Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

19 septembra

Deň vzniku Slovenskej národnej rady

Deň vzniku Slovenskej národnej rady - pamätný deň SR.


Meniny má Konštantín

Viac

Mužské meno Konštantín má latinský pôvod a v preklade znamená "stály, pevný". Nositeľov tohto krstného mena stretávame výnimočne a oslovujeme ich prevažne Konštantínko, Tino, Tinko. Meniny oslavujú 19. septembra.

Konštantínovia sú sebaistí, iniciatívni a ambiciózni muži s riadiacimi schopnosťami. Sú vyrovnaní, vedia, kam kráčajú, nemajú problém prijať podnety od druhých. Konštantínovia sú aj zodpovední a zásadoví. Muži s týmto menom zanechávajú na pracovisku dobrý dojem. Obyčajne sú úžasne životaschopní. Aj napriek tomu, že vedú nepravidelný život a pracujú nárazovo, zachovávajú si rovnováhu.

Konštantínov ovplyvňuje planéta Slnko. Ich šťastnými farbami sú zlatá a hnedá, ochranné rastliny púpava a rozmarín.

Podľa Historického kalendára na KONŠTANTÍNA v roku 1935 zomrel ruský vedec, jeden zo zakladateľov kozmonautiky KONSTANTIN EDUARDOVIČ CIOLKOVSKIJ.

Apoštol Slovákov aj ostatných Slovanov spolu s bratom Metodom, obaja spolupatróni Európy, básnik, jazykovedec, profesor filozofie a prekladateľ svätý KONŠTANTÍN (CYRIL), rímsky cisár KONŠTANTÍN VEĽKÝ (Flavius Valerius Constantinus), ktorý Milánskym ediktom roku 313 po Kristovi zaručil náboženskú slobodu a je zakladateľom mesta Konštantínopol (dnes Istanbul), slovenský chirurg KONŠTANTÍN ČÁRSKY, ruský herec KONSTANTIN LAVRONENKO, to sú niektoré z osobností nosiace meno KONŠTANTÍN. To má aj Univerzita KONŠTANTÍNA FILOZOFA v Nitre.


Pranostika na dnes

- Keď je veľa kukurice, je aj veľa vína.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 19. septembra
1772

Narodil sa v Polichne evanjelický kňaz a priekopník ovocinárstva DANIEL PETIAN, patril medzi podporovateľov slovenských národných snáh a slovenskej tlače. Zomrel 6.9.1828.

1819

Narodil sa v Šarišskom Čiernom gréckokatolícky kňaz, básnik, publicista, folklorista ALEXANDER PAVLOVIČ, jeden z popredných predstaviteľov národného obrodenia Rusínov. Zomrel 25.12.1900.

1899

Narodil sa v Slovenskej Ľupči architekt EMIL BELLUŠ. V polovici 20. storočia patril k najpoprednejším staviteľom na Slovensku. K jeho najznámejším dielam patrí Kolonádový most v Piešťanoch, bývalá budova Národnej banky (dnes Generálna prokuratúra SR) v Bratislave na Štúrovej ulici, alebo budova Justičného paláca v Prešove, či obytný súbor na Miletičovej ulici v Bratislave. Zomrel 14.12.1979.

1902

Zomrel v Ostrihome katolícky kňaz, novinár, politik, jedna z vedúcich postáv Novej školy slovenskej JÁN MALLÝ-DUSAROV. Narodil sa 26.8.1829 v Skalici.

1924

Narodil sa v Čiernom Balogu prozaik, dramatik a scenárista LADISLAV ŤAŽKÝ. Bol účastníkom Slovenského národného povstania (SNP) a vojna sa odzrkadľuje aj v jeho prozaickej tvorbe napríklad v zbierkach poviedok Vojenský zbeh, Hosť majstra Čerta či v románoch Amenmária alebo Evanjelium čatára Matúša. Za svoj kritický a odmietavý postoj k vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa (1968) bol vylúčený z Komunistickej strany Slovenska (KSS). Po vzniku samostatnej Slovenskej republiky (1993) mu bola ponúknutá kandidatúra na prezidenta, čo odmietol. Z novších jeho literárnych diel sú známe: Dvanásť zlatých monarchov, Maršálova dcéra, Útek z Neresnice. Zomrel 20.1.2011.

