Quantcast

16 mája

Prvý telegram v Británii

V roku 1843 bol vo Veľkej Británii zaslaný prvý telegram z Paddingtonu do Sloughu.


Meniny má Svetozár

Viac

Mužské meno Svetozár má slovanský pôvod a jeho význam je "žiariaci". Nositeľov tohto na Slovensku ojedinelého mena oslovujeme Sveťo, Sveťko.
Svetozárovia, ktorí oslavujú meniny 16. mája, sú značne emotívni a s niektorými ľuďmi nevychádzajú ľahko. Zdajú sa byť trochu leniví, v skutočnosti iba čakajú na vhodnú chvíľu, kedy konať.
Majú v sebe veľa neodolateľného šarmu a vystavujú sa na obdiv ako ich totemové zviera páv. Títo muži majú aj úžasnú intuíciu, často sa hrajú na prorokov. Keď Sveťovia vyrazia do života, zdarne ním kráčajú a takmer všetko im vychádza.
Majú obdivuhodnú vitalitu, ale potrebujú veľa spánku. Takisto si musia dávať pozor na to, čo jedia a mali by obmedziť pitie kávy.
Ovplyvňuje ich planéta Mars. Ich šťastnými farbami sú červená a fialová. Ochranné rastliny púpava, cesnak, rozmarín, ochranné kamene diamant a ametyst.
K nositeľom tohto mena patria napríklad literárny vedec, publicista, redaktor, básnik, prozaik, literárny kritik a právnik SVETOZÁR HURBAN VAJANSKÝ, hudobný skladateľ, zberateľ ľudových piesní SVETOZÁR STRAČINA, akademický sochár, maliar SVETOZÁR ILAVSKÝ, vysokoškolský pedagóg, politológ, spisovateľ literatúry faktu SVETOZÁR KRNO, dramaturg a divadelný režisér SVETOZÁR SPRUŠANSKÝ i akademický maliar, grafik a ilustrátor SVETOZÁR MYDLO.


Pranostika na dnes

Máj, ak máš čo, daj, a keď nemáš, vyžeň na háj.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 16. mája
1658

Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú 14. mája) v Balážských Ďarmotách (Maďarsko) jezuita a matematik FRANTIŠEK SÉKEJ (Székely), ktorý vydal prvé trigonometrické tabuľky v Uhorsku. Zomrel 22.9.1715.

1713

Narodil sa v Banskej Štiavnici banský konštruktér a vynálezca, priekopník mechanizácie baníctva JOZEF KAROL HELL, ktorý zdokonalil banské čerpadlo na spodnú vodu a vzduchové čerpadlo, ktorým sa privádzal vzduch do hlbinných šácht. Zomrel 11.3.1789.

1719

Narodil sa v Trnave jezuita, profesor na Trnavskej univerzite, fyzik a básnik JÁN PURGINA, autor prvej práce na Slovensku, ktorá popisovala poznatky elektrostatiky. Zomrel 13.6.1748.

1951

Zomrel v Bratislave spisovateľ, literárny kritik, publicista, elektrotechnický inžinier, vysokoškolský pedagóg a rozhlasový pracovník DOBROSLAV CHROBÁK, popredný predstaviteľ slovenskej lyrizovanej prózy. Je autorom známeho románu Drak sa vracia, ktorý bol aj úspešne sfilmovaný. Narodil sa 16.2.1907.

1984

Zomrel vo Važci básnik katolíckej moderny, prekladateľ a katolícky kňaz JANKO SILAN (vlastným menom Ján Ďurka), zakladateľ a redaktor časopisu Verbum a knižnej edície Lux. Narodil sa 24.11.1914.

2008

Zomrel v Banskej Bystrici významný slovenský ľudový bábkar ANTON ANDERLE, ktorý okrem iného vytvoril unikátnu zbierku marionet rôznych veľkostí, ktorá je najucelenejším dokladom vývinu bábkového divadla na Slovensku. Narodil sa 20.11.1944.

Slovenské udalosti 16. mája
1785

V Bratislave začal pôsobiť operný súbor, ktorý angažoval pre svoje divadlo gróf Ján Nepomuk Erdödy. Operný súbor tvorilo sedem spevákov a štyri speváčky. Súbor viedol Hubert Kumpf.

1810

Na evanjelickej fare Bohuslava Tablica v Kostolných Moravciach sa uskutočnilo zakladajúce valné zhromaždenie Učenej spoločnosti banského okolia.

1921

V Prahe sa skončil (začal sa 14.5.) ustanovujúci zjazd Komunistickej strany Československa (KSČ).

1945

Slovenská národná rada (SNR) vydala dekrét o poštátnení cirkevných, ľudových, stredných a vyšších škôl.

