Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 23. marec 2023Meniny má Adrián

18 marca

Medzinárodný deň planetárií

Ustanovila ho Medzinárodná spoločnosť planetárií (IPS) a pripomína sa od roku 1995.


Meniny má Meniny má Eduard

Viac

Mužské meno Eduard má anglický pôvod a význam mena je "mocný, bohatý strážca". Nositeľov tohto na Slovensku menej rozšíreného mena oslovujeme aj Edo, Edko, Eddie.
Ak chceme Eduarda, ktorý oslavuje meniny 18. marca, správne charakterizovať, pomôže nám symbolika jeho zvieracieho totemu tuleňa, ktorý je zároveň vodný aj suchozemský tvor a tiež zdatný lovec a potápač. Edovia sa nám môžu javiť ako vášniví aj flegmatickí. Ich náklonnosť, či láska má veľa odtieňov. Vyjadrujú sa vyvážene. Je potrebné chápať ich a vedieť vyčítať z ich pohľadu, koho rešpektujú a majú radi.
Eduardovia sú neúnavní a prezieraví muži s prekvapujúcimi reakciami. Nikdy nevieme, ako sa zachovajú, akým smerom vyrazia. Majú veľkú sebadôveru a sú len málo ovplyvniteľní.
Ich zdravie je zvyčajne pevné, lebo raz a navždy sa rozhodli, že ak majú naozaj niečo urobiť, niet času byť chorým.
Šťastná farba Eduardov je tmavomodrá. Ochranná rastlina puškvorec, kamene rubín, achát a opál.
Anglickí králi - SVÄTÝ EDUARD II. mučeník, patrón proti chorobám žliaz i SVÄTÝ EDUARD III. VYZNÁVAČ, ktorý sa staral o cirkev, dbal, aby zákony v krajine boli dobré a múdre, staral sa o chudobných, žil skromne a vyhýbal sa zábavám, ďalší anglickí panovníci s týmto menom, napríklad i EDUARD I. LONGSHANKS, ďalej rakúsky hudobný skladateľ EDUARD STRAUSS, mladší brat slávnejšieho Johanna. Bývalý gruzínsky prezident, diplomat EDUARD ŠEVARDNADZE, český politik a štátnik, československý prezident EDVARD BENEŠ, slovenský herec EDUARD BINDAS, český herec EDUARD CUPÁK, český spisovateľ, novinár, spevák, herec, recitátor, textár EDUARD BASS, vlastným menom EDUARD SCHMIDT, slovenský publicista, spisovateľ, historik EDUARD CHMELÁR, bývalý slovenský hokejový brankár EDUARD HARTMANN, ale aj brazílsko-americký podnikateľ a s Markom Zuckerbergom spoluzakladateľ siete Facebook EDUARDO SAVERIN - títo a ďalší muži majú sviatok pripadajúci v slovenskom kalendári na 18. marca.


Pranostika na dnes

Koľko dní pred Jozefom teplo, toľko po ňom zima.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 18. marca
1321

Zomrel na Trenčianskom hrade uhorský oligarcha, politik a krajinský hodnostár MATÚŠ ČÁK, zvaný TRENČIANSKY - tzv. pán Váhu a Tatier. Narodil sa okolo roku 1260.

1713

Zomrel (bol popravený) legendárny slovenský zbojník - ľudový hrdina JURAJ JÁNOŠÍK, ktorého legenda sa stala predlohou viacerých filmov, muzikálov (napr. Na skle maľované) alebo literárnych príbehov. Narodil sa 25.1.1688.

1853

Zomrela vo Viedni šľachtičná a životná láska Ľudovíta Štúra ADELA OSTROLÚCKA. Ich nenaplnená láska a jej život sa stali napríklad námetom knihy Ľuda Zúbka Jar Adely Ostrolúckej. Narodila sa 31.3.1824.

1881

Narodil sa v Tajove pedagóg KAROL MURGAŠ, spoluzakladateľ a prvý predseda Spolku profesorov Slovákov, ktorý zaviedol nové formy vyučovania matematiky a cvičenia z fyziky. Otec Jozefa Murgaša. Zomrel 23.6.1925.

1901

Narodil sa v Letohrade (Česko) slovenský spisovateľ, novinár a učiteľ PETER JILEMNICKÝ. Autor známeho románu o ťažkej sociálnej situácii na Kysuciach Pole neorané, redaktor denníka Pravda a po roku 1945 aj diplomat. Zomrel 19.5.1949.

1956

Zomrel v Muriaé (Brazília) spisovateľ a lekár GEJZA VÁMOŠ, ktorý zaujal už svojou doktorskou prácou na filozofickej fakulte Princíp krutosti. Jeho tvorba sa vyznačuje pesimisticko-skeptickými a expresionistickými črtami. Debutoval zbierkou poviedok a noviel Editino očko. Potom nasledoval tiež nie veľmi optimistický román Atómy boha. Ďalšími románmi sú Odlomená haluz alebo Hrušovianski hriešnici. Narodil sa 22.12.1901.

