21 júla

Prvé kroky na Mesiaci

V roku 1972 o 03.56 h SEČ vstúpil na povrch Mesiaca prvý človek - americký astronaut Neil Armstrong so slovami: Je to malý krok pre človeka, ale veľký pre ľudstvo. Nasledoval ho Edwin Aldrin a v priamom televíznom prenose sledovalo historickú udalosť až 500 miliónov divákov.


Meniny má Daniel

Viac

Mužské meno Daniel je starozákonné, má hebrejský pôvod a význam mena je "Boh je sudca". Je bežne zaužívané a jeho domácke podoby sú Danielko, Danko, Dan, Dano.
Danielovia majú meniny 21. júla. Životnú púť týchto mužov sprevádzajú slnečné lúče. V spoločnosti priateľov žiaria a rozdávajú pohodu. Danielovia sú milí a trochu zasnení. Niekedy sa zdá, ako by uprednostňovali priateľstvo pred láskou. Zachovávajú si od ľudí odstup a veľmi ťažko prejavujú svoje city.
V živote Danielov platia pevné pravidlá a svoje názory bezdôvodne nemenia. Rodinný život si chránia a usilujú sa zachovávať mravnostné dekórum. Trpia, keď sa v ich spoločnosti ľudia nevhodne správajú. Z chorôb sa zotavujú pomalšie, ako by si želali. Ich drobné zdravotné problémy sú väčšinou zapríčinené nesprávnym spôsobom života.
Podľa starozákonného proroka sa nazýva aj jedna kniha - Kniha proroka DANIELA.


Pranostika na dnes

Čo júl a august nedovarí, to september neusmaží.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 21. júla
1540

Zomrel v Sibiu (Rumunsko) posledný uhorský panovník slovenského pôvodu JÁN ZÁPOĽSKÝ. Narodil sa v roku 1487 na Spišskom hrade.

1880

Narodil sa v Košariskách politik, vedec-astronóm, vojak, generál francúzskej armády podieľajúci sa na vzniku Československa MILAN RASTISLAV ŠTEFÁNIK, generál ozbrojených síl SR in memoriam a jedna z najvýznamnejších osobností moderných česko-slovenských dejín v oblasti politickej diplomacie a vedy. Zomrel (tragicky zahynul v Ivanke pri Dunaji počas príletu na Slovensko) 4.5.1919.

1883

Narodil sa v Abramovej-Láclavej politik, funkcionár agrárnej strany a publicista JOZEF ORSZÁGH. Zomrel 28.12.1949.

1943

Narodil sa v Považskej Bystrici literárny vedec JÁN JANKOVIČ, člen Slovenskej spoločnosti prekladateľov umeleckej literatúry a Spolku slovenských spisovateľov, ktorý je jedným z popularizátorov juhoslovanských kultúr na Slovensku.

1971

Zomrel v Kežmarku maliar a grafik, český rodák JAROSLAV VOTRUBA. Narodil sa 10.4.1889 v Prahe-Uhrínevsi.

2007

Zomrel v Bratislave spisovateľ, publicista a autor viacerých rozhlasových hier a scenárov k celovečerným i televíznym filmom MILOŠ KRNO. Narodil sa 25.7.1922.

Slovenské udalosti 21. júla
1479

V Olomouci ratifikovali uhorský kráľ Matej Korvín a český panovník Vladislav Jagelovský mierovú dohodu, ktorou sa skončila uhorsko-česká vojna.

1939

Slovenský snem schválil jednohlasne prvú slovenskú ústavu. Prijatím ústavy sa zavŕšila etapa vytvárania a stabilizácie samostatného štátu.

1993

Bratislavské letisko Ivanka pri Dunaji premenovali na Letisko Milana Rastislava Štefánika.

2013

Cyklista Peter Sagan obhájil na 100. ročníku TdF zelený dres, keď si pripísal jeden etapový triumf, tri druhé a dve tretie pódiové umiestnenia.

Svetové osobnosti 21. júla
1620

Narodil sa francúzsky astronóm JEAN PICARD, autor tvrdenia o sploštení guľatého tvaru Zeme. Zomrel 12.7.1682.

1816

Narodil sa britský novinár a majiteľ médií nemeckého pôvodu PAUL JULIUS REUTER, zakladateľ tlačovej agentúry REUTERS. Zomrel 25.2.1899.

1899

Narodil sa americký spisovateľ a predstaviteľ stratenej generácie ERNEST HEMINGWAY, laureát Nobelovej ceny (1954), ktorý sa preslávil dielami Starec a more, Zbohom zbraniam, Komu zvonia do hrobu a Fiesta. Zomrel - údajne na následky pokusu o samovraždu, rodina známeho spisovateľa však túto verziu poprela, podľa nej sa neúmyselne postrelil pri čistení zbrane - 2.7.1961.

