20 júna

Svetový deň utečencov

Ustanovili ho OSN a Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). Vyhlásený bol v roku 2000 a pripomína sa od roku 2001, od 50. výročia prijatia Ženevskej konvencie z roku 1951, Dohovoru o právnom postavení utečencov.


Meniny má Valéria

Viac

Ženské meno Valéria má latinský pôvod a jeho význam je "silná žena". Nositeľky tohto zriedkavého mena oslovujeme Valika. Meniny oslavujú 20. júna.
Valérie sú veľmi ťažko ovplyvniteľné a málokedy zmenia svoj názor. Charakterizuje ich aj panovačnosť. Sebadôvera im rozhodne nechýba, ťažšie je to s ich dôverou v iných.
Do vienka tieto ženy dostali silnú súťaživosť. V škole patria medzi najlepšie študentky, v pracovnom tíme medzi najaktívnejšie zamestnankyne. Vždy sa usilujú dostať až na vrchol, post šéfky je zvyčajne ich vysneným cieľom. Ak ho dosiahnu, svedomito si plnia všetky povinnosti. Valérie sú veľmi inteligentné a vedia to dokonale využiť. Sú veľmi životaschopné. Navyše aj odolné a obdarené pozoruhodnou vitalitou. Vedia sa psychicky i fyzicky chrániť a vytvoriť si životnú rovnováhu.
Stravu by si mali dopĺňať o vitamíny A a E.

Valérie ovplyvňuje planéta Venuša. Ich šťastné farby sú zelená a biela. Ochranné rastliny myší chvost, fialka, ochranné kamene achát a koral.


Pranostika na dnes

Štyri dni pred slnečným obratom a štyri dni po ňom predzvestujú panujúcu chvíľu až do Michala /29.9/.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 20. júna
1905

Zomrel v Bratislave fyzik a objaviteľ v oblasti akustiky KAROL ANTOLIK. Narodil sa 28.1.1843.

1940

Narodil sa vo Zvolene filmový a divadelný herec IVAN PALÚCH, známy predstaviteľ Adama Šangalu z rovnomenného televízneho seriálu. Svoj nesporný herecký talent však predviedol už ako 21-ročný v slávnom filme Františka Vláčila Markéta Lazarová. Jeho herecké schopnosti si všimli aj zahraniční režiséri ako napríklad juhoslovanský režisér Aleksandar Petrovič, ktorý mu zveril hlavnú úlohu vo filme Skoro bude koniec sveta. Vo filme si zahral po boku slávnej herečky Annie Girardotovej. Spolupracoval aj s legendárnym nemeckým režisérom Volkerom Schlöndorffom na filme Michael Kohlhaas - Der Rebell. Známy je aj ako Princ Bajaja z filmového spracovania rovnomennej rozprávky. Napriek mnohým obmedzeniam zo strany komunistického režimu sa ako herec predstavil aj v ďalších filmoch: Vlak do stanice Nebe, Morgiana, Krčmársky kráľ, Kaňon samé zlato, Javor a Juliana, Pacho, hybský zbojník, Signum Laudis, Ja milujem, ty miluješ, Noční jazdci, Iná láska, Nevera po slovensky či Perinbaba.

1953

Narodil sa v Moravanoch filmový režisér a scenárista DUŠAN RAPOŠ, ktorý sa podpísal pod divácky úspešnú komédiu Utekajme už ide, alebo sériu filmov so spoločným názvom Fontána pre Zuzanu (1, 2, 3). Do jeho filmografie patrí aj vydarená filmová rozprávka Falošný princ či jeho ostatný, kritikmi nie veľmi ocenený film Cinka Panna.

1996

Zomrel v Bratislave jeden z najvýznamnejších divadelných a filmových hercov staršej generácie VLADO MÜLLER, známy z mnohých televíznych seriálov (Priatelia zeleného údolia, Straty a nálezy, Alžbetin dvor), inscenácií (trojdielna Americká tragédia) či filmov (Majster kat, Kristove roky, Medená veža, Orlie pierko, Signum Laudis). Narodil sa 19.3.1936.

