Quantcast

17 júna

Svetový deň boja proti rozširovaniu púští a sucha

Vyhlásila ho v roku 1994 OSN a pripomína sa od 1995, viaže sa k udalosti, keď 17. júna 1994 prijali v Paríži Dohovor OSN o boji proti dezertifikácii.Štátny sviatok Islandskej republiky - Deň vyhlásenia republiky (1944).


Meniny má Adolf

Viac

Mužské meno Adolf má germánsky pôvod a jeho význam je "ušľachtilý vlk". Nositeľov tohto mena oslovujeme Adolfík, Ady, Dolfík.
Adolfovia, ktorí oslavujú meniny 17. júna, majú veľmi radi spoločenský život a radi sa pohybujú v žiarivom svetle lámp. Svojou eleganciou a dôveryhodným vzhľadom si vedia ľahko získať sympatie okolia. Zvyčajne zanechajú dojem, na ktorý sa dlho nezabúda. Veľkou prednosťou Adolfov je ich inteligencia. Rýchlo vedia zhodnotiť situáciu a navrhnúť niekoľko riešení, ktoré vedú k cieľu.
Pamäť ich nikdy nesklame, dopredu ich ženie vrodená zvedavosť. To, čím prevyšujú ostatných, je ich vôľa. Typickým pre nich je úsilie angažovať sa. Ak zacítia v okolí krivdu alebo neprávosť, usilujú sa ju vždy napraviť.
Adolfovia sú veľmi bohaté osobnosti s pozoruhodnou silou. Obyčajne sú úžasne životaschopní. Aj napriek tomu, že vedú nepravidelný život a pracujú nárazovito, zachovávajú si vzácnu rovnováhu. Potrebujú čerstvý vzduch a slnko.
Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Ich šťastné farby sú zlatá, hnedá, oranžová. Ochranné rastliny ľubovník, bobkový list a borák, ochranné kamene jantár, topás a olivín.
Na celom svete je známe meno nacistického vodcu ADOLFA HITLERA.
Meno ADOLF mali aj niekoľkí švédski králi, napríklad GUSTÁV II. ADOLF alebo GUSTÁV VI. ADOLF. Český maliar, kresliar, ilustrátor a karikaturista ADOLF BORN, český fotograf ADOLF ZIKA, ktorý sa v rokoch 2001-2005 stal oficiálnym fotografom pretekárskeho tímu Ferrari Menx, rakúsky architekt, teoretik architektúry, propagátor moderného nedekoratívneho tvaru ADOLF LOOS, ale aj sochár banskobystrický rodák ADOLF HUSÁR či spisovateľ, režisér, scenárista, stupavský rodák ADOLF LACHKOVIČ, ktorý skonal v marci 2011, i bývalý slovenský futbalista, československý reprezentant ADOLF SCHERER, strieborný medailista z Majstrovstiev sveta v Chile roku 1962 a bronzový medailista z Majstrovstiev Európy 1960, účastník Majstrovstiev sveta v roku 1958 vo Švédsku, považovaný za jedného z najlepších útočníkov československej futbalovej histórie - títo a ďalší muži s menom ADOLF majú podľa slovenského kalendára sviatok 17. júna.


Pranostika na dnes

V júni sa jačmeň vyťahuje z gatí.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 17. júna
1822

Narodil sa v Rajci prírodovedec, zoológ, múzejník a publicista JÁN FRIVALDSKÝ. Zomrel 29.3.1895.

1874

Narodil sa v Tvrdošíne politik, novinár a pedagóg IGNÁC GESSAY, významný predstaviteľ slovenských novín a spolkov v USA, spoluzakladateľ Slovenskej ligy v USA a signatár Pittsburskej dohody. Zomrel 12.8.1928.

1893

Narodil sa vo Viničnom spisovateľ, podnikateľ a politik JÁN PETROVIČ, vedúci predstaviteľ agrárneho hnutia na Slovensku. Zomrel 16.5.1962.

1905

Narodil sa v obci Diviaky politik, právnik, redaktor a povojnový predseda Demokratickej strany (DS) JOZEF LETTRICH, ktorý bol v rokoch 1945-1948 predsedom Slovenskej národnej rady (SNR). Po februári 1948 emigroval do USA a usadil sa v New Yorku. Zomrel 29.11.1969.

