Quantcast

27 mája

Zlatá bula pre Bratislavu

V roku 1464 kráľ Matej I. Korvín vydal Zlatú bulu pre Bratislavu, v ktorej mestu potvrdil všetky privilégiá a výsady predchádzajúcich panovníkov.


Meniny má Iveta

Viac

Ženské meno Iveta má francúzsky pôvod a význam mena je "tisový luk." Nositeľky tohto na našom území bežne zaužívaného mena oslovujeme Ivetka, Ivka, Iva.

Ivety, ktoré majú meniny 27. mája, vedia pripraviť nejedno prekvapenie. Tieto ženy majú citovú pamäť. Pamätajú si všetko, čo sa ich dotýka, čo ich dojíma a poburuje. Sú mimoriadne zvedavé, ale aj priateľské a úzkostlivé. Majú silný zmysel pre rodinu, ktorá pre ne veľa znamená.

Ivetky sú veľmi zaujímavé ženy, rovnako očarujúce ako ich rastlinný totem čerešňový strom na jar. Ten je podľa orientálnej filozofie stromom múdrosti a šťastia.


Pranostika na dnes

- Zemiaky sadené v máji hovoria: Hneď vyženiem!, a sadené v apríli: Prídem kedy chcem.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 27. mája
1913

- Narodil sa v Ružomberku literárny vedec, prekladateľ, dramaturg a pedagóg JOZEF FELIX. Zomrel 14.4.1977.

1922

- Narodil sa v Trstenej exilový publicista, redaktor Slobodnej Európy JOZEF ŠRAMEK, ktorý bol aj členom výboru poradcov Svetového kongresu Slovákov. Zomrel 6.6.1992.

1924

- Narodil sa v Hronci divadelný a filmový herec, recitátor a pedagóg LADISLAV CHUDÍK, dlhoročný člen činohry Slovenského národného divadla (SND), kde stvárnil veľké množstvo postáv. Jeho prvou hlavnou filmovou postavou bol Kapitán Dabač v rovnomennom filme z roku 1959. Vo filme stvárnil mnohé historické postavy ako napríklad Jána Amosa Komenského či generála Ludvíka Svobodu. Do jeho bohatej filmografie patria také filmy ako napríklad Vlčie diery, Pieseň o sivom holubovi, Polnočná omša, Smrť prichádza v daždi, Výlet do mladosti, alebo Všetci moji blízki. Legendárnym sa stal aj vďaka postave primára Sovu zo seriálu Nemocnica na okraji mesta.

1926

- Narodila sa v Košiciach maliarka KVETA GANDLOVÁ, výrazná umelecká osobnosť európskeho významu. V tvorbe reagovala najmä na tendencie kubizmu, fauvizmu, symbolizmu a secesie. Zomrela 20.3.2004.

1935

- Narodil sa v Dolnom Kubíne spisovateľ a dramaturg PETER BALGHA. Zomrel 16.5.1972.

1939

- Narodila sa v Sevľjuši (Ukrajina) spisovateľka, scenáristka a dramaturgička ALTA VÁŠOVÁ. Jej knižným debutom bola kniha próz Zaznamenávanie neprávd. Nasledovali knihy Miesto, čas, príčina, vedecko-fantastický román Po a prózy ako napríklad Úlety či Osudia. Napísala aj scenáre pre televízne filmy ako napríklad Román o base, alebo Sladké hry minulého leta. Známa je aj ako autorka scenára legendárneho muzikálu Neberte nám princeznú a libreta ďalšieho kultového muzikálu Cyrano z predmestia.

1980

- Zomrel v Bratislave lekár-kardiochirurg a vysokoškolský pedagóg LADISLAV KUŽELA, ktorý sa na klinike v Bratislave v roku 1968 podieľal na prvej transplantácii srdca v strednej a východnej Európe. Narodil sa 5.8.1926.

2002

- Zomrela v Bratislave maliarka ANASTÁZIA MIERTUŠOVÁ. Narodila sa 15.4.1927.

