáde prvú pieseň Looking For A Love. V apríli 1973 vychádza album Bloodshot, ktorý sa dostal do prvej desiatky. Najväčší úspech im priniesol album Freeze Frame, vydaný v októbri 1981, ktorý sa dostal na čelo rebríčka. Rozišli sa v roku 1986, vydali pätnásť albumov a kompilácií. V americkom rebríčku mali celkom desať skladieb, najväčším hitom bola ich pieseň Centerfold, ktorá sa vo februári 1982 dostala na čelo hitparády. Hitmi boli aj skladby Freeze-Frame (1982) a Land Of A Thousand Dances (1983). Sporadicky účinkovali v roku 1999 a 2006, aby sa v roku 2009 vrátili na koncertné pódiá.

1947

Peter Watts, Birmingham, UK, basový gitarista skupiny Mott The Hoople. Táto rocková formácia vznikla v roku 1968 pod názvom The Shakedown Sound, názov na Mott The Hoople si zmenili v júni 1969. V novembri 1969 vydali debutovú LP platňu Mott The Hoople. V auguste 1972 mali v anglickom rebríčku prvú pieseň All The Young Dudes, ktorá sa dostala na tretie miesto. Úspešná pre skupinu bola prvá polovica 70. rokov, v singlovej hitparáde mali šesť skladieb, hitmi boli aj piesne All The Way From Memphis zo septembra 1973 a Roll Away The Stone z decembra 1973. Rozišli sa v decembri 1974, vydali sedem štúdiových albumov, najúspešnejším bol Mott z júla 1973, ktorý sa dostal do prvej desiatky. K diskografii patria aj dve desiatky live a kompilačných albumov. Krátko sa vrátili na scénu v roku 1976, potom opäť v roku 2009.

1950

Stevie Wonder (vlastným menom Steveland Hardaway Judkins), Saginaw, Michigan, USA, spevák, skladateľ a multiinštrumentalista. Od mala sa učil hre na harmoniku a klavír, spolu s matkou a bratmi spieval v kostolnom zbore. Mal desať, keď si ho zmluvne zaviazala firma Tamla Motown. V auguste 1962 vyšiel prvý singel pod menom Little Stevie Wonder. V máji 1963 vyšla jeho prvá LP platňa 12 Year Old Genius. Dnes má na svojom konte 23 štúdiových, štyri live a desať kompilačných albumov. V októbri 2005 vyšiel zatiaľ jeho posledný štúdiový album A Time To Love. V singlovej hitparáde mal 46 skladieb, medzi nimi hity Sir Duke, duet s Paulom McCartneym Ebony And Ivory, I Just Called To Say I Love You či Part-Time Lover. Do siene slávy ho uviedli 18. januára 1989, 29. mája 1989 vystúpil aj v Prahe na Strahovskom štadióne. Je držiteľom 25 cien Grammy.

1951

Paul Thompson, Newcastle, UK, hráč na bicích nástrojoch skupiny Roxy Music. Túto rockovú formáciu založil v júni 1971 spevák Brian Ferry. Premiéru mali v januári 1972 na rozhlasovej stanici BBC Radio 1. V júni 1972 vydali debutovú LP platňu Roxy Music. V auguste 1972 mali v hitparáde prvú skladbu Virginia Plain. V decembri 1973 vydali LP platňu Stranded, ktorá sa dostala v rebríčku albumov na prvú pozíciu. Hitom sa stala aj ich cover verzia skladby Jealous Guy, ktorá v marci 1981 viedla anglický rebríček. Originálnu verziu vydal John Lennon na albume Imagine. V singlovej TOP 30 mali 15 skladieb, úspešné boli Love Is The Drug zo septembra 1975, Dance Away v apríli 1979, Angel Eyes v auguste 1979, Over You v máji 1980, Oh Yeah (On The Radio) v júli 1980 a More Than This v apríli 1982. Nahrali osem štúdiových albumov, tri z nich sa dostali na prvé miesto. Okrem albumu Stranded to boli aj Flesh and Blood z mája 1980 a posledný, ôsmy Avalon z júna 1982. V roku 1983 sa skupina rozišla, v roku 2001 sa vrátili na hudobnú scénu.

1954

Johnny Logan (rodený ako Seán Patrick Michael Sherrard), Frankston, Austrália, írsky spevák a skladateľ. Jeho otec bol operným tenorom, keď mal tri roky, vrátila sa rodina do Írska. V dvanástich sa začal učiť hrať na gitare, rok nato zložil prvú pieseň. Ako jediný interpret vyhral trikrát piesňovú súťaž Veľká cena Eurovízie, prvýkrát bol úspešný v 25. ročníku 19. apríla 1980 v holandskom Haagu, kde vyhral s piesňou What's Another Year. Druhýkrát bol úspešný o sedem rokov neskôr, na 32. ročníku, ktorý sa konal 9. mája 1987 v belgickom Bruseli, tu vyhral s vlastnou piesňou Hold Me Now. Tretíkrát vyhral túto súťaž ako autor, 9. mája 1992 vo švédskom Malmö vyhrala 37. ročník Eurosongu írska speváčka Linda Martin so skladbou, Why Me?, ktorú zložil Logan. V írskom rebríčku mal deväť piesní, v anglickom tri. Na svojom konte má pätnásť albumov a kompilácií.

