25 októbra

Európsky deň občianskeho práva

- vyhlásila ho Rada Európy (RE) v spolupráci s Európskou komisiou (EK).- Svetový deň cestovín - v roku 1998 sa slávil prvýkrát. Vo svete sa v približne 180 krajinách organizujú podujatia s cieľom podporiť imidž cestovín.- Štátny sviatok Kazachstanu - Deň republiky (1990).


Meniny má Aurel

Viac

Mužské meno Aurel má latinský pôvod a v preklade znamená "zlatý", "zlatučký". S nositeľmi krstného mena Aurel sa stretávame na Slovensku ojedinele a oslovujeme ich Aurelko, Aurélik, Arko.
Aurelovia, ktorí majú meniny 25. októbra, sú trpezliví a majú pokojné reakcie. Jednou z najvýraznejších čŕt Aurelov je aktívnosť. Priťahuje ich štúdium jazykov a mnohých láka vedecký výskum. Pre kariéru sú schopní vynaložiť nemalé úsilie.
Ich citový život je zložitý, lebo ťažko vyjadrujú svoje pocity. Nechodia často na spoločenské podujatia, uprednostňujú život v kruhu svojej rodiny.
Zdravie týchto mužov vo veľkej miere závisí od psychiky. Môžu zaznamenať určité zdravotné problémy s chrbticou.
Aurelov ovplyvňuje planéta Slnko. Ich šťastnými farbami sú zlatá, hnedá a medená. Ochranné rastliny ľubovník, bobkový list a nechtík, ochranné kamene jantár, topás a olivín.


Pranostika na dnes

Ak v tomto mesiaci napadnutý sneh dlho trvá, bude i dlhá zima, naopak, ak krátko trvá, bude krátka zima.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 25. októbra
1844

Narodil sa v Bratislave sochár VIKTOR OSKAR TILGNER, okrem iného aj autor Ganymedovej fontány pred operou SND v Bratislave. Zomrel 16.4.1896.

1889

Narodil sa v Radošovciach organizátor krajanského hnutia ANDREJ KUČERA, ktorý bol prvým predsedom Slovenskej ligy v Kanade. Zomrel 26.12.1974.

1897

Narodil sa v Liptovskom Hrádku jeden z prvých rozhlasových pracovníkov na Slovensku, hudobný skladateľ a klavirista JANKO MATUŠKA. Zomrel 16.8.1959.

1904

Narodil sa v Zborove maliar JAKUB BAUERNFREUND, ktorý vo svojej tvorbe spájal kubistický so surrealistickým štýlom. Po roku 1939 žil v emigrácii v Londýne (Veľká Británia). Zomrel 8.11.1976.

1917

Narodil sa nestor slovenskej umeleckej fotografie OTAKAR NEHERA. Zomrel 23.10.2009.

1924

Narodil sa v Bratislave herec, divadelný a filmový režisér VLADISLAV PAVLOVIČ. Okrem iného režíroval filmy ako napríklad Senzi mama, Ring voľný alebo Trofej neznámeho strelca, ktorý sa považuje za jeho najzrelší film. Zomrel 31.10.1973.

1996

Zomrel aktívny účastník Slovenského národného povstania (SNP), spisovateľ, publicista, scenárista, redaktor, literárny kritik VLADIMÍR MINÁČ, predseda Matice slovenskej (MS). Medzi jeho najznámejšie diela patria napríklad romány Smrť chodí po horách, Dlhý čas čakania, Zvony zvonia na deň, Dúchanie do pahrieb. Ako scenárista sa podieľal napríklad na divácky úspešnom filme Kapitán Dabač s Ladislavom Chudíkom v hlavnej úlohe. Narodil sa 10.8.1922.

2007

Zomrela v Bratislave bývalá operná diva MARGITA ČESÁNYIOVÁ. Narodila sa 28.11.1911.

Slovenské udalosti 25. októbra
1945

Druhý československý prezident Edvard Beneš podpísal zákon o konfiškácii majetkov Nemcov, Maďarov a kolaborantov bez náhrady.

1946

Bol vyhlásený dvojročný plán na rekonštrukciu a obnovu národného hospodárstva na roky 1947-1948.

1990

Slovenská národná rada (SNR) schválila jazykový zákon, na základe ktorého sa slovenčina stala úradným jazykom v SR.

1995

Slovenská republika (SR) dostala od krajín Európskej únie (EÚ) druhý demarš.

2005

Prvýkrát v histórii Slovenskej republiky (SR) protestovali policajti. Žiadali lepšie sociálne zabezpečenie a zrovnoprávnenie svojich sociálnych podmienok s podmienkami vojakov. O deň neskôr minister vnútra Vladimír Palko (KDH) označil protest za spolitizovaný, a následne odvolal šéfa policajných odborov Miroslava Litvu z jeho riadiacej funkcie v Policajnom zbore (PZ).

2010

Na historicky prvú návštevu SR priletel na Slovensko nórsky kráľ Harald V. s kráľovnou Sonjou. Ich pobyt v SR bol dôležitou diplomatickou a spoločenskou udalosťou a mal veľký význam v rámci posilňovania bilaterálnych hospodárskych vzťahov medzi krajinami. Návšteva trvala do 28. októbra.

Svetové osobnosti 25. októbra
1647

Zomrel taliansky fyzik, matematik, zakladateľ hydrodynamiky EVANGELISTA TORRICELLI. Objavil atmosférický tlak a vynašiel ortuťový barometer. Narodil sa 15.10.1608.

