2 apríla

Svetový deň povedomia o autizme

Vyhlásila ho Organizácia Spojených národov (OSN) a pripomína sa od roku 2008.Medzinárodný deň detskej knihy - ustanovil ho Medzinárodný výbor pre detskú knihu (IBBY) v roku 1967 a viaže sa k dátumu narodenia (2.4.1805) dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena.


Meniny má Zita

Viac

Ženské meno Zita má pravdepodobne perzský pôvod a znamená "dievča". Nositeľky tohto na Slovensku málo rozšíreného mena oslovujeme aj Zitka, Zituška.
Zity, ktoré majú meniny 2. apríla, sú zvyčajne obdarené výraznou emotívnosťou, veľkou aktívnosťou a rýchlymi reakciami.
Ich zvieracím totemom je holubica, ktorá, podobne ako Zita, je odvážna, svojbytná, elegantná a plná energie.
Tieto ženy sú dokonale spokojné v spoločnosti, ale súkromie si starostlivo chránia. Mali by sa naučiť prijímať prehry. Sú vitálne a majú pevné zdravie.
Zity ovplyvňuje planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú oranžová a modrá. Ochrannými rastlinami sú čakanka a fenikel, ochrannými kameňmi jaspis a nefrit.
Slovenská herečka, režisérka ZITA FURKOVÁ, česká herečka ZITA KABÁTOVÁ - to sú zástupkyne žien s menom pripadajúcim podľa slovenského kalendára na 2. apríla.


Pranostika na dnes

Svätý Teodul jarný vetrík podul.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 2. apríla
1827

Narodil sa v Beckove geológ, hydrogeológ, geograf a botanik-fytopaleontológ DIONÝZ ŠTÚR, zakladateľ modernej geológie Západných Karpát a priekopník darvinizmu na Slovensku. Zomrel 9.10.1893.

1941

Narodil sa v Teranoch prozaik, publicista politik a diplomat (bývalý veľvyslanec SR v Českej republike) LADISLAV BALLEK, autor významných románov Pomocník, Kniha o Palánku a Agáty, Kniha druhá o Palánku a ďalších.

1944

Zomrel v Prešove hudobný skladateľ, pedagóg a organista MIKULÁŠ MOYZES, priekopník realistických tendencií v slovenskej hudbe a predchodca slovenskej hudobnej moderny. Narodil sa 6.12.1872.

1971

Zomrel v New Yorku (USA) maliar, grafik a pedagóg FRANTIŠEK REICHENTÁL. V rokoch 1917-1922 pôsobil ako učiteľ kreslenia v Irkutsku (oblasť v Rusku). Potom prišiel do Bratislavy, kde si založil maliarsku školu. V rokoch 1933-1938 bol profesorom na škole umeleckých remesiel v Bratislave. Od roku 1948 žil v USA. Narodil sa 6.5.1895 v Lehniciach.

1995

Zomrel v Michalovciach hrnčiarsky majster, keramikár a výtvarník MICHAL PARIKRUPA-ŠIPÁR. Narodil sa 24.2.1909.

Slovenské udalosti 2. apríla
1973

Začala výstavba najväčšieho slovenského sídliska bratislavskej Petržalky.

1993

Ako prvá v strednej Európe začala v hlavnom meste Slovenska pôsobiť Bratislavská opčná a termínová burza.

Svetové osobnosti 2. apríla
1657

Zomrel rímskonemecký cisár, český a uhorský kráľ FERDINAND III. HABSBURSKÝ. Narodil sa 13.7.1608.

1805

Narodil sa dánsky spisovateľ a autor známych rozprávok (napr. Statočný cínový vojačik, Snehová kráľovná, Škaredé káčatko, Dievčatko so zápalkami, Cisárove nové šaty alebo Malá morská víla) HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Zomrel 4.8.1875.

1914

Narodil sa britský filmový herec ALEC GUINNESS, ktorý za úlohu plukovníka Nicholsona vo filme Most cez rieku Kwai dostal Oscara. V roku 1959 bol povýšený do šľachtického stavu a mohol nosiť titul Sir. Ďalšie známe filmy, v ktorých účinkoval, sú Lawrence z Arábie, Doktor Živago alebo trilógia Hviezdne vojny. Zomrel 5.8.2000.

1977

Narodil sa nemecko-írsky herec MICHAEL FASSBENDER, známy napríklad z filmu Quentina Tarantina Nehanební bastardi.

2005

Zomrel pápež JÁN PAVOL II., ktorý stál na čele rímskokatolíckej cirkvi 26 rokov. Ján Pavol II., vlastným menom Karol Wojtyla sa stal prvým netalianskym pápežom od čias Hadriána VI. a prvým slovanským pápežom vôbec. Narodil sa vo Wadoviciach pri Krakove (Poľsko) 18.5.1920.

Svetové udalosti 2. apríla
1513

Španielsky moreplavec a dobyvateľ Ponce de Leon objavil Floridu a vyhlásil ju za španielske vlastníctvo, no neuvedomoval si že ide o americký kontinent.

1792

Dolár sa stal menovou jednotkou v USA.

1946

V Hamburgu vyšlo prvé číslo nemeckého denníka Die Welt.

1998

Súd vo francúzskom Bordeaux odsúdil za zločiny proti ľudskosti na desať rokov väzenia francúzskeho nacistického kolaboranta Maurica Papona. Okrem trestu odňatia slobody súd rozhodol, že Papon na toto obdobie stratí občianske, osobné a rodinné práva.

2000

Francúzski archeológovia objavili južne od Káhiry 4000 rokov starú egyptskú pyramídu kráľovnej, v ktorej na veľké prekvapenie objavili texty s modlitbami, dovtedy prítomné iba v pyramídach faraónov - mužov.

Hudobný kalendár

Narodenia 2. apríla
1941

Leon Russell (vlastným menom Claude Russell Bridges), Lawton, Oklahoma, USA, spevák, skladateľ, hráč na klávesových nástrojoch a gitare.

1949

Emmylou Harris, Birmingham, Alabama, USA, country a folková speváčka.

1976

Lucy Diakovska (rodená Ludmilla Diakovska), Plovdiv, Bulharsko, členka nemeckej skupiny No Angels.

1979

Jesse Carmichael (rodený Jesse Royal Carmichael), Boulder, Colorado, USA, hráč na klávesových nástrojoch americkej skupiny Maroon 5.