1962

Zomrel v Bratislave spisovateľ, úradník a pracovník Matice slovenskej ĽUDO ONDREJOV, (vlastným menom Ľudovít Mistrík), predstaviteľ slovenskej lyrizovanej prózy, autor známeho románu Zbojnícka mladosť a obľúbených cestopisných kníh Africký zápisník, Príhody v divočine a Horami Sumatry. Narodil sa 19.10.1901.

1977

Narodil sa v Trenčíne slovenský hokejový reprezentant, hráč NHL (v súčasnosti hrá za Boston Bruins) ZDENO CHÁRA.

1991

Zomrel v Bratislave hudobný skladateľ a pedagóg DEZIDER KARDOŠ, bývalý riaditeľ Slovenskej filharmónie, zakladateľ a významný predstaviteľ slovenského symfonizmu. Autor siedmich symfónií a hudby k rozhlasovým hrám a dokumentárnym filmom. Narodil sa 23.12.1914.

2004

Zomrel v Bratislave filmový režisér a scenárista MARTIN HOLLÝ. Medzi jeho najznámejšie diela patria také filmy ako napríklad Medená veža, Orlie pierko, Signum laudis alebo Noční jazdci. Narodil sa 11.8.1931.

Slovenské udalosti 18. marca
1963

Narodila sa americká speváčka a herečka VANESSA WILLIAMSOVÁ, bývalá Miss USA (v roku 1984).

1995

Zomrel (tragicky zahynul pod lavínou v slovenských Západných Tatrách) český ekológ a bývalý federálny minister životného prostredia JOSEF VAVROUŠEK. Narodil sa 15.9.1944.

2008

Zomrel britský filmový režisér ANTHONY MINGHELLA, ktorý za svoj film Anglický pacient získal Oscara. Narodil sa 6.1.1954.

2009

Zomrela britská divadelná a filmová herečka NATASHA RICHARDSONOVÁ, manželka írskeho herca Liama Neesona, najstaršia dcéra herečky Vanessy Redgraveovej a režiséra Tonyho Richardsona. K vrcholom jej kariéry patrí film Patty Hearst. Narodila sa 11.5.1963.

1785

Uhorský panovník Jozef II. zmenil územno-správne členenie Uhorska, ktoré rozdelil na 10 krajov (dištriktov) na čele s osobitnými splnomocnencami.

1848

Uhorský snem prijal najdôležitejšie z marcových zákonov: zákon o zrušení poddanstva, zákon o zrušení urbárskych povinností roľníctva, o zrušení panskej súdnej stolice, či cirkevného desiatku atď.

1872

Do prevádzky bola odovzdaná Košicko-bohumínska železnica.

2002

Predstavitelia vlády SR podpísali so zástupcami konzorcia investorov Gaz de France, Ruhrgas a Gazprom zmluvu o predaji 49 percent akcií SPP za cenu 130 miliárd Sk.

2007

Daniela Hantuchová vyhrala druhýkrát vo svojej kariére turnaj WTA v Indian Wells, vo finále zdolala Rusku Svetlanu Kuznecovovú 2:0 na sety.

2007

Družstvo strelcov SR (Jozef Gönci, Zoltán Baláž, Michal Homola) získalo striebro vo vzduchovej puške 60 na ME vo francúzskom Deauville.

1314

Zomrel - bol upálený (niektoré zdroje uvádzajú ako deň úmrtia 19. marec) oficiálne posledný veľmajster Rádu templárskych rytierov JACQUES DE MOLAY. Bol obvinený z kacírstva, čarodejníctva. Najprv bol odsúdený na doživotie, ale na príkaz francúzskeho kráľa Filipa IV. bol upálený. Legenda o jeho živote hovorí aj o tom, že tesne pred svojou smrťou preklial kráľa a pápeža a predpovedal im, že do roka sa budú zodpovedať pred Božím súdom. Do roka naozaj zomreli. Pri dátume jeho narodenia sa uvádzajú rôzne roky od 1243 až po 1250.

1584

Zomrel prvý ruský cár IVAN VASILIEVIČ z rodu Rurikovcov známejší pod menom IVAN IV. HROZNÝ, ktorý sa smutne preslávil aj tým, že v hádke zabil vlastného syna. Narodil sa 25.8.1530.

1822

Zomrel francúzsky zakladateľ systematickej výchovy nevidomých VALENTIN HAÜY. Narodil sa 13.11.1745.

1842

Narodil sa francúzsky básnik (symbolista) STÉPHANE MALLARMÉ, jeden z predstaviteľov tzv. prekliatych básnikov. Zomrel 9.9.1898.