2009

- Zomrel v Bratislave významný geograf a krajinný ekológ, profesor JÁN DRDOŠ, ktorý bol úspešný popularizátor vedy (knihy, filmové scenáre) a spoluorganizátor vedecko-horolezeckej expedície Himaláje 84 - Sagarmatha, na ktorej sa zúčastnil ako vedúci vedeckého tímu. Narodil sa 6.1.1934.

Slovenské udalosti 27. mája
1464

- Kráľ Matej I. Korvín vydal Zlatú bulu pre Bratislavu, v ktorej mestu potvrdil všetky privilégiá a výsady predchádzajúcich panovníkov.

1922

- Bola otvorená Bratislavská plodinová burza.

1927

- Tomáša G. Masaryka znovu zvolili za prezidenta ČSR.

1942

- Slovenský príslušník československého vojska vo Veľkej Británii Jozef Gabčík spolu s českým výsadkárom Janom Kubišom spáchali v Prahe atentát na zastupujúceho ríšskeho protektora Reinharda Heydricha.

Svetové osobnosti 27. mája
1525

- Zomrel (bol popravený) nemecký evanjelický teológ, revolučný mysliteľ a vodca sedliackeho povstania THOMAS MÜNTZER. Narodil sa pred rokom 1490.

1564

- Zomrel francúzsko-švajčiarsky náboženský reformátor, teológ a mysliteľ JÁN KALVÍN (Jean Calvin), ktorý nadviazal na Martina Luthera a Jana Husa a stal sa tak spoluzakladateľom protestantizmu (jeho vetvy kalvinizmu). Narodil sa 10.7.1509.

1840

- Zomrel taliansky husľový virtuóz a hudobný skladateľ NICCOLO PAGANINI. Narodil sa 27.10.1782.

1894

- Narodil sa francúzsky spisovateľ LOUIS FERDINAND CÉLINE. Už jeho prvý román Cesta do hlbín noci zaznamenal pre svoj originálny (novátorský) štýl a jazyk úspech. Druhý román Smrť na úver sa vyznačoval ešte väčšou otvorenosťou, opísal kruté zážitky z detstva. Ďalšími románmi sú napríklad Od zámku k zámku, alebo Sever. Známym sa stal aj svojimi kontroverznými názormi, ktoré boli plné tvrdého antisemitizmu. Zomrel 1.6.1961.

Svetové udalosti 27. mája
1471

- Na sneme v Kutnej Hore zvolili Vladislava II. za českého kráľa.

1703

- Ruský cár Peter I. Veľký založil pri ústí rieky Nevy Petrohrad, ktorý sa stal v roku 1712 hlavným mestom.

1905

- V Kórejskom prielive pri ostrovoch Cušima sa začala dvojdňová námorná bitka medzi Ruskom a Japonskom, ktorej výsledkom bola porážka Ruska a upevnenie prevahy Japonska v Tichomorí.

1937

- V americkom San Franciscu otvorili v tom čase najdlhší visutý most sveta (2750 metrov) pre chodcov a o deň neskôr aj pre automobilovú dopravu.

1997

- Prezidenti Ruska a USA Boris Jeľcin a Bill Clinton podpísali historickú dohodu o spolupráci medzi Severoatlantickou alianciou (NATO) a Ruskom, ktorá mala otvoriť cestu k rozširovaniu aliancie smerom na východ.

1999

- Haagsky Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) obvinil z vojnových zločinov a zo zločinu proti ľudskosti juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča.

2006

- Pri zemetrasení v Indonézii zahynulo 5782 ľudí a 130.000 prišlo o strechu nad hlavou.

2011

- Astronauti amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Mike Fincke a Greg Chamitoff sa postarali o hneď dva zápisy do histórie. Absolvovali totiž posledný výstup do voľného vesmíru v rámci 30 ročného programu misie raketoplánu Endeavou a zároveň po 12 rokoch ukončili montáž Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).