14 decembra

Dobytie južného pólu

V roku 1911 polárna výprava nórskeho bádateľa Roalda Amundsena dosiahla ako prvá južný pól.- Svetový deň zborového spevu - ustanovila Medzinárodná federácia pre zborovú hudbu (IFCM), vyhlásený bol na valnom zhromaždení IFCM v 1990 vo fínskych Helsinkách. Pripomína sa vždy druhú decembrovú nedeľu.


Meniny má Branislava a Bronislava

Viac

Ženské mená Branislava a Bronislava majú slovanský pôvod a ich význam je "bráň slávu".
Uvedené mená sú na Slovensku menej časté a nositeľky oslovujeme Braňa, Braňka a Broňa, Broni. Dámy s týmto menom oslavujú meniny 14. decembra.
Dávajú sa unášať nekonečnými fantáziami. V predstavách stále niekam unikajú, láka ich svet umenia. Nie je ľahké milovať tieto ženy. Skrývajú sa za falošný cynizmus, sú ľahko ovplyvniteľné a miestami im chýba sebadôvera.
Ich zdravie býva nestále. Bronislavy často trápia bolesti hlavy a menšie depresie. Mali by si preto dopriať dostatočný relax.
Branislavy a Bronislavy ovplyvňuje planéta Mesiac. Ich šťastné farby sú zelená a strieborná. Ochranné rastliny medovka, repík, sedmokráska, ochranné kamene avanturín, rubín a achát.


Pranostika na dnes

- Aký je december, taký je jún.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 14. decembra
1952

Zomrel v Prahe (ČR) básnik, dramatik a verejný činiteľ KAZIMÍR BEZEK, ktorý v rokoch 1939-1942 pôsobil na Ministerstve dopravy a verejných prác. Počas 2. svetovej vojny bol zatknutý za ilegálnu činnosť a počas Slovenského národného povstania (SNP) bol predsedom Revolučného národného výboru v Dolnom Kubíne. Po vojne sa stal vedúcim Povereníctva dopravy a bol aj poslancom Slovenskej národnej rady (SNR). Debutoval zbierkou Horúci deň. Mnohé jeho dramatické pokusy skončili len v rukopisoch. Narodil sa 31.8.1908 v Žibritove.

1979

Zomrel v Bratislave architekt EMIL BELUŠ, ktorý bol predstaviteľom funkcionalismu a jeho najznámejšiu stavbu, Kolonádový most v Piešťanoch, zaradila Medzinárodná únia architektov do zoznamu najzaujímavejších stavieb sveta. Narodil sa 19.9.1899

1980

1980 - Zomrel v Bratislave maliar, grafik a publicista JÚLIUS LÖRINCZ. Narodil sa 16.1.1910.
1

1998

Zomrel na následky predchádzajúceho zranenia novinár, športový redaktor ČSTK a šéfredaktor denníka SME KAROL JEŽÍK. Narodil sa 2.12.1953.

1893

Narodila sa v Žamberku (Česko) česká lekárka ftizeologička, výskumníčka a univerzitná profesorka BOŽENA ŠTÚROVÁ-KUKLOVÁ. Od roku 1919 pôsobila v Bratislave a bola prvou ženou - lekárkou v medzivojnovom Československu, ktorá získala titul profesorky. Počas vojnového Slovenského štátu bola z Lekárskej fakulty UK v Bratislave prepustená, ale po vojne sa vrátila k svojej pedagogickej a lekárskej činnosti a zastávala aj funkciu hlavného ftizeológa pre Slovensko. Zomrela 14.4.1977.

1921

Narodil sa v Hornej Strede bývalý predseda Zväzu protikomunistického odboja JOZEF VICEN, ktorý sa po nastolení komunistického režimu v Československu stal hlavným predstaviteľom odbojového hnutia Biela légia. V roku 1957 ho agenti Štátnej bezpečnosti (ŠtB) uniesli z Rakúska do Československa, kde bol odsúdený na 25 rokov a v roku 1968 prepustený. Zomrel 20.9.2008.

1929

Narodil sa vo Veľkom Rovnom redaktor, rozhlasový, televízny a divadelný dramatik, scenárista, prozaik a básnik MILAN FERKO. Zomrel 26.11.2010.

Slovenské udalosti 14. decembra
1905

Uskutočnilo sa v Žiline zakladajúce zhromaždenie novoutvorenej Slovenskej ľudovej strany.

