17 apríla


Meniny má Rudolf

Viac

Mužské meno Rudolf má germánsky pôvod a v preklade znamená "slávny vlk". Nositeľov tohto v súčasnosti menej rozšíreného a skôr dedičného mena, oslovujeme prevažne Rudko, Rudo, Rudino. Meniny majú 17. apríla.
Rudolfovia sú málo ovplyvniteľní a úplnej oddanosti nie sú schopní. Ak sú o niečom presvedčení, idú za tým s pevnou istotou, až kým nedosiahnu svoj cieľ. Majú pevnú vôľu. Podobajú sa symbolicky tŕnistému kríku, borievke, ktorý je ich rastlinným totemom.
Pre nich je veľmi dôležité správne si zvoliť smer štúdií. Uplatniť sa môžu napríklad ako spisovatelia alebo pedagógovia. Ich mravnosť väčšinou nepozná ústupky a zázemie v rodine pre nich znamená veľmi veľa. Zdravie Rudolfov je priemerné.
Obľúbené farby týchto mužov sú čierna a modrá, ochranná rastlina divozel, kamene obsidián a jaspis.


Pranostika na dnes

Aprílový sneh pole hnojí, dážď požehnáva.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 17. apríla
1711

Zomrel vo Viedni rímsko-nemecký cisár, český a uhorský kráľ JOZEF I. Narodil sa 26.7.1678.

1919

Zomrel vo Viedni barón a maliar LADISLAV MEDŇANSKÝ (Mednyánszky). Krajinár európskeho významu, mal ateliér na parížskom Montmartri (Francúzsko) a neskôr vo Viedni. Jeho krajinárske maľby sa vyznačujú melanchóliou či nostalgiou a majstrovským zachytením svetla (napr.: Mesačná krajina s jazdcom, Riečna krajina s rybárom, Belianske Tatry). Narodil sa 23.4.1852.

1952

Narodila sa v Martine herečka ZUZANA KRONEROVÁ.

Slovenské udalosti 17. apríla
1927

Začalo sa pravidelné rozhlasové vysielanie z Košíc.

1969

Na zasadnutí ÚV KSČ sa Alexander Dubček vzdal funkcie 1. tajomníka a na čelo KSČ sa dostal Gustáv Husák, čím sa začalo takzvané obdobie normalizácie.

2004

V druhom kole prezidentských volieb v SR zvíťazil Ivan Gašparovič, nominant Hnutia za demokraciu (HZD), nad svojím protikandidátom Vladimírom Mečiarom (HZDS) s rozdielom 350.000 hlasov.

Svetové osobnosti 17. apríla
1622

Narodil sa anglický básnik waleského pôvodu HENRY VAUGHAN. Zomrel 23.4.1695.

1837

Narodil sa americký, podnikateľ, finančník a bankár JOHN PIERPONT MORGAN. Zomrel 31.3.1913.

1894

Narodil sa sovietsky komunistický politik a štátnik NIKITA SERGEJEVIČ CHRUŠČOV, prvý tajomník ÚV KSSZ. Zomrel 11.9.1971.

1976

Narodila sa populárna česká filmová herečka ANNA (AŇA) GEISLEROVÁ. Známa z filmov ako napríklad: Requiem pro panenku, Jízda, Návrat idiota, Želary, Medvídek, Občanský průkaz.

Svetové udalosti 17. apríla
1492

Španielsky kráľovský pár Ferdinand II. Aragónsky a Izabela I. Kastílska súhlasil s financovaním objavnej cesty Krištofa Kolumba, ktorou chcel západným smerom doplávať do Číny a Indie. Nakoniec bez toho, aby si to uvedomil, doplával k brehom ostrovov nového kontinentu.

1941

Druhá svetová vojna: Britské jednotky sa vylodili v Iraku.

1970

Po návrate zo svojej misie dopadla do Tichého oceánu americká kozmická loď Apollo 13, na palube ktorej došlo k výbuchu kyslíkovej nádrže. Posádka lode bola v poriadku.

Hudobný kalendár

Narodenia 17. apríla
1948

Jan Hammer, Praha, skladateľ a hráč na klávesových nástrojoch.

1959

Steve Singleton, Sheffield, UK, hráč na dychových nástrojoch anglickej skupiny ABC.

1974

Victoria Beckham (rodená Victoria Caroline Adams), Harlow, Essex, UK, členka skupiny Spice Girls.

Úmrtia 17. apríla
1998

Linda Mc Cartney (vlastným menom Linda Eastman, *24. septembra 1941, New York), prvá manželka Paula McCartneyho.