16 júla

Pokusný výbuch prvej atómovej bomby na svete

V roku 1945 sa uskutočnil pokusný výbuch prvej atómovej bomby na svete v sile 21 kiloton trinitrotoluénu v americkom vojenskom priestore v nevadskej púšti Alamogordo v Novom Mexiku. Projekt Trinity pripravil tím vedený Jacobom Robertom Oppenheimerom vo výskumnom stredisku Los Alamos.


Meniny má Drahomír

Viac

Mužské meno Drahomír má slovanský pôvod a význam mena je, "komu je drahý mier". Nositeľov tohto na Slovensku zriedkavého mena oslovujeme Drahoš, Drahoško. Meniny majú 16. júla.
Charakteristickou črtou Drahomírov je dobrosrdečnosť spojená s naivnými predstavami o živote. Na okolie pôsobia vyrovnaným dojmom. Pre svoju príjemnú povahu sú Drahomírovia obľúbení v kolektíve, vedia sa nadchnúť pre ušľachtilé ciele. Vidina poznania a niečoho nového živia v nich krásne predstavy.
Ako partneri sú oddaní a konzervatívni. Snívajú o veľkej rodine a rodinnom dome so psom alebo mačkou.
Ak majú zdravie oslabené, pociťujú bolesti hlavy alebo hrdla.
Ovplyvňuje ich planéta Mesiac. Šťastné farby Drahomírov sú biela, zelená a svetlomodrá. Ochranné rastliny rumanček, jazmín, medovka, ochranné kamene nefrit a rubín.


Pranostika na dnes

Aký je júl, taký je január.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 16. júla
1943

Narodil sa v Bratislave filmový a divadelný herec, divadelný režisér a pedagóg bratislavskej Vysokej školy múzických umení (VŠMU) MARTIN HUBA.

1949

Narodil sa v Liptovskom Jáne režisér, scenárista a vysokoškolský pedagóg VLADIMÍR BALCO. Medzi jeho filmy patria napríklad Uhol pohľadu, Let asfaltového holuba či Rivers of Babylon.

1979

Narodil sa v Prešove gitarista, skladateľ, spevák a líder populárnej skupiny IMT Smile IVAN TÁSLER.

1342

Zomrel na hrade Vyšehrad uhorský kráľ KAROL I. RÓBERT. Narodil sa v roku 1287 alebo 1288.

1671

Zomrel (bol popravený) v Bratislave protestantský kazateľ a vizionár MIKULÁŠ DRÁBIK, ktorý pútal na seba pozornosť apokalyptickými víziami o skaze habsburského rodu. Narodil sa v decembri 1588.

1901

Narodil sa v Ružomberku spisovateľ, politik a diplomat KAROL SIDOR, blízky spolupracovník Andreja Hlinku a šéfredaktor denníka HSĽS Slovák. V roku 1939 nakrátko aj predseda slovenskej autonómnej vlády. Po vzniku Slovenského štátu bol ministrom vnútra, ale na pokyn Nemecka bol odstránený z politického života. Po roku 1945 veľvyslanec vo Vatikáne. Od roku 1947 žil v emigrácii. V roku 1947 bol v neprítomnosti odsúdený na 20 rokov väzenia. Zomrel 20.10.1953.

1929

Narodil sa v Blažiciach architekt a vysokoškolský pedagóg LADISLAV KUŠNÍR, projektant viacerých významných stavieb (napríklad nová časť Úradu vlády SR v Bratislave, Presscentrum v Bratislave a bratislavský Nový most). Zomrel 25.12.2010.

Slovenské udalosti 16. júla
1366

Uhorský kráľ Ľudovít I. udelil mestu Bardejov právo meča, čo dovoľovalo richtárovi a mestskej rade trestať obyvateľov mesta aj smrťou.

1388

Stibor zo Stiboríc, poľský veľmož, dostal od kráľa Žigmunda hrad Beckov a Nové Mesto nad Váhom.

1843

Na evanjelickej fare v Hlbokom sa Ľudovít Štúr, Jozef Miloslav Hurban a Michal Miloslav Hodža dohodli, že spisovný jazyk na Slovensku bude založený na báze kultúrnej stredoslovenčiny. Následne navštívili katolíckeho kňaza a básnika Jána Hollého na jeho fare v Dobrej Vode, ktorý s novým jazykom súhlasil.

Svetové osobnosti 16. júla
2004

Zomrel americký pilot CHARLES W. SWEENEY. Pilotoval americké lietadlo, ktoré zhodilo v roku 1945 atómovú bombu na japonské mesto Nagasaki. Narodil sa 27.12.1919.

2012

Zomrel český chemik svetového významu ANTONÍN HOLÝ, ktorého výskum pomohol k liečbe miliónov ľudí na celom svete. Narodil sa 1.9.1934.

