14 októbra

Svetový deň normalizácie

Vyhlásila ho Medzinárodná organizácia pre normalizáciu (ISO) v roku 1970. Pripomína založenie tejto organizácie (1946).


Meniny má Boris

Viac

Mužské meno Boris má ruský pôvod a je odvodené z mongolského slova bogori, ktoré znamená "malý". Nositeľov tohto na Slovensku menej rozšíreného mena oslovujeme aj Borisko, Bori, Borko.
Borisovia, ktorí majú meniny 14. októbra, sú dosť strohí a najradšej by všetkým vládli. Ťažko sa dajú ovplyvniť, ustúpia len silným argumentom. Už v detstve sa prejavujú ako malí diktátori.
V partnerskom živote i v práci sú spoľahliví. Títo muži sú aj veľmi aktívni, radi sa zúčastňujú na tímovej práci. Výber povolania nie je pre Borisov kľúčový, podstatné je, že sa realizujú podľa svojich predstáv. Sú priemerne životaschopní. Keď sa práve necítia dobre, nespoznáte to na nich.
Borisov ovplyvňuje planéta Mars. Ich šťastné farby sú červená a fialová. Ochranné rastliny púpava, prvosienka a rozmarín, ochranné kamene diamant, ametyst a jaspis.
Slovenský dramaturg, spisovateľ, textár, cestovateľ, rozprávač, jeden z najznámejších BORISOV na Slovensku BORIS FILAN, jazzový gitarista, aranžér a skladateľ BORIS ČELLÁR, ruský spisovateľ, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru z roku 1958 BORIS LEONIDOVIČ PASTERNAK, francúzsky spisovateľ BORIS VIAN, ale aj hokejista hrávajúci za bývalý Sovietsky zväz BORIS MICHAJLOV - títo a ďalší muži s menom BORIS majú sviatok podľa slovenského kalendára 14. októbra.


Pranostika na dnes

Ktorého dňa tohto mesiaca padne sneh, toľkokrát bude cez zimu padať.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 14. októbra
1907

Narodil sa v Maduniciach fotograf a režisér BOHUMIL VANČO, ktorý sa výrazne zaslúžil o začiatky slovenskej kinematografie. Zomrel 25.10.1990.

1917

Narodil sa v Timisoare (Rumunsko) maliar, ilustrátor a grafik VILIAM CHMEL. Okrem krajinomalieb sú známe aj jeho portréty štúrovcov. Zomrel 30.11.1961.

1927

Narodil sa v Považskom Chlmci legendárny futbalista EMIL PAŽICKÝ. Zomrel 21.11.2003.

1962

Narodil sa v Bratislave sochár a maliar VIŤO BOJŇANSKÝ.

Slovenské udalosti 14. októbra
1949

Boli schválené tzv. cirkevné zákony, ktorými boli cirkvi úplne podriadené štátnemu dozoru.

2009

Futbalová reprezentácia si vybojovala priamy postup na majstrovstvá sveta 2010 v Juhoafrickej republike (JAR), keď zdolala pod vedením trénera Vladimíra Weissa st. Poľsko 1:0 a vyhrala 3. kvalifikačnú skupinu pred druhým Slovinskom.

2011

Prezident SR Ivan Gašparovič svojím podpisom ratifikoval dodatok k medzinárodnej zmluve o dočasnom eurovale (EFSF).

Svetové osobnosti 14. októbra
1890

Narodil sa 34. americký prezident (1953-1961), republikán DWIGHT DAVID EISENHOWER. Zomrel 28.3.1969.

1894

Narodil sa český fotograf, folklorista, kameraman a filmový režisér KAROL PLICKA, ktorého činnosť významne zasiahla aj Slovensko. Jeho diela zahŕňajú rozličné etnografické a folkloristické publikácie o Slovensku a Čechách (napr. Zbojnícke piesne, Český zpěvník, Český rok), etnologicko-dokumentárne fotografie a medzi jeho najvýznamnejšie diela patrí film Zem spieva. Zomrel 6.5.1987.

1927

Narodil sa britský filmový herec ROGER MOORE, ktorého preslávilo stvárnenie agenta Jamesa Bonda vo filmoch ako napríklad Ži a nechaj zomrieť alebo Agent, ktorý ma miloval.

1939

Narodil sa americký módny návrhár RALPH LAUREN.

1940

Narodil sa britský spevák CLIFF RICHARD, ktorý so svojou sprievodnou kapelou The Shadows dominoval koncom 50. a začiatkom 60. rokov 20. storočia na britskej rockovej scéne - v období pred nástupom skupiny Beatles.

1990

Zomrel americký pianista, hudobný skladateľ a dirigent židovského pôvodu LEONARD BERNSTEIN, okrem iného je autorom hudby k jednému z najznámejších muzikálov na svete West Side Story. Preslávil sa však aj prezentovaním a popularizáciou klasickej hudby pre široké vrstvy obyvateľstva. Jeho tvorba sa vyznačovala syntézou klasických postupov s džezom, ale aj s populárnou hudbou. Narodil sa 25.8.1918.

2011

Zomrel český herec, humorista, dramaturg a scenárista BEDŘICH ZELENKA. Narodil sa 3.12.1921.

Svetové udalosti 14. októbra
1809

Uzavretím mierovej zmluvy vo viedenskom Schönbrunne sa skončila vojna Rakúska proti Napoleonovi I. Bonapartemu. Rakúsko stratilo značnú časť svojich území.

1933

Nemecko vystúpilo zo Spoločnosti národov.

1944

Nemecký maršal Erwin Rommel, prezývaný púštna líška, sa otrávil, keď naňho padlo podozrenie, že bol zapletený do atentátu na Hitlera 20.7.1944. Rommel bol legendárnym veliteľom nemeckých jednotiek v Afrike.

1947

Americký pilot Chuck Yeager dosiahol na reaktívnom lietadle Bell X-1 po prvý raz nadzvukovú rýchlosť.

1968

Uskutočnilo sa prvé živé televízne vysielanie z vesmírnej lode (Apollo 7).

1997

Britský automobilový pretekár Andy Green ako prvý na svete prekonal v Nevadskej púšti (USA) na svojom prúdovom automobile Thrust-SCC rýchlosť zvuku.

2010

Z bane v čílskej púšti Atacama vytiahli po 69 dňoch posledného z 33 zavalených baníkov.

Hudobný kalendár

Narodenia 14. októbra
1942

Billy Harrison, Belfast, Írsko, sólový gitarista skupiny Them.

1946

Dan McCafferty (rodený William Daniel McCafferty), Dunfermline, Škótsko, spevák škótskej hard-rockovej skupiny Nazareth. T

1948

Marcia Barrett, Saint Catherine, Jamajka, speváčka skupiny Boney M.

1975

Shaznay Lewis (rodená Tricia Marie Lewis), Londýn, členka skupiny All Saints.

1978

Usher (rodený Usher Raymond IV), Dallas, Texas, USA, rhythm & bluesový a popový spevák, skladateľ, tanečník a herec.