30 októbra

Výročie Deklarácie slovenského národa

Pamätný deň SR


Meniny má Šimon a Simona

Viac

Šimon a Simona sú v súčasnosti na Slovensku pomerne populárne mená. Ide o novozákonné hebrejské mená, ktoré v preklade znamenajú "počúvajúci, počúvajúca". Nositeľov oslovujeme Šimonko a Simonka.

Šimonovia aj Simony, ktorí majú spolu meniny 30. októbra, sú pozoruhodné osobnosti. Sú inteligentní, dokážu ovplyvňovať názory ľudí a vedia, ako a koho majú na svoje danosti upozorniť. Uplatniť sa môžu napríklad v politike alebo v obchode.

Nemožno o nich povedať, že sú spoločenskí. Radi sa uzatvárajú do svojho malého vnútorného sveta. Napriek nie vždy vhodnej životospráve majú pevné zdravie. Je podmienené dostatkom spánku.

Šimonkov a Simonky ovplyvňujú planéty Venuša a Slnko. Ich obľúbené farby sú zelená, biela, hnedá a oranžová. Ochranné rastliny ľubovník, mak a nechtík, ochranné kamene smaragd, jantár a granát.

Druhý jeruzalemský biskup svätý ŠIMON (SIMEON), ďalej slovenský operný spevák, barytonista ŠIMON SVITOK, slovenský hudobný skladateľ ŠIMON JUROVSKÝ vlastným menom Weiss-Nägel, ale i významný jazykovedec, pedagóg, slovakista, etymológ ŠIMON ONDRUŠ, ktorý skonal vo veku 86 rokov 8. januára 2011, ďalej slovenská kostýmová výtvarníčka SIMONA VACHÁLKOVÁ, či gospelový talent roku 2009 SIMONA MARTAUSOVÁ - to sú zástupcovia mien, ktoré v slovenskom kalendári pripadajú na 30. októbra.


Pranostika na dnes

- Aká jeseň, taká jar.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 30. októbra
1877

- Narodil sa vo Viedni chirurg STANISLAV KOSTLIVÝ, zakladateľ slovenskej chirurgickej školy a spoluzakladateľ Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Zomrel 7.12.1946.

1920

- Narodila sa v Ružomberku maliarka EDITA AMBRUŠOVÁ.

1929

- Narodila sa v Hlohovci herečka VIERA STRNISKOVÁ, bývalá členka Novej scény v Bratislave, ktorá neskôr pôsobila v divadlách v nemeckom Kolíne, vo Zvolene a Nitre. Od roku 1962 bola členkou Činohry SND v Bratislave. Vo svojej divadelnej, filmovej i rozhlasovej kariére stvárnila veľké, tragické i komické postavy. V divadle sa presadila napríklad ako Katarína zo Skrotenia zlej ženy, Želmíra z Geľa Sebechlebského, či Líza Doolittlová z Pygmaliona, alebo ako Gittel z hry Dvaja na hojdačke, či Blanche du Bois z Električky zvanej túžba. Jej filmografia obsahuje desiatky filmov, medzi nimi Námestie svätej Alžbety, Smrť prichádza v daždi, Sladký čas Kalimagdory alebo rozprávku Soľ nad zlato.

1934

- Narodil sa v Košiciach geológ a vedecký pracovník DIONÝZ VASS, ktorý participoval na viacerých zahraničných projektoch ako napríklad IGCP projekt 25 Stratigrafická korelácia neogénu Tethysu a Parathetysu, alebo projekt Globálna korelácia epoch tektogenézy.

1936

- Zomrel v Budapešti (Maďarsko) maliar EDUARD BALLO, ktorý vytvoril napríklad portrét Pavla Országha Hviezdoslava a na vlastné náklady vybudoval v Liptovskom Mikuláši Ballovský dom Bethaniu pre sociálne slabších občanov. Narodil sa 17.12.1859 v Liptovskom Miuláši.

1943

- Zomrel v Martine maliar a spisovateľ MILAN THOMKA MITROVSKÝ. Narodil sa 1.7.1875.

1954

- Zomrel vo Fričovciach cirkevný historik JOZEF ŠPIRKO, autor prvých po slovensky napísaných dejín katolíckej cirkvi so zvláštnym zreteľom na Slovensko. Narodil sa 2.4.1896.

1956

- Narodil sa v Bratislave politik (Strana demokratickej ľavice - SDĽ, Sociálnodemokratická alternatíva - SDA), exminister školstva (1998-2002) a súčasný primátor Bratislavy MILAN FTÁČNIK.

