14 februára

Deň sv. Valentína, mučeníka a patróna zamilovaných

Podľa legendy pôvodne pohanský kňaz Valentín, obrátený na kresťanskú vieru, žil v Ríme v 3. storočí n.l. V ríši v tom čase platil dekrét cisára Claudia, zakazujúci rímskym vojakom oženiť sa, pretože manželské radosti by ich odvádzali od plnenia vojenských povinností. Svätý Valentín považoval nariadenie za porušenie Božích zákonov a snúbencov tajne oddával. Za to skončil vo väzení. Keďže Valentín sa viery nevzdal, 14. februára roku 270 ho Rimania popravili. Legenda dodáva, že Valentín stačil pred smrťou napísať lístok žalárnikovej dcére s vyznaním lásky. Práve to sa stalo základom valentínskej tradície.


Meniny má Valentín

Viac

Mužské meno Valentín má latinský pôvod a v preklade znamená "silný", "zdravý". S nositeľmi tohto mena sa stretávame na našom území málokedy. Meniny oslavujú 14. februára, ktorý je aj Dňom zaľúbených.

Títo muži sú veční hľadači, po celý život sa pokúšajú prísť veciam na koreň. Valentínovia sú aj veľmi aktívni a potrebujú sa realizovať. Majú impulzívnu povahu a sú zmyselní. Láska i nenávisť sa v nich rodia pomaly, ale sú trvalé.

Sú pozoruhodne životaschopní, majú pevné zdravie. Náchylní sú na prechladnutie. Nerobia im dobre výstrednosti v stravovaní.

Obľúbené farby Valentínov sú červená a fialová. Ochranné rastliny sú púpava a šafran, ochranné kamene diamant a ametyst.

O biskupovi a mučeníkovi SVÄTOM VALENTÍNOVI, ktorého sviatok pripadá na 14. februára, sa najstaršia zmienka nachádza v oficiálnych dokumentoch cirkvi z 5.-6. storočia. V nich sa hovorí o mučeníckej smrti sv. VALENTÍNA. Vďaka svätému životu, láske a zhovievavosti, horlivému účinkovaniu a zázrakom sa stal známym. Považuje sa za patróna zaľúbených, snúbencov a manželov.

Slovenský prekladateľ, básnik, popredný predstaviteľ slovenskej modernej poézie VALENTÍN BENIAK, ruský spisovateľ VALENTIN GRIGORJEVIČ RASPUTIN, taliansky návrhár, ktorého krstné meno i logo "V" sa stali symbolom i pojmom v haute couture VALENTINO CLEMENTE LUDOVICO GARAVANI z Talianska, ako aj jeho krajan motocyklový pretekár VALENTINO ROSSI - to je len niekoľko mužov, ktorých sviatok pripadá na 14. februára.


Pranostika na dnes

- Na svätého Valentína zima siliť sa počína.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 14. februára
1573

- Zomrel v Domažliciach (Česko) slovenský renesančný básnik JÁN SILVÁN, ktorý ako jeden z prvých písal aj intímnu lyriku. Narodil sa v roku 1493 v Borovej pri Trnave.

1825

- Narodil sa v Banskej Štiavnici spisovateľ, evanjelický cirkevný hodnostár, podporovateľ slovenského národno-kultúrneho hnutia JÁN MICHAL SEBERINY. Zomrel 19.1.1915.

1826

- Narodil sa v Hájoch pri Martine účastník slovenského povstania v roku 1848 KAROL HOLUBY. Zomrel 26.10.1848.

1849

- Narodil sa v Gajaroch maliar DOMINIK SKUTECKÝ, ktorý sa pod vplyvom svojich učiteľov venoval historickej maľbe. Zároveň však maľoval aj obrazy s humornou a anekdotickou pointou, ktoré zaznamenali úspech u obchodníkov s umením. To mu umožnilo otvoriť si ateliér v talianskych Benátkach. V roku 1884 navštívil Banskú Bystricu, ktorá sa mu neskôr stala aj domovom, kde vznikol aj známy obraz Trh v Banskej Bystrici. V tomto meste sa venoval však aj portrétovaniu významných osobností tohto regiónu a maľoval tzv. medené hámre. Obrazy s tematikou medených hámrov sa považujú z umeleckého hľadiska za najhodnotnejšie. Zomrel 13.3.1921.

