29 októbra

Svetový deň psoriázy

Ustanovili ho International Federation of Psoriasis Association (IFPA) a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Pripomína sa od roku 2004. Na Slovensku záujmy psoriatikov zastupuje Spoločnosť psoriatikov a atopikov Slovenskej republiky (SPaA SR), ktorá vznikla vo februári 1990.


Meniny má Klára

Viac

Ženské meno Klára je svätecké, má latinský pôvod a vo voľnom preklade znamená "jasná, svetlá, slávna". Nositeľky tohto mena oslovujeme Klárika, Klárka. V súčasnosti sa na Slovensku vyskytuje meno Klára skôr v populárnej talianskej verzii Chiara.

Kláry, ktoré majú meniny 29. októbra, sú neposedné a rozmarné. Prevláda v nich schopnosť rýchlo vyriešiť problém. Sú plné dôvtipu a neznesú, aby v živote hrali "druhé husle".

Nemožno o nich povedať, že štúdium ich nadchýna. Oslovuje ich cestovanie, preto sú z nich prevažne sprievodkyne alebo spravodajkyne.

Celý život majú sklon blysnúť sa pred ľuďmi, ľahko sa zamilujú.

Klárky sú vitálne aj odolné. Sú aj maškrtné, čo sa im môže vypomstiť na hmotnosti. Viac ako sladkosti im prospejú špargľa, hrozno, broskyne a výrobky zo sóje.

Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú modrá a biela. Ochranné rastliny fialka a mäta, ochranné kamene achát a zafír.


Pranostika na dnes

- Ak skoro v októbri sneh padá, bude mäkká zima.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 29. októbra
1815

- Narodil sa v Uhrovci politik, jazykovedec, pedagóg, publicista a novinár ĽUDOVÍT ŠTÚR, najvýznamnejší predstaviteľ slovenského národného života v polovici 19. storočia, kodifikátor súčasného slovenského spisovného jazyka. Zomrel 12.1.1856.

1900

- Narodil sa v Trenčianskych Tepliciach herec a režisér ANDREJ BAGAR, jeden zo zakladateľov slovenského profesionálneho divadla. Zomrel 31.7.1966.

1919

- Narodil sa v Slovenskej Ľupči BOHUSLAV CAMBEL, jedna z najvýznamnejších osobností slovenskej geológie. V roku 1998 ho Cambridgeská univerzita vo Veľkej Británii zaradila medzi 2000 najvýznamnejších osobností vedy 20. storočia. Zomrel 9.7.2006.

1949

- Narodila sa v Bratislave speváčka a príležitostná herečka (Pacho, hybský zbojník) EVA MÁZIKOVÁ.


1955

- Narodil sa v Bratislave spisovateľ, dramatik, dramaturg a autor rozhlasových a divadelných hier a kníh pre deti JÁN ULIČIANSKY.

Slovenské udalosti 29. októbra
1923

- Na linke Praha - Bratislava začali s pravidelnou leteckou dopravou.

1944

- Fašisti vypálili obec Miezgovce.

1992

- Premiéri Vladimír Mečiar (SR) a Václav Klaus (ČR) podpísali v Prahe dohodu o colnej únii medzi ČR a SR a ďalších 15 dohôd týkajúcich sa rozdelenia Československa.

1999

- Do obchodného registra Okresného súdu bol zapísaný jediný štátny lesný podnik s celoslovenskou pôsobnosťou Lesy Slovenskej republiky, š.p., Banská Bystrica. Založený bol 1.7.1999.

Svetové osobnosti 29. októbra
1618

- Zomrel (bol popravený) anglický básnik, vojak a objaviteľ sir WALTER RALEIGH. Narodil sa asi v roku 1552, alebo 1554.

1783

- Zomrel francúzsky filozof, fyzik, astronóm a encyklopedista JEAN LE ROND D'ALEMBERT. Narodil sa 17.11.1717 (niektoré zdroje uvádzajú ako deň narodenia aj 16. november).

1889

- Zomrel ruský vedec, publicista, literárny kritik, materialistický filozof a revolučný demokrat NIKOLAJ GAVRILOVIČ ČERNYŠEVSKIJ. Narodil sa 24.7.1828.