1194

Narodila sa sv. KLÁRA z ASSISI, zakladateľka františkánskej ženskej rehole klarisiek. Zomrela 11.8.1253.

1216

Zomrel pápež INOCENT III. (vlastným menom Lotario dei Conti di Segni). Narodil sa asi v roku 1161.

1739

Zomrel francúzsky fyzik, chemik a zakladateľ prvej európskej botanickej záhrady v Paríži CHARLES FRANCOIS DE CISTERNAY DU FAY, ale tiež objaviteľ kladného a záporného elektrického náboja. Narodil sa 14.9.1698.

1872

Narodil sa nórsky polárny bádateľ a cestovateľ ROALD AMUNDSEN, ktorý ako prvý dosiahol južný pól. Pravdepodobne zahynul 18.6.1928.

1989

Zomrel slávny a komerčne najúspešnejší rakúsky dirigent HERBERT VON KARAJAN, šéfdirigent viacerých významných európskych hudobných inštitúcií (napr. aj Berlínska filharmónia). Narodil sa 5.4.1908.

Svetové udalosti 16. júla
2013

Tisícky Grékov vyšli do ulíc, aby pod mottom Generálny štrajk - sme ľudia, nie čísla vyjadrili svoj odmietavý postoj k očakávanému rozhodnutiu o masovom prepúšťaní vo verejnom sektore.

1212

Spojené kresťanské vojská Kastílskeho a Leónskeho kráľovstva, Aragónska a Navarry dosiahli v bitke pri andalúzskej obci Las Navas de Tolosa rozhodujúce víťazstvo nad moslimskými Maurmi počas znovudobývania Španielska - tzv. reconquisty, ktorou sa skončila islamská moc v Španielsku.

1548

Bolo založené hlavné mesto Bolívie - La Paz.

1867

Francúzsky vynálezca Joseph Monier získal patent na ním vynájdený železobetón.

1935

V Oklahoma City v USA nainštalovali prvé parkovacie hodiny.

1940

Adolf Hitler vydal smernicu o začatí príprav na inváziu cez Lamanšský prieliv do Veľkej Británie - operáciu Seelöwe.

1945

Pokusný výbuch prvej atómovej bomby na svete v sile 21 kiloton trinitrotoluénu uskutočnili v americkom vojenskom priestore v nevadskej púšti Alamogordo v Novom Mexiku. Projekt Trinity pripravil tím vedený Jacobom Robertom Oppenheimerom vo výskumnom stredisku Los Alamos.

1965

Po šiestich rokoch výstavby otvorili 11,6-kilometrový alpský tunel pod Mount Blancom, v tom čase najdlhší na svete.

1969

Z Kennedyho mysu (USA) vypustili raketu Saturn 5, ktorá vyniesla kozmickú loď Apollo 11 na obežnú dráhu s posádkou v zložení Neil Armstrong, Edwin Aldrin a Michael Collins. Po 102 hodinách, 45 minútach a 42 sekundách letu pristál mesačný modul Apolla 11 s Armstrongom a Aldrinom na mesačnom povrchu a o 3 hodiny a 56 minút sa dotkla noha prvého človeka (N. Armstronga) Mesiaca.

1999

Havarovalo lietadlo s Johnom F. Kennedym mladším, jeho ženou Carolyn a jej sestrou Lauren Bessettovou, ktoré odštartovalo z Furfieldu a smerovalo na ostrov Martha's Vineyard. Ich telá našli po rozsiahlej pátracej akcii o šesť dní neskôr.

2011

Rakúsko sa veľkolepým pohrebom s vojenskými poctami rozlúčilo so synom posledného cisára. Telesné pozostatky Otta von Habsburga (zomrel 4.7.2011) uložili po bohoslužbe v Dóme sv. Štefana a smútočnom sprievode ulicami rakúskej metropoly do cisárskej krypty pod viedenským Kapucínskym kostolom, kde je pochovaná väčšina príslušníkov habsburského rodu.

Hudobný kalendár

Narodenia 16. júla
1962

Ivan Marček, Martin, hráč na bicích nástrojoch skupiny Team. Túto rockovú formáciu založili gitarista Dušan Antalík a basgitarista Ivan Válek v roku 1980. Od začiatku v nej hrá aj Ivan Marček. V roku 1987 prišiel do skupiny Pavol Habera. V lete 1988 vychádza prvý album Team, na ktorom boli hity ako Nároční, Reklama na ticho či Malá nočná búrka. Bol úspešný, predaj prevýšil sumu štvrť milióna kusov. V roku 1989 vychádza druhá LP platňa Prichytený pri živote a v roku 1990 ďalšia veľmi úspešná LP Team 3. Trikrát po sebe, v rokoch 1989, 1990 a 1991 získala skupina Team zlatého slávika v kategórii skupín, naviac ešte Pavol Habera získal v roku 1991 zlatého slávika v kategórii spevákov. Skupina Team vydala 11 albumov. Ten zatiaľ posledný Team 11 vyšiel v novembri 2007, hitom z neho bola skladba Ako málo. V apríli 2008 realizoval Team koncertnú šnúru po slovenských mestách k 20. výročiu skupiny pod názvom Pavol Habera a Team Best of Tour 2008. V máji 2008 koncertovali v rámci tohto turné aj v Českej republike. V máji a júni 2012 odohrali turné pod názvom Habera & Team Final Tour 2012.

