Quantcast

4 decembra

Tridentský koncil

V roku 1563 sa skončil Tridentský koncil, ktorého cieľom bol kompromis medzi katolíkmi a protestantmi.


Meniny má Barbora a Barbara

Viac

Ženské meno Barbora, Barbara má grécky pôvod a v preklade znamená "cudzinka". Nositeľky tohto pomerne obľúbeného mena oslovujeme najčastejšie Barborka, Barbinka, Babula.
Barbory a Barbary, ktoré oslavujú meniny 4. decembra, sa dobre cítia iba vo vlastnom vysnívanom svete. Tieto nezávislé a šarmantné ženy rady odporujú a ťažko odpúšťajú. Zaujímajú sa o všetko, čo sa týka elegancie, krásy, umenia alebo spoločnosti. Môžu byť napríklad módnymi návrhárkami alebo moderátorkami.
Barbora aj Barbara majú často detinské správanie, privádzajú ľudí do pomykova. Ak neľúbia, správajú sa nekompromisne - odchádzajú. Keď majú prevziať zodpovednosť, majú s tým problém.
Mali by jesť pravidelne a v strave si dopĺňať najmä vitamín C.
Ovplyvňuje ich planéta Merkúr. Ich šťastné farby sú biela, zelená a červená. Ochranné rastliny rasca, podbeľ a veronika, ochranné kamene achát, citrín a tigrie oko.

SVÄTÁ BARBORA je patrónka baníkov


Pranostika na dnes

- Svätá Barbora ťahá sane do dvora.


Historický kalendár

Slovenské osobnosti 4. decembra
1793

Narodil sa vo Zvolene evanjelický kňaz, ovocinár a meteorológ SAMUEL FERJENČÍK, ktorý spolupracoval s Ústredným meteorologickým ústavom vo Viedni a svoje poznatky z ovocinárstva a meteorológie časopisecky publikoval. Zomrel 28.7.1855.

1826

Narodil sa v Nitrianskej Strede katolícky cirkevný hodnostár, spišský biskup, kaločský arcibiskup a spoluzakladateľ Spolku svätého Vojtecha (SSV) JURAJ ČÁSKA. Narodil sa 11.8.1904.

1910

Narodil sa v Turčianskej Štiavničke básnik a prekladateľ JÁN KOSTRA, známy milostnou poéziou. Medzi jeho zbierky patria Puknutá váza, Presila smútku, Ave Eva, Každý deň, Len raz. Venoval sa aj výtvarnej tvorbe, jeho ilustrácie sa stali súčasťou zbierky Ave Eva. Publikoval aj niekoľko kníh pre deti ako napríklad Vtáčky, Zvieratá alebo Našiel som nožík rybku. Zomrel 5.11.1975.

1921

Narodil s v Zohore prozaik, dramatik a publicista EMIL KADNÁR, ktorý sa vo svojich dielach venoval partizánskej, povstaleckej a vojnovej tematike. Napísal napríklad Boj o koľajnice, Únik cez Orient, Komu bič a komu ruže či životopisný román Ľudovít Kukorelli. Zomrel 17.1.2001.

1922

Narodil sa v Bratislave literárny a filmový kritik, publicista, prekladateľ a spisovateľ JÁN ROZNER, manžel prekladateľky a spisovateľky Zory Jesenskej. Po druhej svetovej vojne pracoval ako redaktor v Pravde, Národnej obrode. V rokoch 1963–1964 bol dramaturgom Činohry Slovenského národného divadla (SND). V druhej polovici 60. rokov 20. storočia sa stal vedeckým pracovníkom v Ústave slovenskej literatúry SAV, odkiaľ musel po politických previerkach začiatkom 70. rokov minulého storočia odísť. Mal zákaz publikovať, stratil zamestnanie a roku 1977 emigroval do Nemecka. Po jeho smrti mu na Slovensku vyšli knihy Sedem dní do pohrebu, Noc na fronte, Výlet na Devín, ktoré zaznamenali značný čitateľský záujem. Zomrel 25.9.2006.

1940

Narodil sa v Trenčíne hudobný skladateľ a rektor Akadémie umenia v Banskej Bystrici VOJTECH DIDI.