1897

- Zomrel americký ekonóm, sociálny reformátor a publicista HENRY GEORGE. Narodil sa 2.9.1839.

- Narodil sa nacistický minister propagandy a blízky spolupracovník Adolfa Hitlera PAUL JOSEPH GOEBBELS. Zomrel (otrávil sa s manželkou krátko potom, ako otrávili šesť svojich detí) 1.5.1945.

1924

- Narodil sa poľský básnik, dramatik a esejista ZBIGNIEW HERBERT. Zomrel 28.7.1998.

1947

- Narodil sa americký herec RICHARD DREYFUSS, ktorý účinkoval vo filmoch Absolvent, Valley of the Dolls (Údolie bábik), Americké grafiti, Čeľuste, Blízke stretnutie tretieho druhu, Somrák z Beverly Hills či Opus pána Hollanda.

1948

- Narodila sa americká herečka KATE JACKSONOVÁ, ktorá sa preslávila hlavne účinkovaním v seriáli zo 70. rokov 20. storočia Charlieho anjeli.

1971

- Narodila sa americká herečka WINONA RYDEROVÁ, ktorá sa stala známou najmä za stvárnenie melancholických postáv vo filmoch ako Beetlejuice či Reality Bites a za svoj výkon v Malých ženách a Vek nevinnosti bola nominovaná na Oscara.

1988

– Zomrela česká herečka NATAŠA GOLLOVÁ, ktorá si zahrala v komédii Kristián po boku Oldřicha Nového. Po veľkolepom úspechu tohto filmu nasledovala rola vo filme Eva tropí hlouposti, kde zahrala Evu Norovú. Ako éterická bytosť Sirael sa predstavila vo filmovej komédii Císařův pekař a pekařův císař. Jej poslednou úlohou bola Fany vo filme Drahé tety a já. Narodila sa 27.2.1912.

1993

- Zomrel český režisér a scenárista ZDENĚK PODSKALSKÝ, režisér takých filmových komédií ako napríklad Kam čert nemůže, Světáci, Noc na Karlštejně alebo Trhák. Narodil sa 18.2.1923.

Svetové udalosti 29. októbra
1787

- V pražskom Stavovskom divadle sa konala svetová premiéra opery Don Giovanni hudobného skladateľa Wolfganga Amadea Mozarta, ktorú dirigoval sám Mozart.

1914

- Turecké vojnové lode zaútočili na ruské čiernomorské prístavy a loďstvo.

1923

- V Osmanskej ríši sa k moci dostal Mustafa Kemal, ktorý krajinu zbavil vplyvu moslimského Východu a priblížil ju k európskemu Západu. Osmanská ríša sa zároveň stala Tureckou republikou.

1932

- Vo francúzskom prístave St. Nazaire spustili na vodu svojho času najväčší parník na svete Normandie.

1935

- Spojením britských leteckých spoločností vznikli aerolinky British Airways.

1956

- Izraelské jednotky podnikli prudkú ofenzívu proti egyptským postaveniam na Sinajskom polostrove. Medzinárodný konflikt, ktorý vypukol po zoštátnení Suezského prieplavu, sa tak premenil na regulárnu vojnu.

1959

- V komiksovom časopise Pilote sa objavil prvý dobrodružný príbeh s drobným bojovníkom Asterixom. Vytvoril ho v Taliansku narodený umelec Albert Uderzo.

2004

- Najvyšší predstavitelia 25 členských krajín Európskej únie (EÚ) podpísali v talianskom Ríme text historicky prvej európskej ústavnej zmluvy. Za SR ho na základe splnomocnenia prezidentom SR Ivanom Gašparovičom podpísal premiér SR Mikuláš Dzurinda a minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan. Mali ju ratifikovať všetky členské štáty, no nestalo sa tak, lebo vo Francúzsku a Holandsku bola zmluva v referende odmietnutá.

2005

- Najmenej 66 ľudí prišlo o život a mnoho ďalších utrpelo zranenia pri troch po sebe nasledujúcich výbuchoch na trhoch v indickom hlavnom meste Naí Dillí.

2006

- Medzi 100 ľuďmi na palube lietadla, ktoré sa zrútilo neďaleko nigérijskej metropoly Abuja, sa nachádzal aj duchovný vodca nigérijských moslimov sultán Muhammad Maccido.