4 augusta

Deň Matice slovenskej

Deň Matice slovenskej je pamätný deň SR. V roku 1863 sa v tento deň konalo zakladajúce valné zhromaždenie Matice slovenskej v Martine - celonárodnej slovenskej kultúrnej organizácie, ktorá mala spájať milovníkov slovenského národa, v mene vzdelanosti povzbudzovať slovenskú literárnu tvorbu, umenie, vedu a rozvíjať slovenský jazyk.


Meniny má Dominika

Viac

Pôvod tohto mena je z latinského Dominicus, čo znamená pán.

Ak hľadáte „bútľavú“ vŕbu, tak ju nájdete v tejto žene. Dokáže vás vypočuť, poradiť, má schopnosť vyriešiť akékoľvek hlavolamy. Jej dokonalý cit pre medziľudské vzťahy z nej vyžaruje na diaľku. Priateľstvo má pre ňu hlboký zmysel, je oddanou priateľkou, hoci jej správanie voči priateľom je striedavé a občas neviete na čom ste. Na jednej strane vám ochotne pomôže, dá vám aj posledné, ale tiež vie povedať „nie“. Vážne sa vám neoplatí s ňou hádať, lebo práve tým by ste spustili časovaný bombu, ktorá je v nej ukrytá. A len potom sa vám predstaví jej dominantná, tvrdohlavá a panovačná stránka.

Fascinujú ju hlavne povolania, kde by mohla rozkazovať, alebo vládnuť. Svoje styky inteligentne využíva aby presadila svoje, čo jej zväčša zaručí úspech.

Citové poryvy radšej skrýva, vôbec nemá potrebu vystavovať na obdiv svoju lásku, pretože má strach, že by nám mohla prezradiť svoju „Achillovu pätu“.

Typickou farbou tohto mena je žltá.

Osobnosť: Mlčanlivá žena.

Meniny má Dominik

Viac

Pôvod tohto mena je z latinského Dominicus, čo znamená pán.

Dynamizmus, dobrodružstvo a adrenalín, to sú tie správne charakteristiky, ktoré vystihujú tohto muža. Málokedy sa pred niečím zastaví. Stačí, ak to len trochu zaváňa zábavou a už sa stáva spoluúčastníkom akejkoľvek lumpárne.

Je spoločenský, zábavný, stále ma čo povedať a svojmu okoliu vždy veľmi rád pomôže. Jeho slabou stránkou je zodpovednosť. V prípade, že sa rozhodnete mu dohovoriť, alebo poradiť, musíte sa obrniť riadnou dávkou trpezlivosti, pretože Dominik vás dokáže riadne potrápiť, poprípade vás bude mať doslova na „saláme“.

Prehnané reakcie akými vás zaskočí vôbec nikdy neľutuje, jeho životnou ideológiou je: „Žiť každý deň na 100%“.

Má dokonalé technické myslenie a mohol by sa uplatniť ako výborný technik, ale on často krát dá prednosť nebezpečenstvu a dobrodružstvu. Ak sa zamiluje, tak verte, že dá do toho celé svoje srdce a osôbka, ktorá si ho získa bude sa mať pri ňom ako v nebi. No, ak zažije sklamanie zmení sa na nepoznanie. Z človeka plného života, flegmatizmu a optimizmu sa stane agresor, ktorý nič a nikoho nepotrebuje.

Typickou farbou tohto mena je zelená.

Osobnosť: Muž, ktorý prichádza.


Pranostika na dnes

Horúčosť na sv. Dominika znamená veľmi tuhú zimu.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 4. augusta
1711

Zomrel v Prešove pedagóg, historik a spisovateľ JÁN REZÍK, ktorý vo svojom diele Verejná prešovská poprava čiže prešovské jatky opísal udalosti a popravu 17 mešťanov - prívržencov Tököliho. Narodil sa asi v roku 1650.

1884

Narodil sa v Starej Pazove (Vojvodina-Srbsko) evanjelický kňaz, spisovateľ a dramatik VLADIMÍR KONŠTANTÍN HURBAN. Zomrel 28.9.1950.