1956

Zomrel v Bratislave maliar EDMUND GWERK, významný predstaviteľ slovenského maliarstva v medzivojnovom a povojnovom období. Narodil sa 15.2.1895.

1963

Narodil sa v Bratislave krasokorčuliar JOZEF SABOVČÍK, bývalý dvojnásobný majster Európy, ktorý ako prvý krasokorčuliar v histórii skočil na medzinárodnej súťaži štvoritý skok.

2010

Zomrel v Trnave herec IVAN KRIVOSUDSKÝ. Od roku 1949 bol členom činohry Novej scény v Bratislave, kde hral v desiatkach predstavení. Účinkoval vo filmoch, ako napríklad Červené víno či Soľ nad zlato, ale aj v televíznych zábavných programoch. Bol tiež dabingovým hercom. Narodil sa 1.3.1927.

Slovenské udalosti 4. decembra
1996

Poslanci koaličných strán Národnej rady SR hlasovaním odobrali mandát bývalému poslancovi HZDS Františkovi Gauliederovi, pretože vystúpil z HZDS.

Svetové osobnosti 4. decembra
1574

Zomrel nemecký astronóm a matematik GEORG JOACHIM RHETICUS, žiak Mikuláša Koperníka. Jeho posledným pôsobiskom boli Košice, kde je aj pochovaný. Narodil sa 16.2.1514.

1679

Zomrel anglický filozof z obdobia anglickej buržoáznej revolúcie a jeden zo zakladateľov novovekého mechanického materializmu THOMAS HOBBES. Narodil sa 5.4.1588.

1798

Zomrel taliansky lekár, prírodovedec, zakladateľ náuky o elektrine a objaviteľ galvanizmu LUIGI GALVANI. Narodil sa 9.9.1737.

1848

Zomrel rakúsky katolícky kňaz JOSEPH MOHR, autor koledy Tichá noc, svätá noc. Narodil sa 11.12.1792.

1875

Narodil sa v Prahe po nemecky píšuci básnik a prozaik RAINER MARIA RILKE. Zomrel 29.12.1926.

1892

Narodil sa španielsky diktátor FRANCISCO FRANCO. Zomrel 20.11.1975.

1922

Narodil sa francúzsky divadelný a filmový herec GÉRARD PHILIPE, ktorého preslávil film Fanfán Tulipán. Zomrel 25.11.1959.

1933

Zomrel nemecký filmový herec HORST BUCHHOLZ, známy z kultového westernu Sedem statočných, v ktorom stvárnil najmladšieho z pištoľníkov Chica. Zomrel 3.3.2003.

1942

Narodil sa český všestranný hudobník a člen skupiny ASPM JAN SPÁLENÝ.

1963

Narodil sa ukrajinský bývalý fenomenálny atlét (skok o žrdi) SERGEJ BUBKA, olympijský víťaz, trojnásobný majster sveta, majster Európy a najlepší športovec sveta pre rok 1997. Stal sa prvým skokanom o žrdi, ktorý prekonal hranicu 6 metrov.

1976

Zomrel britský hudobný skladateľ, klavirista a dirigent BENJAMIN BRITTEN, autor známych hudobných diel ako napríklad Jarná symfónia či Vojnové requiem. Narodil sa 22.11.1913.

1993

Zomrel extravagantný americký gitarista, spevák a skladateľ FRANK ZAPPA, líder legendárnej skupiny Mothers of Invention, ktorá sa prezentovala alternatívnou a avantgardnou rockovou hudbou. Narodil sa 21.12.1940.

2009

Zomrel ruský herec VJAČESLAV VASILIEVIČ TICHONOV, známy napríklad zo seriálu Sedemnásť zastavení jari z čias druhej svetovej vojny. Populárnym sa stal aj vďaka úlohe princa Andreja Bolkonského v Oscarom ovenčenej filmovej adaptácii románu L.N. Tolstého Vojna a mier. Narodil sa 8.2.1928.

2011

Zomrel legendárny brazílsky futbalista a pediater SÓCRATES, celým menom SÓCRATES BRASILEIRO SAMPAIO DE SOUZA VIEIRA DE OLIVEIRA, známy aj pod prezývkou Doktor. Narodil sa 19.2.1954.

Svetové udalosti 4. decembra
1259

Bola podpísaná tzv. Parížska zmluva, ktorou francúzsky kráľ Ľudovít IX. Svätý dosiahol, že anglický kráľ sa vzdal Normandie.

