15 marca

Svetový deň práv spotrebiteľov

- vyhlásila ho Medzinárodná organizácia spotrebiteľských zväzov (IOCU). História dňa spotrebiteľských práv je spojená s menom Johna F. Kennedyho a deklaráciou na ochranu práv spotrebiteľov z 15. marca 1962. Táto deklarácia obsahovala len štyri základné práva spotrebiteľov: právo na bezpečnosť, právo byť informovaný, právo vybrať si a právo byť vypočutý. Organizácia Consumers International pridala v roku 1983 ďalšie štyri práva: právo na uspokojenie základných potrieb, právo na nápravu, právo na spotrebiteľské vzdelávanie a právo na zdravé životné prostredie a vyhlásila tiež 15. marec za Svetový deň práv spotrebiteľov.Štátny sviatok Maďarskej republiky - Deň revolúcie a boja za slobodu (1848-49).


Meniny má Svetlana

Viac

Ženské meno Svetlana má slovanský pôvod a znamená "svetlá". Nositeľky tohto u nás nie veľmi častého mena oslovujeme Svetlanka, Svetluška. Meniny oslavujú 15. marca.
Svetlany sú poetky, ktoré o svojom živote snívajú a zriedkavejšie tieto sny prežívajú. Sú to ženy, ktoré majú vzácnu krehkosť konvalinky, svojho rastlinného totemu. Zavše sa Svetlany zatnú. Trpia nedostatkom sebadôvery. V priebehu niekoľkých hodín sa ich názory, túžby a chute menia. Sú síce životaschopné, ale nie vždy rovnako.
Rýchlo sa unavia, preto by sa mali vyhýbať preťažovaniu. Ovplyvňuje ich planéta Saturn. Šťastná farba Svetlaniek je gaštanová (červenohnedá), ochranná rastlina kostihoj, ochranný kameň zafír.


Pranostika na dnes

Keď v marci letia divé husi na sever, roľník chystaj sejačku!


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 15. marca
1817

Zomrel v Hornej Lehote na Orave zeman, uhorský jakobín a osvietenecký vzdelanec FRANTIŠEK ABAFI, člen slobodomurárskej lóže v Pešti. Preložil napríklad Marseillaisu do slovenčiny a maďarčiny. Narodil sa v roku 1732.

1974

Zomrel v Mníchove (Nemecko) politik a právnik FERDINAND ĎURČANSKÝ, spoluzakladateľ Svetového kongresu Slovákov. Ako významný predstaviteľ HSĽS sa v roku 1939 podieľal na rozdelení ČSR. V rokoch 1938-1939 bol ministrom spravodlivosti, zdravotníctva a sociálnej starostlivosti, verejných prác a dopravy. V rokoch 1939-1949 bol prvým ministrom zahraničia vojnového tzv. Slovenského štátu. Po vojne v roku 1947 bol v neprítomnosti (emigroval do Argentíny) odsúdený na trest smrti ako vojnový zločinec. Narodil sa 18.12.1906 v Rajci.

1998

Zomrel (spáchal samovraždu) v Bratislave bývalý československý hokejový reprezentant, prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja a HC Slovan Harvard Bratislava DUŠAN PAŠEK. Narodil sa 7.9.1960.

2004

Zomrela v Bratislave spisovateľka a prekladateľka MÁRIA ĎURÍČKOVÁ. Medzi jej úspešné detské knihy sa radia diela ako My z ôsmej A, Danka a Janka alebo O Guľkovi Bombuľkovi. Vyšlo jej aj viacero kníh povestí o Bratislave. Narodila sa 29.9.1919.

Slovenské udalosti 15. marca
1412

Kráľ Žigmund Luxemburský v Starej Ľubovni uzavrel mier s poľským kráľom Vladislavom a litovským veľkokniežaťom Vitoldom.

1848

Zhromaždením robotníkov a študentov sa začala v Pešti buržoázna revolúcia v Uhorsku za demokratické reformy a nezávislosť krajiny od viedenského dvora. Na zhromaždení prijali 12-bodový program Žiadosti uhorského národa.

1882

Slovenskí študenti v Prahe založili spolok slovenských akademikov Detvan. Jeho prvým predsedom sa stal Jaroslav Vlček.

