20 apríla


Meniny má Marcel

Viac

Mužské meno Marcel má latinský pôvod a jeho význam je "bojovník". Nositeľov tohto na Slovensku menej rozšíreného mena oslovujeme aj Marcelko, Macko, Maco. Meniny oslavujú 20. apríla.

Marcelovia sa rozhodujú zdanlivo narýchlo, no v skutočnosti ich rozhodnutia dlho dozrievajú. Veľmi dobre vedia využívať svoje schopnosti a kontakty. Preto z nich môžu byť napríklad úspešní obchodní zástupcovia. Ich prístup k ľuďom je individuálny. Marcelovia majú životnú silu zdatného rysa. Potrebujú hlavne pohyb.

Ovplyvňuje ich planéta Jupiter. Ich šťastné farby sú modrá a žltá, ochranné rastliny žihľava, skalica a šalvia, ochranné kamene ametyst a tyrkys.


Pranostika na dnes

Keď je Veľká noc mokrá, všetky nedele do Ducha budú také.

Vietor, ktorý panuje od Veľkej noci do Ducha, nestratí sa počas celého leta.

Na Veľkú noc najem sa moc, na Ducha do pol brucha, na Trojíčku len trošíčku a na Jána v bruchu jama.

Veľkonočné dažde znamenajú suchý rok.

Pekná a jasná Veľká noc znamená hojnú úrodu.

Ak prší na Veľkonočnú nedeľu, bude málo krmu a suché leto.

Na Veľkú noc nemá pršať do hromu.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 20. apríla
1742

Narodil sa v Albertirse (Maďarsko) spisovateľ, pokrokový pedagóg, osvietenský hospodársky reformátor, publicista a organizátor poľnohospodárskeho školstva v Uhorsku SAMUEL TEŠEDÍK, zakladateľ prvej poľnohospodárskej školy v Uhorsku - v Sarvaši. Zomrel 27.12.1820.

1872

Zomrel v Banskej Bystrici-Radvani štúrovský básnik, publicista, prekladateľ a evanjelický kňaz ANDREJ SLÁDKOVIČ (vlastným menom Andrej Braxatoris). Narodil sa 30.3.1820.

1921

Narodila sa v Radošine herečka KATARÍNA KOLNÍKOVÁ, členka Radošinského naivného divadla v Bratislave. Zomrela 29.5.2006.

2009

Zomrel v Bratislave významný slovenský vedec – biochemik JÁN ZELINKA. Bol riaditeľom Biologického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý prebudoval na Ústav molekulárnej biológie. Narodil 21.2.1922.

Slovenské udalosti 20. apríla
1990

Oficiálne sa zmenil názov štátu na Česká a Slovenská Federatívna Republika (ČSFR). Tento názov platil do rozdelenia štátu 31.12.1992.

2000

Príslušníci špeciálnej policajnej jednotky rýchleho nasadenia vnikli do penziónu Elektra v Trenčianskych Tepliciach, ktorý vlastnil a kde býval expremiér SR Vladimír Mečiar. Predsedu HZDS predviedli na výsluch do Bratislavy. Čelil obvineniu z nezákonného vyplatenia odmien členom svojej vlády. Vladimír Mečiar odmietol pred vyšetrovateľmi vypovedať.

2006

Národná rada (NR) SR súhlasila so zmenou mandátu slovenskej ženijnej jednotky v operácii Iracká sloboda. Slovenskí vojaci mohli aj školiť iracké bezpečnostné sily v odmínovaní a ničení ženijnej munície.

2008

Slovenský kladivár Libor Charfreitag zvíťazil na 50. ročníku atletického mítingu Mt. SAC Relays v kalifornskom Walnute v najlepšom svetovom výkone roka 79,46 m.

Svetové osobnosti 20. apríla
1808

Narodil sa francúzsky vládca a štátnik CHARLES LOUIS NAPOLEON BONAPARTE (NAPOLEON III). Zomrel 9.1.1873.

1889

Narodil sa nemecký nacistický politik a vodca ADOLF HITLER. Zomrel 30.4.1945.

Hudobný kalendár

Narodenia 20. apríla
1921

Katarína Kolníková, Radošiná, okres Topoľčany, herečka aj speváčka. Pochádzala z početnej rodiny, mala osem súrodencov. Sama vychovala štyri deti, až do dôchodku pracovala v materskej škole v Radošine. V Radošinskom naivnom divadle pôsobila od jeho založenia. Bola predstaviteľkou insitného herectva, účinkovala takmer vo všetkých inscenáciách, ktoré napísal Stanislav Štepka. V ankete OTO, osobnosť televíznej obrazovky ju uviedli do Siene slávy za rok 2001. Spolu so Stanislavom Štepkom je autorkou knihy s názvom ... a já, Katarína Kolníková, ktorá vyšla v roku 2001. Zomrela 29. mája 2006 vo veku 85 rokov v Radošine.

Úmrtia 20. apríla
1991

Zomrel Steve Marriott (*30.januára 1947, Londýn). Tento anglický gitarista a spevák založil v júni 1965 v Londýne skupinu Small Faces. Známa bola hitmi Sha-la-la-la-lee, All Or Nothing, Here Comes The Nice, Itchycoo Park a Lazy Sunday. Po rozchode kapely založil v roku 1969 formáciu Humble Pie. Zomrel 20. apríla 1991 vo veku 44 rokov pri požiari vlastnej chalupy.