1949

Zomrel v Košiciach výtvarník, maliar a zakladateľ slovenskej ornamentiky ŠTEFAN LEONARD KOSTELNIČÁK. Narodil sa 14.2.1900.

2000

Zomrel v Bratislave muzikológ a organizátor hudobného života LADISLAV MOKRÝ. Narodil sa 2.6.1932.

Slovenské udalosti 19. septembra
1848

Predstavitelia Slovenskej národnej rady (SNR) na ľudovom zhromaždení na Myjave vypovedali poslušnosť vláde v Pešti, vyhlásili sa za jediného reprezentanta moci na Slovensku a vyzvali ľud do ozbrojeného povstania.

1947

V Bratislave sa konalo zakladajúce zhromaždenie vydavateľstva Tatran.

2006

Študentka Hedviga Malinová podala prostredníctvom svojho právneho zástupcu sťažnosť na Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre voči zastaveniu trestného stíhania dvoch údajných útočníkov, ktorí ju mali napadnúť.

2009

Za nového predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) zvolili delegáti snemu v Nitre Jána Figeľa. Vo funkcii nahradil Pavla Hrušovského.

Svetové osobnosti 19. septembra
1802

Narodil sa maďarský politik a publicista LAJOS KOSSUTH (Ľudovít Košút), vodca maďarskej revolúcie v rokoch 1848-1849. V roku 1849 vyhlásil detronizáciu Habsburgovcov a nezávislosť Uhorska a stal sa gubernátorom krajiny. Po porážke revolúcie 1849 žil v talianskej emigrácii. Patrí síce medzi významné maďarské osobnosti, ale mal z časti slovenský pôvod. Jeho otec bol slovenský zeman z Košút neďaleko Martina a matka pochádzala z rodiny spišských Nemcov. Zomrel 20.3.1894.

1908

Narodil sa fínsky spisovateľ a dramatik MIKA TOIMI WALTARI, autor historických románov: Egypťan Sinuhe (v roku 1954 bol v Hollywoode sfilmovaný), Cesta do Istanbulu, Čierny anjel, Tanec nad hrobmi a mnohých iných. Zomrel 26.8.1979.

- Narodil sa rakúsky jadrový fyzik VICTOR WEISSKOPF. Zomrel 21.4.2002.

1909

Narodil sa nemecký automobilový priekopník FERDINAND ANTON ERNST PORSCHE, ktorý spolu so svojím otcom zostrojil prvé športové Porsche. Zomrel 27.3.1998.

1911

Narodil sa britský spisovateľ a básnik, nositeľ Nobelovej ceny za literatúru (1983) WILLIAM GOLDING, autor známeho románu Boh múch. Zomrel 19.6.1993.

1922

Narodil sa český atlét, bežec EMIL ZÁTOPEK, štvornásobný olympijský víťaz, ktorý sa do olympijskej histórie zapísal vystúpením na OH 1952 vo fínskych Helsinkách, keď v priebehu 8 dní vyhral všetky tri vytrvalostné disciplíny. Počas svojej športovej kariéry 18-krát prekonal svetové rekordy a trikrát bol majstrom Európy. V roku 1975 sa stal laureátom medzinárodnej Ceny Fair play. Zomrel 21.11.2000.

- Narodila sa česká atlétka, oštepárka, manželka Emila Zátopka DANA ZÁTOPKOVÁ. Na OH v Helsinkách 1952 získala zlato, na OH v roku 1960 v talianskom Ríme získala striebro. Bola dvojnásobnou majsterkou Európy v roku 1954 a 1958 a držiteľkou svetového rekordu.

1934

Narodil sa anglický hudobný manažér skupiny Beatles BRIAN EPSTEIN. Zomrel 27.8.1967.

1935

Zomrel ruský vedec, jeden zo zakladateľov kozmonautiky KONSTANTIN EDUARDOVIČ CIOLKOVSKIJ. Narodil sa 17.9.1857.