2012

Prezident SR Ivan Gašparovič poveril predsedu Smer-SD Roberta Fica ako predsedu strany, ktorá zvíťazila v parlamentných voľbách, zostavením novej vlády. Následne vznikla jednofarebná vláda, pretože lídri zvyšných piatich politických strán odmietli možnosť ísť so Smerom-SD do spoločnej koalície.

Svetové osobnosti 15. marca
1830

Narodil sa nemecký spisovateľ, básnik, dramatik a prekladateľ PAUL JOHANN LUDWIG VON HEYSE, nositeľ Nobelovej ceny z roku 1910. Zomrel 2.4.1914.

1835

1830 - Narodil sa nemecký spisovateľ, básnik, dramatik a prekladateľ PAUL JOHANN LUDWIG VON HEYSE, nositeľ Nobelovej ceny z roku 1910. Zomrel 2.4.1914.

1835

Narodil sa rakúsky hudobný skladateľ EDUARD STRAUSS, o desať rokov mladší brat slávnejšieho Johanna. Zomrel 28.12.1916.

1975

Zomrel grécky finančný magnát, lodiar, majiteľ leteckej spoločnosti Olympic Airways ARISTOTELES ONASSIS, známy aj svojimi vzťahmi s gréckou opernou divou Mariou Callasovou a Jackie Kennedyovou, vdovou po americkom prezidentovi Johnovi F. Kennedym. Narodil sa 15.1.1906.

1983

Zomrel český režisér, operetný spevák, divadelný a filmový herec OLDŘICH NOVÝ. Narodil sa 7.8.1899.

2009

Zomrel americký herec, režisér, producent a politický aktivista RON SILVER, ktorý účinkoval vo filmoch ako Modrá oceľ, Timecop, Ali či Dokážte mi vinu, ako aj v celom rade televíznych produkcií, vrátane seriálov Nemocnica Chicago Hope alebo Západné krídlo, či sitcome Veronika. Narodil sa 2.7.1946.

Svetové udalosti 15. marca
1493

Do Španielska sa vrátil objaviteľ Nového sveta Krištof Kolumbus a do roku 1504 podnikol ešte tri cesty do Ameriky, pričom pristál v Hondurase a Nikarague.

1937

Doktor Bernard Fantus zriadil v nemocnici Cook County v Chicagu prvú ústrednú krvnú banku, v ktorej uchovávali krvné konzervy pre transfúzie.

2002

V súvislosti s najväčším škandálom okolo zbankrotovaného podniku v histórii USA došlo k podaniu prvej žaloby. Americké ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že dlhoročný audítor skrachovaného energetického gigantu Enron Arthur Andersen sa bude pred súdom zodpovedať za zničenie obrovského množstva dokumentov a elektronických záznamov.

2006

Valné zhromaždenie OSN veľkou väčšinou hlasov prijalo rezolúciu o vzniku Rady OSN pre ľudské práva, ktorá nahradila Komisiu OSN pre ľudské práva. Tá sa stala terčom ostrej kritiky, pretože v nej mali zastúpenie aj krajiny, známe rozsiahlym porušovaním ľudských práv.

2008

Vyše 30 ľudí zahynulo pri silnom výbuchu v závode na výrobu munície v albánskom meste Gerdec. V priebehu nasledujúceho týždňa zásobovali Albánsko a Kosovo, ako aj niektoré susedné štáty obyvateľov Gerdecu potravinami a transfúznou krvou.

2009

Až 317.200 dolárov (245.000 eur) zaplatil istý záujemca za vzácny komiksový zošit prvého vydania Supermanových dobrodružstiev z roku 1938. Pôvodný majiteľ ako deväťročný za túto dnes už zberateľskú raritu zaplatil začiatkom 50. rokov minulého storočia iba 35 centov v antikvariáte.

2011

Bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa vyhlásil trojmesačný výnimočný stav. Na urovnanie občianskych nepokojov boli vyslané jednotky Rady pre spoluprácu arabských krajín v Perzskom zálive (GCC).