1993

Začalo sa (trvalo do 17.5.) v Bratislave 10. generálne zhromaždenie Svetového kongresu Slovákov, ktoré sa po prvý raz v histórii kongresu uskutočnilo na území SR.

2003

Začalo sa referendum, ktoré trvalo do 17.5., a v ktorom občania SR schválili vstup krajiny do EÚ. Za členstvo v EÚ sa vyslovilo 92,46 percenta zúčastnených voličov, proti bolo 6,2 percenta. K referendovým urnám prišlo 52,15 percenta občanov SR oprávnených hlasovať.

Svetové osobnosti 16. mája
1678

Narodil sa nemecký staviteľ organov ANDREAS SILBERMANN. Zomrel 16.3.1734.

1845

Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú 15. mája) ruský biológ, bakteriológ IĽJA IĽJIČ MEČNIKOV, spoluzakladateľ imunológie a laureát Nobelovej ceny za medicínu (1908) za objavy v oblasti imunity. Zomrel 15.7.1916.

1905

Narodil sa americký filmový herec, dvojnásobný držiteľ Oscara HENRY FONDA. Za jeho filmový debut sa považuje snímka Farmár sa žení z roku 1935. O rok neskôr hral vo filme Dcéra prekliateho lesa a hlavnú postavu stvárnil aj vo filme Cez prah smrti. Titulnú úlohu získal aj vo filme Mladý Lincoln či v legendárnom filme Ovocie hnevu. Známy je aj vďaka filmom ako napríklad Pevnosť Apačov, Vtedy na západe či Na Zlatom jazere. Zomrel 12.8.1982.

1923

Narodil sa americký národohospodár MERTON HOWARD MILLER, laureát Nobelovej ceny za ekonómiu (1990), ktorú získal spolu s Harrym Markowitzom a Williamom Sharpom za výskum v oblasti teórie finančnej ekonómie. Miller bol ocenený za príspevok k teórii financovania podnikov. Zomrel 3.6.2000.

1942

Zomrel britský sociológ a antropológ poľského pôvodu BRONISLAW MALINOWSKI, zakladateľ funkcionalistickej školy, teórie a metódy v spoločenských vedách. Narodil sa 7.4.1884.

1953

Narodil sa írsky filmový herec a producent PIERCE BROSNAN, známy aj ako predstaviteľ agenta 007 Jamesa Bonda.

1955

Narodil sa český divadelný a filmový herec a zabávač OLDŘICH KAISER.

1962

Narodil český divadelný a filmový herec ONDŘEJ VETCHÝ.

1966

Narodila sa americká speváčka JANET JACKSONOVÁ, sestra speváka Michaela Jacksona.

1970

Narodila sa bývalá argentínska tenisová hráčka svetovej špičky GABRIELA SABATINIOVÁ, ktorá patrila v období rokov 1986-1995 bez prestávky do najlepšej desiatky svetových hráčok. V roku 2006 ju uviedli do tenisovej Siene slávy.

1973

Narodila sa americká herečka TORI SPELLINGOVÁ, dcéra hollywoodskeho televízneho producenta Aarona Spellinga, ktorá je predovšetkým známa ako Donna Martinová zo svetoznámeho seriálu Beverly Hills 90210.

1997

Zomrel taliansky filmový režisér, revolucionár, aktívny komunista a bojovník proti fašizmu GIUSEPPE DE SANTIS, jeden z prvých priekopníkov neorealizmu. Narodil sa 11.2.1917.

Svetové udalosti 16. mája
1770

Najmladšia dcéra cisárovnej Márie Terézie 14. ročná Mária Antoinetta sa vydala za budúceho francúzskeho kráľa, vtedy 15. ročného Ľudovíta XVI.

1843

Britská pošta po prvý raz poslala telegram za poplatok z Paddingtonu do Sloughu.

1929

V Hollywoode (USA) odovzdali po prvý raz ceny Americkej filmovej akadémie, neskôr známe ako Oscar (1931). Najlepším filmom sa stal film Wings od režiséra Williama Wellmana. Najlepším hercom sa stal Emil Jannigs a najlepšou herečkou Janet Gaynorová.

1943

Úplným zbúraním židovskej štvrti sa skončilo povstanie Židov vo Varšavskom gete, v ktorom zahynulo okolo 60.000 povstalcov.

1963

Americký kozmonaut Leroy Gordon Cooper bezpečne pristál potom, čo v kozmickej lodi Faith 7 obletel 22-krát Zem.

1991

Kráľovná Alžbeta II. sa stala prvou britskou panovníčkou, ktorá predniesla prejav pred americkým Kongresom.

