Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 19. marec 2024Meniny má Jozef

29 mája

Medzinárodný deň príslušníkov mierových misií OSN

- vyhlásila ho OSN roku 2002 a pripomína sa od roku 2003.



Európsky deň susedov - prvý Deň susedov si pripomenuli v Paríži (Francúzsko) v roku 1999, iniciovaný Európskou federáciou miestnej solidarity. Ako európsky deň sa pripomína od roku 2003.



Svetový deň zdravého trávenia - vyhlásila ho Svetová gastroenterologická organizácia (WGO) a pripomína sa od roku 2004.


Meniny má Vilma

Viac

Ženské meno Vilma má nemecký pôvod a vo voľnom preklade znamená: tá, ktorá má pevnú vôľu. Nositeľky tohto na našom území menej rozšíreného mena oslovujeme Vilmuška, Vilmička.
Vilmy, ktoré oslavujú meniny 29. mája, majú dosť ťažko pochopiteľnú povahu. Zanechávajú v nás dojem, že sedia na dvoch stoličkách, pričom sa opatrne vyhýbajú nebezpečným miestam tak ako pstruh, ich zvierací totem.
Aktivita týchto žien je skôr priemerná. Zaujímajú sa o všetko, čo priamo súvisí so životom. Väčšinou sú dobrými a oddanými matkami. Rodičia by mali Vilmušky od malička viesť k samostatným rozhodnutiam a naučiť ich povedať nie. Sú životaschopné, zdravie majú nestále. V jeden deň sa cítia dobre, na druhý zas nie. V tomto kolísaní hrá veľkú rolu ich psychika. Mali by obmedziť pitie kávy a stravu si dopĺňať hlavne o železo.
Vilmy ovplyvňujú planéty Jupiter a Neptún. Obľúbené farby týchto žien sú zelená, modrá a ružová. Ochranné rastliny pľúcnik, skorocel, ochranné kamene akvamarín, rubín a opál.


Pranostika na dnes

Máj a september sú bránami leta.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 29. mája
1637

Zomrel v Liptovskom Mikuláši evanjelický farár, učiteľ, barokový spisovateľ a prekladateľ JURAJ TRANOVSKÝ, zostavovateľ a vydavateľ prvého evanjelického kancionála Cithara Sanctorum. Narodil sa 27.3.1592, ale uvádza sa aj dátum 9.4.1592.

1847

Zomrel vo Viedni (Rakúsko) právnik, autor šiestich obrán slovenského národa, etnograf, publicista, spisovateľ, ľudovýchovný pracovník, mecén štúrovcov a osvietenský propagátor progresívnych postupov v poľnohospodárstve JÁN ČAPLOVIČ, zakladateľ slovenského národopisu ako samostatnej vedy. Narodil sa 22.9.1780.

1881

Narodil sa v Liptovskom Mikuláši hudobný skladateľ, zberateľ ľudových piesní, organizátor hudobného života na Slovensku, hudobný vedec a zbormajster MILOŠ RUPPELDT. Zomrel 18.11.1943.

1944

Zomrel v Báčskom Petrovci (Srbsko) spisovateľ a publicista JÁN ČAJÁK, autor románu Rodina Rovesných a noviel Pred oltárom či Z povinnosti. V roku 1919 založil slovenské gymnázium v Báčskom Petrovci, kde pôsobil aj ako predseda literárneho a národopisného odboru Matice slovenskej vo vtedajšej Juhoslávii. Narodil sa 19.12.1863.

2006

Zomrela v Radošinej legendárna herečka Radošinského naivného divadla KATARÍNA KOLNÍKOVÁ. Narodila sa 20.4.1921.

Slovenské udalosti 29. mája
1205

Za uhorského kráľa bol korunovaný Ondrej II., známy tým, že v roku 1222 vydal Zlatú bulu, ktorá okrem iného obsahovalo zoznam práv a slobôd uhorskej šľachty.

1465

Pápež Pavol II. na žiadosť kráľa Mateja Korvína povolil založenie univerzity v Bratislave známej ako Academia Istropolitana.

1975

Generálneho tajomníka ÚV KSČ Gustáva Husáka zvolili za prezidenta Československej socialistickej republiky (ČSSR).

1991

Pápež Ján Pavol II. ustanovil za prvého kardinála na území Slovenska nitrianskeho biskupa Jána Chryzostoma Korca.

1999

Za prezidenta Slovenskej republiky (SR) bol v historicky prvej priamej voľbe zvolený Rudolf Schuster.

2009

Slovenská Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) a Česká energetická spoločnosť (ČEZ) podpísali akcionársku dohodu o vzniku spoločného podniku, ktorý postaví novú jadrovú elektráreň v lokalite Jaslovské Bohunice.