1563

Skončil sa Tridentský koncil, ktorého cieľom bol kompromis medzi katolíkmi a protestantmi.

1791

Začali vo Veľkej Británii vychádzať najstaršie nedeľné noviny na svete The Observer.

1974

Počas búrky havarovalo lietadlo typu DC-8 holandskej spoločnosti približne 100 kilometrov od srílanského hlavného mesta Kolombo. Pri tragédii zahynulo všetkých 191 osôb na palube.

1977

Jean Bedel Bokassa sa nechal korunovať za cisára Stredoafrickej republiky.

1980

Pri leteckom nešťastí zahynul portugalský premiér Francisco Sá Carniero.

1991

Po takmer siedmich rokoch zajatia v libanonskom Bejrúte prepustil Islamský džihád posledného Američana a najdlhšie držaného západného rukojemníka Terryho Andersona, korešpondenta americkej tlačovej agentúry AP na Blízkom východe.

1995

Do Sarajeva, hlavného mesta Bosny a Hercegoviny (BaH), prileteli prvé lietadlá NATO, ktoré priviezli do bývalej juhoslovanskej republiky amerických, britských, francúzskych a belgických vojakov.

1996

Raketa Delta-2, vypustená zo základne na Myse Canaveral, vyniesla do vesmíru sondu Pathfinder, určenú na výskum Marsu.

2003

Medzinárodná polícia Interpol oznámila, že vydala celosvetový zatykač na bývalého prezidenta Libérie Charlesa Taylora, obvineného zo spáchania vojnových zločinov na území Sierra Leone.

2006

Nepálska vláda rokovala v základnom tábore na Mount Evereste v nadmorskej výške 5242 metrov, aby upozornila na dopady klimatických zmien na Himaláje. Premiér Madhav Kumár Nepál a 23 ministrov strávilo polhodinu pod otvoreným nebom, mnohí mali kyslíkové masky. Kabinet prijal desaťbodovú rezolúciu o následkoch klimatických zmien v himalájskej oblasti.

- Najmenej 20 ľudských životov si vyžiadal požiar v zábavnom parku v meste Medane na severe indonézskeho ostrove Sumatra.

Hudobný kalendár

Narodenia 4. decembra
1944

Chris Hillman (rodený Christopher Hillman), Los Angeles, California, USA, basový gitarista americkej skupiny Byrds. Táto rocková formácia vznikla v roku 1964 v Los Angeles. V klube Trubadour sa stretla štvorica muzikantov a založili skupinu Jet Set, tento názov po pár dňoch zmenili na Beefeaters. Ešte na jeseň dochádza k výmene na postoch gitaristov a názov si opäť menia na Byrds. Repertoár mali čiastočne postavený na piesňach Boba Dylana. V júni 1965 mali v singlovej hitparáde prvú skladbu Mr. Tambourine Man, jej autorom je Bob Dylan. Bola úspešná a viedla rebríčky v Spojených štátoch aj v Anglicku. Ešte v júni 1965 vydali aj prvú LP platňu Mr. Tambourine Man. V decembri 1965 viedli opäť americkú hitparádu so skladbou Turn, Turn, Turn. Rozišli sa v roku 1973, vydali 12 štúdiových albumov, v singlovej hitparáde mali sedem skladieb. V januári 1991 ich uviedli do Rock'n'rollovej siene slávy.

1944

Dennis Wilson (rodený Dennis Carl Wilson), Inglewood, California, USA, prostredný z trojice bratov Wilsonovcov z kalifornskej skupiny Beach Boys. Plážoví chlapci boli rodinnou formáciou, základom boli traja bratia Wilsonovci, ich bratranec Mike Love a spolužiak Al Jardine. Celá história sa začala v lete roku 1961. Rodičia Wilsonovci odišli na dovolenku do Mexika a chlapcom nechali peniaze na jedlo. Trojica bratov si však za tieto peniaze požičala hudobné nástroje, pretože chceli založiť skupinu. Surfovanie a rýchle autá, to boli námety ich pesničiek v začiatkoch úspešnej kariéry. V priebehu ďalších rokov sa presadili na americkej hudobnej scéne. V októbri 1962 vydali prvú LP platňu Surfin' Safari. Prvýkrát viedli americký rebríček v júli 1964 so skladbou I Get Around. Skupina Beach Boys patrí k najúspešnejším americkým formáciám. V hitparáde mali celkom 37 piesní, z nich štyri na prvom mieste, I Get Around, Help Me Ghonda, Good Vibrations a Kokomo. Ich úspešnú dráhu dokumentuje 29 štúdiových, štyri live a viac ako dvadsiatka kompilačných albumov. Dennis zomrel 28. decembra 1983 vo veku 39 rokov pri havárii motorového člna v kalifornskom letovisku Marina Del Ray.

