Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. marec 2024Meniny má Kazimír

26 mája

Štátny sviatok Guyanskej kooperatívnej republiky

Štátny sviatok Guyanskej kooperatívnej republiky - Deň nezávislosti (1966) od Veľkej Británie.Štátny sviatok Gruzínskej republiky - Deň nezávislosti (1918).


Meniny má Dušan

Viac

Mužské meno Dušan má slovanský pôvod a význam mena je "ten, kto má dušu". Dušanovia, ktorí oslavujú meniny 26. mája, sú ovplyvniteľní a subjektívni. Na všetko nazerajú svojským spôsobom. Sú to muži, ktorí vedia vziať kormidlo do rúk a dokážu sa vyhnúť nebezpečným útesom.
V citovom živote sú to nežní tyrani, ktorí vás jemne obalia svojou precitlivenosťou a načisto ochromia. Dušanovia majú zdravie uspokojivé, ale rýchlo sa unavia. Sú to labužníci, a keďže si radi dobre zajedia, čoskoro u nich možno spozorovať kilá navyše, ak nebudú cvičiť. Stravou by si mali dopĺňať najmä vitamíny C, E a vápnik.
Ovplyvňujú ich planéty Saturn a Urán. Ich šťastné farby sú čierna a tmavomodrá. Ochranné rastliny medovka, baza, divozel, ochranné kamene achát a perla.
Podľa Historického aj Hudobného kalendára sa 26. mája v roku 1942 v Žiline narodil populárny spevák DUŠAN GRÚŇ.


Pranostika na dnes

- Májová kvapka za dukát stojí.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 26. mája
1929

Narodil sa v Martine architekt VLADIMÍR DEDEČEK, projektant bratislavských vysokoškolských budov a areálov, budovy Slovenskej národnej Galérie (SNG) a Štátneho archívu v Bratislave.

1942

Narodil sa v Žiline spevák DUŠAN GRÚŇ, ktorý patrí ku generácii spevákov populárnych v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

1992

Zomrel v Banskej Bystrici básnik MIKULÁŠ KOVÁČ, bývalý dramaturg Krajského bábkového divadla v Banskej Bystrici. Debutoval zbierkou Zem pod nohami. Nasledovali zbierky: Obrana stavebnice, Rozmery, Návraty či O modrej labuti. Po dlhšej odmlke sa knižne prezentoval napríklad zbierkami: Písané do snehu, Zemnica, Rodinná pošta, alebo Pod slnkom. Narodil sa 18.5.1934.

2008

Zomrel v Bratislave novinár, publicista, bývalý politický väzeň, podpredseda Svetového združenia bývalých československých politických väzňov a predseda Sekcie násilne odvlečených, signatár Charty 77 MARIÁN DUDINSKÝ. Narodil sa 13.3.1949.

Slovenské udalosti 26. mája
1907

V Clevelande (USA) založili Slovenskú ligu v Amerike, národnostnú a politickú organizáciu amerických Slovákov, ktorej prvým predsedom sa stal Štefan Furdek. V čase vzniku tejto organizácie žilo v USA niekoľko stotisíc Slovákov.

2010

NR SR schválila novelu zákona o štátnom občianstve SR, ktorá priniesla so sebou automatickú stratu slovenského občianstva, ak občan SR dobrovoľne požiada o občianstvo iného štátu. Novela bola reakciou na zákon o dvojakom občianstve, ktorý v rovnaký deň prijalo Národné zhromaždenie Maďarskej republiky. Ten vstúpil do platnosti 20. augusta 2010, v deň maďarského štátneho sviatku sv. Štefana.

Svetové osobnosti 26. mája
1876

Zomrel český historik, politik a publicista FRANTIŠEK PALACKÝ, zakladateľ moderného českého dejepisectva. Medzi jeho významné historické diela patrí Dějiny národa českého v Čechách i v Moravě. Narodil sa 14.6.1798.

1900

Narodil sa český básnik, dramatik, prozaik a prekladateľ VÍTĚZSLAV NEZVAL, popredný český predstaviteľ surrealizmu a poetizmu, člen združenia Devětsil. Zomrel 6.4.1958.

1907

Narodil sa americký filmový herec a režisér JOHN WAYNE (vlastným menom Marion Robert Morrison), svetoznámy hollywoodsky filmový kovboj. Zomrel 11.6.1979.