1998

Zomrel nestor slovenskej psychiatrie, lekár, publicista a pedagóg KAROL MATULAY, bývalý riaditeľ Ústavu pre liečenie chorôb mozgu v Pezinku. Narodil sa 11.10.1906.

Slovenské udalosti 20. júna
1976

Československé futbalové mužstvo zvíťazilo nad mužstvom Nemecka vo finále majstrovstiev Európy v Belehrade. Obidva góly v hre strelili slovenskí reprezentanti Ján Švehlík a Karol Dobiáš. V penaltovom rozstrele boli úspešní aj ďalší Slováci: Marián Masný, Anton Ondruš a Ladislav Jurkemik.

Svetové osobnosti 20. júna
1597

Zomrel holandský moreplavec, objaviteľ a polárnik WILLEM BARENTS, ktorý hľadal priechod do Ázie a je po ňom pomenované more a ostrov v Špicbergoch. Narodil sa asi v roku 1550.

1786

Narodila sa (niektoré zdroje ako deň narodenia uvádzajú aj 30. júna) francúzska poetka, prozaička, herečka a speváčka MARCELINE DESBORDES-VALMOROVÁ, ktorá ako jediná žena patrila do spoločnosti francúzskych prekliatych básnikov. Zomrela 23.7.1859.

1819

Narodil sa francúzsky hudobný skladateľ nemeckého pôvodu, violončelista a divadelný podnikateľ JACQUES OFFENBACH, tvorca francúzskej operety (Orfeus v podsvetí, Krásna Helena a romantická opera Hoffmannove poviedky). Zomrel 5.10.1880.

1909

Narodil sa austrálsky filmový herec ERROL FLYNN, ktorý sa v americkom Hollywoode preslávil už svojou prvou hlavnou úlohou vo filme Kapitán Blood. Stal sa ideálnym predstaviteľom neohrozených a neporaziteľných hrdinov vo vtedajších výpravných veľkofilmoch, ktoré boli v tých časoch veľmi populárne, ako napríklad Útok ľahkej kavalérie, Princ a žobrák, Robin Hood, Súkromný život Alžbety a Essexa či Siedma kavaléria. S veľkou slávou prišiel aj prudký pád. Prepadol alkoholu a drogám, čo znamenalo úbytok hereckých príležitostí. Zomrel 14.10.1959.

1922

Narodil sa legendárny český filmový a divadelný herec JOSEF KEMR. Zomrel 15.1.1995.

1927

Narodil sa ruský tvorca animovaných filmov VIAČESLAV KOTENOČKIN, režisér slávnej ruskej animovanej rozprávky No počkaj, zajac! Zomrel v 20.11. 2000.

2010

Zomrel český divadelný a filmový herec VLADIMÍR DLOUHÝ, známy napríklad z televízneho seriálu Arabela, či z posledných filmov, v ktorých hral Hlídač č. 47 a Kajínek. Narodil sa 10.6.1958.

2011

Zomrel pri autonehode americký herec a televízny zabávač RYAN DUNN, známy najmä z televíznej šou Jackass. Narodil 11.6.1977.

2012

Zomrel americký maliar LEROY NEIMAN, známy obrazmi športovcov a športových udalostí ako napríklad olympijské hry. Narodil sa 8.6.1921.

2013

Zomrel francúzsky módny návrhár JEAN-LOUIS SCHERRER, ktorý na vrchole svojej kariéry obliekal napríklad aj Jackie Kennedyovú. Narodil sa 19.2.1935.

2013

Zomrel austrálsky maliar JEFFREY SMART, ktorý sa preslávil ako predstaviteľ precisionizmu. Narodil sa 26.7.1921.