1929

Narodil sa v Bratislave dramaturg, divadelný kritik a prekladateľ LADISLAV OBUCH. Zomrel 2.5.1981.

1942

Narodil sa v Bratislave publicista, scenárista a dramaturg BORIS HOCHEL. Zomrel 19.6.2009.

1946

Narodil sa v Krušovciach akademický maliar MILAN BOČKAY.

1963

Narodil sa v Trenčíne súčasný generálny riaditeľ RTVS VÁCLAV MIKA, bývalý riaditeľ rádia Expres a televízie Markíza.

1964

Narodil sa v Bratislave prozaik a básnik tzv. "barbarskej generácie" KAMIL ZBRUŽ, autor experimentálneho románu Spitý imidž či básnickej zbierky Primitív.

Slovenské udalosti 17. júna
1764

Panovníčka Mária Terézia zvolala do Bratislavy uhorský snem. Keďže rokovanie so stavmi neviedlo k úspechu, zasadanie snemu rozpustila a až do svojej smrti už nezvolala žiadny snem. Reformné zmeny zavádzala bez súhlasu snemu.

1959

Vzniklo Bábkové divadlo v Košiciach.

1965

Pri obci Číčov sa pretrhla hrádza Dunaja. Dunaj zaplavil v priebehu niekoľkých dní územie s rozlohou 720 kilometrov štvorcových. Pod vodou sa ocitlo 46 obcí a mestá Komárno, Dunajská Streda a Kolárovo. Evakuovaných muselo byť 60.000 obyvateľov. Celkové škody prekročili tri miliardy korún.

2006

Konali sa predčasné parlamentné voľby. Vyhral Smer-SD a na druhom mieste skončila SDKÚ-DS. Do NR SR sa dostali ešte SNS, SMK, KDH a ĽS-HZDS. Účasť vo voľbách bola historicky najnižšou - 54,67 percenta voličov.

2008

Európsky parlament (EP) odhlasoval vstup Slovenska do eurozóny k 1. januáru 2009. Európsky zákonodarný zbor, ktorý mal v tejto otázke len poradný hlas, postupoval v súlade s rozhodnutím výboru pre ekonomi

2010

Bratislava má svoj Filmový chodník slávy. Slávnostne ho otvorili na pešej zóne pred Mestským divadlom P.O. Hviezdoslava prvou odhalenou dlaždicou. Je na nej podpis herca Ladislava Chudíka.

Svetové osobnosti 17. júna
1703

Narodil sa anglický teológ, reformátor a zakladateľ metodistickej cirkvi JOHN WESLEY. Zomrel 2.3.1791.

1818

Narodil sa francúzsky romantický hudobný skladateľ CHARLES FRANÇOISE GOUNOD, autor známej lyricko-romantickej opery Faust a Margaréta. Ďalšou jeho známou operou je Rómeo a Júlia. Zložil aj cirkevné skladby, najznámejšia je Ave Mária. Zomrel 18.10.1893.

1846

Zomrel francúzsky mím českého pôvodu a známy predstaviteľ pierota JAN-BAPTISTE GASPARD DEBURAU, vlastným menom Jan Kašpar Dvořák. Narodil sa 31.7.1796.

1882

Narodil sa známy ruský hudobný skladateľ a dirigent IGOR FIODOROVIČ STRAVINSKIJ, ktorý sa pri svojej tvorbe výrazne inšpiroval ruskou folklórnou hudbou. Známe sú jeho hudobné diela pre Ruský balet v Paríži, pre ktorý zložil napríklad tanečné kompozície Petruška či svetoznáme Svätenie jari. Ovplyvnený hudobným klasicizmom zase zložil napríklad Symfóniu in C, balet Bozk víly alebo operu Osud zhýralca. Jeho vrcholnými neoklasicistickými dielami sú Žalmová symfónia a opera-oratórium Kráľ Oidipus. Od roku 1939 žil v USA. Zomrel 6.4.1971.