2002

Belgicko sa po Holandsku stalo druhou krajinou sveta, ktorá povolila eutanáziu. Dolná komora belgického parlamentu po dvojdňovej diskusii schválila zákon, ktorý umožní nevyliečiteľne chorým pacientom na požiadanie zomrieť s pomocou iného človeka.

2007

Európska komisia a Európska centrálna banka potvrdili, že Cyprus a Malta môžu vstúpiť do eurozóny k 1.1.2008.

2007

Nicolas Sarkozy sa stal prezidentom Francúzska, keď oficiálne prevzal úrad od svojho predchodcu Jacqua Chiraca.

2011

Ministri financií eurozóny schválili poskytnutie pôžičky vo výške 78 miliárd eur pre Portugalsko.

Hudobný kalendár

Narodenia 16. mája
1945

Nicky Chinn (rodený Nicholas Barry Chinn), Londýn, skladateľ a producent. Pochádzal z bohatej rodiny, chcel byť básnikom a dramatikom, otec podnikateľ mal však iný názor a chcel, aby syn pokračoval v jeho podnikateľských aktivitách. Nicky začínal ako obsluha benzínovej stanice, po troch rokoch už riadil tri rodinné firmy. Rodinný biznis ho však nezaujímal, odišiel z domu a živil sa textovaním piesní. V roku 1970 sa stretol s Mike Chapmanom, rodákom z austrálskeho mesta Brisbane. Spolu vytvorili najúspešnejšiu autorskú dvojicu 70. rokov. Zložili väčšinu hitov pre glam-rockové skupiny Sweet, Mud, Smokie, Racey aj pre Suzi Quatro, neskôr pre skupinu Smokie. Z ich dielne sú hity Crazy skupiny Mud, Blockbuster a Ballroom Blitz skupiny Sweet, Some Girls skupiny Racey, If You Can't Give Me Love speváčky Suzi Quatro či Don't Play Your Rock'n' Roll To Me a Living Next Door To Alice skupiny Smokie. Pod piesne sa podpisovali rovnako, pričom Mike Chapman sa viac venoval hudbe a Nicky Chinn textom.

1947

Darell Sweet (rodený Darell Antony Sweet), Bournemouth, UK, bubeník skupiny Nazareth. Táto hardrocková formácia vznikla v decembri 1968 v škótskom Dunfermline, jej predchodcom bola formácia The Shadettes, založená ešte v roku 1961. V roku 1970 sa presťahovali do Londýna, v novembri 1971 vydali debutový album Nazareth. V júli 1972 vydali druhý album Exercises a v máji 1973 tretí Razamanaz. Ten bol úspešný a hitmi z neho sa stali skladby Broken Down Angel a Bad Bad Boy. Nazareth sú stále na scéne, vydali 37 albumov a kompilácií, ten najnovší Big Dogz vyšiel v apríli 2011. V singlovej hitparáde mali osem skladieb, známe sú ich piesne Dream On a Love Hurst. Darell Sweet zomrel 30. apríla 1999 vo veku necelých 52 rokov (infarkt). Na koncerte v športovej hale na bratislavských Pasienkoch vystúpili Nazareth 26.septembra 2008. So skupinou DESmod odohrali v novembri 2010 spoločné slovenské turné.

1964

Boyd Tinsley (rodený Boyd Calvin Tinsley), Charlottesville, Virginia, USA, violončelista a hráč na mandolíne skupiny Dave Matthews Band. Pochádza z hudobníckej rodiny, otec bol dirigentom speváckeho zboru a strýko hral na basovej gitare v miestnom orchestri. V roku 1991 bol pri založení tejto rockovej formácie. V septembri 1994 vydali debutový album Under the Table and Dreaming. Na svojom konte majú sedem štúdiových albumov, siedmy Big Whiskey And The GrooGrux King vyšiel v júni 2009, predchádzajúci šiesty Stand Up vydali v máji 2005. Päť z nich vrátane toho najnovšieho sa dostalo v rebríčku na prvú pozíciu. K diskografii patria aj dve kompilácie. V singlovej hitparáde mali štyri piesne, najúspešnejšou z nich bola American Baby v júni 2005.

1965

Chris Novoselic (rodený Krist Anthony Novoselic), Compton, California, USA, syn chorvátskych emigrantov, basový gitarista a spoluzakladateľ skupiny Nirvana. Túto grunge-rockovú formáciu založil spolu s Kurtom Cobainom v roku 1987 v Aberdeene, štát Washington. V júni 1989 vydali debutový album s názvom Bleach, v septembri 1991 druhý štúdiový album Nevermind. Tento získal celosvetový úspech, predaj prevýšil sumu 10 miliónov nosičov a dnes patrí medzi legendárne albumy deväťdesiatych rokov. Úspešný bol aj live album MTV Unplugged In New York, ktorý vyšiel v novembri 1994, už po smrti Kurta Cobaina. Od začiatku 90. rokov začal Kurt užívať heroín a drogová závislosť sa prejavila na jeho psychickom stave. Nirvana skončila v marci 1994, keď Kurt prestal chodiť na skúšky, mesiac nato tragicky zomrel (zastrelil sa 5. apríla 1994). Nirvana vydala tri štúdiové albumy, tretí In Utero vyšiel v septembri 1993. K diskografii a jedna kompilácia a jeden live album.