1979

Ivan Tásler, Prešov, spevák, skladateľ a líder skupiny IMT Smile. Písmena IMT v názve sú skratkou mien Ivan a Miro Tásler.

1938

Tony Jackson (rodený Anthony Paul Jackson), Liverpool, UK, basový gitarista skupiny Searchers. Táto liverpoolská formácia vznikla v roku 1961. Jej zakladateľom bol spevák a gitarista Mike Pender. V prvej polovici 60. rokov sa zaradila medzi typických predstaviteľov takzvaného Mersey beatu. Spolu so skupinou Beatles koncertovali v známom liverpoolskom Cavern Clube. Prvý singel so skladbou Sweets For My Sweet vydali v júli 1963. Hneď ten prvý bol úspešný a dostal sa na prvé miesto anglickej hitparády. V novembri 1963 vydali prvú LP platňu Sugar & Spice. Do prvej tridsiatky anglického rebríčka sa dostalo desať ich skladieb, z nich tri až na prvé miesto. Okrem Sweets For My Sweet to boli piesne Needles & Pins a Don't Throw Your Love Away. Na konci 60. rokov ich popularita upadla, napriek tomu hrali až do roku 1985, po dvojročnej prestávke potom znova obnovili činnosť. Tony Jackson zomrel 18. augusta 2003 v Nottinghame vo veku 65 rokov na následky nadmerného požívania alkoholu.

1941

Desmond Dekker (vlastným menom Desmond Adolphus Dacres), St.Andrew, Jamajka, reggae spevák a skladateľ. Patril medzi popredných interpretov štýlu reggae. Pôvodným povolaním bol zvárač, prvé skladby nahral v roku 1963. O tri roky neskôr založil skupinu Aces, s ktorou nahral aj najväčšie hity. V roku 1969 vydali prvú LP platňu This Is Desmond Dekker. V apríli 1969 sa na prvé miesto anglickej hitparády dostala jeho skladba Israelites. Bol prvým jamajským spevákom, ktorého skladba sa v Británii dostala na prvé miesto hitparády. Vydal šesť albumov, v hitparáde mal šesť skladieb, okrem Israelites boli hitmi aj piesne It Mek a You Can Get It If You Really Want. Zomrel 25. mája 2006 vo veku 64 rokov v Londýne.

1941

Mišo Kovač (rodený Zrinka Jakov Kovač), Šibenik, Chorvátsko, popový spevák. Spevácku dráhu začal víťazstvom na súťaži talentov v Karlovaci. Jeho vzorom bol Ray Charles. Už v roku 1964 mal prvý hit Vyše se neče vratiti. Dodnes patrí k najpopulárnejším chorvátskym spevákom, vydal viac ako dvadsiatku albumov, ten prvý s názvom Mišo Kovač v roku 1971, ten zatiaľ posledný Ja sam kovač svoje sreće vydal v roku 2006. V roku 2007 vyšla výberovka Platinum Collection.

1952

Stewart Copeland (rodený Stewart Armstrong Copeland), Alexandria, Virginia, USA, hráč na bicích nástrojoch skupiny Police. Nemal ani rok, keď sa rodina presťahovala do egyptskej Káhiry, v roku 1957 sa presunuli do Libanonu. Na bicie sa učil od dvanástich, po roku už hral v školskom orchestri. Za bicími sedel v skupine Police počas celej doby jej účinkovania. Táto trojčlenná formácia, v ktorej hrali Sting, Andy Summers a Stewart Copeland vznikla v januári 1977. Rok nato vydali prvý album Outlandos D'Amour. Ďalšie dva albumy Regatta De Blanc (1979) a Zenyatta Mondatta (1980) viedli anglický rebríček albumov. Rozišli sa v roku 1986, vydali päť štúdiových albumov, v hitparáde mali celkom 18 skladieb, z nich päť sa dostalo na prvé miesto. Prvou hitparádovou jednotku bola v septembri 1979 skladba Message In A Bottle, potom to boli Walking On The Moon (november 1979), Don't Stand So Close To Me (október 1980), Every Little Thing She Does Is Magic (október 1981) a ich najväčší hit Every Breath You Take v máji 1983. Predaj ich platní prevýšil sumu 50 miliónov výliskov. V roku 2003 ich uviedli do Rokenrolovej siene slávy. Zišli sa opäť na 30. výročie založenia v roku 2007, odohrali niekoľko úspešných koncertov.