1861

- Zomrel v Driečanoch spisovateľ, folklorista a spoluzakladateľ Tatrína JONATÁN DOBROSLAV ČIPKA. Narodil sa 14.6.1819.

1922

- Narodil sa v Detvianskej Hute matematik MILAN KOLIBIAR, špecialista na abstraktnú algebru a topológiu. Zomrel 9.7.1994.

1923

- Narodil sa národovec, slovensko-americký dejateľ JOZEF C. TRUBINSKÝ. Zomrel 21.4.2007.

1925

- Narodil sa v Bratislave muzikológ PAVOL POLÁK.

1940

- Zomrel v Bratislave sochár, predstaviteľ secesie ALOJZ RIGELE, medzi jeho najznámejšie diela patrí náhrobník Petra Pázmaňa v Dóme sv. Martina v Bratislave alebo pomník dramatika Imre Madácha v Dolnej Strehovej. Narodil sa 8.2.1879.

1944

- Narodil sa v Humennom učiteľ a autor sci-fi literatúry JOZEF ŽARNAY.

1948

- Narodila sa v Hornej Štubni herečka JUDITA ĎURDIAKOVÁ. Zomrela 5.2.1992.

1951

- Zomrela vo Zvolene spisovateľka IRENA LACIAKOVÁ. Narodila sa 2.10.1865.

1978

- Zomrela historička, archivárka, spoluzakladateľka slovenského archívnictva MÁRIA JERŠOVÁ-OPOČENSKÁ. Narodila sa 11.7.1899.

1982


- Narodil sa v Trenčíne hokejový reprezentant a hviezda NHL MARIÁN GÁBORÍK, bývalý hráč amerického klubu Minnessota Wild. V súčasnosti kanonier New Yorku Rangers.

1989

- Zomrel v Bratislave prekladateľ, dramatik a publicista LADISLAV KISS-JÁNSKY. Narodil sa 22.7.1914.

2004

- Zomrel v Kanade katolícky kňaz a predstaviteľ slovenského exilu IMRICH GABRIEL FUZY. Narodil sa 24.3.1914 v Kokave nad Rimavicou.

Slovenské udalosti 14. februára
1458

- Uhorský kráľ Matej Korvín bol namiesto korunovácie posadený na trón. Takýto netradičný spôsob nástupu do funkcie si vynútil fakt, že uhorská kráľovská koruna bola po krádeži z Vyšehradu roku 1440 uložená vo Viedni.

1843

- Stretli sa Ľudovít Štúr, Ján Francisci, Ján Kalinčiak, Ľudovít Gáber-Lovinský, Samuel Štúr a Samuel Vozár a dohodli sa nepoužívať ďalej biblickú češtinu ani bernolákovčinu, ale uzákoniť stredoslovenčinu za spisovný jazyk.

1845

- Vojenskú službu v stálej armáde habsburskej monarchie skrátili na osem rokov.

1970

- Vo Vysokých Tatrách sa začali (trvali do 22.2.) MS v severských lyžiarskych disciplínach. Otvorenie šampionátu vysielala televízia po prvý raz vo farbe.

1990

- Pápež Ján Pavol II. vymenoval troch nových slovenských biskupov Rudolfa Baláža, Eduarda Kojnoka a Alojza Tkáča, po prvý raz bolo obsadených všetkých 13 diecéz na československom území.

1997

- NR SR rozhodla o uskutočnení referenda k otázkam vstupu SR do NATO, rozmiestneniu jadrových zbraní na území SR a vojenských základní na území SR.

2008

- Konferencia biskupov Slovenska (KBS) vo zverejnenom komuniké informovala, že pápež Benedikt XVI. dekrétom zo 14. februára 2008 rozhodol o reorganizácii diecéz Rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku. Zároveň poveril svojho osobného vyslanca a legáta Jeho Eminenciu kardinála Jozefa Tomka, aby o uskutočnených zmenách informoval najvyššieho predstaviteľa Slovenskej republiky, biskupov a celú cirkev na Slovensku.

- Strana európskych socialistov (PES) prijala späť do svojich radov slovenskú stranu Smer-SD.