1911

Narodil sa kanadský sociológ a teoretik médií HERBERT MARSHALL McLUHAN, zakladateľ teórie o médiách, autor známej publikácie Ako porozumieť médiám. Zomrel 31.12.1980.

1948

Narodil sa britský rockový hudobník CAT STEVENS, ktorý konvertoval na islam, prevzal meno Yusuf Islam a koncertnú scénu vymenil za zakladanie islamských vzdelávacích zariadení.

1951

Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú ako rok narodenia aj 1952) americký filmový herec, komik a producent ROBIN WILLIAMS.

1961

Zomrel český právnik a vysokoškolský pedagóg JIŘÍ HOETZEL, ktorý sa podieľal na príprave prvej československej ústavy. Narodil sa 10.9.1874.

1967

Zomrel vodca Afrického národného kongresu, politik, bojovník proti rasizmu a apartheidu ALBERT JOHN LUTULI, laureát Nobelovej ceny mieru (1960). Narodil sa roku 1898.

1978

Narodil sa americký herec JOSH HARTNETT.

2004

Zomrel americký hudobný skladateľ JERRY GOLDSMITH, autor hudby k filmom Star Trek: First Contact, Planéta opíc, alebo Votrelec. Narodil sa 10.2.1929.

Svetové udalosti 21. júla
2012

Viac ako tucet obetí a vyše troch desiatok zranených si vyžiadali na severozápade Pakistanu dve teroristické akcie. Terčom útoku samovražedného atentátnika v oblasti, ktorá je považovaná za útočisko militantov blízkych al-Káide, bol istý duchovný, kritický voči Talibanu.

1542

Pápež Pavol III. zriadil inkvizičný súd Sanctum Officium ako najvyššiu inštanciu pre všetky cirkevné súdy.

1798

Francúzsky generál Napoleon Bonaparte zvíťazil nad mameluckým vojskom v bitke pri Veľkých pyramídach.

1904

Po 13 rokoch dokončili Transsibírsku magistrálu z Moskvy do Vladivostoku.

1906

Ruský cár Mikuláš II. nariadil rozpustenie prvého ruského parlamentu - Štátnej dumy, čo odôvodnil tým, že duma prekračuje svoje právomoci a jej členovia sa nedržia zákonov. Novú dumu zvolal na marec 1907.

1954

V Ženeve bola podpísaná dohoda o skončení vojny vo Vietname, čím sa skončilo pôsobenie Francúzov v tejto krajine. Vietnam sa rozdelil pozdĺž 17. rovnobežky na komunistickú Vietnamskú demokratickú republiku pod vedením Ho-Či-Mina a Republiku Vietnam na čele s cisárom Bao Daiom.

1959

V americkom prístave Candem (štát New Jersey) spustili na vodu prvú obchodnú loď sveta na atómový pohon Savannah.

1960

Prvou ženou vo funkcii predsedníčky vlády na svete sa stala Sirimávo Bandáranájaková. Bola premiérkou Cejlónu (Srí Lanka).

1961

USA vypustili kozmickú loď Mercury 4 (Liberty Bell 7) s astronautom Virgilom I. Grissomom na 16-minútový let po balistickej dráhe, čím sa Grissom stal už druhým Američanom vo vesmíre.

1969

O 03.56 h SEČ vstúpil na povrch Mesiaca prvý človek - americký astronaut Neil Armstrong so slovami: Je to malý krok pre človeka, ale veľký pre ľudstvo. Nasledoval ho Edwin Aldrin a v priamom televíznom prenose sledovalo historickú udalosť až 500 miliónov divákov.

1994

Tony Blair sa stal novým vodcom britskej opozičnej Labouristickej strany.

2006

Poľskí poslanci odhlasovali odtajnenie zväzkov komunistickej tajnej služby, obsahujúcich informácie o súčasných diplomatoch, ministroch a zákonodarcoch. Zákon, ktorý vládni konzervatívci označili za historický, prešiel pomerom hlasov 372 ku 44.

2007

Víťazkou indických prezidentských volieb sa stala Pratibha Patilová. Guvernérka severoindického zväzového štátu Radžastan sa stala prvou ženou v histórii krajiny, ktorá zastáva tento post.

2008

V Srbsku zatkli hľadaného bosniansko-srbského vojnového zločinca Radovana Karadžiča, obžalovaného Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v holandskom Haagu.

2011

Úspešné pristátie raketoplánu Atlantis v Kennedyho vesmírnom stredisku definitívne ukončilo 30-ročnú éru raketoplánov NASA.

2013

Oficiálne abdikoval belgický kráľ Albert II. Nový belgický kráľ Filip zložil prísahu na pôde parlamentu v Bruseli.

2013

Chris Froome sa stal víťazom jubilejného stého ročníka najslávnejších cyklistických pretekov sveta Tour de France. Jazdec stajne Sky je iba druhým Britom v 110. ročnej histórii prestížneho podujatia, ktorému sa podarilo vyhrať žltý dres.