1948

Narodil sa britský divadelný a filmový herec JEREMY IRONS. Svoje herecké umenie divákom predstavil vo filmoch Dom duchov, Posadnutosť, Misia, Lolita alebo vo fantasy príbehu Eragon.

1949

Narodila sa britská modelka, herečka a moderátorka TWIGGY (vlastným menom LESLEY HORNBY LAWSONOVÁ). Stala sa prvou skutočnou svetovou modelkou a módnou ikonou. Na vrchole kariéry bola známa svojou extrémnou štíhlosťou - pýšila sa mierami 81-58-81. Okrem modelingu bola Twiggy úspešná aj na hereckom poli. Kariéru herečky začala vo filme The Boy Friend, ktorý jej vyniesol dva Zlaté glóbusy. Objavila sa aj vo filmoch The Doctor and the Devils, Rajský klub, Bratia Bluesovci alebo Young Charlie Chaplin.

1985

Zomrel taliansky spisovateľ a esejista ITALO CALVINO. Spisovateľove autorské začiatky sa viažu k neorealizmu. Neskôr sa však venoval experimentálnejšej literárnej tvorbe, vrcholom ktorej sú jeho romány Keď cestujúci jednej zimnej noci a Palomar. Čitateľom je však známy aj dielami ako: Rozdvojený vikomt, Barón na strome, Neviditeľné mestá, Kozmické poviedky. Známe sú aj jeho eseje vydané pod názvom Odkaz tretiemu tisícročiu s podtitulom Americké prednášky. Narodil sa 15.10.1923.

2009

Zomrel taliansky sociológ MAURIZIO MONTALBINI, známy tým, že dlhé mesiace života strávil v jaskyniach, kde skúmal, ako sa myseľ i telo dokážu vyrovnať s úplnou izoláciou. Pod zemou strávil spolu dva roky a osem mesiacov. Narodil sa 4.9.1953.

Svetové udalosti 19. septembra
1783

Vzniesol sa do vzduchu prvý teplovzdušný balón bratov Jacqua Étienna a Josepha Michela Montgolfierovcov.

1873

Jan Evangelista Purkyně vyslovil v prednáške na zjazde prírodovedcov a lekárov v Prahe základné myšlienky svojej teórie bunky.

1888

V belgických kúpeľoch Spa sa konala prvá súťaž krásy.

1941

Druhá svetová vojna: Nemecké vojská obsadili Kyjev.

1957

Spojené štáty americké (USA) uskutočnili prvý atómový pokus pod povrchom Nevadskej púšte.

1985

Mexické hlavné mesto Mexiko postihlo zemetrasenie v sile 7,8 stupňa Richterovej stupnice. Zahynulo 7000 ľudí a 50.000 obyvateľov prišlo o strechu nad hlavou.

1989

Nad africkou púšťou Saharou vybuchla bomba v lietadle letiacom z Brazzaville (Konžská republika) do Paríža (Francúzsko). V troskách stroja DC-10 zahynulo 171 ľudí.

1991

V ľadovci Similaun v Tirolskom údolí Ötztal (Rakúsko) objavili mŕtvolu človeka (známeho ako Ötzi), o ktorej sa neskôr zistilo, že je stará 5300 rokov.

1994

V karibskom štáte Haiti sa vylodilo 15.000 amerických vojakov, ktorí mali zabezpečiť návrat k moci prezidenta Jeana-Bertranda Aristida.

1997

Stredný výbor Komunistickej strany Číny v Pekingu potvrdil Ťiang Ce-mina vo funkcii predsedu strany a zvolil nové 22 členné politbyro.

2006

V Thajsku sa uskutočnil vojenský puč.

2008

Vtedajšia česká ministerka obrany Vlasta Parkanová a jej americký partner Robert Gates podpísali bilaterálnu zmluvu SOFA, ktorá upravovala podrobnosti okolo vzniku radarovej základne USA v ČR a riešila štatút Američanov, ktorí mali na základni pracovať.

2010

Víťazom parlamentných volieb vo Švédsku sa stala vládna pravicová koalícia premiéra Fredrika Reinfeldta.