Hudobný kalendár

Narodenia 15. marca
1936

Narodil sa Howard Greenfield, Brooklyn, New York City, americký skladateľ a textár. Piesne začal skladať už na strednej škole so spolužiakom a susedom zároveň Neilom Sedakom. Viaceré z nich nahral samotný Sedaka, medzi nimi Oh, Carol!, Calendar Girl, či Happy Birthday Swet Sixteen. Prvý hit pre iných interpretov z jeho tvorby Stupid Cupid naspievala Connie Francis. Do amerického rebríčka sa dostalo viac ako päť desiatok piesní z jeho autorského pera. Greenfield zomrel 4. marca 1986 v Los Angeles (AIDS), jedenásť dní pred 50. narodeninami.

1940

Narodil sa Phil Lesh (rodený Phillip Chapman Lesh), Berkeley, California, USA, basový gitarista skupiny Grateful Dead. Táto psychedelic-rocková formácia vznikla v roku 1965 v San Franciscu. V marci 1967 vyšla ich prvá LP platňa Grateful Dead. Výborná bola skupina predovšetkým na živých vystúpeniach. Úspech si získali vystúpením na festivale Woodstock, ktorý sa konal 15. až 17.augusta 1969. Grateful Dead vystúpili na druhý deň a zahrali štyri skladby. Počas celej svojej éry bola skupina neslávne známa užívaním drog a problémami s tým spojenými, v priebehu 70. a 80. rokov zomreli traja jej členovia. Na svojom konte majú viac ako 20 albumov a kompilácií, najúspešnejším z nich bol album Blues For Allah zo septembra 1975. Rozišli sa v roku 1995.

1941

Narodil sa Mike Love (Michael Edward Love), Los Angeles, California, USA, sólový spevák skupiny Beach Boys. Plážoví chlapci boli rodinnou formáciou, základom boli traja bratia Wilsonovci, ich bratranec Mike Love a spolužiak Al Jardine. Celá história sa začala v lete roku 1961. Rodičia Wilsonovci odišli na dovolenku do Mexika a chlapcom nechali peniaze na jedlo. Trojica bratov si však za tieto peniaze požičala hudobné nástroje, pretože chceli založiť skupinu. Surfovanie a rýchle autá, to boli námety ich pesničiek v začiatkoch úspešnej kariéry. V priebehu ďalších rokov sa presadili na americkej hudobnej scéne. V októbri 1962 vydali prvú LP platňu Surfin' Safari. Prvýkrát viedli americký rebríček v júli 1964 so skladbou I Get Around. Skupina Beach Boys patrí k najúspešnejším americkým formáciám. V hitparáde mali celkom 37 piesní, z nich štyri na prvom mieste, okrem I Get Around aj Help Me Ghonda, Good Vibrations a Kokomo. Ich úspešnú dráhu dokumentuje tridsať štúdiových, štyri live a viac ako tridsiatka kompilačných albumov. V júni 2012 vydali nový štúdiový album That's Why God Made To Radio. V októbri 2012 vyšla hitová kompilácia 50 Big Ones: Greatest Hits, v máji 2013 koncertný album Live-The 50th Anniversary Tour a v auguste 2013 kompilačný CD Box Made In California.

1942

Narodil sa Hughie Flint, Manchester, UK, hráč na bicích nástrojoch a spoluzakladateľ skupiny McGuinness Flint. Túto formáciu založili v roku 1970 spolu Flint, ktorý prišiel zo sprievodnej skupiny Johna Mayalla a gitarista Tom McGuinness, ktorý v roku 1969 odišiel zo skupiny Manfred Mann. Úspech im priniesol už prvý singel When I'm Dead And Gone, ktorý sa dostal na 2. miesto hitparády. Vydali tri albumy. Najúspešnejší z nich bol Happy Birthday Ruthy Baby v roku 1971. Rozišli sa v roku 1975.

1921

Narodil sa Rudolf Cortés (vlastným menom Rudolf Kraisinger), Plzeň, spevák a herec. Svojim barytónom si vyslúžil pomenovanie kráľ českej populárnej hudby v 50. rokoch. Od roku 1947 spieval s orchestrom Karla Vlacha, nahral takmer 700 piesní, medzi nimi známe skladby Dobrou noc, Až budeš má, Que sera, sera, Růžový pahorek či Váš dům šel spát. Zomrel 12. decembra 1986 vo veku 67 rokov v Krásnej Lípe, okres Děčín.