22 júna

Galileo Galilei odvolal Koperníkovo učenie

Taliansky astronóm a filozof Galileo Galilei odvolal pred inkvizičným súdom Koperníkovo učenie o tom, že Zem sa otáča okolo Slnka.


Meniny má Paulína

Viac

Ženské meno Paulína má latinský pôvod a význam mena je "malá, skromná". Nositeľky tohto mena oslovujeme Paulínka, Paula, Palka a meniny oslavujú 22. júna.

Paulínky sú typické extrovertky, ktoré sa cítia najlepšie v spoločnosti iných. Neustále túžia objavovať niečo nové. Z toho pramení aj ich zdanlivá nestálosť a nespokojnosť. Záleží im na názore iných, avšak ťažko znášajú kritiku. Ak je však oprávnená, vedia ju prijať. Význam priateľstva v živote týchto žien hrá veľkú rolu. Priateľa totiž nevymenia za žiadnu lásku a sú schopné mu obetovať mnoho času. Paulínky vedia byť skutočnou oporou. Ich aktívnosť veľmi závisí od podpory okolia. V prípade, že sa im ocenenia nedostáva, strácajú záujem o ďalšie rozvíjanie svojej činnosti. Obyčajne ich lákajú spoločenské večierky.

Zdravie majú pomerne dobré. Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú svetlomodrá, ružová. Ochranné rastliny prvosienka, rebarbora, ochranné kamene opál, citrín a achát.


Pranostika na dnes

Kedz šumno ptočki špivaju, to pekny čas budze.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 22. júna
1660

Zomrel v Jasove (pochovaný je v Košiciach) jágerský biskup BENEDIKT KIŠDY, ktorý v roku 1654 založil v Košiciach jezuitské kolégium. Kolégium bolo v roku 1657 povýšené na akadémiu a tri roky neskôr bolo potvrdené uhorským kráľom Leopoldom I. na univerzitu. Narodil sa asi v roku 1598.

1849

Zomrel (bol obesený) v Kremnici učiteľ, hrdina revolučných bojov v rokoch 1848-1849 JURAJ LANGSFELD. Narodil sa 16.10.1825.

1924

Narodila sa v obci Gajary herečka TERÉZIA KRONEROVÁ-HURBANOVÁ, manželka herca Jozefa Kronera a matka herečky Zuzany Kronerovej. Zomrela 15.6.1999.

1949

Narodil sa v Hontianskych Moravciach nezabudnuteľný herec, hudobník, hudobný skladateľ, moderátor (rádio Twist) JAROSLAV FILIP. Zomrel 11.7.2000.

1951

Narodil sa v meste Šahy lekár, moderátor a publicista ANDREJ REINER. Zomrel (tragicky zahynul na Floride, kde sa zúčastňoval na medzinárodnom kongrese dermatológov) - utopil sa 30.5.2007.

1989

Zomrel v Ružomberku dôstojník a organizátor Slovenského národného povstania (SNP) MILOŠ VESEL. Narodil sa 29.1.1909.

2013

Zomrel (22./23.6.) pri teroristickom útoku hnutia Taliban na tábor horolezeckej expedície pod horou Nanga Parbat na severe Pakistanu horolezec, horský vodca a horský záchranár PETER ŠPERKA v Martine. Narodil sa 29.10.1955.
- Zomrel (22./23.6.) pri teroristickom útoku hnutia Taliban na tábor horolezeckej expedície pod horou Nanga Parbat na severe Pakistanu horolezec ANTON DOBEŠ. Narodil sa 10.4.1963 v Žiline.

Slovenské udalosti 22. júna
1735

Dvorská komora vo Viedni povolila zriadenie banskej školy v Banskej Štiavnici, jej prvým profesorom sa stal kartograf Samuel Mikovíni.

1931

V Bratislave bol založený Národohospodársky ústav pre Slovensko a Podkarpatskú Rus (NÁRUS). Jeho generálnym tajomníkom sa stal Imrich Karvaš.

1932

Michal Bacúrik objavil Harmaneckú jaskyňu, ktorú sprístupnili verejnosti v roku 1950.

2013

V noci z 22.6. na 23.6. príslušníci islamistického hnutia Taliban zaútočili na severe Pakistanu na základný tábor pod horou Nanga Parbat (8125 m) a zabili desiatich zahraničných horolezcov. Medzi obeťami sú aj dvaja Slováci Anton Dobeš a Peter Šperka, ktorí boli členmi ukrajinskej expedície.

Svetové osobnosti 22. júna
1767

Narodil sa pruský filológ, filozof, teoretik umenia, diplomat a štátnik WILHELM VON HUMBOLDT. Zomrel 8.4.1835.