Hudobný kalendár

Narodenia 19. septembra
1931

Brook Benton (vlastným menom Benjamin Franklin Peay), Camden, South Carolina, USA, spevák a skladateľ. So spevom začínal v gospelových súboroch. Aby mohol po večeroch spievať v kluboch, zarábal si peniaze ako vodič kamióna. Vo februári 1959 mal v americkom rebríčku prvú pieseň It's Just A Matter Of Time, ktorá sa dostala na tretie miesto. V roku 1959 vydal prvú LP platňu This Time Of Year. Najväčšie úspechy zbieral v prvej polovici 60. rokov, do hitparády sa dostalo jeho 24 piesní, hitmi boli The Boll Weevil Song z júna 1961, ktorá obsadila druhé miesto aj Hotel Happiness z decembra 1962, ktorá skončila na treťom mieste. Brook Benton zomrel 9. apríla 1988 vo veku 56 rokov v New Yorku. Jeho diskografia obsahuje viac ako dvadsať albumov a kompilácií.

1934

Brian Epstein, Liverpool, UK, objaviteľ a manažér skupiny Beatles. Narodil sa v rodine obchodníka, vystriedal sedem škôl, ani jednu z nich nedokončil. Od šestnástich pracoval ako predavač. Na konci 50. rokov sa stal vedúcim oddelenia gramofónových platní v otcovom obchode. Jedného dňa v októbri 1961 prišiel do obchodu zákazník, ktorý chcel platňu My Bonnie s Tony Sheridanom a sprievodnou skupinou, ktorou mali byť akýsi Beatles. Epstein o nich ešte nepočul, tak sa šiel na Beatles pozrieť. Zoznámili sa v známom liverpoolskom Cavern Clube a v decembri 1961 podpísali zmluvu. Epstein bol známy svojou presnosťou, ktorá vraj zachádzala až do puntičkárstva. Väčšinu súkromného života až do smrti (predávkovanie drogami) obetoval práci so skupinou Beatles. Zomrel mladý, vo veku 33 rokov 27. augusta 1967 v Londýne.

1935

Nick Massi (vlastným menom Nicholas Macioci), Newark, New Jersey, USA, basový gitarista a spevák skupiny Four Seasons. Základ tejto formácie pod názvom Four Lovers vznikol už v roku 1956. Názov na Four Seasons si zmenili vo februári 1962 podľa mena luxusnej reštaurácie v New Yorku. V septembri 1962 mali prvý veľký hit, skladbu Sherry, ktorá sa dostala až na prvé miesto hitparády. Dva mesiace nato viedli opäť americký rebríček so skladbou Big Girls Don't Cry. V decembri 1962 vydali aj prvú LP platňu Sherry And 11 Others. Od roku 1970 vystupovali pod názvom Frankie Valli & The Four Seasons. Úspešné pre skupinu boli 60. a 70. roky. V hitparáde mali celkom tridsať skladieb, z nich päť sa dostalo až na prvú pozíciu, okrem Sherry a Big Girls Don't Cry aj Walk Like A Man z januára 1963, Rag Doll z júna 1964 a December 1963 (Oh, What A Night) z januára 1976. Ich tvorbu dokumentuje viac ako 50 vydaných albumov a rôznych kompilácií. Spevák skupiny Frankie Valli účinkoval súbežne aj ako sólový interpret. V roku 1990 uviedli prvú zostavu skupiny Four Seasons do Rock and rollovej siene slávy. Nick Massi zomrel 24. decembra 2000 v americkom West Orange vo veku 60 rokov.

1940

Bill Medley (rodený William Thomas Medley), Los Angeles, California, USA, spevák a skladateľ, spolu s Bobbym Hatfieldom člen speváckeho dua Righteous Brothers. Spoluprácu začali v roku 1963, ešte v tom roku mali aj prvú skladbu Little Latin Lupe Lu. Úspech im priniesla skladba You've Lost That Lovin' Feelin v decembri 1964, ktorá viedla domácu aj anglickú hitparádu. Ďalším veľkým hitom bola v auguste 1965 pieseň Unchained Melody. V hitparáde mali jedenásť skladieb, vydali viac ako dve desiatky albumov a kompilácií. V roku 1987 nahral Bill Medley spolu s Jennifer Warnes pieseň The Time Of My Life pre film Dirty Dancing režiséra Emile Ardolina, v ktorom hrali hlavné úlohy Jennifer Gray a Patrick Schwayze. Skladba sa stala hitom a dostala sa na prvé miesto hitparády.