1935

Prezident Tomáš Garrigue Masaryk oficiálne abdikoval, jeho nástupcom sa stal Edvard Beneš, ktorého za prezidenta zvolili 18.12. toho roku.

2010

Národná rada Slovenskej republike (NR SR) schválila novelu školského zákona, ktorá zaviedla povinnú angličtinu na základných školách.

Svetové osobnosti 14. decembra
2013

Zomrel britský herec PETER O'TOOLE, celým menom Peter Seamus O'Toole. Preslávila ho najmä úloha Thomasa Edwarda Lawrencea v snímke Lawrence z Arábie. Narodil sa 2.8.1932.

1503

Narodil sa francúzsky astrológ a fyzik NOSTRADAMUS, známy predovšetkým svojimi proroctvami. Zomrel 2.7.1566.

1546

Narodil sa dánsky astronóm TYCHO DE BRAHE, pôsobiaci na dvore cisára Rudolfa II. v Prahe. Vytvoril originálnu kozmologickú teóriu, podľa ktorej je síce Zem stredom Vesmíru, ale okolo nej obieha iba Slnko a Mesiac a ostatné planéty obiehajú okolo Slnka. Bol to akýsi kompromis medzi geocentrickou teóriou gréckeho učenca Ptolemaia a heliocentrickou teóriou Mikuláša Koperníka. Zomrel 24.10.1601.

1895

Narodil sa francúzsky básnik PAUL ELUARD, jeden z hlavných predstaviteľov surrealizmu. Zomrel 18.11.1952.

1946

Narodila sa britská herečka a speváčka JANE BIRKINOVÁ.

1990

Zomrel švajčiarsky spisovateľ a dramatik FRIEDRICH DÜRRENMATT, autor hier ako Návšteva u starej dámy, alebo Fyzici. Známe sú aj jeho detektívky ako napríklad Sudca a jeho kat, alebo Podozrenie. Narodil sa 5.1.1921.

2011

Zomrel sovietsky a ruský raketový inžinier BORIS CHERTOK, jedná z kľúčových postáv sovietskeho, ale aj ruského vesmírneho programu. Narodil sa 1.3.1912.

Svetové udalosti 14. decembra
1825

Začalo sa v Rusku povstanie dekabristov. Dekabristi, zväčša mladí dôstojníci, využili zmätok vyvolaný spormi okolo určenia následníka trónu po smrti cára Alexandra I. a pokúsili sa o vojenský puč proti cárskej samovláde.

1911

Polárna výprava nórskeho bádateľa Roalda Amundsena dosiahla ako prvá južný pól.

1967

Grécky kráľ Konštantín II. sa rozhodol ujsť s rodinou z krajiny do talianskeho Ríma.

1988

V Španielsku sa uskutočnil prvý generálny štrajk od roku 1934.

1999

Spojené štáty americké (USA) slávnostne odovzdali Paname kontrolu nad Panamským prieplavom.

2009

Najväčší americký ropný koncern Exxon Mobil sa dohodol na kúpe najväčšieho producenta zemného plynu v Spojených štátoch amerických XTO Energy.

2010

Britský súd prepustil na kauciu zadržiavaného zakladateľa internetovej stránky WikiLeaks Juliana Assangea.

Hudobný kalendár

Narodenia 14. decembra
1943

Narodil sa Frank Allen (vlastným menom Francis Renaud McNeice), Hayes, West London, basový gitarista a vokalista liverpoolskej skupiny Searchers. Začínal v šestnástich v skupine Rebel Rousers, od augusta 1964 bol členom Seerchers. Táto liverpoolská formácia vznikla v roku 1961. Jej zakladateľom bol spevák a gitarista Mike Pender. V prvej polovici 60. rokov sa zaradila medzi typických predstaviteľov takzvaného Mersey beatu. Spolu so skupinou Beatles koncertovali v známom liverpoolskom Cavern Clube. Prvý singel so skladbou Sweets For My Sweet vydali v auguste 1963. Hneď ten prvý bol úspešný a dostal sa na prvé miesto anglickej hitparády. V novembri 1963 vydali prvú LP platňu Sugar & Spice. Do prvej tridsiatky anglického rebríčka sa dostalo desať ich skladieb, z nich tri až na prvé miesto. Okrem Sweets For My Sweet to boli piesne Needles & Pins a Don't Throw Your Love Away. Na konci 60. rokov ich popularita upadla, napriek tomu hrali až do roku 1985, po dvojročnej prestávke znova obnovili svoju činnosť.