Svetové osobnosti 29. mája
1917

Narodil sa americký demokratický politik a štátnik JOHN FITZGERALD KENNEDY, ktorý bol najmladším (35. v poradí) prezidentom (20.1.1961 - 22.11.1963) v amerických dejinách. Zomrel na následky atentátu 22.11.1963.

1922

Narodil sa hudobný skladateľ narodený v Rumunsku, ale gréckeho pôvodu a s francúzskym občianstvom IANNIS XENAKIS, ktorý bol aj stavebným inžinierom, čo sa výrazne zapísalo do jeho hudobnej tvorby. Matematické postupy využívané v oblasti architektúry aplikoval aj v hudbe. Napríklad partitúru jeho asi najznámejšej skladby Metastaseis tvoria hyperboly, paraboly a rôzne iné krivky. Ich dokonalú zvukovú podobu dosiahol vďaka elektronickej hudbe. Zomrel 4.2.2001.

1935

Zomrel svetoznámy český hudobný skladateľ a huslista JOSEF SUK. Narodil sa 4.1.1874.

1979

1Zomrela kanadská filmová hviezda MARY PICKFORDOVÁ (vlastným menom Gladys Smithová), hviezda nemého filmu. Narodila sa 8.4.1892. Niektoré iné zdroje uvádzajú ako rok narodenia aj 1893.

1982

Zomrela rakúska herečka ROMY SCHNEIDEROVÁ, celým menom Rosemarie Magdalena Schneider-Albach. Slávnou sa stala po stvárnení rakúskej cisárovnej a uhorskej kráľovnej Alžbety Bavorskej známej ako Sissi. Narodila sa 23.9.1938.

1988

Zomrel český divadelný a filmový herec VLADIMÍR MENŠÍK, ktorý sa predstavil v takých filmoch ako Král Šumavy, Markéta Lazarová, Limonádový Joe aneb Konská opera, Lásky jedné plavovlásky, Dívka na koštěti, Jak utopit dr. Mráčka aneb konec vodníků v Čechách, Dobří holuby se vracejí a v mnohých ďalších. Narodil sa 9.10.1929.

1994

Zomrel v čílskom exile posledný najvyšší predstaviteľ štátu a komunistickej strany v bývalej Nemeckej demokratickej republike (NDR) ERICH HONECKER. Narodil 25.8.1912.

Svetové udalosti 29. mája
1176

V bitke pri severotalianskom Legnane podľahol rímsko-nemecký cisár Fridrich I. Barbarossa vojsku Lombardskej ligy, pretože Henrich Lev mu odmietol prísť v rozhodujúcich okamihoch do Talianska na pomoc.

1453

Turecké oddiely dobyli pod vedením sultána Mehmeda II. hlavné mesto Byzantskej ríše Konštantinopol, zomrel pritom posledný cisár Konštantín XI. Znamenalo to definitívny zánik Byzantskej ríše.

1790

Rhode Island sa stal v poradí 13. štátom únie Spojených štátov amerických (USA) ako posledná a najmenšia z pôvodných kolónií Anglicka.

1919

V Amerike patentovali prvý vyskakovací hriankovač, ktorý skonštruoval Charles Strite.

1922

Ekvádor sa stal nezávislou krajinou.

1953

Novozélandský horolezec Edmund Hillary a nepálsky šerpa Tenzing Norgay vztýčili ako prví ľudia zástavu na vrchole najvyššej hory sveta Mount Everestu.

1985

Pred začiatkom finálového stretnutia Pohára majstrov európskych krajín vo futbale medzi FC Liverpool a Juventus Turín sa na Heyselovom štadióne v belgickom Bruseli stala katastrofa. Fanúšikovia Liverpoolu rozpútali výtržnosti a zaútočili na fanúšikov Juventusu Turín. V panike sa pod náporom masy ľudí zrútil betónový múr. Nešťastie si vyžiadalo 39 mŕtvych a vyše 400 ranených. Stretnutie sa nakoniec uskutočnilo a Juventus vyhral 1:0.

2001

Porota newyorského súdu zasadajúceho v Manhattane (USA) uznala štyroch mužov Američana libanonského pôvodu Wadíha El-Hagea, Mohameda Rašída Daúda Al-'Owhalího zo Saudskej Arábie, Chalfána Chámisa Mohameda z Tanzánie a Mohameda Sadíka Odeha z Jordánska vinnými zo sprisahania proti americkým občanom, vyslancom, zamestnancom ambasád Spojených štátov amerických a príslušníkom v armáde. Štvorica je tiež zodpovedná za bombové útoky na dve ambasády USA v Afrike, pri ktorých zahynulo 224 ľudí medzi nimi 12 Američanov.