22 júla

Vynález zmrzlinového kornútika

V roku 1904 počas veľtrhu v St. Louis vymyslel sýrsky prisťahovalec Ernest Hamwi zmrzlinový kornútik. Ďalší zdroj však vynález pripisuje Charlesovi Menchesovi.


Meniny má Magdaléna

Viac

Magdaléna je novozákonné ženské meno hebrejského pôvodu a znamená "pochádzajúca z palestínskeho mesta Magdaly". Domácka podoba tohto mena je Magda, Magdalénka, Meg, Lenka. Na území Slovenska je málo rozšírené.
Pre Magdalény, ktoré majú meniny 22. júla, je realizácia cieľov a osobný úspech korením života. Sú pritom priame a flexibilné. Neobzerajú sa dozadu, zaoberajú sa len prítomnosťou. Uvedomujú si svoj pôvab a dokonale ho využívajú. Ak sa zamilujú, ich láska je silná.
Tieto ženy sú neúnavné a majú železné zdravie. Do jedálneho lístka by si mali zaradiť najmä ryby.
Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú zelená, biela, ružová a žltá. Ochranné rastliny myší chvost, fialka a prvosienka, ochranné kamene achát, koral a citrín.
SVÄTÁ MÁRIA MAGDALÉNA, ktorej sviatok pripadá práve na 22. júla, patrí k najznámejším biblickým postavám. Evanjeliá na dvoch miestach uvádzajú, že Ježiš z nej vyhnal sedem zlých duchov (Mk 16,9 a Lk 8,2). Po tej udalosti sa zaradila medzi Ježišových učeníkov.


Pranostika na dnes

Ak prší na Magdalénu, trpia orechy.

Magdaléna rada plače.

Mária Magdaléna čistá, je hojnosť v záhradách istá.

Na Máriu Magdalénu rastie zbožie trebárs v stodole.

Pamätaj si gazda, že Magdaléna obyčajne chodí hodne pokropená.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 22. júla
1587

Zomrel (ako deň úmrtia niektoré zdroje uvádzajú aj 20. júl) vo Viedni nitriansky biskup, kráľovský radca, humanista a učenec ZACHARIÁŠ ROHOŽNÍK-MOŠOVSKÝ, župan Nitrianskej stolice, ktorý napriek odporu zaviedol gregoriánsky kalendár. Položil základy nitrianskej diecéznej knižnice, ktorej základ tvorila jeho vlastná knižnica (asi 900 zväzkov), najväčšia a najcennejšia v Uhorsku. Patril medzi najvýznamnejších učencov v oblasti práva v Uhorsku. Narodil sa v máji 1542.

1921

Narodil sa vo Východnej historik, editor, odborný publicista, jeden z najlepších znalcov veľkomoravského obdobia a stredovekého baníctva PETER RATKOŠ. Zomrel 1.9.1987.

1964

Narodila sa v Bratislave teatrologička SILVIA HRONCOVÁ, od roku 2006 generálna riaditeľka Slovenského národného divadla (SND), z tejto funkcie odstúpila v roku 2009.

2004

Zomrel v Bratislave spisovateľ, scenárista, novinár a dramaturg PETER SEVER, vlastným menom Jozef Bobok. Narodil sa 11.7.1924.

Slovenské udalosti 22. júla
1866

Posledná bitka prusko-rakúskej vojny sa odohrala pri Lamači (časť Bratislavy).

1918

V dôsledku nedostatku základných potravín sa v Handlovej vzbúrili ženy baníkov a poškodili zariadenia bane, aby ich muži nemohli sfárať. Baníci sa k ženám pripojili. Štrajk baníkov trval do 24. júla. Počas nepokojov žandári zabili dve ženy a sedem ďalších zranili.

1941

V bitke pri Lipovci na západnej Ukrajine sa stretli Rýchla brigáda Slovenskej armády a jednotky Červenej armády. Slovenská Rýchla brigáda utrpela ťažkú porážku. Zomrelo 75 vojakov, 176 bolo ranených a 2 vojaci padli do sovietskeho zajatia.

2007

V Slovenskom raji sa rozhorel požiar, ktorý zachvátil približne 16 hektárov. Oheň sa podarilo uhasiť až po 11 dňoch.

Svetové osobnosti 22. júla
1784

Narodil sa nemecký fyzik, matematik, astronóm a geodet FRIEDRICH WILHELM BESSEL, zakladateľ modernej astronómie. Spresnil základné astronomické konštanty a vypočítal dráhu Halleyovej kométy. Zomrel 17.3.1846.

1822

Narodil sa (niektoré zdroje uvádzajú ako deň narodenia aj 20. júl) v Sliezsku v nemecky hovoriacej rodine v obci Hynčice augustiánsky mních a kňaz, botanik a prírodovedec JOHANN GREGOR MENDEL, duchovný otec novodobej náuky o dedičnosti. Zomrel 6.1.1884.

1832

Zomrel v rakúskom Schönbrunne, francúzsky cisár NAPOLEON II. (vlastným menom Napoleon Francois Bonaparte). Narodil sa v Paríži 20.3.1811.

1934

Zomrel (bol zastrelený agentmi FBI) legendárny americký bankový lupič JOHN DILLINGER. Narodil sa 22.6.1903.

1946

Narodila sa francúzska šansonierka MIREILLE MATHIEU. Pochádza z chudobnej a mnohopočetnej rodiny. Spomedzi štrnástich detí sa narodila ako najstaršia. Počas svojej kariéry predala približne 150 miliónov albumov a duety nahrala s takými spevákmi ako Charles Aznavour, Barry Manilow, Paul Anka, Plácido Domingo, Julio Iglesias alebo Tom Jones.