1903

Narodil sa v Dudváhu-Vlčkovciach výtvarný pedagóg, publicista, sochár, medailér a národný umelec FRAŇO ŠTEFUNKO. Zomrel 6.4.1974.

1930

Narodil sa vo Vígľaši básnik, publicista a literárny teoretik JÁN ŠKAMLA. Zomrel 13.11.1997.

1965

Zomrel v Říčanoch pri Prahe (ČR) diecézny biskup Spišskej rímskokatolíckej diecézy JÁN VOJTAŠŠÁK. V roku 1951 ho odsúdili na 24 rokov väzenia vo vykonštruovanom procese spolu s gréckokatolíckym biskupom Pavlom Gojdičom, ktorý vo väzení zomrel. Vojtaššákovi bol v roku 1963 zvyšok trestu odpustený a žil potom v charitnom domove pri Prahe. V decembri 1996 sa začal kanonizačný proces o jeho prípadnom blahorečení a svätorečení. Narodil sa 14.11.1877 v Zákamennom.

1972

Zomrel v Poprade herec, režisér, scenárista a pedagóg JÁN JAMNICKÝ, s ktorého menom sú spojené napríklad filmy ako Varúj!, Vlčie diery alebo Rozsudok. Narodil sa 20.5.1908.

1977

Zomrel v Bratislave rozhlasový publicista a šéfredaktor západoslovenského krajského vysielania Slovenského rozhlasu PAVOL PÚČIK, ktorý sa venoval aj spracovávaniu dejín regionálneho rozhlasového vysielania na Slovensku. Narodil sa 23.1.1921.

2008

Zomrel v Bratislave významný filmový strihač MAXIMILIÁN REMEŇ, ktorý spolupracoval s väčšinou významných slovenských režisérov. Paľovi Bielikovi strihal filmy Kapitán Dabač či Jánošík. Štefanovi Uhrovi strihal filmy ako napríklad Panna zázračnica, Keby som mal pušku alebo Pásla kone na betóne. Podieľal sa aj na filmoch Martina Hollého Havrania cesta, Medená veža, Orlie pierko, alebo Noční jazdci. Spolupracoval aj so Stanislavom Barabášom na filmoch Pieseň o sivom holubovi, Zvony pre bosých. Jurajovi Jakubiskovi strihal film Zbehovia a pútnici a Martinovi Ťapákovi Nevestu hôľ, Pacha, hybského zbojníka alebo rozprávky Plavčík a Vratko a Popolvár najväčší na svete. Narodil sa 3.12.1927.

Slovenské udalosti 4. augusta
1863

V Martine sa konalo prvé valné zhromaždenie Matice slovenskej.

1869

Uskutočnilo sa zakladajúce valné zhromaždenie celonárodného spolku žien Živena.

Svetové osobnosti 4. augusta
1859

Narodil sa nórsky prozaik, nositeľ Nobelovej ceny (1920) KNUT HAMSUN, vlastným menom Knud Pedersen. Po druhej svetovej vojne bol vyšetrovaný za kolaborantstvo s nacistickým režimom. Po smrti boli jeho život i dielo dlho tabuizované. V roku 1996 nakrútil švédsky režisér Jan Troell životopisný film Hamsun, kde spisovateľa stvárnil herec Max von Sydow. Medzi jeho známe diela patria napríklad prózy: Hlad, Mystéria či Pan. Zomrel 19.2.1952.

1875

Zomrel dánsky spisovateľ, autor známych rozprávok (napr. Statočný cínový vojačik, Snehová kráľovná, Škaredé káčatko, Dievčatko so zápalkami, Cisárove nové šaty alebo Malá morská víla) HANS CHRISTIAN ANDERSEN. Narodil sa 2.4.1805.


1900

Narodila sa matka britskej kráľovnej Alžbety II. ALŽBETA - kráľovná matka. Zomrela 30.3.2002.

