19 júna

Poprava Júliusa a Ethel Rosenbergovcov za špionáž

V roku 1953 v americkej newyorskej štátnej väznici Sing-Sing boli popravení na elektrickom kresle manželia Július a Ethel Rosenbergovci za špionáž pre ZSSR, ktorá sa mala týkať vývoja atómovej bomby.


Meniny má Alfréd

Viac

Mužské meno Alfréd má anglický pôvod a jeho význam je "múdry radca". Nositeľov tohto mena oslovujeme Alf, Alfík, Fredy.

Alfrédovia, ktorí majú meniny 19. júna, sú veľmi citovo založení. Túto vlastnosť často skrývajú, venujú sa vlastnému svetu a navonok pôsobia uzavreto a placho. Sú diskrétni a zdvorilí. Títo muži vás nikdy neprezradia, môžete sa na nich spoľahnúť.

K štúdiu nových poznatkov pristupujú zodpovedne, vždy však vlastnou metódou. Vyberajú si informácie, ktoré ich zaujímajú, ostatné úspešne ignorujú.

Alfrédovia vynikajú najmä intuíciou, dokážu ísť problémom pod kožu, máločo ich zaskočí. Vždy rátajú s tou horšou alternatívou. Musia si dávať pozor na intelektuálnu prepracovanosť. Fyzická únava, na ktorú sa neraz ponosujú, pramení skôr z vrodenej lenivosti.

Prospeje im, ak sa budú stravovať pravidelne a do jedálneho lístka si zaradia viac ovocia a kyslomliečne výrobky.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú biela a zelená. Ochranné rastliny podbeľ, levanduľa, ochranné kamene tigrie oko a citrín.


Pranostika na dnes

Polnočný /severný/ vietor v júni ženie do krajiny zbožie.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 19. júna
1741

Narodil sa vo Vyšnom Kubíne františkán, filozof, teológ, pedagóg, organista, hudobný skladateľ, vydavateľ slovenskej spisby, náboženský spisovateľ a šíriteľ slovenského jazyka JAKUB VOJTECH GAZDA, zakladajúci člen Slovenského učeného tovarišstva. Zomrel 26.7.1817.

1871

Narodil sa v Hronci športovec ALOJZ SZOKOLYI (Sokol), významná osobnosť uhorskej a slovenskej atletiky, ktorý sa zúčastnil na prvých olympijských hrách nového veku 1896 v gréckych Aténach. Zomrel 9.9.1932.

1926

Narodil sa v obci Mojš architekt ŠTEFAN SVETKO, ktorý je okrem iného aj jedným z autorov návrhu budovy Slovenského rozhlasu, tzv. obrátenej pyramídy, v Bratislave. Zomrel 8.9.2009.

1933

Zomrela prvá organizátorka slovenského ženského hnutia v USA, krajanská pracovníčka FRANTIŠKA JAKABČINOVÁ. Bola významnou funkcionárkou prvej Katolíckej slovenskej ženskej jednoty a podpredsedníčkou Združenia slovenských katolíkov. Narodila sa 2.11.1873.

1948

Narodil sa v Bratislave maliar, grafik a ilustrátor DUŠAN KÁLLAY.

1998

Zomrela v Bratislave teatrologička, scenáristka a odborná publicistka NELLY ŠTÚROVÁ, dlhoročná spolupracovníčka Slovenského národného divadla (SND), ktoré dodnes využíva ňou vytvorený systém divadelnej dokumentácie a činoherného archívnictva. Narodila sa 3.4.1929.

2009

Zomrel v Bratislave dramaturg, dokumentarista a filmový pedagóg BORIS HOCHEL. V jeho dramaturgii vzniklo množstvo televíznych inscenácií a filmov, ktoré patria do Zlatého fondu Slovenskej televízie. Najznámejšie sú Papierové hlavy, Obrazy starého sveta a ďalšie. Narodil sa 17.6.1942.

Slovenské udalosti 19. júna
1970

Na ustanovujúcom zhromaždení v americkom New Yorku založili Svetový kongres Slovákov. Prvým predsedom sa stal kanadsko-slovenský podnikateľ Štefan Bohuslav Roman.

2008

Šéfovia vlád a štátov Európskej únie (EÚ) na úvod summitu v belgickom Bruseli definitívne potvrdili vstup Slovenska do eurozóny k 1. januáru 2009.

2009

Zdeno Chára sa stal prvým slovenským hokejistom - držiteľom Norrisovej trofeje pre najlepšieho obrancu NHL. Kapitán Bostonu Bruins si prestížnu cenu prevzal na hokejovej slávnosti NHL Awards Show v Las Vegas.

2011

Dvojkajak v zložení Erik Vlček a Peter Gelle získal na ME v srbskom Belehrade striebornú medailu v K2 na 500 m.