1844

Narodil sa ruský hudobný skladateľ a dirigent NIKOLAJ ANDREJEVIČ RIMSKIJ-KORSAKOV, jeden z členov Mocnej hŕstky. Autor známych opier ako napríklad Sadko, Cárska nevesta či Rozprávka o cárovi Saltánovi. Zo symfonických diel sú najznámejšie symfónie Srbská fantázia, Španielske capriccio alebo suita Šeherezáda. Zomrel 21.6.1908.

1858

Narodil sa nemecký vynálezca vznetového motora na naftu inžinier RUDOLF DIESEL. Zomrel 29.9.1913.

1869

Narodil sa britský politik a štátnik NEVILLE CHAMBERLAIN. Zomrel 9.11.1940.

1874

Narodil sa ruský náboženský filozof a vysokoškolský pedagóg NIKOLAJ ALEXANDROVIČ BERĎAJEV, ktorý ovplyvnil vývoj francúzskeho existencializmu a personalizmu. Zomrel 24.3.1948.

2001

Zomrel americký hudobník a člen skupiny The Mamas and the Papas JOHN PHILLIPS. Narodil sa 30.8.1935.

1959

Narodil sa francúzsky režisér, scenárista a producent LUC BESSON. Jeho filmy ako Metro, Magická hlbočina, Brutálna Nikita, Leon či Piaty element si získali nielen množstvo divákov na celom svete, ale aj priaznivé ohlasy kritiky. V jeho filmoch sa predstavili herci ako Jean Reno (Metro, Magická hlbočina, Brutálna Nikita, Leon), Bruce Willis (Piaty element), ale aj modelka a herečka Milla Jovovichová (Piaty element, Johanka z Arcu). Známy je aj jeho film o fascinujúcom podmorskom svete Atlantis.

Svetové osobnosti 18. marca
2010

Zomrel americký herec FESS PARKER. Narodil sa 16.8.1924.

Svetové udalosti 18. marca
2009

Európska komisia definitívne schválila zákaz tradičných žiaroviek. K ich úplnému nahradeniu malo dôjsť do konca roka 2012.

2011

Jemenská vláda vyhlásila v celej krajine výnimočný stav po tom, ako boli uverejnené správy o zabití najmenej 50 osôb pri protivládnej demonštrácii. Podľa informácií očitého svedka strieľali bezpečnostní agenti v civile, ktorí boli rozmiestnení na strechách budov, pričom mierili na hrude a hlavy demonštrantov. Až 240 ľudí údajne utrpelo zranenia.

2011

Vesmírna sonda Messenger bola úspešne navedená na obežnú dráhu planéta Merkúr.

1229

Cisár Friedrich II. sa sám nechal korunovať za jeruzalemského kráľa počas piatej križiackej výpravy, čím chcel manifestovať svoju nezávislosť od pápeža.

1913

Obeťou atentátu sa stal grécky kráľ Juraj I. Atentátnikom bol duševne chorý Alexander Schinas, ktorý neskôr v cele spáchal samovraždu. Nástupcom Juraja I. sa stal jeho najstarší syn Konštantín.

1921

Poľsko a sovietske Rusko uzavreli v Rige mier, pričom Poľsku pripadla západná Ukrajina a západné Bielorusko a poľské hranice sa posunuli približne o 300 kilometrov na východ od tzv. Curzonovej línie z roku 1920. Poliaci dostali naspäť knižnice, archívy a ďalšie historické pamiatky.

1922

Briti odsúdili indického vodcu Mahatmu Gándhího pre občiansku neposlušnosť na šesť rokov väzenia.

1931

Americká firma Schick Incorporated začala v meste Stamford (štát Connecticut) výrobu prvých elektrických holiacich strojčekov.

1959

Havajské ostrovy sa stali 50. členským štátom únie Spojených štátov amerických (USA).

1990

V Nemeckej demokratickej republike (NDR) sa konali prvé slobodné voľby. Víťazom sa stala konzervatívna Aliancia pre Nemecko.

2006

V Egypte objavili kráter, ktorý má priemer viac ako 30 kilometrov a zmestilo by sa doň celé hlavné mesto Káhira, vrátane letiska a pyramíd v Gize.

Hudobný kalendár

Narodenia 18. marca
1944

Dieter Birr, Koszalin, Poľsko, gitarista skupiny Puhdys.

1959

Irene Cara (vlastným menom Irene Escalera), Bronx, New York City, americká speváčka a herečka.

1974

Stuart Zender (rodený Stuart Patrick Jude Zender), Sheffield, UK, exbasový gitarista skupiny Jamiroquai, hral v nej od založenia do roku 1998.

1979

Adam Levine (rodený Adam Noah Levine), Los Angeles, California, USA, spevák a gitarista americkej skupiny Maroon 5.

Úmrtia 18. marca
2001

Zomrel John Phillips (*30.augusta 1935, South Carolina), líder známej americkej skupiny Mamas & Papas, ktorá bola úspešná v druhej polovici 60. rokov.