1901

Narodil sa legendárny americký jazzový trubkár, spevák a skladateľ LOUIS ARMSTRONG. Dátum narodenia je však neistý, keďže do hudobníkových 18 rokov nie je známy žiadny doklad o jeho existencii. Zomrel 6.7.1971.

1905

Narodil sa ruský hudobný skladateľ a dirigent BORIS ALEXANDROVIČ ALEXANDROV. Viedol slávny zbor Alexandrovci, ktorý v roku 1928 založil jeho otec Alexander Vasiljevič Alexandrov. Zomrel 16.6.1994.

1961

Narodil sa americký právnik, politik a súčasný 44. americký prezident BARACK HUSSEIN OBAMA.

1976

Zomrela česká herečka VĚRA FERBASOVÁ, ktorá bola obľúbenou predstaviteľkou mladých dievčat a samopašných slečien vo filmoch Martina Friča, napríklad Mravnost nade vše. Neskôr hrala staré, komické i tragikomické ženy, napríklad Skřivánci na niti, Jáchyme, hoď ho do stroje. Narodila sa 21.9.1913.

1976

Zomrel britský tlačový magnát ROY HERBERT BARÓN THOMSON OF FLEET. Najznámejšie noviny, ktoré vydával sú The Times a The Sunday Times. Narodil sa 5.6.1894.

1992

Zomrel český rímskokatolícky teológ a kňaz, pražský arcibiskup FRANTIŠEK TOMÁŠEK. Narodil sa 30.6.1899.

1994

Zomrel taliansky historik, novinár a politik GIOVANNI SPADOLINI, jeden z najváženejších talianskych štátnikov. Narodil sa 21.6.1925.

2008

Zomrel taliansko-americký dirigent NICOLA RESCIGNO, mecenáš speváčky Marie Callasovej. Založil operné domy v USA v Chicagu a Dallase a niekoľko rokov ich aj hudobne viedol. Dirigoval v popredných operách v Taliansku a zaslúžil sa aj o americký debut Montserrat Caballé a Placida Dominga. Narodil sa 28.5.1916.

2009

Zomrel izraelský spisovateľ, ale aj výtvarný umelec a novinár AMOS KENAN, ktorého považujú za jedného z tvorcov modernej izraelskej kultúry. Ako spisovateľ a novinár výrazne prispel k rozvoju modernej spisovnej hebrejčiny, ktorú priblížil hovorovému jazyku. Narodil sa 2.5.1927.

Svetové udalosti 4. augusta
1306

Za dodnes nevyjasnených okolností došlo k vražde českého kráľa Václava III. v dekanskom paláci v Olomouci. Zomrel tak posledný mužský predstaviteľ (po meči) Přemyslovcov, siedmy český kráľ. Vyhynul jediný český domáci dynastický rod, ktorý vládol dlhšie než 421 rokov.

1903

Za nového pápeža bol zvolený Giuseppe Sarto. Prijal meno Pius X.

1914

Veľká Británia vyhlásila vojnu Nemecku.

1936

Grécky premiér generál Ioannis Mataxas rozpustil so súhlasom kráľa Juraja II. parlament, zaviedol vojnový stav a vyhlásil diktatúru.

1944

Pätnásťročné nemecké dievča židovského pôvodu - Annu Frankovú, jej sestru, rodičov a ďalších štyroch židov zatklo po dvojročnom ukrývaní v amsterdamskom byte v Holandsku gestapo. Annin denník z tohto obdobia sa našiel po vojne a bol publikovaný vo viac ako 30 svetových jazykoch. Podľa denníka bol nakrútený aj film.

1983

Do čela talianskej vlády sa po prvý raz postavil socialista - Bettino Craxi.

1995

Začala sa pred svitaním vojenská operácia chorvátskej armády pod názvom Búrka, ktorou opätovne získal Záhreb kontrolu nad tretinou svojho územia ovládaného Srbmi. Búrka (Oluja) trvala 84 hodín. Operácii Búrka velil generál Ante Gotovina, ktorého haagsky tribunál v tejto súvislosti obžaloval z vojnových zločinov.