Svetové osobnosti 14. februára
869

- Zomrel v Ríme byzantský učenec, misionár, zakladateľ slovanského písomníctva (hlaholika), učiteľ, filozof a prekladateľ CYRIL-KONŠTANTÍN (zvaný filozof), šíriteľ kresťanskej viery, ktorý pôsobil na Veľkej Morave. Pochádzal zo Solúnu v Grécku, kde získal veľmi dobré vzdelanie, ovládal niekoľko jazykov. Aj preto ho cisár Michal III. na žiadosť veľkomoravského kniežaťa Rastislava určil spolu s jeho bratom Metodom za vierozvesta a učiteľa pre Veľkú Moravu. Narodil sa v roku 827.

1368

- Narodil sa uhorský a český kráľ, nemecký kráľ a rímsky cisár ŽIGMUND LUXEMBURSKÝ, známy aj svojimi dlhoročnými bojmi s husitmi, ktorých porazil v bitke pri Lipanoch v roku 1434. Zomrel 9.12.1437.

1779

- Zomrel v boji s domorodcami na Havajských ostrovoch britský moreplavec a objaviteľ JAMES COOK, ktorý uskutočnil tri plavby okolo sveta. Narodil sa 27.10.1728.

1894

- Narodil sa legendárny americký herec a komik JACK BENNY. Zomrel 26.12.1974.

1919

- Narodil sa známy český cestovateľ, spisovateľ a publicista MIROSLAV ZIKMUND, ktorý spolu s Jiřím Hanzelkom precestoval takmer celý svet. Zo svojich ciest nakrútili množstvo filmov a napísali viacero kníh.

1946

- Narodil sa americký herec a tanečník GREGORY HINES. Zomrel 9.8.2003.

1954

- Narodila sa česká speváčka a gitarová virtuózka LENKA FILIPOVÁ.

1960

- Narodila sa kanadsko-americká herečka MEG TILLYOVÁ.

1963

- Narodil sa český herec, hudobník a režisér DAVID MATÁSEK. Známy je najmä z piatich filmov o básnikoch, v ktorých stvárnil postavu Kendyho.

2002

- Zomrel nemecký dirigent GÜNTER WAND. Narodil sa 7.1.1912.

Svetové udalosti 14. februára
842

- Nemeckí králi Karol II. Holý a Ľudovít II. Nemec potvrdili svojou prísahou v Štrasburgu svoje spojenectvo proti cisárovi západofranskej ríše Lotárovi I. - v tomto dokumente prvýkrát použili nemecký jazyk v písomnej forme.

1929

– Odohral sa gangsterský masaker v americkom Chicagu: skupina Al Caponeho nechala v istej garáži zavraždiť sedem zločincov, ktorí patrili k súperiacej bande podsvetia.

1943

- Sovietska armáda oslobodila od fašistov mestá bývalého ZSSR Lugansk (Vorošilovgrad) a Rostov na Done.

1946

- Labouristická vláda premiéra Clementa Attleeho vo Veľkej Británii zoštátnila anglickú Bank of England.

1950

- V Moskve podpísali čínsko-sovietsku zmluvu o priateľstve, spojenectve a vzájomnej spolupráci na 30 rokov.

1956

- Začalo sa (trvalo do 25.2.) zasadanie XX. zjazdu Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ), na ktorom priznal Nikita Sergejevič Chruščov Stalinove zločiny.

1989

- Iránsky náboženský vodca ajatolláh Chomejní vyriekol fatwu (náboženský edikt), ktorou vyzval moslimov na celom svete, aby britského spisovateľa Salmana Rushdieho popravili za údajnú urážku islamu v jeho knihe Satanské verše.

2003

- Prvého cicavca klonovaného z dospelého zvieraťa - ovcu Dolly - utratili smrteľnou injekciou, keď u nej diagnostikovali pľúcne ochorenie v pokročilom štádiu.

2006

- Grécky premiér Kostas Karamanlis v rámci reorganizácie vlády vymenoval starostku Atén Doru Bakojannisovú za novú ministerku zahraničných vecí. Jedna z najpopulárnejších političiek v krajine nahradila ako prvá žena na čele rezortu diplomacie skúseného Petrosa Moliviatisa.

- Takmer pol milióna ľudí sa zišlo na Námestí mučeníkov v libanonskej metropole Bejrút, aby si pripomenuli prvé výročie atentátu na bývalého libanonského premiéra Rafíka Harírího.

2009

- Americký Kongres schválil balíček ekonomických stimulov za 787 miliárd USD (613,74 miliardy eur).

2010

- Ukrajinská ústredná volebná komisia oficiálne vyhlásila Viktora Janukovyča za víťaza prezidentských volieb zo 7. februára toho roku.