1864

Narodil sa nemecký matematik židovského pôvodu HERMANN MINKOWSKI, ktorý vytvoril geometrickú teóriu čísel a interpretoval špeciálnu teóriu relativity pomocou Minkowského časopriestoru. Zomrel 12.1.1909.

1898

Narodil sa nemecký spisovateľ ERICH MARIA REMARQUE, predstaviteľ tzv. stratenej generácie, ktorú výrazne ovplyvnila prvá svetová vojna. Bol autorom známych románov ako Na západe nič nového, Čas žitia, čas umierania, Traja kamaráti, Víťazný oblúk a mnohých iných. Zomrel 25.9.1970.

1912

Narodil sa český hudobný skladateľ a dirigent VÍT NEJEDLÝ. Je zakladateľom niekdajšieho Armádneho umeleckého súboru. Zomrel 2.1.1945 ako československý vojak pri oslobodzovaní Československa v čase bojov o Dukelský priesmyk.

1944

Narodil sa rakúsky filmový herec KLAUS MARIA BRANDAUER, popularitu získal po účinkovaní v slávnych filmoch Mefisto a Spomienky na Afriku.

1949

Narodila sa svetoznáma americká filmová a divadelná herečka MERYL STREEPOVÁ, držiteľka niekoľkých Oscarov a iných ocenení. Svoje herecké umenie predviedla v slávnych filmoch ako napríklad Kramerová vs. Kramer, Francúzova milenka, Sophiina voľba, Spomienky na Afriku, Madisonské mosty, Hodiny alebo Diabol nosí Pradu.

1953

Narodila sa americká speváčka, skladateľka a herečka CYNDI LAUPEROVÁ.

1964

Narodil sa americký spisovateľ DAN BROWN, autor svetoznámych bestsellerov ako napríklad Da Vinciho kód, alebo Anjeli a démoni.

1987

Zomrel známy americký spevák, tanečník a herec FRED ASTAIRE, vlastným menom Frederick Austerlitz jr., ktorý s Ginger Rogersovou hral v mnohých filmoch, prevažne muzikáloch, populárnych v 30. rokoch 20. storočia. Keď Ginger dala prednosť sólovej kariére, začal tancovať a účinkovať vo filmoch s Ritou Hayworthovou (Nikdy nezbohatneš alebo Krajšia ako sen), Judy Garlandovou (Veľkonočná paráda) alebo Audrey Hepburnovou (Funny Face). Svoj všestranný herecký talent predviedol aj v netanečných filmoch, napríklad Sklenené peklo, v ktorom si zahral so Stevom McQueenom či Paulom Newmanom. Narodil sa 10.5.1899.

2009

Zomrel belgický člen Európskej komisie, socialistický politik KAREL VAN MIERT. Bol jedným z najuznávanejších flámskych socialistov v povojnovej histórii, pôsobil v Európskej komisii desať rokov (1989-1999). Narodil sa 17.1.1942.

Svetové udalosti 22. júna
1633

Taliansky astronóm a filozof Galileo Galilei odvolal pred inkvizičným súdom Koperníkovo učenie o tom, že Zem sa otáča okolo Slnka.

1815

Napoleon I. Bonaparte po porážke svojho vojska pri Waterloo (18.6.1815) definitívne abdikoval.

1941

Prepadnutím Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR) v noci z 21. júna na 22. júna začala nemecká hitlerovská armáda realizovať plán Barbarossa - globálny útok proti ZSSR. Podľa smernice č. 21 mal byť Sovietsky zväz porazený počas jedného ťaženia s bleskovým priebehom Blitzkrieg). Nemecké vojská vrátane satelitov (Rumunsko, Fínsko, pripojili sa aj Taliansko, Maďarsko i vtedajšia Slovenská republika) napadli Sovietsky zväz bez vyhlásenia vojny. Nemecko tým jednostranne porušilo pakt o neútočení. Pre občanov ZSSR sa druhá svetová vojna (1939-1945) prepadom ich krajiny stala Veľkou vlasteneckou vojnou.

2005

Šesťdesiatjeden rokov po jednom z najhorších nacistických masakrov druhej svetovej vojny v Taliansku odsúdil vojenský súd v meste La Spezia desať bývalých príslušníkov SS v ich neprítomnosti na doživotné tresty. Súd vyniesol verdikt na záver vyše jednoročného procesu, ktorý sa týkal popravy 560 civilistov v auguste 1944 v toskánskej dedine Sant'Anna di Stazzema.

2008

Dva novoobjavené mesiace planéty Pluto dostali oficiálne astronomické názvy: Nix a Hydra.

2013

UNESCO zaradilo na zoznam Svetového prírodného a kultúrneho dedičstva japonskú posvätnú horu Fudži, čínske ryžové terasy Dračieho chrbta, portugalskú Univerzitu v Coimbre či opevnené islamské mesto Zubarah v Katare.