13 septembra

Výročie štátneho prevratu v Španielsku

V roku 1923 katalánsky generál Miguel Primo de Rivera y Orbaneja uskutočnil v Španielsku štátny prevrat a o dva dni na to so súhlasom španielskeho kráľa Alfonza XIII. nastolil vládu vojenského direktória.


Meniny má Ctibor

Viac

Mužské meno Ctibor má slovanský pôvod a jeho voľný preklad znie "bojuj za česť". Na Slovensku sa stretneme s nositeľmi tohto mena len výnimočne a oslovujeme ich Ctiborko, Borko. Meniny majú 13. septembra.
Nositelia mena Ctibor sa správajú dosť váhavo a nevľúdne, často sú mlčanliví. Mohli by sme sa domnievať, že sa hnevajú, kým oni sú iba utiahnutí do seba. Sú tiež opatrní, nedôverčiví a málo ovplyvniteľní.
Blízky vzťah nadväzujú až po dôkladnom zvážení. Ako študenti sú Ctiborovia schopní disciplíny a značného vypätia. Oslovuje ich dramatické umenie.
Môžu mať slabší žalúdok, preto potrebujú vyváženú a pravidelnú stravu. Ctiborov ovplyvňuje planéta Merkúr.
Ich šťastnými farbami sú hnedá, sivá a oranžová. Ochranné rastliny saturejka, valeriána, kamene zafír a citrín.


Pranostika na dnes

Aký je september, taký bude i marec.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 13. septembra
1705

Zomrel v tureckom meste Izmit vodca protihabsburského povstania IMRICH TÖKÖLI. Narodil sa 25.9.1657 v Kežmarku.

1831

Zomrel v Ostrihome kardinál ALEXANDER RUDNAY, uhorský prímas a veľký podporovateľ slovenských emancipačných (jazykových a kultúrnych) snáh. Narodil sa 4.10.1760.

1897

Narodil sa v Šuranoch-Nitrianskom Hrádku roľník a politik VOJTECH TVRDOŇ, ktorý sa v čase okupácie južného Slovenska Maďarskom postavil na aktívny odpor a pomáhal prenasledovaným Židom, za čo bol internovaný v koncentračnom tábore v Nagykanizsi. Po druhej svetovej vojne bol poslancom v SNR za Demokratickú stranu (DS). Po komunistickom prevrate sa postavil proti kolektivizácii, za čo bol perzekvovaný. Zomrel v leopoldovskej väznici 22.12.1958.

1916

Narodila sa v Pacove (Česko) právnička, divadelná režisérka a herečka MAGDA LOKVENCOVÁ-HUSÁKOVÁ, manželka politika a štátnika Gustáva Husáka. V rokoch 1946-1966 pôsobila na Novej scéne. Bola významnou predstaviteľkou slovenskej avantgardnej divadelnej tvorby. Zomrela 17.1.1966.

1929

Narodil sa v Mýte pod Ďumbierom scenárista, literárny kritik, esejista, básnik a vysokoškolský pedagóg JÁN ŠTEVČEK. Zomrel 26.9.1996.

1986

Zomrela v Bratislave herečka OĽGA BORODÁČOVÁ-ORSZÁGHOVÁ. Narodila sa 16.12.1899.

2009

Zomrel v Bratislave prozaik, teoretik umenia a výtvarný historik, člen Spolku slovenských spisovateľov EMIL OLIVER BAKOŠ. Narodil 4.2.1926.

Slovenské udalosti 13. septembra
1924

Predstavením hry Kocúrkovo od Jána Chalupku slávnostne otvorili novú profesionálnu divadelnú scénu Východoslovenské národné divadlo v Košiciach.

1968

Národné zhromaždenie ČSSR prijalo zákon o opatreniach v oblasti masovokomunikačných prostriedkov, ktorým sa v podstate obnovila cenzúra.

1999

Spoločnosť Globtel (v súčasnosti Orange) spustila novú technológiu v oblasti mobilnej komunikácie - SIM Toolkit. Technológia uľahčila prístup k službám a dôležitým informáciám na princípe krátkych textových správ SMS.

Svetové osobnosti 13. septembra
1860

Narodil sa americký vojenský generál a diplomat JOHN JOSEPH PERSHING. Jeho menom nazvali známe americké bojové rakety stredného doletu. Zomrel 15.7.1948.

1872

Zomrel nemecký filozof, materialista a kritik náboženstva LUDWIG FEUERBACH. Narodil sa 28.7.1804.

1916

Narodil sa britský spisovateľ ROALD DAHL, autor kníh pre deti a dospelých. Medzi jeho najznámejšie diela pre deti patria: Charlie a továreň na čokoládu Matilda, Čarodejnica alebo Jakub a obrovská broskyňa. Dospelí čitatelia ho poznajú ako majstra poviedky, kde často s humorom a veľkou dávkou irónie komentuje vzťahy medzi mužmi a ženami. Zomrel 23.11.1990.

1923

Narodila sa údajná partizánka, študentka ZOJA ANATOLJEVNA KOSMODEMJANSKÁ, hrdinka ZSSR. Podľa oficiálnej sovietskej verzie ju popravili nacisti 29.11.1941.

Svetové udalosti 13. septembra
1898

Americký duchovný Hannibal Goodwin z Newarku, štát New Jersey, si dal patentovať tenký celuloidový filmový pás ako nosič fotografickej vrstvy.

1923

Katalánsky generál Miguel Primo de Rivera y Orbaneja uskutočnil v Španielsku štátny prevrat a o dva dni na to so súhlasom španielskeho kráľa Alfonza XIII. nastolil vládu vojenského direktória.

1942

Nemecká armáda začala priamy útok na Stalingrad.

1959

Na povrch mesiaca dopadol prvý objekt pozemského pôvodu. Bola ním sovietska mesačná sonda Luna 2.

1974

Členovia japonskej teroristickej "Červenej armády" prepadli francúzske veľvyslanectvo v holandskom Haagu a zajali veľvyslanca a 13 osôb. Všetkých 17. septembra po splnení svojich požiadaviek prepustili.

1993

Pred sídlom amerického prezidenta vo Washingtone sa odohral historický akt. Izraelský premiér Jicchak Rabin a predseda výkonného výboru Organizácie pre oslobodenie Palestíny (OOP) Jásir Arafat podaním ruky stvrdili platnosť v ten deň podpísanej Deklarácie o zásadách palestínskej autonómie.

1999

Len štyri dni po podobnom incidente otriasol ruskou Moskvou ďalší teroristický čin. Skupina teroristov z Čečenska vyhodila do povetria deväťposchodový dom na juhu mesta. Zahynulo 200 ľudí.

2001

Americký minister zahraničných vecí Colin Powell prvý raz potvrdil, že Usáma bin Ládin, o ktorom sa predpokladalo že sa skrýva v Afganistane, je podozrivý z útokov na Spojené štáty z 11. septembra 2001.

2008

Hurikán Ike pri svojom prechode americkým štátom Texas zničil slávny nočný klub v meste Galveston, v ktorom vystupovali hviezdy šoubiznisu ako Frank Sinatra a Bob Hope. Obľúbený tanečný klub s herňou Balinese Room sa tak nedožil svojich 80. narodenín.