1947

Terry Woods, Dublin, Írsko, hráč na mandolíne vo folkovej skupine Pogues. Túto formáciu založil v Londýne v roku 1983 gitarista a spevák Shane MacGowan. V novembri 1983 vydali debutový album Red Roses For Me, v máji 1984 prvý singel The Dark Streets of London. V singlovej hitparáde mali dvanásť skladieb, vydali sedem štúdiových albumov. Najúspešnejším z nich bol If I Should Fall From Grace With God, vydaný v júni 1987. Do diskografie ešte patria dva live a štyri kompilačné albumy. Rozišli sa v roku 1996, v roku 2001 obnovili činnosť.

1964

Sertab Erener, Istanbul, Tureko, speváčka. V roku 1992 vydala debutový album Sakin Ol!. Úspech je prinieslo víťazstvo na Veľkej cene Eurovízie 24. mája 2003 v lotyšskej Rige. Sertab vyhrala so skladbou Everyway That I Can. Na svojom konte má dvanásť albumov, ten najnovší Rengarenk je z roku 2010, predchádzajúci Painted on Water vyšiel v roku 2009. Okrem Turecka je populárna aj na Balkáne.

1967

Adamski (vlastným menom Adam Tinley), New Forest, UK, producent tanečnej hudby. S hudbou začínal spolu s bratom vo formácii Specimen. Do anglickej TOP 30 sa na začiatku deväťdesiatych rokov dostalo päť skladieb s jeho menom. Tou prvou bola v januári 1990 N-R-G. Najznámejšou z nich je Killer, na ktorej spolupracoval so Sealom, a ktorá sa v máji 1990 dostala na prvé miesto. Do rebríčka sa dostali dva jeho albumy, Live & Direct v decembri 1989 a Doctor Adamski's Musical Pharmacy v októbri 1990.

1969

Jay-Z (vlastným menom Shawn Corey Carter), Brooklyn, New York City, americký rapper, jeden z popredných predstaviteľov americkej hip-hopovej scény. V júni 1996 vydal svoj prvý album s názvom Reasonable Doubt. Na svojom konte má zatiaľ jedenásť štúdiových albumov, ten jedenásty The Blueprint 3 vyšiel v septembri 2009, predchádzajúci desiaty American Gangster vydal v novembri 2007. K diskografii patrí aj sedem kompilačných albumov. Je držiteľom siedmich cien Grammy, prvú získal už v roku 1999 za najlepší rapový album. V apríli 2008 sa oženil so speváčkou Beyoncé Knowles.

1979

Maite Kelly (rodená Maite Star Kelly), Berlín, Nemecko, členka írskej súrodeneckej skupiny Kelly Family. V začiatku s nimi vystupovali aj otec Dan Kelly (zomrel 5. augusta 2002) a matka Barbara Ann (zomrela 10. novembra 1982). Rodina žila niekoľko rokov v americkom Bostone, potom sa presťahovali do Španielska a tam sa aj narodila väčšina súrodencov. Prvé koncerty mali v roku 1977. Ich prvým veľkým hitom bola v roku 1979 skladba David's Song (Who'll Come With Me). V roku 1981 vydali prvý album Wonderful World. V 90. rokoch sa presťahovali do Nemecka, žili na hausbote zakotvenom v Kolíne nad Rýnom. Vydali dvadsaťdva štúdiových albumov, tými najnovšími sú Homerun z júna 2004 a Hope z novembra 2005. K diskografii patria aj tri live a štyri kompilačné albumy.