1943

Cass Elliotová (vlastným menom Ellen Naomi Cohen), Baltimore, Maryland, USA, členka slávnej americkej skupiny Mamas & Papas. Začiatky tejto úspešnej formácie siahajú do roku 1964, v meste St. Thomas na Panenských ostrovoch vznikla trojčlenná formácia The New Journeymen, ktorú založil John Phillips. V januári 1965 sa sťahujú do Kalifornie a pridáva sa k nim bývalá čašníčka Cass Elliotová. Vo februári 1966 mali v rebríčku prvý hit, skladbu California Dreamin. V marci 1966 vydali prvú LP platňu If You Can Believe Your Eyes And Ears. Bola úspešná a dostala sa na prvé miesto v rebríčku albumov. Dva mesiace nato, v máji 1966 viedli prvýkrát americkú hitparádu so skladbou Monday, Monday, za ktorú získali zlatú platňu za milión predaných singlov aj Cenu Grammy. Rozišli sa v lete roku 1968. Vydali päť albumov, v singlovej hitparáde mali 11 skladieb, v anglickej šesť, hitmi boli aj piesne Dedicated To The One I Love a Creeque Alley. Po rozchode skupiny sa Cass presťahovala do Londýna. Tam aj zomrela 29. júla 1974 vo veku 32 rokov na srdcový infarkt.

1946

John Coghlan, Dulwich, Londýn, exbubeník skupiny Status Quo, hral v nej do roku 1981. Pod týmto názvom účinkuje táto londýnska formácia od novembra 1967. Vo februári 1968 mali v hitparáde prvú skladbu Pictures Of Matchstick Men. V septembri 1973 vydali album Hello, ktorý sa dostal na prvú pozíciu v rebríčku. Status Quo patria k najúspešnejším hitparádovým skupinám, v rebríčku albiónu bodovalo celkom 46 skladieb tejto formácie, ale iba jedna z nich, Down, Down sa v januári 1975 dostala na prvé miesto. Ďalšie hity Caroline, Rockin' All Over The World, Whatever You Want, In The Army Now či Anniversary Waltz sa dostali vždy do prvej päťky singlového rebríčka. Úspešnú dráhu tejto skupiny dokumentuje 29 štúdiových albumov, ten najnovší Quid Pro Quo vyšiel v máji 2011, predchádzajúci In Search Of The Fourth Chord vydali v septembri 2007. K tomu treba prirátať šesť oficiálnych hitových kompilácií a tri live albumy. Do dnešných dní si držia linku starého a poctivého rokenrolu, ktorý im priniesol úspech na svetovej rockovej scéne. 1. júla 2008 koncertovali v bratislavskej NTC Sibamac aréne, 2. júla 2010 vystúpili na festivale Topfest v Novom Meste nad Váhom.

1947

Lol Creme (rodený Lawrence Neil Creme), Prestwich, UK, spevák, gitarista a hráč na klávesových nástrojoch. Svoju úspešnú dráhu začínal v pop-rockovej skupine The Magic Lanterns, potom to bola formácia Godley & Creme a po nej v roku 1970 Hotlegs. V roku 1972 bol spoluzakladateľom art-rockovej formácie 10cc. V októbri 1972 mali v singlovej hitparáde prvú skladbu Donna. V júli 1973 vydali debutový album 10cc. V singlovej hitparáde mali trinásť skladieb, tri z nich, Rubber Bullets v máji 1973, I'm Not In Love v máji 1975 a Dreadlock Holiday v auguste 1978 sa dostali na prvú pozíciu. Vydali jedenásť štúdiových albumov. Po odchode od 10 cc hral Lol Creme v skupine Art Of Noise. Dnes oslávi 65.narodeniny.