0

Hudobný kalendár

Narodenia 21. júla
1946

Narodil sa Barry Whitwam (rodený Jan Barry Whitwam), Prestbury, Cheshire, UK, hráč na bicích nástrojoch skupiny Herman's Hermits. Táto formácia vznikla v roku 1963 v anglickom Manchestri. V septembri 1964 vydali prvý singel I'm Into Something Good. V júni 1965 vydali prvú LP platňu Herman's Hermits. V singlovej hitparáde mali osemnásť piesní, hitmi boli Mrs. Brown You've Got A Lovey Daghter, I'm Henry VIII, I Am, No Milk Today, Sunshine Girl, Something's Happening, My Sentimental Friend aj Years May Come, Years May Go. Vydali osem albumov a desiatku kompilácií.

1946

Narodil sa Dušan Hájek, Bratislava, hráč na bicích nástrojoch. Maturoval na Strednej všeobecnovzdelávacej škole v roku 1964. V rokoch 1964 až 1967 hral v amatérskych beatových skupinách. V roku 1967 bol spolu s Petrom Lipom a Rasťom Vachom spoluzakladateľom skupiny Blues Five. V roku 1968 na 2.československom beatovom festivale v Prahe získali ocenenie ako objav roka. Krátko pôsobil v skupine Prúdy, od roku 1969 bol až do roku 1978 členom formácie Collegium Musicum, ktorú založil Marián Varga. V rokoch 1979 a 1980 hral na bicie v najúspešnejšej ére skupiny Modus. V roku 1980 z Modusu spolu s Mirom Žbirkom a Lacom Lučeničom odišli a založili skupinu Limit. Od roku 1984 pôsobil súčasne v skupinách Blues Band Ľuboša Andršta a Banket Richarda Müllera.

1947

Narodil sa Cat Stevens (vlastným menom Steven Demetre Georgiou), Londýn, pop-folkový spevák, skladateľ a gitarista. S hudbou a vystupovaním vo folkových kluboch začínal už ako stredoškolský študent. V októbri 1966 mal v hitparáde prvú skladbu I Love My Dog. V marci 1967 vydal prvú LP platňu Matthew and Son. Na začiatku 70. rokov absolvuje úspešný návrat a počas troch rokov mu vyšlo päť albumov. V singlovej hitparáde mal deväť piesní, hitmi boli Matthew and Son z januára 1969, Lady D'Arbanville júla 1970 a Morning Has Broken z januára 1972. Do decembra 1978 vydal dvanásť štúdiových albumov a skončil umeleckú dráhu. Pod islamským menom Yusuf vydával po roku 1995 ďalšie albumy. Na svojom konte má dnes viac ako dve desiatky štúdiových albumov, ten najnovší Roadsinger vyšiel v máji 2009. Najúspešnejším z nich bol album Catch Bull At Four, vydaný v septembri 1972, dostal sa na druhé miesto v Británii a na prvú pozíciu v Spojených štátoch.

1961

Narodil sa Jim Martin, Oakland, California, USA, exgitarista alternatívnej skupiny Faith No More, hral v nej do roku 1993. Táto rocková formácia vznikla v San Franciscu v roku 1982. V roku 1985 vydali prvý album s názvom We Care A Lot. V januári 1990 mali v hitparáde prvú skladbu Epic, ktorá sa dostala do prvej desiatky. Ako sa neskôr ukázalo, bola jedinou, ktorá bodovala v americkej TOP 40. V anglickej TOP 40 mali dvanásť piesní. Vydali šesť štúdiových albumov, najúspešnejším z nich bol Angel Dust, ktorý vydali v júni 1992. K diskografii patrí aj jeden live a šesť kompilačných albumov, ten najnovší Midlife Crisis: The Very Best Of Faith No More vyšiel v septembri 2010. Rozišli sa v roku 1998, vo februári 2009 sa opäť zišli, aby pokračovali v koncertnej činnosti.

1974

Narodil sa Terry Coldwell (rodený Terence Mark Coldwell), Londýn, člen chlapčenskej skupiny East 17 (od roku 1997, po odchode Tonyho Mortimera zo skupiny používali skrátený názov E-17). Táto štvorčlenná formácia vznikla v Londýne v roku 1992. Ešte v roku 1992 mali v anglickom rebríčku prvú skladbu House Of Love. V závere roka 1992 vydali aj debutový album Walthamstow. Do svojho rozchodu vydali štyri štúdiové albumy, rozišli sa v roku 1999. V singlovom TOP 40 rebríčku mali 18 skladieb. Najúspešnejšou z nich bola Stay Another Day, ktorá sa v roku 1994 dostala až na prvé miesto hitparády. Na koncertné pódiá sa vrátili vo februári 2006. V septembri 2010 vyšiel kompilačný album Stay Another Day: The Very Best Of East 17 a v apríli 2012 vydali piaty štúdiový album s názvom Dark Light.