1942

Jan Spálený, Praha, skladateľ, textár a multiinštrumentalista. Už v 60. rokoch založil skupinu Apollobeat, ktorá sprevádzala jeho mladšieho brata, speváka Petra Spáleného. Od polovice sedemdesiatych rokov sa venuje hlavne vlastnej tvorbe. Nahral 19 sólových albumov, ten prvý v roku 1978 pod názvom Edison, ten najnovší Zpráva odeslána vyšiel v roku 2010. Dnes oslávi 70. Narodeniny. K jubileu vydal Supraphon kompiláciu Jan Spálený – Sedmdesát, na ktorej sú albumy Edison, Signál času, Jás se tě nevzdám, Asi v tom bude nějakej háček a Havran a jiné básnické kousky.

1964

Petr Břetislav Chovanec, Praha, známy aj ako P.B.Ch., basový gitarista skupiny Lucie. Túto formáciu založili v roku 1986 Robert Kodym a Petr Chovanec. V roku 1990 vydali album Lucie, na ktorom boli hity Troubit na trumpety by se nám líbilo a Šrouby do hlavy. Rok nato vydali druhý In The Sky a v roku 1994 tretí Černý kočky mokrý žáby. Úspešná dráha skupiny Lucie, ktorá štyrikrát po sebe vyhrala anketu český Slávik v rokoch 1999 až 2002, skončila vydaním albumu Lucie v opeře v roku 2003. Pozornosť si zaslúži aj jeho projekt Wanastowi Vjecy. Do povedomia sa „wanastowky“ dostali v roku 1988 na festivale Bystrické zvony. Tam sa prezentovali pesničkou Tak mi to teda nandej. Pod týmto názvom vydali v roku 1991 svoj prvý album. V októbri 2007 vydali Wanastowi Vjecy k 20. výročiu svojho pôsobenia na hudobnej scéne kompilačný dvojalbum + DVD s názvom Best Of 20 let. Pri 20. ročníku udeľovania cien českej Akadémie populárnej hudby Anděl 2010 sa Lucie stala medzi skupinami najúspešnejšou kapelou dvadsaťročia v Českej republike aj celkovo najúspešnejším interpretom. Zároveň ocenenie album dvadsaťročia získal ich album Černý kočky, mokrý žáby.

1974

Rado Pažej, Žilina, od roku 1999 hráč na bicích nástrojoch skupiny Aya. Táto žilinsko-kubínska formácia vznikla v roku 1992. V októbri 1994 vydali svoj prvý album Aj ty, AYA?!. Hitmi z tohto albumu boli skladby Svet krásnych žien, Baby kakavové a Malý princ. V júni 1997 vydali druhý album Jé, jé, jé... V máji 1999 došlo k personálnym zmenám, prišiel basový gitarista Vlado Kubala a bubeník Rado Pažej. V máji 2000 vydali tretí album Try. V marci 2003 vydali štvrtý štúdiový album s názvom AYA 4:10 s hitmi Lietaj, dýchaj, buď a Modré z neba, štvorka v názve značila štvrtý album a desiatka, že je tomu už desať rokov od vydania prvého singla. V októbri 2007 vyšiel ich piaty štúdiový album Ale ye nám dobre. Skupina Aya hrá na albumoch Obyčajné slová (september 2005) a Ostrov (november 2006) speváka Tomáša Bezdedu. V ankete Slávik 2006 sa Aya stala skokanom roka. V národnom kole piesňovej súťaže Eurosong 2010 skončili na štvrtom mieste so skladbou Do neba volám. V roku 2011 vydali album 20 rokov v zayatí.

Úmrtia 4. decembra
1976

zomrel Tommy Bolin (*1. august 1951, Sioux City, USA), gitarista a spevák, v rokoch 1975 a 1976 hral v skupine Deep Purple. S ňou nahral aj album Come Taste The Band. Zomrel mladý, vo veku 25 rokov 4. decembra 1976 (predávkovanie liekmi a drogami) v Miami na Floride.

1993

zomrel Frank Zappa (*21. december 1940, Baltimore, USA), spevák, gitarista, hráč na klávesových nástrojoch a skladateľ, jedna z najväčších osobností rockovej hudby, zakladateľ legendárnej formácie Mothers Of Invention. Jeho tridsaťročnú tvorbu prezentuje dnes viac ako sedem desiatok albumov a kompilácií. Frank Zappa zomrel 4. decembra 1993 v Los Angeles.