1958

Narodila sa česká speváčka, huslistka a skladateľka IVA BITTOVÁ, ktorá vo svojej tvorbe úspešne spája či interpretuje široký záber hudobných žánrov od ľudových pesničiek cez jazz až po klasickú hudbu. Medzi jej známe albumy patria napríklad Divná slečinka, Ne, nehledej, Pustit musíš, Bíle inferno alebo Elida. Na úspešnom diele Mater slovenského skladateľa Vladimíra Godára sa podieľala ako speváčka. Ako filmová herečka sa predstavila vo filme Dušana Hanáka Ružové sny, alebo vo filme Martina Šulíka Neha či vo filme Tajnosti režisérky Alice Nellis.

2008

Zomrela americká herečka ESTELLE GETTYOVÁ, známa zo seriálu The Golden Girls, v ktorom stvárnila Sophie Petrillovú. Za stvárnenie tejto postavy získala Zlatý glóbus v kategórii najlepšia herečka v hlavnej úlohe v komediálnom seriáli. Narodila sa 25.7.1923.

2012

Zomrel pri autonehode jeden z najznámejších kubánskych disidentov OSWALDO PAYÁ. Narodil sa 29.2.1952.

2013

Zomrel americký herec DENNIS FARINA, ktorého preslávila najmä úloha detektíva Joea Fontanu v dlhodobom kriminálnom televíznom seriáli Zákon a poriadok. Narodil sa 29.2.1944.

2013

Narodil sa britský princ GEORGE Z CAMBRIDGEA (celým menom George Alexander Louis), ktorý je prvorodeným synom britského princa Williama, vojvodu z Cambridgea a jeho manželky Catherine Middletonovej, vojvodkyne z Cambridgea. Je v poradí tretím následníkom britského trónu - po princovi Charlesovi a Williamovi.

Svetové udalosti 22. júla
1904

Počas veľtrhu v St. Louis vymyslel sýrsky prisťahovalec Ernest Hamwi zmrzlinový kornútik. Ďalší zdroj však vynález pripisuje Charlesovi Menchesovi.

1933

Americký letec Wiley Post dokončil po siedmich dňoch, 18 hodinách a 49 minútach prvý sólový let okolo sveta.

1981

Neúspešného tureckého atentátnika na pápeža Jána Pavla II. Mehmeta Aliho Agcu odsúdili v Ríme na doživotie.

1994

Posledný z 22 úlomkov kométy Shoemaker-Levy 9 dopadol na planétu Jupiter. Podobná kolízia sa v slnečnej sústave uskutočnila asi pred viac ako 65 miliónmi rokov a mohla spôsobiť vyhynutie dinosaurov.

1997

Na päť rokov väzenia odsúdil taliansky vojenský súd bývalého nacistického dôstojníka, kapitána SS Ericha Priebkeho za účasť na zastrelení 335 civilistov v marci roku 1944 v jaskyniach blízko Ríma. Druhému obvinenému v prípade, niekdajšiemu majorovi SS Karlovi Hassovi súd vymeral desať rokov a osem mesiacov väzenia, avšak vyhlásil, že do väzby nastúpiť nemusí (mal 85 rokov).

2003

Americká armáda potvrdila, že dvaja synovia Saddáma Husajna - Udaj a Kusaj boli zabití pri prestrelke v Mosule.

2009

Najdlhšie úplné zatmenie Slnka, trvajúce 6 minút a 38,8 sekundy, zaznamenali nad časťami Ázie a Tichomoria.

2011

Hlavným mestom Nórska Oslo otriasol silný výbuch. Zasiahnutých bolo niekoľko budov v centre mesta vrátane úradu vlády. Zahynulo osem ľudí. Explóziu spôsobila bomba, ktorá bola uložená v automobile. Niekoľko hodín po výbuchu, útočník prezlečený za policajta, na nórskom ostrove Utöya zastrelil 68 osôb. Obeťami boli zväčša mladí ľudia, ktorí sa zúčastnili na tábore sociálnodemokratickej mládeže. Útočníkom bol nórsky občan Anders Behring Breivik. Polícia potvrdila, že Breivik je zodpovedný za oba útoky.

2012

Kandidát vládnej strany Indický národný kongres (INC) a bývalý minister financií Pranáb Mucherdží bol zvolený za nového indického prezidenta.

2013

Najmenej 75 ľudí zahynulo a ďalších približne 450 utrpelo zranenia pri silnom zemetrasení, ktoré zasiahlo provinciu Kan-su na severozápade Číny.

Hudobný kalendár

Narodenia 22. júla
1944

Narodil sa Estelle Bennett, New York City, členka americkej skupiny Ronettes.

1944

Narodil sa Rick Davies (rodený Richard Davies), Swindon, Wiltshire, UK, spevák, hráč na klávesových nástrojoch, autor väčšiny skladieb a spoluzakladateľ anglickej skupiny Supertramp.

1947

Narodil sa Don Henley (rodený Donald Hugh Henley), Gilmer, Texas, USA, hráč na bicích nástrojoch, spevák a skladateľ americkej skupiny Eagles.

1973

Narodil sa Daniel Jones, Southend-on-Sea, Essex, UK, gitarista a hráč na klávesových nástrojoch austrálskeho popového dua Savage Garden.

1980

Narodila sa Kate Ryan (vlastným menom Katrien Verbeeck), Tessenderlo, Belgicko, speváčka. V roku 2001 mala v belgickej hitparáde prvú skladbu Scream For More.

1962

Narodil sa Henry Tóth, Bratislava, hudobník, gitarista, producent.