1897

Zomrel nemecký katolícky kňaz a prírodný liečiteľ SEBASTIAN KNEIPP, zakladateľ vodoliečby. Narodil sa 17.5.1821.

1923

Narodil sa český dokumentarista, divadelný výtvarník a spolutvorca Kinoautomatu RADÚZ ČINČERA. Kinoautomat bol revolučný filmový projekt spojený s tzv. českou novou vlnou predstavený na svetovej výstave EXPO'67 v kanadskom Montreale. Jeho základom bol zrejme prvý interaktívny film na svete Človek a jeho dom. Zomrel 28.1.1999.

1939

Narodil sa poľský filmový režisér a scenárista KRZYSZTOF ZANUSSI, popredný predstaviteľ tzv. kina morálneho nepokoja, ktoré reflektovalo spoločenskú situáciu v Poľsku od šesťdesiatych do osemdesiatych rokov 20. storočia. Debutoval v roku 1969 filmom Štruktúra kryštálu. Medzi jeho ďalšie filmy patria diela ako napríklad: Rodinný život, Štvrťročná bilancia, Ochranné sfarbenie, Špirála, Konštanta, Kontrakt, Imperatív, Rok pokojného slnka, Nech si kdekoľvek, Dotyk ruky, Cval, Život ako smrteľná choroba prenášaná pohlavnou cestou či Suplement.

1980

Narodila sa americká tenistka VENUS WILLIAMSOVÁ, staršia sestra tiež úspešnej a svetoznámej Sereny Williamsovej.

2007

Zomrel taliansky módny návrhár a dizajnér GIANFRANCO FERRÉ. Narodil sa 15.8.1944.

2008

Zomrela svetoznáma americká tanečnica CYD CHARISSE, vlastným menom Tula Ellice Finkleaová. Hviezdnu slávu jej prinieslo účinkovanie v muzikáli Singing in the Rain (Spievanie v daždi). Narodila sa 8.3.1921 (uvádza sa aj rok 1922).

2010

Zomrel rakúsky vydavateľ najčítanejšieho rakúskeho denníka Kronen Zeitung HANS DICHAND, ktorého označovali za najvplyvnejšieho mediálneho magnáta Rakúska. Kronen Zeitung sa za viac ako polstoročnú históriu pod Dichandovým vedením stal periodikom s jasne najväčším nákladom v krajine. Narodil sa 29.1.1921.

Svetové udalosti 17. júna
1837

Americký vynálezca Charles Goodyear získal svoj prvý patent týkajúci sa zlepšenia vlastností prírodnej gumy.

1939

Vo francúzskom Versailles vykonali poslednú verejnú popravu gilotínou, keď pred veľkým zástupom ľudí popravili vraha Eugena Weidmanna.

1940

Sovietske vojenské jednotky obsadili Litvu a Estónsko.

1944

Bola slávnostne vyhlásená Islandská republika na mieste bývalého parlamentu pod holým nebom Alting v Thingvellire. Island zároveň zrušil personálnu úniu s Dánskom.

1950

Americký chirurg Richard Lawler uskutočnil prvú úspešnú transplantáciu obličky.

1972

V USA pristihli päť osôb, ktoré vnikli do sídla volebnej centrály Demokratickej strany vo Washingtone, kde chceli namontovať odpočúvacie prístroje. Následkom bola tzv. aféra Watergate, pre ktorú musel odstúpiť prezident USA Richard Nixon.

1999

Bývalá profesorka psychológie na Montrealskej univerzite Vaira Vike-Freibergová sa stala novou lotyšskou prezidentkou.

- Medzinárodná organizácia pre prácu prijala dohovor, ktorý zakazuje najhoršie formy detskej práce, ku ktorým patrili najmä tzv. otroctvo a nútené nábory formou použitia vojenskej sily.

2007

V parlamentných voľbách vo Francúzsku získali väčšinu centristicko-pravicoví spojenci francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.

2012

V druhom kole prezidentských volieb v Egypte zvíťazil kandidát Moslimského bratstva Muhammad Mursí.

- Socialistická strana (PS) francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda získala po druhom kole parlamentných volieb väčšinu kresiel aj v dolnej komore zákonodarného zboru - Národnom zhromaždení.