1964

Lorraine McIntosh, Glasgow, Škótsko, speváčka skupiny Deacon Blue. Túto škótsku poprockovú formáciu založil Ricky Ross, bývalý učiteľ a vedúci mládežníckeho klubu v roku 1985. Už ich prvý album Raintown, ktorý vydali v roku 1987, bol úspešný. V roku 2001 vydali album Homesick, v októbri 2006 kompiláciu najväčších hitov pod názvom Singles a v roku 2012 album The Hipsters. Na svojom konte majú štrnásť albumov a kompilácií, najúspešnejšími z nich boli When The World Knows Your Name z apríla 1989 a výberovka Our Town - Greatest Hits z apríla 1994, ktoré sa dostali na prvé miesto rebríčka. V singlovej TOP 40 hitparáde mali 19 skladieb, najúspešnejšou bola I'll Never Fall In Love Again v auguste 1990, ktorá sa dostala na druhé miesto. Rozišli sa v roku 1994, v roku 1999 obnovili činnosť.

1966

Darius Rucker, Charleston, South Carolina, USA, spevák a rytmický gitarista americkej skupiny Hootie & The Blowfish. Táto rocková formácia vznikla na Univerzite v Južnej Karolíne v roku 1986. V júni 1994 mali v singlovej hitparáde prvú úspešnú pieseň Hold My Hand. Mesiac nato vydali debutový album Cracked Rear View. Hneď ten prvý bol úspešný a dostal sa v rebríčku na prvé miesto. Na prvú pozíciu sa dostal aj druhý album Fairweather Johnson. Na svojom konte majú päť štúdiových albumov, ten piaty Looking For Lucky vydali v auguste 2005. K diskografii patria aj tri kompilačné a live albumy, tretí s názvom Live In Charleston vyšiel v auguste 2006. V singlovej TOP 40 hitparáde mali šesť piesní, najúspešnejšou z nich bola Only Wanna Be With You v auguste 1995.

1944

Petr Hapka, Praha, klavirista, skladateľ a spevák. Študoval violu, spev a dramatickú tvorbu na konzervatóriu. Od roku 1962 účinkoval ako klavirista v divadlách malých foriem Proton a neskôr Paravan. V roku 1964 si zostavil vlastnú skupinu Tornádo, od roku 1967 bol dirigentom v Divadle Za branou. Skladateľskej tvorbe sa venuje od roku 1963. Jednou z jeho prvých bola Malá píseň, ktorú nahral Karel Gott. Známa je jeho dlhodobá spolupráca s Hanou Hegerovou, pre ktorú napísal skladby na autorskú LP platňu Potměšilý host (1987, hity Levandulová, Vana plná fialek). V roku 1988 pripravil autorsky album V penzionu svět na texty Michala Horáčka (hity Štěstí je krásná věc, S cizí ženou v cizím pokoji). V spolupráci s textárom Michalom Horáčkom vydali štúdiové albumy Citová investice (október 1998), Mohlo by tu být i líp (apríl 2001) a kompiláciu Štěstí je krásná věc (október 2002). V novembri 2006 vyšiel ich spoločný projekt, album Strážce plamene, piesne na tento album naspievali medzi inými aj Hana Hegerová, Bára Basiková, Daniel Landa, Szidi Tobias, Jaromír Nohavica a Jana Kirschner nahrali duet První noc v novém bytě. V marci 2007 bol tento projekt vydaný aj vo filmovej verzii na DVD pod názvom Strážce plamene v obrazech. V októbri 2009 mal v pražskej Štátnej opere premiéru lyrikál Kudykam, piesňový text s 2009 veršami Michala Horáčka s hudbou Petra Hapku. V októbri vyšiel aj album s piesňami z tohto lyrikálu. Petr Hapka je aj vyhľadávaný autor filmovej hudby. Zložil hudbu do viac ako 50 českých, slovenských a nemeckých filmov, tým prvým bol Akce Bororo v roku 1971, potom aj ďalšie filmy Holky z porcelánu 1974, Den pro mou lásku 1976, Upír z Feratu 1981, Nevera po slovensky 1980, Tisícročná včela 1983 či Perinbaba 1984. V novembri 2010 vyšla kompilácia piesní dvojice Petr Hapka a Michal Horáček s názvom Benefice černých koní. V novembri 2012 vyšiel dvojalbum s názvom Pozdní sběr, ktorý ponúka známe aj neznáme piesne, ktoré zložil pre viacerých interpretov českej aj slovenskej populárnej hudby.