1825

Narodil sa rakúsky hudobný skladateľ JOHANN STRAUSS ml., autor mnohých viedenských valčíkov a významný predstaviteľ európskej hudby 19. storočia. Jeho najznámejšími operetami sú Netopier a Cigánsky barón. Je autorom aj známeho valčíka Na krásnom modrom Dunaji. Zomrel 3.6.1899.

1838

Narodil sa francúzsky hudobný skladateľ GEORGES BIZET, autor jednej z najznámejších opier Carmen. Zomrel 3.6.1875.

1880

Narodil sa český politik, novinár a publicista BOHUMÍR ŠMERAL, jeden zo zakladateľov Komunistickej strany Československa (KSČ). Zomrel 8.5.1941.

1881

Narodil sa španielsky maliar a sochár PABLO PICASSO, zakladajúca osobnosť kubizmu a jedna z najväčších a najvplyvnejších umeleckých postáv 20. storočia. Zomrel 8.4.1973.

1920

Zomrel po 74 dňoch protestnej hladovky vo Veľkej Británii v londýnskom väzení starosta írskeho Corku TERENCE MACSWINEY. Deň jeho pohrebu (31. október) svätia Íri ako deň národného smútku. Narodil sa 28.3.1879.

1931

Narodila sa francúzska filmová herečka ANNIE GIRARDOTOVÁ, ktorá sa ako herečka predstavila vo filmových komédiách a drámach, ktoré sa vyznačujú aj vysokou umeleckou kvalitou. Medzi takéto filmy napríklad patria: Rocco a jeho bratia, The Ape Woman (Žena opica), The Shortest Day (Najkratší deň), Nežné kura a mnohé ďalšie. Zomrela 28.2.2011.

1941

Zomrel francúzsky maliar ROBERT DELAUNAY, ktorý patril k priekopníkom abstraktného maliarstva 20. storočia. Vytvoril osobitý smer zvaný orfizmus. Narodil sa 12.4.1885.

1976

Zomrel francúzsky spisovateľ RAYMOND QUENEAU, autor experimentálnych (surrealistických) románov, v ktorých sa snažil skĺbiť racionalizmus s vtipom a poetikou všedného života. Medzi jeho najznámejšie romány patria: Zazie v metre (bol aj sfilmovaný), Modré kvety, Deti bahna alebo Na ženy je človek krátky. Narodil sa 21.2.1903.

2010

Zomrela americká televízna a filmová herečka, ako aj oscarová producentka LISA BLOUNTOVÁ. Naplno sa herecky etablovala ako cynická priateľka kolegyne Debry Wingerovej vo filme režiséra Taylora Hackforda Dôstojník a gentleman (1982) ocenenom dvoma Oscarmi a štyrmi ďalšími nomináciami na túto prestížnu trofej. Narodila sa 1.7.1957.

2011

Zomrel rumunský divadelný a filmový režisér LIVIU CIULEI, ktorý počas svojej polstoročnej kariéry získal mnohé ocenenia vrátane ceny za najlepšiu réžiu na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) vo francúzskom Cannes. V roku 1965 získal Zlatú palmu v Cannes za svoju psychologickú vojnovú drámu Reflektor smrti (Padurea spanzuratilor), známu v Československu aj pod názvom Les obesených. Narodil sa 7.7.1923.

Svetové udalosti 25. októbra
1839

V anglickom Manchestri vydali prvý železničný cestovný poriadok na svete.

1936

Taliansko a Nemecko podpísali zmluvu, ktorou vytvorili spojenecký zväzok známy ako Os Berlín-Rím.

1938

Japonci dobyli prechodné sídlo čínskej vlády v Chankchou.

1971

Valné zhromaždenie (VZ) OSN schválilo albánsky návrh rezolúcie, podľa ktorej bola Čínska ľudová republika (ČĽR) uznaná ako jediný legitímny zástupca Číny.

1983

Americké jednotky obsadili ostrov Grenada v Malých Antilách. Intervencia bola reakciou na vojenský prevrat na ostrove.

1994

Americká telefónna spoločnosť AT&T využila na stránkach internetového časopisu HotWired prúžkovú reklamu - banner, ktorej princíp spočíva v tom, že sa do HTML stránky umiestni podlhovastý (najčastejšie o veľkosti 468x60 pixelov) inzertný obrázok (statický, animovaný, s možnosťou prechodu na stránku inzerenta...). Predpokladá sa, že ide o historicky prvé použitie takejto reklamy.

1999

Predstavitelia Izraela a Palestínčanov oficiálne otvorili bezpečný priechod z pásma Gazy na západný breh Jordánu, ktorý mal Palestínčanom umožniť voľný presun medzi autonómnymi oblasťami cez izraelské územie.

2003

V Novosibirsku bol zatknutý najbohatší Rus - šéf ropného gigantu Jukos Michail Chodorkovskij. Bol obvinený z miliardových daňových únikov a podvodov.

2005

Iračania schválili svoju novú ústavu, o ktorej v celonárodnom referende hlasovali 15.10. Podľa konečných výsledkov novú ústavu podporilo 78 percent voličov, zatiaľ čo nesúhlas vyjadrilo 21 percent Iračanov. Voličská účasť dosiahla 63 percent.

2010

Silné zemetrasenie s magnitúdou 7,7 zasiahlo pobrežie indonézskej západnej Sumatry. Následne po zemetrasení oblasť zasiahla lokálna vlna cunami. O život prišlo 408 osôb a ďalších 300 dedinčanov zostalo nezvestných. Trojmetrová prívalová vlna vznikla následkom zemetrasenia a zaplavila viaceré pobrežné dediny na Mentawajských ostrovoch. Na ostrove Severný Pagai voda dosahovala až po strechy domov.