2001

Moskovskú deklaráciu o strategickej stabilite vo svete a vzájomných vzťahoch medzi Ruskou federáciou (RF) a Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR) podpísali v Moskve lídri oboch krajín, prezident Vladimir Putin a šéf severokórejských komunistov Kim Čong-il.

2003

Skokom z dvanásteho poschodia centrály juhokórejskej automobilky Hyundai ukončil svoj život topmanažér tohto koncernu Čung Mong Hjun. Jeho samovražda pravdepodobne súvisela s vyšetrovaním jeho osoby v súvislosti s ilegálnymi platbami firmy komunistickej KĽDR pred summitom obidvoch Kóreí v júni 2000.

2007

Z kozmodrómu na floridskom myse Canaveral odštartovala na cestu k severnému pólu Marsu vesmírna sonda Phoenix amerického Úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorej úlohou bolo zistiť, či je prostredie červenej planéty vhodné pre primitívny život.

2010

Pätorčatá sa podarilo priviesť na svet žene z amerického mesta Houston pomocou 23 lekárov na dvoch operačných sálach. Deti Aaron, Priscilla, Matilda, Joel a Isaac vážili od 970 gramov do takmer dvoch kilogramov.

Hudobný kalendár

Narodenia 4. augusta
1943

David Carr, Londýn, hráč na klávesových nástrojoch skupiny Fortunes. Táto beatová formácia vznikla v marci 1963 v Birminghame. V roku 1965 pod názvom The Fortunes vydali prvú LP platňu. V júli 1965 mali v hitparáde prvý singel so skladbou You've Got Your Troubles. Fortunes boli úspešní hlavne v rokoch 1965 až 1972. V hitparáde mali šesť piesní, dve z nich sa stali hitmi, Here It Comes Again v októbri 1965 a Freedom Come, Freedom Go v septembri 1971. David zomrel 12. júla 2011 vo veku 67 rokov.

1901

Louis Armstrong (rodený Louis Daniel Armstrong), New Orleans, USA, hráč na trúbke a spevák. Hrať na trúbku a čítať noty sa naučil už ako dieťa v polepšovni. Mal osemnásť, keď nastúpil ako hráč na trúbku do orchestra trombonistu Kida Oryho. Od roku 1924 účinkoval v New Yorku, po dvoch rokoch sa vrátil do Chicaga. Tu začal štúdiovú prácu s vlastnými skupinami a potom prišli na rad aj veľké orchestre. V Európe koncertoval prvýkrát už v roku 1932. V 60. rokoch sa o Louisa začali zaujímať divadlá aj filmové spoločnosti. Zahral si v muzikáloch na Broadwayi aj vo viacerých filmoch, medzi nimi Hello Dolly s Barbrou Streisand v roku 1969. Louis Armstrong si počas celého 50-ročného pôsobenia dokázal udržať výnimočnú pozornosť publika, vyslúžil si pomenovanie kráľ trúbky. Najväčším hitom bola skladba What A Wonderful World, ktorá v marci 1968 viedla anglický rebríček. Jeho diskografia je rozsiahla, počet albumov a kompilácií sa blíži k trom stovkám. Zomrel v New Yorku 6. júla 1971.

Úmrtia 4. augusta
2007

Zomrel Lee Hazlewood (*9.júla 1929, Mannford, Oklahoma), americký country popový spevák, skladateľ a producent. Začínal v 50. rokoch ako diskdžokej, postupne pribudlo aj skladanie piesní. Na začiatku 60. rokov začal spoluprácu s Frankom Sinatrom a s jeho dcérou Nancy, pre ktorú zložil viacero úspešných skladieb. Spolu nahrali známe duety Jackson v októbri 1967 a Lady Bird v novembri 1967. Lee Hazlewood zomrel vo veku 78 rokov (rakovina) 4. augusta 2007 v Hendersone, štát Nevada.