1912

Narodil sa v Rijeke (Chorvátsko) maďarský politický a štátny činiteľ JÁNOS KÁDÁR, prezident Maďarskej ľudovej republiky (MĽR) do roku 1988. Bol nemanželským synom slovenskej slúžky Barbory Cermanikovej, ktorá ho dala na výchovu k príbuzným, s ktorými žil v Budapešti. Zomrel 6.7.1989.

1923

Narodil sa nemecký herec HORST TAPPERT, známy ako inšpektor Derrick z divácky úspešného rovnomenného seriálu. Zomrel 13.12.2008.

1964

Narodil sa americký rockový gitarista a spevák LENNY KRAVITZ.

2008

Zomrel filmový režisér, producent a herec SYDNEY POLLACK, držiteľ Oscara (1986) za výpravný film Spomienky na Afriku. Medzi jeho známejšie snímky patria aj komédia Tootsie s Dustinom Hoffmanom v hlavnej úlohe a dráma Takí sme boli. Narodil sa 1.7.1934.

2012

Zomrel niekdajší agent izraelskej tajnej služby Mossad ZVI AHARONI, ktorý sedel v roku 1960 v Argentíne za volantom vozidla, unášajúceho vojnového zločinca Adolfa Eichmanna. Narodil sa 6.2.1921.

2013

Zomrel jeden z najkontroverznejších rakúskych umelcov OTTO MUEHL, ktorý sa preslávil ako spoluzakladateľ viedenského akcionizmu, avantgardného hnutia, ktoré v 60. a 70. rokoch vyvolalo pobúrenie naturálnymi, graficky upravenými fotografiami nahých ľudských tiel a zobrazovaním brutálneho násilia. Narodil sa 16.6.1925.

2013

Zomrel americký sci-fi spisovateľ JACK VANCE. Narodil sa 28.8.1916.

Svetové udalosti 26. mája
1805

Napoleon Bonaparte bol v milánskej Katedrále korunovaný za talianskeho kráľa.

1896

Konala sa korunovácia Mikuláša II., posledného ruského cára.

1923

Na dráhe v Le Mans vo Francúzsku sa prvý raz uskutočnili 24-hodinové automobilové preteky.

1997

Austrálsky premiér John Howard sa na konferencii O zmierení s domorodým obyvateľstvom ospravedlnil desaťtisícom austrálskych domorodcov za to, že boli v detstve násilne odlúčení od svojich rodičov v rámci asimilačnej politiky austrálskej vlády.

2007

Najstarší, na komerčné účely vyrobený fotoaparát Daguerrotype od francúzskej firmy Susse Fréres, vydražili vo viedenskej galérii WestLicht za 588.613 eur, čím sa z neho stal najdrahší fotoaparát na svete.

2010

Maďarský parlament schválil novelu zákona o maďarskom občianstve, týkajúceho sa zjednodušeného udeľovania dvojakého občianstva zahraničným Maďarom. Zákon vyvolal nevôľu vlády Slovenskej republiky.

2011

V Srbsku zatkli niekdajšieho veliteľa bosnianskosrbskej armády Ratka Mladiča, obžalovaného z genocídy a zo zločinov proti ľudskosti.

2012

Vyšetrujúci sudca Piero Antonio Bonnet začal aj formálne s vyšetrovaním pápežovho komorníka Paola Gabrieleho, ktorého zadržali v súvislosti s vyšetrovaním úniku tajných dokumentov Svätej stolice. Vatikánsky súdny tribunál ho 6.10.2012 odsúdil na jeden a pol roka väzenia, trest si odpykal v domácom väzení vo svojom vatikánskom byte.

Hudobný kalendár

Narodenia 26. mája
1964

Lenny Kravitz (rodený Leonard Albert Kravitz), New York City, spevák, skladateľ, producent a multiinštrumentalista. So spevom začínal v chlapčenskom zbore, jeho vzorom bol Stevie Wonder.

1972

Narodil sa Alan White, Eltham, Londýn, exbubeník skupiny Oasis, hral v nej od mája 1995 do júna 2004, podieľal sa na nahrávaní štyroch štúdiových a jedného live albumu.

1942

Narodil sa Dušan Grúň, Žilina, spevák. Maturoval v roku 1959 v Košiciach, študoval na Vysokej škole hutníckej v Ostrave.