2013

Hokejisti Tomáš Tatar a Tomáš Jurčo získali Calderov pohár, trofej pre víťazný klub nižšej zámorskej súťaže American Hockey League (AHL). Ich tím Grand Rapids Griffin vyhral v šiestom dueli finálovej série na ľade Syracuse Crunch 5:2 a v sérii 4:2. Tatara ako prvého slovenského hokejistu v tejto "farmárskej" obdobe NHL zvolili za MVP, teda najužitočnejšieho hráča play off, keď v 24 dueloch strelil 16 gólov.

Svetové osobnosti 19. júna
1623

Narodil sa francúzsky matematik, fyzik a filozof BLAISE PASCAL. Zomrel 19.8.1662.

1851

Narodil sa britský fyzik a historik vedy SILVANUS PHILLIPS THOMPSON. Zomrel 12.6.1916.

1905

Narodil sa legendárny český herec a dramatik JIŘÍ VOSKOVEC, ktorý spolu z Janom Werichom vytvorili legendárnu dvojicu a stali sa významnými osobnosťami českej medzivojnovej divadelnej (Osvobozené divadlo) a filmovej (filmy: Pudr a benzín, Peníze nebo život) avantgardy. Po roku 1948 emigroval z Československa a dva roky žil vo Francúzsku a od roku 1950 v USA, kde si napríklad zahral v známom americkom filme Dvanásť rozhnevaných mužov. Zomrel 1.(niektoré zdroje uvádzajú ako deň úmrtia aj 4.)7.1981.

1906

Narodil sa britský biochemik nemeckého pôvodu ERNST BORIS CHAIN, laureát Nobelovej ceny (1945) za spoluobjav penicilínu a jeho liečivého účinku na rozličné infekčné choroby. Zomrel 12.8.1979.

1941

Narodil sa český ekonóm, politik a štátnik, súčasný prezident ČR VÁCLAV KLAUS.

1947

Narodil sa anglický spisovateľ indického pôvodu SALMAN RUSHDIE. Na literárne výslnie sa dostal začiatkom osemdesiatych rokov minulého storočia románom Deti polnoci. Najväčšie kontroverzie (predovšetkým v moslimskom svete) však spôsobil jeho neskorší román Satanské verše.

1993

Zomrel britský spisovateľ WILLIAM GOLDING, laureát Nobelovej ceny za literatúru (1983) a autor známeho románu Boh múch. Narodil sa 19.9.1911.

2013

Zomrel bývalý maďarský socialistický premiér GYULA HORN. Narodil sa 5.7.1932.

Svetové udalosti 19. júna
1846

Odohral sa v USA prvý oficiálny zápas v baseballe.

1953

V americkej newyorskej štátnej väznici Sing-Sing boli popravení na elektrickom kresle manželia Július a Ethel Rosenbergovci za špionáž pre ZSSR, ktorá sa mala týkať vývoja atómovej bomby.

1987

Pri bombovom útoku baskickej separatistickej organizácie Eta na obchodný dom v španielskej Barcelone zahynulo 18 ľudí.

2007

Najmenej 75 ľudí zahynulo a viac ako 200 bolo zranených pri samovražednom útoku, ku ktorému došlo v centre irackého Bagdadu. Samovražedný útočník vrazil nákladným autom s výbušninami do jednej z tamojších šiitských mešít.

2009

Európska komisia (EK) schválila Rakúsku navŕšenie deficitu rozpočtu o 10 miliárd eur s cieľom poskytnúť podporu firmám zasiahnutým svetovou finančnou a hospodárskou krízou.

Hudobný kalendár

Narodenia 19. júna
1936

Tommy DeVito, Belleville, New Jersey, USA, spevák a gitarista skupiny Four Seasons. Základ tejto skupiny pod názvom Four Lovers vznikol už v roku 1956. Názov na Four Seasons si zmenili vo februári 1962 podľa mena luxusnej reštaurácie v New Yorku. V septembri 1962 mali prvý veľký hit, skladbu Sherry, ktorá sa dostala až na prvé miesto hitparády. Dva mesiace nato viedli opäť americký rebríček so skladbou Big Girls Don't Cry. V decembri 1962 vydali aj prvú LP platňu Sherry And 11 Others. Od roku 1970 vystupovali pod názvom Frankie Valli & The Four Seasons. Úspešné pre skupinu boli 60. a 70. roky. V hitparáde mali celkom tridsať skladieb, z nich päť sa dostalo až na prvú pozíciu, okrem Sherry a Big Girls Don't Cry aj Walk Like A Man z januára 1963, Rag Doll z júna 1964 a December 1963 (Oh, What A Night) z januára 1976. Ich tvorbu dokumentuje viac ako 50 vydaných albumov a rôznych kompilácií. Sólový spevák skupiny Frankie Valli účinkoval súbežne aj ako sólový spevák. V roku 1990 uviedli prvú zostavu skupiny Four Seasons do Rock and rollovej siene slávy.