Slovenské udalosti 30. októbra
1918

- V Turčianskom Sv. Martine sa konalo deklaračné zhromaždenie okolo 200 slovenských politických predstaviteľov, ktoré za predsedníctva Matúša Dulu zvolilo Slovenskú národnú radu (SNR) a prijalo Deklaráciu slovenského národa - tzv. Martinskú deklaráciu, pripravenú evanjelickým kňazom Samuelom Zochom. Deklarácia oficiálne zrušila spojenie Slovákov s Uhorskom a stala sa štátoprávnym aktom prispievajúcim k vzniku Československa.

1944

- V Banskej Bystrici zorganizoval nemecký vojenský veliteľ Hermann Höffle oslavy víťazstva nad nepriateľom. Na oslave prezident Jozef Tiso vyznamenal niekoľkých nemeckých vojakov a odslúžil ďakovnú omšu na počesť víťazstva nad SNP.

- Nemeckí vojaci vypálili obec Vinné.

1968

- Na Bratislavskom hrade bol prezidentom ČSSR Ludvíkom Svobodom, predsedom Národného zhromaždenia ČSSR Josefom Smrkovským a predsedom vlády ČSSR Oldřichom Černíkom slávnostne podpísaný zákon o československej federácii. Zákon nadobudol platnosť 1. januára 1969.

1998

- Predseda parlamentu SR Jozef Migaš v zastúpení prezidenta SR vymenoval novú koaličnú vládu na čele s premiérom Mikulášom Dzurindom.

Svetové osobnosti 30. októbra
1626

- Zomrel holandský prírodovedec WILLEBRORD SNELLIUS, ktorý objavil zákon lomu svetla (vlastným menom Willebrord Snel van Rojen). Narodil sa v roku 1580.

1839

- Narodil sa francúzsky impresionistický maliar ALFRÉD SISLEY. Zomrel 29.1.1899.

1885

- Narodil sa americký básnik EZRA POUND, jedna z najvýraznejších osobností literárnej moderny 20. storočia. Hlavný predstaviteľ imagistov. Známy je však aj svojou podporou talianskeho fašizmu počas druhej svetovej vojny. Zomrel 1.11.1972.

1871

- Narodil sa francúzsky básnik, esejista a literárny kritik PAUL VALÉRY. Zomrel 20.7.1945.

1910

- Zomrel švajčiarsky spisovateľ, filantrop a spoluzakladateľ Medzinárodného Červeného kríža, iniciátor Ženevskej konvencie HENRI (alebo HENRY) DUNANT, laureát Nobelovej ceny mieru z roku 1901. Narodil sa 8.5.1828.

2007

- Zomrel americký herec a spevák ROBERT GOULET, ktorý sa preslávil v roku 1960 úlohou Lancelota v muzikáli Kamelot. Objavil sa aj na filmovom plátne, je známy napríklad z filmov z Beetlejuice či Bláznivá strela 2 1/2: Vôňa strachu. Svoj hlas prepožičal jednej z postavičiek rozprávky Toy Story 2. Narodil sa 26.11.1933.

2009

- Zomrel český herec JOSEF KARLÍK, ktorý bol známy napríklad ako dedko z filmu Ako dostať otecka do polepšovne. Objavil sa aj v seriáloch Sanitka, Četnické humoresky, či Dobrodružstvá kriminalistiky. Narodil sa 19.3.1928.

- Zomrel svetoznámy francúzsky antropológ a etnológ CLAUDE LÉVI-STRAUSS, jeden z popredných predstaviteľov štrukturalizmu. Narodil sa 28.11.1908.

2010

- Zomrel holandský spisovateľ HARRY MULISCH. Narodil sa 29.7.1927.

2011

- Zomrel český maliar a karikaturista JIŘÍ WINTER-NEPRAKTA. Narodil sa 12.7.1924.

Svetové udalosti 30. októbra
1905

- Ruský cár Mikuláš II. vydal tzv. Októbrový manifest, v ktorom sľúbil okrem konštitučnej monarchie a dodržiavania základných ľudských práv aj vytvorenie nového parlamentu - Štátnej dumy.

1922

- Taliansky kráľ Viktor Emanuel III. poveril zostavením novej vlády vodcu fašistov Benita Mussoliniho.

1938

- Po odvysielaní rozhlasovej hry podľa utopického sci-fi románu Herberta G. Wellsa The War of the Worlds (Vojna svetov) zavládla hlavne v juhovýchodnej časti USA panika. Hru režíroval Orson Wells, ktorý prenikavý účinok dosiahol tým, že klasické prerozprávanie príbehu nahradil realistickou dramatizáciou, napríklad odvysielaním správ o útoku vesmírnych bytostí z Marsu.

1959

- Začalo svoju činnosť pražské divadlo Semafor.

1995

- Občania kanadskej provincie Québec rozhodli v referende, že táto najväčšia frankofónna provincia zostane súčasťou Kanady.

1997

- V prezidentských voľbách v Írsku zvíťazila právnička Mary McAleeseová, ktorá pochádza zo Severného Írska.