Svetové udalosti 20. júna
1960

Americký profesionálny boxer Floyd Patterson prelomil nepísaný zákon, ktorý platil 61 rokov. Tento zákon vylučoval pre boxerských majstrov sveta ťažkej kategórie návrat na majstrovský trón, pokiaľ boli v boji o titul už raz porazení. Patterson však rok po porážke získal znovu titul majstra sveta.

2000

Francúzsky súd zamietol kvôli vysokému veku obvineného, žalobu vznesenú proti bývalému nemeckému lekárovi Hansovi Münchovi, ktorý pracoval v koncentračnom tábore v Osvienčime.

2007

Európsky parlament odhlasoval vstup Malty a Cypru do eurozóny k 1. januáru 2008.

2011

Silné zemetrasenie s magnitúdou 6,3 zasiahlo sever Čile. Epicentrum zemetrasenia bolo 88 kilometrov severovýchodne od mesta Calama, v hĺbke 111 kilometrov.

Hudobný kalendár

Narodenia 20. júna
1942

Brian Wilson (rodený Brian Douglas Wilson), Inglewood, California, USA, najstarší z trojice bratov a líder skupiny Beach Boys. V skupine hral na basgitaru, klávesoch a spieval. Plážoví chlapci boli rodinnou skupinou, základom boli traja bratia Wilsonovci, bratranec Mike Love a ich spolužiak Al Jardine. Surfovanie a rýchle autá, to boli námety ich pesničiek na začiatku úspešnej kariéry. V priebehu ďalších rokov sa presadili na americkej hudobnej scéne. V októbri 1962 vydali prvú LP platňu Surfin' Safari. Prvýkrát viedli americký rebríček v júli 1964 so skladbou I Get Around. Skupina Beach Boys patrí k najúspešnejším americkým formáciám. V hitparáde mali celkom 37 piesní, z nich štyri na prvom mieste, I Get Around, Help Me Ghonda, Good Vibrations a Kokomo. Ich úspešnú dráhu dokumentuje 29 štúdiových albumov, ten najnovší s názvom That's Why God Made The Radio vydali na začiatku júna tohto roku, práve k Brianovým sedemdesiatinám. K diskografii patria aj štyri live a viac ako tridsiatka kompilačných albumov.

1949

Lionel Richie (rodený Lionel Brockman Richie jr.), Tuskegee, Alabama, USA, spevák, skladateľ aj hráč na klávesových nástrojoch. Svoju úspešnú dráhu začal v roku 1967 v skupine Commodores ako spevák, hráč na saxofóne a klávesoch. V júli 1974 vydali prvý album Machine Gun. S Commodores vydali 11 albumov, v singlovej hitparáde mali 17 skladieb, najúspešnejšou z nich bola Three Times A Lady, ktorá v auguste 1978 viedla americkú hitparádu. V roku 1982 Richie zo skupiny odišiel a rozhodol sa pre sólovú dráhu. Tá je rovnako úspešná. Už v októbri 1982 vydal prvý sólový album Lionel Richie. Do dnešných dní má na svojom konte desať štúdiových albumov, ten desiaty s názvom Tuskegee vydal v marci 2012, predchádzajúci deviaty Just Go vyšiel vo februári 2009. K diskografii patrí aj desiatka kompilačných albumov. V singlovej hitparáde mal 16 skladieb, päť z nich sa dostalo až na prvé miesto, duet Endless Love s Dianou Ross, ten bol na čele deväť týždňov, Truly, All Night Long, Hello a Say You, Say Me.