1946

Narodila sa Jane Birkin (rodená Jane Mallory Birkin), Londýn, herečka a speváčka, dcéra herečky a pilota britského letectva. V roku 1966 natočila prvý film Blowup. Dva roky nato natočila vo Francúzsku film Slogan. Známou sa stala vďaka duetu Je t'aime...moi non plus, ktorý zložil a s ňou aj nahral francúzsky spevák a skladateľ Serge Gainsbourg. Hitom bola v auguste 1969, v reedícii potom v januári 1975. Pre erotický obsah tejto skladby ju niektoré rozhlasové stanice nehrali. Nahrala sedemnásť albumov, hrala vo viac ako sedemdesiatich filmoch.

1958

Narodil sa Peter Stacy, Eastbourne, UK, spevák skupiny Pogues. Túto formáciu založil v Londýne v roku 1983 gitarista a spevák Shane MacGowan. V novembri 1983 vydali debutový album Red Roses For Me, v máji 1984 prvý singel The Dark Streets of London. V singlovej hitparáde mali dvanásť skladieb, vydali sedem štúdiových albumov. Najúspešnejším z nich bol If I Should Fall From Grace With God, vydaný v júni 1987. Do diskografie ešte patria dva live a štyri kompilačné albumy. Rozišli sa v roku 1996, v roku 2001 obnovili činnosť.

1978

Narodil sa Radu Sirbu, Peresecina, Moldavsko, člen skupiny O-Zone. Táto tanečno-popová trojica vznikla v roku 1999, tvorili ju Radu Sirbu, Dan Balan a Arsenie Todiras, ktorý vystupoval aj samostatne pod menom Arsenium. Známym sa stali vďaka hitu Dragostea din tei v roku 2004. Na sólovej dráhe vydal Sirbu dva albumy, Alone a Heartbeat. Žije v Bukurešti. Jeho najnovšími skladbami sú City Of Sleeping Hearts (2010) a Emotion (2011).
*1969, Dan Bárta, Karlove Vary, spevák. So spevom začínal v skupine Tom Sawyer v Plzni, kde v tej dobe absolvoval nadstavbové štúdium. V roku 1991 založil skupinu Alice, ktorá hrala ako predkapela na koncertoch skupiny Lucie. Ich prvý album Yeah! produkoval David Koller. Bárta realizoval aj vlastný projekt so skupinou J.A.R., spolupracoval s popovo-tanečnou skupinou Sexy Dancers. Vďaka týmto rôznorodým hudobným projektom prešiel viacerými hudobnými žánrami. Vydal kritikou vysoko hodnotený album Illustratosphere (2000). Podľa neho vznikla aj skupina s týmto názvom. Aj ďalší album Entropicture (2003) mal veľmi dobré hodnotenie. V roku 2005 vydali koncertný dvojalbum Retropicture. Pre film Snowborďáci nahral skladbu On My Head, ktorá sa stala hitom. Z roku 2008 je album Animage. V októbri 2010 vyšiel akustický album Theyories, ktorý nahral s Robert Balzar Triom.

1973

Narodil sa Peter Hrivňák, zvaný Kuko, basový gitarista, spevák a líder skupiny Horkýže Slíže. Túto formáciu založili v novembri 1992 v Nitre Peter Hrivňák (Kuko) a Mário Sabo (Sabotér). Vo februári 1993 absolvovali prvý koncert v dome kultúry Ivanka pri Nitre. V októbri 1997 vydali prvý album s názvom V rámci oného, rok nato druhý album Vo štvorici po opici. V decembri 2008 vydal Peter Hrivnák spolu s kapelou knihu Smaragdové oči s podtitulom Čo sa nezmestilo do filmu. V októbri 2009 vydali deviaty štúdiový album s názvom 54 dole hlavou, predchádzajúci Ukáž tú svoju Zoo vyšiel v roku 2007. V marci 2011 vydali kompiláciu najväčších hitov s názvom V dobrej viere 2001-2011 a v novembri 2012 desiaty štúdiový album s názvom St. Mary Huana Ganja.