1958

Lita Ford (rodená Carmelita Rossana Ford), Londýn, sólová gitaristka a speváčka skupiny Runaways. Táto americká dievčenská rocková formácia vznikla v Los Angeles v závere roka 1975, založila ju hráčka na bicie nástroje Sandy West a rytmická gitaristka Joan Jett. V roku 1976 vydali debutový album s názvom Runaways. Rozišli sa v roku 1979, vydali päť albumov. Na sólovej dráhe potom vydala Lita osem albumov, najnovší Living Like A Runaway vyšiel v júni 2012, v singlovej hitparáde mala dve piesne.

1963

Jarvis Cocker (rodený Jarvis Branson Cocker), Sheffield, UK, spevák a gitarista skupiny Pulp. Ich pôvodný názov bol Arabacus Pulp. Túto alternatívnu rockovú formáciu založil v Sheffielde v roku 1978 práve spevák a gitarista Jarvis Cocker. V apríli 1983 vyšiel ich debutový album It. Vydali sedem albumov, dva z nich, Different Class, vydaný v októbri 1995 a This Is Hardcore z marca 1998 sa dostali na prvé miesto v rebríčku. Rozišli sa v roku 2002, v singlovej hitparáde mali jedenásť skladieb. Najúspešnejšou z nich bola v júni 1995 Common People. V novembri 2010 sa vrátili na hudobnú scénu, 8. júla 2011 boli jedným z headlinerov festivalu Bažant Pohoda.

1969

Candy Dulfer, Amsterdam, Holandsko, altsaxofonistka. Hrá od šiestich rokov, prvýkrát koncertovala v desiatich, jej prvou skupinou bola už v štrnástich Funky Stuff. V roku 1990 vydala debutový album Saxuality. Známou sa stala vďaka skladbe Lily Was Here, ktorú nahrala vo dvojici s Dave Stewartom. Spolupracovala s desiatkami hviezd, medzi nimi Maceo Parker, Van Morrison, Prince, Aretha Franklin, Beyoncé či Chaka Khan. Na svojom konte má dnes desať štúdiových albumov, ten desiaty pod názvom Funked Up & Chilled vyšiel v roku 2009, pred ním Candy Store v septembri 2007. K diskografii patria aj dva live a jeden kompilačný album. Candy bola 25. októbra 2009 hosťom 35. ročníka Bratislavských jazzových dní.

1947

František Nedvěd, Praha, spevák, gitarista a pesničkár, člen známej rodiny Nedvědovcov. Spolu so starším bratom Janom založili v roku 1972 trampskú skupinu Toronto. V roku 1974 vyhrali prvýkrát festival Porta so skladbou Kamarád. Ešte v roku 1974 premenovali skupinu na Brontosauři. Zo slávnej éry tejto skupiny sú hity Růže z papíru či Na kameni kámen. V polovici roku 1975 skupinu rozpustili a Jan spolu s Františkom Nedvědom a Zdenou Tichotovou sa na rok stali členmi skupiny Spirituál Kvintet. V roku 1976 obnovili formáciu Brontosauři. V roku 1991 vydali úspešný album Ptáčata a rok nato album Kamínky. V roku 1995 vydali album Na kameni kámen. K päťdesiatym narodeninám brata Honzu odohrali 21. júna 1996 veľmi úspešný a pamätný koncert na Strahove, na ktorý prišlo 70 tisíc ľudí. Rozišli sa v roku 1997, každý z bratov koncertoval sólovo. V roku 1998 vydal František prvý sólový album Neváhej a vejdi, rok nato druhý album Druhé podání. Dnes má na svojom konte šesť albumov, ten zatiaľ posledný s názvom Pátá vyšiel v roku 2006. Hitmi sa stali jeho piesne Třetí pokus, Kočovní herci, Poprvé sám, Rozchod či Stánky. Po viac ako desiatich rokoch odlúčenia sa dali bratia opäť dohromady, 19. decembra 2007 sa stretli na spoločnom koncerte v Lucerne na jednom pódiu. Jeho záznam vyšiel na live albume Nedvědi 60, Fešáci 40, Lucerna 07. V novembri 2011 s bratom Janom vydali album Souhvězdí jisker. Dnes oslávi 65. narodeniny.