1949

Alan Longmuir, Edinburg, Škótsko, basový gitarista skupiny Bay City Rollers, jeho mladší brat Derek hral v skupine na bicích nástrojoch. Táto formácia vznikla v roku 1967 v škótskom Edinburgu. V septembri 1971 mali v hitparáde prvú pieseň Keep On Dancing. Ďalšiu skladbu Remember (Sha La La) mali v hitparáde až vo februári 1974. Za ňou nasledovalo veľmi úspešné trojročné obdobie. V októbri 1974 vydali debutovú LP platňu Rollin, hneď tá prvá sa dostala na prvú pozíciu v rebríčku. V singlovej hitparáde mali 12 piesní, dve z nich, Bye, Bye, Baby v apríli 1975 a Give a Little Love v auguste 1975 sa dostali na prvé miesto. Ich tvorbu dokumentuje 14 vydaných albumov, päť z nich však vyšlo iba v Japonsku a Spojených štátoch. Najúspešnejšie boli prvé dva, Rollin, vydaný v októbri 1974 a Once Upon a Star v máji 1975, ktoré sa v rebríčku dostali na prvú pozíciu.

1954

Michael Anthony (rodený Michael Anthony Sobolewski), Chicago, Illinois, USA, exbasový gitarista skupiny Van Halen, hral v nej do roku 2006. Táto americká hard-rocková formácia vznikla v roku 1974 v kalifornskej Pasadene. Po roku si získali povesť najhlučnejšej a najtvrdšej skupiny v okolí Los Angeles. Vo februári 1978 pod názvom Van Halen vydali debutový album, dostal sa do prvej dvadsiatky, predali sa viac ako dva milióny výliskov. Skladba z neho, You Really Got Me, cover verzia známeho hitu skupiny Kinks bola v marci 1978 ich prvou v americkej hitparáde. Úspešní boli hlavne v 80. rokoch, v hitparáde mali celkom 16 piesní, z nich bola najväčším hitom Jump, ktorá viedla americký rebríček vo februári 1985. Hitmi boli aj piesne Why Can't This Be Love z marca 1986 a When It's Love z júla 1988. Vydali dvanásť štúdiových albumov, najnovší s názvom A Different Kind Of Truth vyšiel vo februári 2012. Štyri z nich sa dostali na prvú pozíciu v rebríčku, k diskografii patria aj dve kompilácie.

1960

John Taylor (rodený Nigel John Taylor), Birmingham, UK, basový gitarista synti-popovej skupiny Duran Duran. Táto synti-popová formácia vznikla v roku 1978 v anglickom Birminghame. V apríli 1980 prišiel do nej na post sólového speváka študent dramaturgie Simon Le Bon. V marci 1981 mali v hitparáde prvú skladbu Planet Earth, v júni 1981 vydali prvý album s názvom Duran Duran. Už ten prvý bol úspešný, rovnako aj druhý Rio, vydaný v máji 1982 a tretí album Seven And The Ragged K diskografii patrí aj viac ako desiatka vydaných kompilácií. V singlovej hitparáde mali 24 skladieb, z nich dve, Is There Something I Should Know v apríli 1983 a The Reflex v máji 1984 sa dostali na prvú pozíciu. Presadili sa aj v Spojených štátoch, za rok 1983 získali hneď dve ceny Grammy. Duran Duran vydali 13 štúdiových albumov, najnovší s názvom All You Need Is Now vyšiel v decembri 2010, predchádzajúci dvanásty Red Carpet Massacre vydali v novembri 2007. K diskografii patrí aj šesť live a kompilačných albumov. V singlovej hitparáde mali 24 skladieb, z nich dve, Is There Something I Should Know v apríli 1983 a The Reflex v máji 1984 sa dostali na prvú pozíciu. V rámci európskeho turné mali 1. februára 2012 koncert v bratislavskej Incheba Aréne.

1960

Chris Gibson, Martinique, Západná India, spevák a hráč na perkusie v rodinnej skupine Gibson Brothers. Traja bratia Gibsonovci založili túto disco formáciu v Paríži počas roka 1976. V roku 1979 mali prvý veľký hit Cuba, ktorý sa dostal do anglickej aj americkej singlovej hitparády. Rovnako veľkým hitom bola v roku 1980 skladba Que Sera Mi Vida, predaj singlov s touto piesňou prevýšil sumu 5 miliónov výliskov. V anglickej hitparáde mali štyri, v americkej šesť piesní.