1936

Shirley Goodman (rodená Shirley Mae Goodman), New Orleans, Louisiana, USA, rhythm & bluesová speváčka. Spolu s Leonardom Lee vytvorili v roku 1952 vokálnu dvojicu Shirley & Lee. Populárni boli hlavne v druhej polovici 50. rokov. Hitmi v ich podaní boli piesne Let The Good Times Roll zo septembra 1956 a I Feel Good z januára 1957. V polovici 60. rokov sa Shirley presťahovala do Kalifornie a účinkovala ako štúdiová speváčka. V roku 1974 založila vokálnu formáciu Shirley & Company. Vo februári 1975 mali v rebríčku hit Shame, Shame, Shame. Shirley zomrela 5. júla 2005 vo veku 69 rokov v Los Angeles.

1962

Paula Abdul (rodená Paula Julie Abdul), San Fernando Valley, California, USA, speváčka. Mala sedem, keď začala účinkovať v miestnych divadelných súboroch. Vyštudovala tanec a venovala sa mu aj profesionálne. Urobila tanečné choreografie do niektorých videoklipov skladieb Michaela Jacksona. V júni 1988 vyšiel jej debutový album Forever Your Girl, ktorý sa dostal na prvé miesto. V auguste 1988 vyšiel jej prvý singel Knocked Out. Vo februári 1989 viedla prvýkrát hitparádu so skladbou Straight Up. Úspešná bola hlavne na prelome 80. a 90. rokov. Na svojom konte má dnes tri štúdiové albumy a tri kompilácie. V singlovej hitparáde mala jedenásť skladieb, z nich šesť sa dostalo až na prvé miesto, okrem Straight Up aj Forever Your Girl, Cold Hearted, Opposites Attact, Rush Rush a Promise Of A New Day. Bola v porote americkej speváckej súťaže The X Factor, ktorá mala premiéru v septembri 2011.

1970

Brian Welch (rodený Brian Phillip Welch, zvaný aj Head), Bakersfield, California, USA, spoluzakladateľ a exgitarista americkej skupiny Korn, hral v nej od založenia do roku 2005. Táto americká alternatívna metalová formácia vznikla v roku 1993. V októbri 1994 vydali debutový album Korn. Do dnešných dní majú na svojom konte desať štúdiových albumov, ten najnovší s názvom The Path Of Totality vydali v decembri 2011, predchádzajúci Korn III: Remember Who You Are vyšiel v júli 2010. Úspešné boli tretí Follow The Leader z augusta 1998 a štvrtý Issues z novembra 1999, oba sa dostali na prvú pozíciu v albumovom rebríčku. K diskografii patria aj dva live a jeden kompilačný album. Na svojom konte majú dve ceny Grammy.

1905

Jiří Voskovec (vlastným menom Jiří Wachsmann), Sázava, herec, spisovateľ, spevák a textár. Jeho umelecká dráha je spojená s Janom Werichom a Jaroslavom Ježkom. Študoval v Prahe a vo francúzskom Dijone. V roku 1926 nastúpil spolu s Janom Werichom do Osvobozeného divadla. Už v apríli 1927 mala premiéru ich úspešná hra Vest pocket revue. V roku 1938 Osvobozené divadlo zatvorili a Voskovec s Werichom emigrovali na začiatku roka 1939 do USA. V roku 1946, rok po návrate Wericha sa aj Voskovec vrátil do Prahy. V máji 1848 odišiel ako pracovník UNESCO do Paríža a odtiaľ v roku 1950 opäť do USA. Zomrel 4. júla 1981 v Pear Blossom v Kalifornii. Pod názvom Poslední forbína s podtitulom Setkání ve Vídni 1974 vydalo v marci tohto roku vydavateľstvo Supraphon dvojalbum dosiaľ nepublikovaného záznamu rozhovorov a spomienok Jiřího Voskovca a Jana Wericha.

1941

Jan Vodňanský, Praha, spevák, herec, textár a spisovateľ, známy z pôsobenia dvojice Vodňanský-Skoumal. Jan Vodňaský ukončil Strojnícku fakultu ČVUT (1965), v tej dobe už napísal prvé básne a texty. V roku 1966 začala jeho spolupráca s Petrom Skoumalom, ich prvý spoločný program mal názov Secese – Recese. Od roku 1969 účinkovali pravidelne v pražskom Činohernom klube. V roku 1971 vydal prvú LP platňu S úsměvem idiota. V roku 1974 vyštudoval diaľkovo Filozofickú fakultu UK v Prahe. Po podpise Charty 77 bola jeho činnosť často obmedzovaná. Od roku 1981 vystupoval samostatne. Po novembrovej revolúcii obnovil spoluprácu s Petrom Skoumalom. Na svojom konte má sedem sólových albumov, z roku 2001 je úspešný album Tělo na leasing. Venuje sa aj literárnej činnosti, vydal 16 kníh a zbierok textov, napísal aj desiatku kníh pre deti.