1966

Janet Jackson (rodená Janet Damita Jo Jackson), Gary, Indiana, US, najmladšia z deviatich detí rodiny Jacksonovcov. Spolu so skupinou bratov vystúpila prvýkrát ako sedemročná na koncerte v Grand hoteli v Las Vegas. Ako jedenásťročná hrala v televíznom komediálnom seriáli, v septembri 1982 vyšiel jej debutový album Janet Jackson. V januári 1986 mala v singlovej hitparáde prvú úspešnú skladbu What Have You Done For Me Lately, ktorá sa dostala na 4. miesto. Vo februári 1986 vyšiel jej tretí štúdiový album Control, ten sa dostal v rebríčku na prvú pozíciu. Na svojom konte má desať štúdiových albumov, šesť z nich sa dostalo až na prvú pozíciu. Ten zatiaľ posledný, desiaty s názvom Discipline vyšiel vo februári 2008. V singlovej hitparáde mala zatiaľ 35 skladieb, z nich desať sa dostalo na prvú priečku, medzi nimi When I Think Of You (1986), Miss You Much (1989), Escapade, Black Cat (obe 1990) či All For You (2001).

1971

Simon Katz, Nottingham, UK, exgitarista skupiny Jamiroquai, hral v nej v rokoch 1995 až 2000. Táto anglická popfunková formácia vznikla v roku 1992. V máji 1993 vydali debutový album Emergency On Planet Earth. Bol veľmi úspešný a dostal sa na prvú pozíciu v rebríčku. V októbri 1994 vydali druhý album The Return Of The Space Cowboy. V singlovej hitparáde mali 21 skladieb. Najúspešnejšou z nich je Deeper Underground, ktorá v auguste 1998 viedla anglický rebríček. Do týchto dní majú na svojom konte sedem štúdiových albumov. Ten najnovší Rock Dust Light Star vyšiel v novembri 2010, predchádzajúci šiesty s názvom Dynamite vydali v júli 2005. V novembri 2006 vydali kompiláciu High Times: Singles 1992-2006, ktorá sa v rebríčku dostala na prvé miesto, v októbri 2007 koncertný album Jamiroquai – Live At Montreux. Predaj ich albumov prekročil 25 miliónov, v roku 1997 získali cenu Grammy.

1974

Laura Pausini, Solarolo, Taliansko, speváčka. Jej úspešná dráha začala na známom piesňovom festivale San Remo, ktorý v roku 1993 vyhrala s piesňou La solitudine. V máji 1993 vydala debutový album Laura Pausini. Na svojom konte má dnes jedenásť štúdiových albumov, jedenásty Inedito vyšiel v novembri 2011. Piesne nahráva aj v španielskom a anglickom jazyku. Ten najnovší Primavera in anticipo vyšiel v novembri 2008. Je držiteľkou štyroch cien Grammy v rokoch 2005, 2006, 2007 a 2009 za albumy Escucha a Yo Canto.

Úmrtia 16. mája
1990

zomrel Sammy Davis Jr. (*8.decembra 1925 v New Yorku), známy zabávač, tanečník, spevák a multiinštrumentalista. Od záveru päťdesiatych rokov bol členom zoskupenia zabávačov pod názvom Rat Pack, do ktorého patril ešte Frank Sinatra, Dean Martin, Peter Lawford a Joey Bishop. Jeho diskografia obsahuje viac ako päť desiatok albumov a kompilácií. Zomrel 16. mája 1990 vo veku 64 rokov v kalifornskom Beverly Hills.

2001

zomrel Brian Pendleton (*13.apríla 1944, Wolverhampton), rytmický gitarista anglickej skupiny Pretty Things. Táto formácia vznikla v Londýne počas roku 1963. V októbri 1964 mali v hitparáde prvú pieseň Don't Bring Me Down. V marci 1965 vydali prvú LP platňu Pretty Things. Definitívne sa rozišli v júni 1976. Výsledkom ich muzikantskej dráhy je osem vydaných albumov, v singlovej hitparáde mali štyri piesne. Brian Pendleton zomrel v anglickom Maidstone 16. mája 2001 vo veku 57 rokov.