19 apríla


Meniny má Jela

Viac

Ženské meno Jela je odvodené od gréckeho mena Helena a znamená "svetlo, pochodeň". S jeho nositeľkami sa na Slovensku stretávame málokedy a oslovujeme ich Jelka, Jelinka, Jeločka, Jeli, Jelica, Jelena. Meniny oslavujú 19. apríla.
Jely sa dobre cítia vo vlastnom svete. Sú svojhlavé a tak trochu samotárske ako sob, ich zvierací totem. Spoločnosť vyhľadajú, ak sú práve dobre naladené. Nezaoberajú sa detailmi, problémy vidia v súvislostiach. Majú vynikajúcu pamäť. Žijú intenzívne a milujú zmeny. Jely buď ľúbia, alebo nie. Sú veľmi emotívne a obetavo pomáhajú svojim blízkym. V rozhodovaní sú rozumné, aj keď ojedinele podľahnú zmyslu pre utópiu.
Jely sú pomerne životaschopné. Dokážu čeliť zdravotným problémom, ktoré by sa nemuseli vôbec dostaviť, keby sa nesprávali ľahkovážne.
Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Ich šťastné farby sú zlatá a čokoládovohnedá, ochranné rastliny ľubovník a bobkový list, ochranné kamene jantár, topás a granát.
Libretistka, redaktorka a dramaturgička JELA KRČMÉRY-VRTEĽOVÁ, slovenská herečka JELA LUKEŠOVÁ, autorka literatúry pre deti, mládež a beletrie pre ženy JELA MLČOCHOVÁ - tieto ženy zastupujú všetky ostatné s menom JELA.


Pranostika na dnes

- Ak na Bielu sobotu prší, bude málo čerešní a keď prší do Božieho hrobu, bude rok chudobný na vlahu.
Historický kalendár

Slovenské osobnosti 19. apríla
1789

Narodil sa v Jasenici kultúrny organizátor, spisovateľ, vydavateľ, redaktor almanachu Zora, zakladateľ Spolku milovníkov reči a literatúry slovenskej MARTIN HAMULJAK. Zomrel 31.3.1859.

1820

Narodil sa v Senici jeden z vodcov slovenského povstania 1848-1849 KAROL BÓRIK. Zomrel 21.10.1896.

1910

Narodil sa v Bardejovskej Novej Vsi hudobný skladateľ a organista LADISLAV BERKA. Zomrel 16.5.1966.

Slovenské udalosti 19. apríla
1713

Uhorský kráľ Karol III. vydal Pragmatickú sankciu, v ktorej stanovil nedeliteľnosť habsburskej monarchie a nástupnícky poriadok, podľa ktorého v prípade vymretia mužskej línie rodu nastupovala ženská postupnosť.

1946

V Prahe sa začal (trval do 22.4.) 1. všeodborový zjazd, na ktorom bolo založené Revolučné odborové hnutie (ROH).

2009

Slovensko sa definitívne stalo vlastníkom 100 percent akcií strategického prepravcu ropy Transpetrol. Na mimoriadnom valnom zhromaždení spoločnosti jej akcionári schválili prevod 49 percent akcií, ktoré dovtedy vlastnil Yukos International UK B.V., na slovenskú vládu zastúpenú Ministerstvom hospodárstva (MH) SR.

2010

Opäť sa začalo lietať nad celým územím Slovenska. Nelietalo sa v dôsledku oblaku vulkanického popola, ktorý sa dostal do ovzdušia po výbuchu sopky na Islande.


Svetové osobnosti 19. apríla
1824

Zomrel legendárny a svetoznámy britský básnik GEORGE GORDON BYRON, ktorý svojím dielom výrazne ovplyvnil literárny romantizmus v Európe, autor svetoznámej autobiografickej poémy Childe Haroldova púť. Narodil sa 22.1.1788.

1882

Zomrel britský prírodovedec, zakladateľ modernej biológie, autor mnohých významných objavov v biológii, geológii a paleontológii CHARLES ROBERT DARWIN, autor evolučnej teórie vývoja druhov. Narodil sa 12.2.1809.

1946

Narodil sa anglický herec a spevák TIM CURRY, ktorého preslávila postava doktora Franka N. Furtera v sfilmovanom muzikáli The Rocky Horror Picture Show.

1949

Narodila sa francúzska módna návrhárka a podnikateľka PALOMA PICASSOVÁ, dcéra maliara Pabla Picassa a Francoise Gilotovej.

Svetové udalosti 19. apríla
1933

Demokrat, 32. americký prezident (1933-1945) Franklin Delano Roosevelt vydal vyhlásenie o čiastočnom zrušení krytia americkej meny zlatom a zároveň zakázal vývoz zlata, čím chcel ochrániť dolár pred špekulatívnymi obchodmi na zahraničnom finančnom trhu. Prezident mohol vydať zlatom nekryté bankovky do výšky troch miliárd dolárov.

1995

V jednej z vládnych budov v Oklahoma City došlo po teroristickej akcii k mohutnej explózii. Šesťposchodová budova, v ktorej bola okrem iného aj materská škola, bola z veľkej časti zničená a zahynulo 168 osôb, ďalších 650 sa zranilo. Za teroristickú akciu s katastrofálnymi následkami neskôr odsúdili pravicových extrémistov Timothyho McVeigha a Terryho Nicholsa.

1999

Nemecký parlament prvýkrát zasadal v zrekonštruovanej budove Reichstagu v Berlíne. Pri tejto príležitosti predniesol kancelár Gerhard Schröder obsiahle vládne vyhlásenie o Dovŕšení nemeckého zjednotenia. Podľa Schrödera plenárnym zasadnutím skončilo provizórium v histórii Nemecka. Bonnskú republiku vystriedala republika Berlínska.

2005

Kolégium kardinálov zvolilo za 265. pápeža nemeckého kardinála Josepha Ratzingera, ktorý si zvolil meno Benedikt XVI. Nový pápež, ktorý sa stal nástupcom pápeža Jána Pavla II., pochádza z nemeckého Bavorska.

2008

Za 33.000 libier (1,4 milióna Sk) vydražili lístok na plavbu Titanicom, patriaci zosnulej poslednej pasažierke, ktorá sa ešte pamätala na potopenie v tej dobe najväčšieho zaoceánskeho parníka na svete. Lillian Asplundová zomrela ako 99-ročná v roku 2006 a bola dovtedy poslednou žijúcou osobou so spomienkami na tragédiu z apríla 1912. Ostatní žijúci bývalí pasažieri Titanicu boli v dobe potopenia lode ešte veľmi malými deťmi.

Hudobný kalendár

Narodenia 19. apríla
1942

Alan Price, Fairfield, UK, hráč na klávesových nástrojoch.

1947

Mark Volman, Los Angeles, California, USA, spevák a hráč na saxofóne skupiny Turtles.

1966

Tomáš Krulich, Teplice, gitarista skupiny Kabát.